zaczyna sie zaostrzenie !!!!!

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Re: zaczyna sie zaostrzenie !!!!!

Post autor: Baby » 17 paź 2012, 10:40

Mol, jeśli endoskopowo masz remisję, wyniki badań są ok to raczej nie ma co panikować. Wielu z nas prócz sterydów, immunosupresji i chemoprewencji bierze jeszcze leki typu debridat, debretin na zaburzenia czynnościowe oraz leki "poprawiające nastój i stan psychiczny". Prawda jest taka, że mimo remisji możemy nadal mieć dolegliwości utrudniające nam życie i prócz diety trzeba poradzić sobie farmakologicznie w inny sposób. Wiele dolegliwości może być czynnościowych, gdyż nasz organizm był długo rozregulowany bądź nerwowych (każda zmiana stanu emocjonalnego od przygnębienia do euforii, radości powoduje zaburzenia pracy jelit). Spokojnie, nie przejmuj się tak. Co innego jak byś miał silne bóle, problemy z drożnością, wówczas winowajcą mogłoby byc jelito cienkie i wtedy dobrze by było zrobić TK z opcją jelitową. Pozdrawiam Cię cieplutko i trzymam kciuki bo doskonale rozumiem, co czujesz.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: śląskie

Post autor: tom-as » 25 paź 2012, 19:32

ja przepraszam ze niemerytoryczny post, ale...

..z Molem to się muszę przywitać.

Hej Molu! :beer:

trzymam kciuki za szybkie ogarnięcie flaka :-)

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Mimi2 » 05 lis 2012, 18:06

No i mnie dorwało zaostrzenie!!! Po 2 tyg bólu brzucha...zaczęła się mega sraczka...nawet nie zliczę ile razy mnie pognało do :wc: . Pierwszy raz miałam tak, że czułam, że mi się chce do :wc: siadam a tu tooona gazów z bąbelkami w międzyczasie i śluz...i zero klocka... wyniki mam sprzed tygodnia ślitaśne a tu taka sra***a... no i co teraz?
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
krzysztof.p
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: krzysztof.p » 08 lis 2012, 01:16

Witajcie,

wzjg wróciło 4 tygodnie temu. `3 tygodnie temu wróciłem do encorton'u

20 mg rano
10 mg południe
plus adamax 3g i kalipoz

po tygodniu zacząłem redukować czyli 2 tygodnie temu zacząłem brać 15-5
od poniedziałku biorę 10-5
no i co czuję że wraca zaostrzenie. dopiero byłem w WC i na początku ładnie. później prawie biegunka i bule brzucha.
Jem zdrowo, kanapki zdrowiutkie. wczoraj tylko zjadłem ciemnego pieczywa 2 malutkie kanapki. Kanapki od 2 tygodni jem z sałatą lodową, rzodkiewką i jakąś dobrą suchą wedliną i po tym było elegancko.

wystraszyłem się i wziąłem 10mg encortonu na noc z asamaxem.
jak jutro bedzie czuć coś to pewnei lepiej zwiększyć encorton, prawda?

zachorowałem w 2006 roku na sterydach mnie trzymali kilka lat coś chyba 2,5 roku później przerzucili mnie na azathioprine 2x50 rano ale ponad 2 lata temu odstawiłem leki sam i normalnie żyłem jak zdrowy no i się spaprało.

Jeszcze na dobicie muszę do pracy iść jutro bo ciężkim okiem patrzą na mnie po 3 tygodniach nieobecności.

słyszałem coś niecoś że ktoś wyleczył wzjg jakąś kuracją marchewką.
Próbowaliście jakoś pozalekowo się leczyć?

Awatar użytkownika
-Lena-
Debiutant ✽
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: -Lena- » 08 lis 2012, 22:55

Witam, od niedawna choruje na wrzodziejące zapalenie jelita i mam takie pytanie czy każde zaostrzenie kończy się wizytą w szpitalu? I czy możliwe jest że po 2 miesiącach od kolonoskopii pogorszy się na tyle aby choroba znowu dała o sobie znać? :smutny:

Awatar użytkownika
panbubka
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: panbubka » 09 lis 2012, 07:19

-Lena- pisze:czy każde zaostrzenie kończy się wizytą w szpitalu?
Chyba nieeee...czasem się uda a czasem nie :oops:

Awatar użytkownika
-Lena-
Debiutant ✽

Post autor: -Lena- » 09 lis 2012, 22:24

tola pisze:choroby nasze z automatu są upierdliwe i czasami po krótkim odstępie czasu brzuchy zaczynają strajkować,ale może u Ciebie to tylko chwilowe?
Mam nadzieję, chociaż już prawie od 2 tygodni mam biegunki i okropnie boli mnie brzuch, zastanawiam się czy pójść do gastrologa, czy może poczekać jeszcze trochę z nadzieją że samo jakoś przejdzie...?
Niszka pisze:Ja ani razu nie leżałam w szpitalu, a choruję 5 lat. Wszystko zależy od przebiegu choroby i Twojego stanu.
O to masz super u mnie zdiagnozowali tą chorobę pod koniec stycznia i leżałam wtedy 2 tygodnie w szpitalu :/ mam nadzieję że teraz mnie to nie czeka...

poprawiłam cytowanie
Ostatnio zmieniony 12 lis 2012, 22:04 przez -Lena-, łącznie zmieniany 1 raz.

red
Debiutant ✽

Post autor: red » 10 lis 2012, 12:28

Witam.

Na CU choruję od lutego 2012 roku, w lipcu chorobę zdiagnozowano.
Leczony byłem 30mg encortonu i asamaxem 500 3x2 i takie leczenie pomogło mi w jeden dzień, później przez około miesiąca odstawiałem encorton.

Niestety, od paru dni czuję, że wraca zaostrzenie, trochę przez własną bezmyślność, bo od czasu odstawienia encortonu zbytnio się nie oszczędzam, jem praktycznie wszystko, co nie powoduje później uczucia dyskomfortu w jelitach, w praktyce wychodzi, że unikam produktów powszechnie uważanych za niezdrowe (tłustych, wysoce przetworzonych itp.).
Pijałem również alkohol. Nie często i w nieekstremalnych ilościach, ale tak 2-3 piwa wieczorem, raz w tygodniu potrafiłem wypić. Czasami zdarzało mi się wypić więcej.
Od czasu zażywania leków aż do teraz nie załatwiłem się ani razu nie na twardo ;) bardzo rzadko zdarzył się stan pośredni, głównie spowodowany spożyciem za dużej ilości szemranego jedzenia.

Przed zaostrzeniem brałem asamax 500 2x2. Od dzisiaj biorę 4g i czekam, czy mi to coś pomoże.
Z uwagi na błyskawiczne działanie encortonu zastanawiam się czy, by nie pobrać przez tydzień 2x5mg, a później przez kolejny tydzień 1x5mg. Co Wy na to?

Awatar użytkownika
Harry
Początkujący ✽✽
województwo: świętokrzyskie
Kontakt:

Post autor: Harry » 10 lis 2012, 14:01

Ze sterydami trzeba ostrożnie, ja bym się w nie nie kopał tylko poczekał czy asamax coś da, a najlepiej jeśli nie będzie niedługo poprawy to próbowałbym skontaktować się z lekarzem. Nie wiem czy jedzenie w trakcie remisji może mieć jakiś wpływ na pojawienie się zaostrzenia, ale ja też wtedy nie zwracam uwagi na to co jem i nie odczuwam żeby zjedzenie czegoś wywoływało u mnie zaostrzenia. Bardziej już widziałbym tu stres jako winowajcę (przynajmniej w moim przypadku) i porę roku.
Czuję pustkę w środku

red
Debiutant ✽

Post autor: red » 11 lis 2012, 18:35

No i wziąłem 5mg encortonu. Planuje brać przez tydzień 2x5mg, a potem tydzień 5mg i zobaczy jak będzie. Jak nie będzie zadowalających efektów to wybiorę się do lekarza. Nadal biorę asamax 500 (teraz 3x3).
Zaostrzenie nie jest takie tragiczne, załatwiam się raz na dobę (na rzadko). Co prawda jem teraz tylko tyle aby tylko zabić naprawdę większy głód.

Awatar użytkownika
krzysztof.p
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: krzysztof.p » 13 lis 2012, 14:28

Cu wrocilo, bralem 30 mg encortonu, po 3 dniach klocek, po tygodniu redukcja o 10 mg.
Pozniej o 5
Po kolejnum tygodniu o kolejne 5 i po 3 dniach zaczely sierzadkie biegunki1-3 dziennie. Wrocilem od 2 dni na dawke 30 mg, jest lepiej ale biegunka jedna na dzien jest.

Czy encorton ma silniejsze dzialanie jak sie je po posilku?
Chodze do pracy, pracuje jako geodeta, nie przemeczam sie ale ruszac sie musze. Jest tutaj moze jakas recepta jakie jedzenie laczyc z lekami zeby klocek wrocil?

Asamax 3g do tego biore.

Staram sie okonsultacje z medycyny niekonwencjonalnej, gdy uda mi sie zdobyc cenne rady to opublikuje Wam.

Z gory Dziekuje za rady
Jeśli wstałeś od stołu i jesteś głodny - to się najadłeś.
Jeśli wstałeś od stołu i jesteś najedzony - to się zatrułeś.

Hipokrates

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 13 lis 2012, 20:56

krzysztof.p pisze:Jest tutaj moze jakas recepta jakie jedzenie laczyc z lekami zeby klocek wrocil?
poszukaj w dziale Diety, np. tu viewtopic.php?t=11037&highlight=zaostrzeniu
krzysztof.p pisze:Czy encorton ma silniejsze dzialanie jak sie je po posilku?
szczerze wątpię, aby to wzmacniało działanie, tylko na czczo to szkoda żołądka.
krzysztof.p pisze:Wrocilem od 2 dni na dawke 30 mg, jest lepiej ale biegunka jedna na dzien jest.
spokojnie, powoli :wink: raz na dzień to nie biegunka.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
krzysztof.p
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: krzysztof.p » 14 lis 2012, 09:18

No tak tylko biore juz kilka dni duza dawke a biegunka nie znika. Wczoraj 2 razy
I dzisiaj raz juz. Nie ma krwi.
Dzisiaj rano wzialem 30mg encortonu. Nie wiem czy na poludnie tez podbic z 2 dni
Zobaczymy czy sie poprawi. Zeby biegunka ustapila i Zaczne wolniejsza redukcje

Oczy mi nie ropnieja mocno ale cos tam kilka razy dziennie przecieram. 3 tygodnie temu to co pol godziny bylo trzeba czyscic

Awatar użytkownika
Tinka
Początkujący ✽✽
województwo: podlaskie

Post autor: Tinka » 16 lis 2012, 18:32

Doris, na wodniste wypróżnienia rano regularnie jedz co najmniej 3-4 ugotowane, najlepiej zmiksowane marchewki. Mi pomogły niemal od razu. Jem je regularnie od 2 miesięcy i znacznie mi się polepszyło...może i Tobie też pomogą. Jednocześnie przestałam jeść słodycze .. skończyło mi się przelewanie w brzuchu.
Tinka

Awatar użytkownika
-Lena-
Debiutant ✽

Post autor: -Lena- » 17 lis 2012, 12:46

Hej. No i wybrałam się do gastrologa i jednak nie jest to zaostrzenie... :) ale lekarz powiedział że mogę mieć coś z wątrobą bo mam bardzo podwyższone próby wątrobowe.... :/ w poniedziałek idę na kolejne badania i jeżeli potwierdzi się że to wątroba najlepiej byłoby całkowicie odstawić leki a przy tej chorobie nie mogę, więc nie wiem co wtedy będzie ;(
Czy ktoś z was miał kiedyś jakieś problemy z wątrobą przy wrzodziejącym???

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”