Kiedy zachorowałaś/zachorowałeś?

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
doelli
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Re: Kiedy zachorowałaś/zachorowałeś?

Post autor: doelli » 01 lis 2009, 10:26

Pierwsze objawy ból, stawy, osłabienie - 1989 - miałam wtedy 21 lat, a diagnoza czerwiec 2004, jak już z bólu chodziłam po domu na czworakach, piętnaście lat nie mogli mnie zdiagnozować!!! :mrgreen: :smutny: :mrgreen:
doelli
Jak dobrze, że jesteście!

Tarja
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: śląskie

Post autor: Tarja » 01 lis 2009, 19:25

Miałam postawioną diagnozę jak miałam 45 lat ale różne objawy miałam wiele lat wcześniej.

Awatar użytkownika
mick
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: mick » 01 lis 2009, 21:49

Jak teraz sięgam pamięcią, pierwsze symptomy "czegoś" wystąpiły gdzieś w 2004: reflux, zapalenie przełyku, wrzody. Potem dziwne bóle odbytu - wizyta u proktologa i stwierdzone szczeliny - wtedy po raz pierwszy mnie zapytał czy ktoś w rodzinie nie chorował na zapalenie jelita grubego. Potem były kamienie w pęchęrzyku zółciowym i operacja - nie wiem czy to można wiązać z chorobą jelita... Potem już objaw typowy, choć rzadko występujący wśród chorych na nzj: zapalenie tęczówki oka.
W 2005 roku piewsza kolonoskopia i stwierdzone CU. Jakoś się nie przejąłem chorobą.
W 2007, z związku z nową pracą byłem na badaniach okresowych i lekarz stwierdził, że jak nie zacznę się leczyć to nie podpisze mi zdolności do pracy. Znalazłem gastrologa i z tego co mu opowiedziałem wywmioskował, że to szybciej jest CD niż CU - skierował ma badania do kliniki w Bytomiu, kolonoskopia potwierdziła diagnozę: CD.
Dalej trwało jakieś leczenie Sulfasalazyną, aż do kwietnia tego roku: gorączki do 40 stopni, ból nie do zniesienia, włączenie do leczenia sterydów, które nie dały rady ropniowi w jamie brzusznej. Bilans tego roku: 4 pobyty w szpitalu(1 raz gastrologia w Bytomiu i 3 razy chirurgia w Katowicach Ligocie). W katowicach 2 operacje: pierwsza tylko drenaż ropnia. W końcu się zdecydowali na resekcję: usunięta kątnica i końcowy odcinek jelita cienkiego.
To już drugi miesiąc od operacji: czuję się wreszcie dobrze, ale na jak długo...
+++

Awatar użytkownika
doelli
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: doelli » 01 lis 2009, 22:51

mick, tego nikt nie wie...
Ja miałam podobną operację 5 lat temu, bóle minęły, ale biegunka mnie nie opuszcza...
Mnie też kilka razy posądzano, że to wyrostek, ale raz lekarz stwierdził, że przy tak długiej historii choroby i bólach powinnam być deska, a tu nic brzuszek miękki, a jak mnie otworzyli to wyrostek był też do usunięcia... jeden wielki stan zapalny :twisted:
doelli
Jak dobrze, że jesteście!

Awatar użytkownika
Edyta77
Debiutant ✽
Choroba: CU u rodzica
województwo: opolskie

Post autor: Edyta77 » 04 lis 2009, 12:34

Moja córeczka ma 9 lat zachorowała miesiąc temu, ma Cu w obserwacji -bo lekarze z wrocławskiej kliniki nie do końca byli przekonani co do choroby bo wyniki są bardzo ok- ale krew w kupach była i jakieś nadrzerki w końcowej fazie jelita 20cm od odbytnicy były. Wiec teraz żyje w stresie strasznym - dzis rano Eliza czuła się gorzej mówiła że boli brzuszek może to tylko jakieś głupie gazy bo wczoraj zjadła kawałaek ciasta krwi już nie ma od trzech tygodni ale ja i tak cała w nerwach jestem. Marze tylko o tym by to była nieprawda, ale ciesze się że trafiliśmy do wrocławskiej kliniki- Ci co czytali mój opois na powitalni wiedzą czemu - dzięki za podpowiedź
Eliza 9 lat CU w obserwacji - zaparcia czynnosciowe **

Rudi
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: Rudi » 07 lis 2009, 00:26

W tym roku mogę przybić piątkę z CU. Dokładnie w grudniu zaraz po Świętach wszystko się zaczęło :wc: Niechlubna to rocznica, ale przyznam się, że prawie nie pamiętam jak to jest żyć bez. Sprawdzanie czy nie było krwii przy załatwianiu się to już odruch Pawłowa. Mimo wszystko za każdym razem jest lekka niepewność.
Niestety ostatnio pikuję, krew od ponad tygodnia. Na razie walczę, ostra dieta, ale już wątpię by pomogło. Bynajmniej: Always look at the bright site of life :roll:

Szatkowska
Debiutant ✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: Szatkowska » 07 lis 2009, 18:20

Diagnozę postawili mi 2005 roku po usunięciu guza jelita grubego.Choruje jak pamiętam ponad 15 lat,gdyż były to obiawy rozwolnienia i przechodziło .W 2004 roku zaczęłam wymiotować i biegunki bez końca,aż zatkały mi się jelita i potworny ból ,który trwał ok. 8 mies.2008 roku zaczęło się odnowa tak trwało ok.6 mies. z okropnymi bólami .Trafiłam znowu pod nóż ,tydzień po operacji pękła mi przetoka i znowu znalazłam się w szpitalu ,byłam karmiona poza jelitowo . Nadmienię że przez ten czas spadłam z wagi 2 razy po 11 kg.
Jania

easy
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: easy » 09 lis 2009, 04:34

a czy spotkaliście się z jakiegoś typu chemoprewencją? czy nie dało się ustrzec przed rakiem?

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 09 lis 2009, 13:35

easy, to jest temat Kiedy zachorowałaś/zachorowałeś? a nie o chemoprewencji raka, proszę nie mieszać wątków.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

kasinp
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: kasinp » 09 lis 2009, 20:00

easy, my nie mamy raka, my zachorowalismy na NZJ :evil:

Awatar użytkownika
naomi
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: naomi » 13 lis 2009, 16:00

dodam jeszcze swoje trzy grosze i napisze ze zachorowalam jak mialam 20 lat czyli idealnie mieszcze sie w przedziale. Dopadlo mnie na pierwszym roku studiow czyli na szczescie po maturze, ale wydaje mi sie ze to liceum w najwiekszej mierze przyczynilo sie do tej choroby. Jedzenie zawsze jadlam domowe ale stres na jaki bylam narazona w liceum musial zrobic swoje, a do tego ja jestem typem perfekcjonistki co to musi zawsze miec wszystko dopiete na ostatni guzik i strasznie emocjonalnie podchodzilam do szkoly. Dlatego teraz po pierwszym ostrym rzucie zmienilam taktyke i kolokwialnie mowiac 'wrzucilam na luz'. Efekt jest taki ze wrocilam do zdrowia i gdyby nie tabletki ktore musze brac to zapomnialabym zupelnie o chorobie i czulabym sie jak zupelnie zdrowy czlowiek :D a na studiach juz nie stresuje sie tak jak dawniej i postanowilam przybrac troche postawe olewacka w stosunku do pewnych spraw bo to jest jedyny sposob jaki moge sobie flak uratowac:)
ogórki w occie potrafią oCUcić CU...

Elcia
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: Elcia » 14 lis 2009, 20:51

Hej mam takie pytanko do wszystkich forumowiczów
Napisze w miare krotko i na temat
Jestem chora na CU od 5 lat byłam leczona chyba wszystkim co jest dostepne w leczeniu tej choroby bynajmniej tak mówił lekarz( oprócz Metotreksat, Cyklosporyna) proponowano mi usuniecie jelita, leczenie biologiczne ale odmówiłam. Przez te 5 lat nie miałam remisji.
Po tym jak dostałam raka skóry, prawdopodobnie przez to że przyjmując Imuran opalałam sie, miałam dość leczenia które i tak nie pomagało i skutków ubocznych, odstawiłam wszystkie leki z dnia na dzień. I ku mojemu zdziwieniu kilka tygodni pózniej ustąpiły wszystkie objawy choroby( krew i śluz w kale, nudnosci, bóle głowy, brzuszka itp)
Nie lecze sie od 9 miesiecy i w życiu nie czułam sie lepiej :) nic mi nie dolega. Jak to możliwe ?
Do lekarza sie nie wybieram bo ich nie lubie.

easy
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: easy » 16 lis 2009, 00:56

Dobrze, rozumiem nie jest to rak ale czy może ta choroba do tego doprowadzić?

Elcia
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: Elcia » 16 lis 2009, 12:14

Miałam raka skóry przez czeste opalanie (krótko mówiąc przegiełam z solarium) ale mi wycieli i jest oki.
CU stwierdzono u mnie 5 lat temu miałam robione 3 kolonoskopie.
A pozatym nic mi nie dolega czuje sie swietnie i mam wątpliwosci czy napewno zostałam dobrze zdiagnozowana co do tego CU.

Awatar użytkownika
naomi
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: naomi » 20 lis 2009, 14:57

Elcia pisze:A pozatym nic mi nie dolega czuje sie swietnie i mam wątpliwosci czy napewno zostałam dobrze zdiagnozowana co do tego CU.
to ze diagnoza mowi ze masz cu nie znaczy ze masz czuc sie jak stary kapec, latac do wc kilkanascie razy i przezywac rozne tego typu podobne elementy:) ja tez mam diagnoze cu a czuje sie swietnie. nic mi nie dolega. moja remisja jest cudowna bo o chorobie przypomina mi tylko opakowanie sulfasalazyny. Nawet jem juz powoli wszystko - od mlecznych produktow po smazone kurczaki :)
ogórki w occie potrafią oCUcić CU...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”