Ropa....

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mariola
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: śląskie
Kontakt:

Ropa....

Post autor: mariola » 13 kwie 2005, 18:50

Kochani pytanie moje brzmi czy oprocz krwi w stolcu obserwujecie tez wystepowanie ropy??ja niestety tak i jest to dla mnie problem.Jak mozna sie tego pozbyc , czy moglyby pomoc tutaj probiotyki...??Lekarz nie bardzo chce stosowac antybiotyki i ja tez szczerze mowiac boje sie ich...Aha, dodam jeszcze ze choruje na CU.Prosze o rady.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Ropa....

Post autor: Mamcia » 14 kwie 2005, 12:08

Nie spotka?am si? z takim zjawiskiem, poza ropniami, które przy CU s? raczej rzadkie i towarzysz? im jeszcze inne dolegliwo?ci. Sk?d wiadomo, ?e to ropa?. Antybiotyki pomagaj?, ale przed ich za?yciem zrobi?abym badanie, co w tej ropie siedzi (tlenowce, beztlenowce i co na nie dzia?a.
Pro- i prebiotyki nie szkodz?, a pomagaj?. Nie jest to panaceum, ale wiele osób, które zacz??y bra? jest zadowolonych.
Mamcia

mariola
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: mariola » 14 kwie 2005, 14:19

Dziekuje Mamciu za odpowiedz.Jak widze (po braku odpowiedzi)chyba tylko ja mam z tym problem.Rzeczywiscie w opisie z kolonoskopii stwierdzono obecnosc ropnego wysieku a badanie patomorfologiczne potwierdzilo istnienie pojedynczych ropni w kryptach.Lekarz stwierdzil ze to normalne w CU (zdarza sie) wiec tym bardziej jestem zaskoczona ,ze to -jak piszesz jest raczej rzadkie .Moj niepokoj wzrosl teraz jeszcze bardziej.A czy wystepowanie ropy jest charakterystyczne w CD??Sama juz niewiem co mam o tym myslec...Inuline zamierzam wyprobowac i tak , jak tylko przysla -licze troche ze moze jednak pomoze.No i dziwne ze lekarz nie zasugerowal nigdy badania bakteriologicznego...

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 14 kwie 2005, 14:51

Z tego co piszesz, to masz typowy obraz CUzmiany ci?g?e, jednoodcinkowe; b?ona ?l ... luzówkowe.
Nie za? ropnie typowe dla CD. Ta ropa w stolcu nie jest zauwa?alna, a jest objawem zapalenia i ogólnie leczenie polega na leczeniu choroby zasadniczej. Badania baktriologiczne warto zrobic, bo mo?e siedzi w jelicie jaki? zajzajer je?eli masz tak du?o ropy w kale.
Za? ostre ograniczone ropne zapalenie w postaci patologicznej jamy wype?nionej rop? powsta?? z rozpadu i up?ynnienia obumar?ych tkanek to ropie?. Jak taki p?ka to leje sie ropa. Konieczne jest wtedy leczenie chirurgiczne polegaj?ce na jego naci?ciu i zdrenowaniu i wtedy jest zalecane pomocnicze podanie antybiotyków.
Mamcia

Handzia
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Handzia » 14 kwie 2005, 17:06

Przez wszystkie lata choroby zawsze w zaostrzeniu pojawia si? u mnie ropa i uwa?am to za typowe dla Cu.
Ta ropa wraz ze ?luzem jest u mnie pierwszym objawem nadchodz?cego zaostrzenia, zanim pojawi si? krew.
I wielokrotnie tak by?o ,?e widz?c rop? zwi?ksza?am dawk? 5ASA i przechodzi?am na diet? i zaostrzenie si? nie pojawia?o.Czasami stosowa?am Metronidazol te? skuteczny w takich przypadkach.
?ykanie probiotyków w momencie kiedy jest ju? ropa jest dzia?aniem za ma?o skutecznym i trzeba zwi?kszy? inne ?rodki przeciwzapalne.

Anna
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Anna » 14 kwie 2005, 20:37

U mnie te? pojawia si? ropa nie tak cz?sto , ale jednak jest przy ka?dym wi?kszym zaostrzeniu.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 14 kwie 2005, 20:51

Poniewa? moja wiedza na temat Cu jest czysto teoretyczna, to jestem tylko zdziwiona, ?e w literaturze pisze si? o ?luzie i krwi, a bardzo rzadko o ropie. Nie teiredz?, ?e symbiotyki was wylecz?, ale powoduj?c rozwój dobrej flory bakteryjnej, zmniejszaj? dzia?ania tej z?ej. Metronidazol jako chemioterapeutyk przeciwko bakteriom beztlenowym jest lekiem skutecznym w leczeniu tego typu zaka?e?.
Osobi?cie, poza ostrymi stanami zapalmymi, kiedy antybiotykoterapia jest konieczna, jestem przeciwna podawaniu leków tej grupy w ciemno. Dlatego zach?cam do robienia posiewów i antybiogramu.
Opiszcie prosz? jak wygl?da to ropa
Mamcia

Handzia
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Handzia » 14 kwie 2005, 22:00

W popularnych ksi??kach o zdrowiu typu encyklopedycznego jako objawy Cu wymieniane s? krew ,?luz i ropa.Dla mnie tak oczywiste jest wyst?powanie ropy ,?e by?abym zdziwiona gdyby u kogo? nie wyst?powa?a.Z tym ,?e odró?nienie ?luzu od ropy wymaga pewnej wprawy,a tak?e sprawnego powonienia.Jest ona rzadsza ni? w popularnych ropieniach i mo?e si? pojawia? jako samoistne wypró?nienie.
Nie s?ysza?am, ?eby rop? leczono osobno i robiono antybiogramy,jest to sk?adnik stanu zapalnego jelita , leczy si? ca?o?ciowo jelito i to wystarczy.
Ja ró?ne suplementy przyjmuj? bez przerwy od dobrych kilku lat ,lecz to niestety nie zawsze jest w stanie zapobiec pogorszeniu stanu jelit.

mariola
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: mariola » 14 kwie 2005, 22:04

Rzeczywiscie moj obraz CU jest taki jak opisalas Mamciu,bede prosic mojego doktorka o badania bakteriologiczne( a czy orientujesz sie moze ile takie badanie kosztowaloby prywatnie?).Tak jak u Handzi i Anny ropa pojawia sie u mnie przy zaostrzeniach i to w dosc duzych ilosciach,wyglad:czasem rzadka ,czasem gesta ,barwa od zoltej do zielonkawej-to chyba tyle...Dziekuje za odpowiedzi.Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”