Cd przewężenie.

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie

Re: Cd przewężenie.

Post autor: Słonko » 09 kwie 2009, 13:04

Mam taki dziwny kłopot, może ktoś coś doradzi. Mam zwężenia dokładnie w miejscu, w którym mam szycie po operacji (5 lat temu). Czuję się dobrze, wypróżniam się raz dzinnie, biorę azę, budenofalk i asamax. Ostatnio często odczuwam jakby pieczenie w miejscu pooperacyjnym, taki dziwny "drobny" ból, ale nie taki żebym musiała lecieć po no-spę czy coś innego, tak jakby pod szyciem coś szwankowało (pewnie to przewężenie), ale czy tam coś się może dziać? Mnie się zdawało, że remisja :cry: Poradźcie coś proszę.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 10 kwie 2009, 00:41

Słonko to są pytania do lekarza, nie do nas. Czasem ból pooperacyjny czuje się w 20 lat po operacji - no na znamię pogody. Powinnaś mieć zrobione badania wskaźników stanu zapalnego, i oczywiście badanie przedmiotowe.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽

Post autor: Słonko » 10 kwie 2009, 10:51

Ja się obawiam, że to może coś nowego się dzieje, nigdy po operacji tak nie miałam, teraz tak jakby się tam pokarm przeciskał. Wskaźnik zapalny mam w normie, zresztą nawet jak wylądowałam w szpitalu wszystkie wskaźniki były ok, dopiero TK wykazał zwężenia. Ja chyba już mam takiego dziwnego Crohna "bezobjawowego".

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 10 kwie 2009, 21:03

To maszeruj do lekarz i rób badania (USG, TK, enteroklizę???). To takie nieznośne choróbsko, że czasem w biochemii wszystko OK, nie boli, w środku kaszana.
Bardzo ważne jest wsłuchiwanie się w swój organizm i nielekceważenie objawów, które mogą sygnalizować zaostrzenie. Z drugiej strony reagowanie paniką na każde wzdęcie też nie jest dobre, bo życie zaczyna koncentrować się na strachu, a nawet strachu przed strachem.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Plantator
Debiutant ✽

Przewężenie.

Post autor: Plantator » 14 kwie 2009, 16:12

Dawno mnie nie było, ale w końcu jestem:)

Dopiszę się do tematu, na który mam do powiedzenia sporo, gdyż w 2002 miałem operację na cienkiej rurze, właśnie z powodu zwężenia.

Obecnie jest tak:
Od 2 lat mam remisję, tzn: brak temperatury, morfologia w pytę, znaczy sorry, jak na CD to nieźle:) do kibelka biegam jak częściej raz rzadziej.

ALE JAK MNIE CZASAMI PRZYTKA
Cała noc z głowy, mam już taką miękką deske sedesową, bo właśnie tam spędzam urocze noce, mniej więcej raz na kilka miesięcy..

...wyczaiłem już, że kukurydza i kalarepa odpadają w przedbiegach., tak samo jak owoce z dużą ilością małych, twardych pestek: truskawki, maliny, figi itd.

Wśród tego chaosu jest klika złotych zasad, opracowanych na sobie:((

1. Jedz mało i często.
2. Jedz dłuuuuggooooooo i starannie!!!! Jeżeli masz na obiad 10 minut, to weź sobie lepiej zjedź bułkę:)
3. Jeżeli jesteś ekstremalnie zmęczony i przy okazji głodny, to zrób sobie kisiel, kromkę chleba, cokolwiek tylko nie obiad z dwóch dań.
4. I podobnie, jeżeli jesteś zły, zdenerwowany, zestresowany, nie zabieraj się nawet za większy posiłek, bo możesz kilka godzin później go zwrócić w jeszcze większym stresie..

U mnie istnieje olbrzymia zależność pomiędzy nastrojem a trawieniem posiłków. Przy zachowaniu powyższych zasad, mogę śmiało zjeść stek t-bone medium well..

Pozdro:)

Awatar użytkownika
Niki
Początkujący ✽✽

Post autor: Niki » 17 kwie 2009, 19:28

A ja mam takie pytanie, czy zwężenie jelita a podniedrożność to jest to samo?
Bo na zdjeciach rtg jamy brzusznej wyszło w kilku miejscach podniedrożność
Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 17 kwie 2009, 20:01

Ja się na tej nomenklaturze nie znam, ale niedrożność, czy podniedrożność dla mnie jest stanem funkcjonalnym, a zwężenie anatomicznym.

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽

Post autor: Słonko » 17 kwie 2009, 20:52

Z tego co mi wiadomo, podniedrożność może być wywołana przez przewężenia, tj. masz przewężenie i robi się podniedrożność, bo jelito się zwęża i zatyka.

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 17 kwie 2009, 22:05

Czy może ktoś opisać jakiego rodzaju ból odczuwa się przy przewężeniu, niedrożności czy podniedrożności?

Moja córka ma czasami napadowy ból brzucha i opisuje, że czuje jakby jej jelito się odtykało albo odczuwa takie kłucie-jakby balon ktoś przekłuwał. Czy takie bóle mogą być przy pod-lub niedrożności?

U niej tego nie stwierdzono, ale kolonoskopia był rok temu i prawdę mówiąc nie wiadomo jak teraz wyglądają jelitka.

Pozdro!
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
Niki
Początkujący ✽✽

Post autor: Niki » 17 kwie 2009, 22:43

U mnie żeby było ciekawiej to na kolonoskopii nic nie wyszło. O podniedrożności dowiedziałąm się dopiero jak zrobiono mi RTG jamy brzusznej to wyszło w kilku miejscach.
Jeśli chodzi o objawy to ja odczuwam to jakby szpilkami w tym miejscu ktoś kuł i później rozchodzący się kłujący ból
Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽

Post autor: Słonko » 17 kwie 2009, 22:58

Jak mam podniedrożność (lub niedrożność - a to już kończy się raczej operacją) to odczuwam silny ból skurczowy wysoko, jakby w okolicach żołądka, rzadziej w miejscu, gdzie niedrożność występuje (do tego wymioty się zdarzają). Na co dzień pobolewa mnie miejsce, w którym mam przewężenie, pokarm się jakby przepycha dalej, ale to ból nieznaczny jest. W zasadzie podniedrożność lub niedrożność widać najlepiej na RTG, ale czasem i na USG też da się zaobserwować coś niepokojącego. Kolonoskopia może nic nie wykazać, bo zwężenie może być przecież w jelicie cienkim lub na jego końcu, jak w wielu przypadkach.

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 17 kwie 2009, 23:07

Niki pisze:Jeśli chodzi o objawy to ja odczuwam to jakby szpilkami w tym miejscu ktoś kuł i później rozchodzący się kłujący ból
Miska Ryżu pisze:jak w pozycji leżącej nacisnę sobie palcami przewężoną częśc jelita to mam uczucie jakby mi ktoś szpile wbijał.
to dokładnie jak opisuje moja córa :smutny: A najgorsze, że dziecko cierpi a ja nijak nie wiem jak jej pomóc-przeciwbólowe, nie pomagają, no-spa w zasadzie też nie i normalnie niemoc człowieka ogarnia :smutny:

Dzięki za odzew :)
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽

Post autor: Słonko » 17 kwie 2009, 23:12

Ja właściwie nie rozumiem tu czegoś. Jak jest podniedrożność to jest też ogromny ból. Ja zazwyczaj jadę wtedy na pogotowie i dostaję kroplówki rozkurczające, a jak jest niedrożność to mowy nie ma o opuszczeniu szpitala. Jeśli Twoja córka ma mocne bóle i nic nie pomaga to na pogotowie najlepiej, zastrzyki, kroplówka itp. powinny pomóc.

rajan
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --

Post autor: rajan » 17 kwie 2009, 23:36

Ja wszystko rozumiem. Córka klaudiapodg, choruje na CU, a nie na CD.
W przypadku CU zmiany chorobowe występują w jelicie grubym.
To przy CD pojawiają się przewężenia w jelicie cienkim.
Poczytajcie poradnik str od 24 do 28 : http://nzj.iimcb.gov.pl/poradnik.pdf
klaudiapodg, idź z córką do lekarza, kolonoskopia na pewno wykaże w jakim stanie znajduje się jelito grube.

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 17 kwie 2009, 23:40

Słonko pisze:Jeśli Twoja córka ma mocne bóle i nic nie pomaga to na pogotowie najlepiej, zastrzyki, kroplówka itp. powinny pomóc.
Tak też w razie czego zrobię, czasami nie ma innego wyjścia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”