Strona 1 z 1

Bakteriofagi

: 03 sie 2010, 19:59
autor: fillips
Witam Was
Nie jestem zbyt aktywnym forumowiczem, ale chciałbym się z Wami podzielić informacjami na temat terapii doświadczalnej w jakiej uczestniczę.

Crohn dopadł mnie w maju 2009r. Miał zostać wycięty jedynie wyrostek robaczkowy, a lekarze znaleźli bonusowo ropnie na jelicie, które delikatnie usunęli. Po miesiącu trafiłem do kliniki na borowską we Wrocławiu z ropniem w okolicach brzucha. I tak od czerwca 2009r. męczyłem się z dziurą w brzuchu. Żadno badanie tego nie udowodniło, ale chirurg, który się mną opiekował i gastrolog twierdzili że mam bardzo małą przetokę, która otwiera się co jakiś czas, ale nie mogli złapać ustrojstwa w żadnym badaniu. Była masa badań, kilka pobytów w szpitalu i jedyne co się nie zmieniało to opatrunek na moim i brzuchu i sącząca się maź :/

Od 2 miesięcy biorę udział w terapii doświadczalnej prowadzonej przez oddział gastroenterologii z borowskiej we Wrocławiu i instytut terapii doświadczalnej PAN. Bakteriofagi, które łykam mają za zadanie zniszczenie zbyt dużej ilości bakterii E.Coli, które powodują w moim jelicie procesy gnilne i sprzyjające namnażaniu się innych bakterii. Fagi doprowadzają do równowagi bakteryjnej moje jelita :)

Muszę obiektywnie przyznać, że na mnie to podziałało. Przed terapią musiałem zmieniać opatrunek 2 razy dziennie tyle mi wypływało tego "syfu". W pierwszym miesiącu picia fagów opatrunek zmieniałem już raz na 2 dni, a ilość wydzieliny bardzo zmalała. Jestem teraz w 3 i ostatnim miesiącu terapii i od 4 tygodni nic mi nie cieknie z brzucha, a opatrunek zmieniam jedynie ze względu na higieną 2 razy w tygodniu. Bóle brzucha praktycznie ustały, wycieczki do wc są już normalne, nie mam biegunek.

Razem z fagami biorę normalne leki na Crohna, czyli Salofalk i żelazo. By fagi przeniknęly do jelita i nie zginęły w żołądku dostałem dodatkowo lek na zoobojętnienie kwasów żołądkowych.

Mam jeszcze czasami dziwne odczucia, że gdzieś przy zagojonej ranie coś mi zaczyna puchnąć, lub czasami pobolewać, ale jest to już bardziej moja spaczona psychika po tej mojej rocznej przygodzie. Mam nadzieję, że taki stan się już utrzyma i przetoka już się nie odnowi.

We wrześniu będę miał kolonoskopie, w celu sprawdzenia czy moje jelita faktycznie się poprawiły od wewnątrz w stosunku do tego co lekarze widzieli podczas kolonoskopii wykonanej gdy mój stan był dużo gorszy jeszcze przed terapią.

Chciałem się podzielić z Wami tymi informacjami. W życiu nie wiedziałem jaką radość może mi sprawić umycie się w końcu w całości, a nie na raty, żeby uważać na opatrunek i zanieczyszczenie rany :roll:

Bakteriofagi również lekarze z borowskiej i naukowcy w PAN testuja na chorych z CU i z tego co wiem również z sukcesami.

Najważniejsze - w trakcie tej terapii nie było żadnych skutków ubocznych, nic się dziwnego ze mną nie działo. No może poza tym, że pojawiły się w pierwszym miesiącu zaparcia, ale walczyłem z nimi (za przyzwoleniem lekarza) za pomocą laktulozy bez cukru (opakowanie z oznaczeniem M.I.P)
Podsumowując:
- Bóle brzucha praktycznie zniknęły po 2 miesiącach terapii
- Samopoczucie uległo poprawie po 1 miesiącu
- Przetoka nie dała o sobie znać od 1 miesiąca
- Rana zagoiła się i nic z niej nie cieknie również od 1 miesiąca
Mam nadzieję, że po skończonej terapii wszystko pozostanie w tak dobrym stanie jak teraz jest :)
Być może to właśnie tą drogą komuś jeszcze uda się poprawić swoje życie z crohnem.
Moje życie bardzo się poprawiło i życzę tego Wam wszystkim :mrgreen:

Re: Bakteriofagi

: 03 sie 2010, 20:24
autor: Lvica
Bardzo ciekawe. Gratuluje lepszego samopoczucia.
Daj znać po badaniu jak to wygląda od wewnątrz.

Re: Bakteriofagi

: 03 sie 2010, 20:56
autor: Raysha
fillips, bakteriofagi się daje tylko jak sie ma przetoki? Czy w różnych kryteriach choroby? Np jak jest stan zapalny jelita?

Re: Bakteriofagi

: 03 sie 2010, 21:23
autor: fillips
Mikrusia - przetoka nie jest kryterium. Ta metoda leczenia jest w fazie testów i z tego co wiem uczestniczą w nim ludzie z chorobą w różnych stadiach. Ja jestem małą częscią dowodu, że bakteriofagi mogą bardzo pozytywnie wspomóc leczenie przetoki bez ingerencji chirurga.

Widmo skalpela i tak nade mną jeszcze wisi, bo mam zwężenie w jelicie, ale przynajmniej idzie ku dobremu jesli chodzi o największy problem jaki miałem przy Crohnie, czyli ta dziura w brzuchu.

Oprócz przyjmowania bakteriofagów, została ułożona konkretna dieta, ktorej podstawowe zasady to:
- jeśli chleb to graham (ale bez domieszek mąki żytniej, jedynie akceptowalne domieszki mąki pszennej)
- żadnych produktów mlecznych (mimo że teoretycznie nie miałem problemów z ich trawieniem)
- jesli herbata to zielona liściasta
- wędliny - drobiowe, z indyka, delikatne polędwice
- żadnego cukru i miodu
- unikać smaków kwaśnych i słodkich
- unikać warzyw "wychładzających" jelita i zmuszających je do wytężonej pracy takich jak ogórek gruntowy
- wszystkie warzywa bez skórek, bez pestek, starte
- jeśli kasze to: jaglaną, manną, gryczana (ale tylko nie prażona)
- ryby morskie wcinać, ale najlepiej rozgotowane
- gryźć wszystko bardzo dokładnie i długo przeżuwać, bo powoduje to później lepsze trawienie pokarmu dzięki ślinie. Ja zanim połkne kawałek kanapki przeżuwam ją trzydzieści pare razy. Na początku wydawało mi się to strasznie śmieszne, ale się przyzwyczaiłem.

W produkty takie zaopatruję się głownie w markecie "Piotr&Paweł" bo tam znalazłem dobry graham, kasze i herbatę. Nie mam w okolicy sklepów ze zdrową żywnością i tam mam najbliżej zawsze

Wszystko to jest fajne, ale może spowodować zaparcia, dlatego wprowadziłem laktuloze i od czasu do czasu łamię zasady i piję czarną herbatę z małą ilością cukru by pobudzić ruchy robaczkowe :)

Re: Bakteriofagi

: 05 sie 2010, 16:02
autor: Piciu
Bardzo ciekawa terapia tymi bakteriofagami, tym bardziej że w miarę szybko są pozytywne efekty, nie łyka się dodatkowych tabletek, podsumowując same plusy. Jakby co ,to byłbym zainteresowany.
Super że są pod uwagę brane inne środki leczenia niż tabletki,i to z dobrym wynikiem.

Re: Bakteriofagi

: 07 sie 2010, 01:38
autor: Mamcia
Jeśli ktoś che poczytać na czym to polega to zapraszam http://www.aite.wroclaw.pl/otf/otf.html

Re: Bakteriofagi

: 23 gru 2012, 15:27
autor: wtyku
a czy taka terapie stosuje się na CU?

Re: Bakteriofagi

: 21 mar 2014, 01:07
autor: Nibiru
Ktoś stosował BAKTERIOFAGI na jakąkolwiek chorobę ??
http://cornetis.pl/artykul/3976.html

Mam zamiar zastosować na układ moczowy jak nie pomogą alternatywne metody (ziołowe), bo antybiotykoterapia nie pomogła. Bakteriofagi - brzmi kusząco.

http://www.iitd.pan.wroc.pl/pl/OTF/

http://forum.gazeta.pl/forum/w,26140,10 ... ykow_.html