Ból przy wypróżnianiu

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Re: Ból przy wypróżnianiu

Post autor: ranka » 14 lip 2007, 17:05

i tu masz racje.powinno sie wykonywac zabiegi operacyjne,jesli chodzi o szczeline.
tak twierdzi lekarz chirurg ktorego pytalam bo sama bylam ciekawa.
Obrazek

Aniijjaa
Początkujący ✽✽
województwo: opolskie

Post autor: Aniijjaa » 15 lip 2007, 00:22

Miło poczytać co powinno być, a jak jest sami wiemy :razz:

Dziewczyny na czym polega taka operacja, czy przynosi więcej korzyści od leczenia miejscowego? czy to jest bardziej zależne od tego jakiej wielkości jest ta szczelina?
Aniijjaa

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 15 lip 2007, 00:25

tego nie wiem.ale sie dowiem. :)
wiem ze u dzieci leczy sie zachowawczo:antybiotyki,ziola w postaci kory dębu i siemie lniane - okolo 2 tygodni.u doroslych operacja.
Obrazek

Renata2
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Post autor: Renata2 » 15 lip 2007, 09:36

A jak robisz kupki to są z pianką :?: i diabelne pieczenie :?: :?: Jeśli tak , to chyba nie od hemoroidów. Tylko lekkie zaostrzenie. U mnie nastepuje przy nadmiernym żarłoctwie, zwłaszcza jak zjem, czego mi nie wolno. Boli po wypróznieniu do 1,5 godz. :cry: :oops:
Renata2
asamax / salofalk /pentasa / 500g 2-0-2
tardyferon fol

Aniijjaa
Początkujący ✽✽

Post autor: Aniijjaa » 15 lip 2007, 14:08

Zenobius dlaczego tak długo miałeś tą szczelinę? nie można było wczesniej tego zaleczyć, 3 lata to kawał czasu z takim problemem. Nie pojawiały sie nowe dodatkowe kłopoty: stany zapalne, ropne, pogłebienie sie tej szczeliny?
Renata 2 o jakiej piance piszesz, od szczeliny pieniste stolce, coś nie bardzo mi to pasuje?
Aniijjaa

Renata2
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Renata2 » 15 lip 2007, 16:46

Nie od szczeliny, znowu zrobiłam ten sam bład- nie przeszłam do 2-giej str. tekstu i odpisałam goniusi-, a post uplasował się oczywiście na końcu i tak jakoś głupio wyszło. Pianki są przy pogorszeniu , i przy bólach po oddaniu stolca / crohn/. :wc:
Renata2
asamax / salofalk /pentasa / 500g 2-0-2
tardyferon fol

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 15 lip 2007, 20:45

Zalaczam:

Szczelina odbytu
Szczelinę odbytu można zdefiniować jako bolesne linijne pęknięcie w dystalnej części kanału odbytu, która początkowo może dotyczyć jedynie nabłonka, ale także całej grubości błony .śluzowej. Schorzenie to występuje z równą częstością u obu płci, częściej u osób młodych lub w średnim wieku.

Mechanizm powstania szczeliny nie został do końca poznany. Do czynników etiologicznych zalicza się mikrourazy okolicy kanału odbytu, najczęściej spowodowane twardymi masami kałowymi w przewlekłych zaparciach. Z rozwojem szczeliny wiąże się zatem nieodpowiednia dieta, zawierające niewielkie ilości błonnika.

Powstanie niewielkich uszkodzeń błony śluzowej jest bardzo częste, ale zmiany te w większości przypadków zazwyczaj ulegają szybkiemu gojeniu. Aby doszło do powstania szczeliny, zwykle konieczne są zatem dodatkowe nieprawidłowości związane z wewnętrznym zwieraczem odbytu. Liczne badania kliniczne wykazały, że najczęściej spotykaną nieprawidłowością jest nadmierne napięcie lub przerost mięśniówki wewnętrznego zwieracza odbytu, co prowadzi do wytwarzania nadmiernego ciśnienia spoczynkowego w kanale odbytu ale także niedokrwienia tej okolicy.
Czynnikiem predysponującym może być także przebyty zabieg chirurgiczny okolicy kanału odbytu (blizna pooperacyjna).

Objawy kliniczne są dość charakterystyczne. Dolegliwości bólowe pojawiają się zazwyczaj w trakcie defekacji i utrzymują się do kilkunastu minut do kilku godzin po wypróżnieniu. Ból pojawia się przy każdej próbie wypróżnienia, co może doprowadzić do nasilenia zaparć, twardnienia mas kałowych co powoduje nasilenie dolegliwości. U około 70% pacjentów może pojawić się także domieszka świeżej krwi w stolcu.

U większości chorych, szczeliny tworzą się w tylnej linii środkowej zwieracza odbytu. U około 2% pacjentów, szczeliny mogą wytworzyć się zarówno w przedniej jak i tylnej linii środkowej zwieracza. Powstanie szczeliny w innej lokalizacji może nasuwać podejrzenie schorzeń zapalnych przewodu pokarmowego jak choroba Leśniowskiego-Crohna, etiologii infekcyjnej (AIDS, choroby przenoszone drogą płciową) ale także nowotworowej.

W leczeniu szczelin odbytu, wykorzystuje się metody zachowawcze oraz operacyjne. W każdym przypadku należy wykluczyć poważne schorzenia, które mogą predysponować do powstania szczeliny oraz podłoże nowotworowe.

Celem leczenia zachowawczego jest przede wszystkim eliminacja zaparć, co łącznie z leczeniem miejscowym powoduje ustąpienie dolegliwości u mniej więcej 80% pacjentów.

Badania kliniczne wykazały, że tlenek azotu (NO) jest ważnym neurotransmiterem hamującym w mięśniówce wewnętrznego zwieracza odbytu. Okazuje się, że miejscowe zastosowanie maści zawierającej nitroglicerynę może spowodować odwracalną relaksację wewnętrznego zwieracza odbytu i w efekcie zainicjować procesy gojenia szczeliny. W najnowszych kontrolowanych badaniach klinicznych, stosowanie 0,2% maści przez okres 8 tygodni spowodowało wyleczenie dwóch trzecich przypadków szczeliny odbytu w porównaniu z mniej niż 10% w wyniku stosowania placebo.

Podobne efekty może dać także doustne stosowanie blokerów kanału wapniowego, w niektórych przypadkach można łączyć obie metody.

Jeszcze nowsza metoda polega na iniekcji w okolice wewnętrznego zwieracza odbytu toksyny botulinowej, co w efekcie powoduje stan chemicznej sfinkterotomii. Działanie utrzymuje się przez okres około 3 miesięcy, co zazwyczaj jest okresem wystarczającym do wygojenia szczeliny.

W przypadku niepowodzenia powyższych metod leczenia, pozostaje wykonanie zabiegu chirurgicznego – zazwyczaj sfinkterotomii bocznej. Zabieg polega na nacięciu przerośniętej mięśniówki wewnętrznego zwieracza odbytu, techniką otwartą lub podskórną, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Odsetek niepowodzeń jest stosunkowo niski i wynosi 2,3 – 3% w skali 5 lat. Znacznie rzadziej wykonuje się także zabieg poszerzania kanału odbytu. Powikłaniem obu metod może być nietrzymanie stolca.
Obrazek

Aniijjaa
Początkujący ✽✽

Post autor: Aniijjaa » 16 lip 2007, 14:42

Dzięki ranka. Wygląda na to, że najlepiej jest bez operacyjnego leczenia o ile jest skuteczne leczenie miejscowe, zachowawcze. Zresztą kto jest chętny zaraz na stół lecieć :wink:
A co do diagnozy Zeno to... dobrze, że się zagoiło.
Aniijjaa

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Shima » 16 lip 2007, 23:23

Co to znaczy
ranka pisze: stan chemicznej sfinkterotomii.
:?:
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 17 lip 2007, 14:30

juz mowie.sfinkterotomia czyli naciecie zwieracza co daje efekt rozluznienia.tak samo bedzie dzialala botulina,czyli toksyna jadu kielbasianego,oczywiscie w mniejszej dawce,tylko bez chirurgii.
Obrazek

dusia78
Debiutant ✽
Choroba: osoba zainteresowana

Post autor: dusia78 » 14 sie 2007, 05:54

A mój mąż odczuwa kłucie w odbycie. Ma CU bierze od 2 miesięcy Asamax,Encorton i czopki Pentasa.
Kłucie czuje podczas wyprózniania i potem też- co o tym myslicie?

dusia78
Debiutant ✽

Post autor: dusia78 » 14 sie 2007, 06:36

opisuje to jako kłucie igłą w odbycie nasilające się podczas wyprozniania ale mówi ,że prawie cały czas tak kłuje.co do trybu pracy to tak typowo siedzącego nie ma.może to po czopkach Pentasy :oops:
Zenobius przepraszam za post w innym wątku- nie zabardzo wiedziałam gdzie o to zapytać.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
goniusia
Aktywny ✽✽✽
województwo: dolnośląskie

Post autor: goniusia » 14 sie 2007, 10:19

Ja też odczuwam takie kłucie i pieczenie podczas i po wypróżnieniu.Nie zawsze ale często jednak ja mam hemoroidy i myślę że to przez to

Aniijjaa
Początkujący ✽✽

Post autor: Aniijjaa » 14 sie 2007, 22:25

Też mam takie objawy i nie tylko przy wypróznianiu. Nie wiem co mam, będą nowe badania i wtedy może więcej mi powiedzą.....wypadałoby po ponad 5 latach :wink:
Aniijjaa

dusia78
Debiutant ✽

Post autor: dusia78 » 15 sie 2007, 05:56

Dziekuję Wam za odpowiedź.A czy stosujecie na to jakieś leki,mąż kupił sobie wczoraj jakis żel ziolowy.niedość że CU to jeszcze jakieś hemoroidy-wredne choróbsko :evil: :evil: :evil:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”