Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Dyskusje dotyczące starań o orzeczenie o niepełnosprawności.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Re: Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Post autor: mgiełkaa » 18 wrz 2013, 18:28

Żabusia, zapytałam ale uzyskałam odpowiedź, że orzeczenie odbieram 19-go (czyli jutro) i wtedy będzie wiadomo. Mam nadzieję, że moje gadulstwo nie będzie źle odebrane.Pani psycholog stwierdziła nawet, że bardzo swobodnie posługuje się słownictwem n/t choroby i psychologicznego podejścia do sprawy, pytała z czego to wynika, że jestem tak oczytana.Odpowiedziałam, że dużo czytam w necie :wink: Zapytała też o mój udział w J-elicie (wspomniałam o dyżurach edukacyjnych).Jutro okaże się co i jak.Póki co napisałam mężowi odwołanie (dostał stopień lekki bez jakichkolwiek uprawnień)z uwagi na cukrzycę (nadciśnienie, problemy z nerkami,dyskopatię pominięto).W razie co napiszę i sobie.

[ Dodano: 19-09-2013 ]
Odebrałam orzeczenie:stopień umiarkowany na 3 lata :smile: Symbole:08-T,07-S,05-R.
Wskazania: pkt.1:praca na stanowisku przystosowanym do niepełnosprawności,pkt.5:konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne itd według zaleceń specjalisty,pkt.6:korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji,przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych,opiekuńczych,terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej,organizacje pozarządowe oraz inne placówki-częściowa pomoc usługowa, pkt.9:dotyczy.
Za 2 tyg.składam wniosek o legitymację oraz kartę parkingową.
Tę komisję wspominam bardzo ale to bardzo miło.Czy w ZUS-e nie mogłoby być też tak bezstresowo dla pacjenta? :wink:
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: opolskie
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 21 wrz 2013, 14:26

Superowo! :D
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 32 mg, Metronidazol 3 x 1 tabl., Multilac 2x1 kaps., Magne B6, Elevit ProNatal i bla, bla, bla (...)
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 21 wrz 2013, 17:41

Dziękuję kochani.

wesoly_kaputek
Debiutant ✽
województwo: śląskie

Post autor: wesoly_kaputek » 23 wrz 2013, 12:38

Witam i proszę o poradę,

Siedem dni temu dostałam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim i obniżeniu zdolności do wykonywanej pracy. Wniosek o orzeczenie złożyłam z powodu CU oraz depresji na którą leczę się od ok 5 lat (zaliczyłam 3-mies.pobyt w szpitalu psychatrycznym). Czy warto odwołać się od tej decyzji? Sama nie umiem określić czy uważam ją za sprawiedliwą, ale widzę że stopień umiarkowany przyznawany jest osobom które mają "tylko" jedno schorzenie.

wesoly_kaputek
Debiutant ✽

Post autor: wesoly_kaputek » 23 wrz 2013, 14:32

Dziękuję za odpowiedź,

Główną chorobą którą podałam była depresja (bo pojawiła się wcześniej i obecnie jej objawy są silniejsze niż CU), CU jako schorzenie współistniejące. Moje CU teraz to częściowa remisja, tzn jak się odżywiam jak średniowieczny pustelnik (2x dziennie, kleik ryżowy z gotowanym owocem lub warzywem) to nie mam uporczywych objawów. Większym problemem jest psychika - już kilka lat nie pracuję i lęk mój przed pracą z chorobami narasta. Na wypisie ze szpitala psychiatr. mam umiarkowaną depresję a wyniki z ostatniej kolonoskopii podaję:

15/06/2012:

"Per rectum bez zmian. Kolonoskop wprowadzono do kątnicy a następnie do niezmienionego końcowego odcinka jelita krętego - pobrano wycinki. Wstępnica, poprzecznica, zstępnica o prawidłowym obrazie śluzówki. Dystalny odcinek esicy o zatartym rysunku zaczyniowym oraz z nieregularnymi, zlewającymi się miejscami nadżerkami, pokrytymi włóknikowymi nalotami. Podobny obraz śluzówki w odbytnicy. Poza tym bez innych zmian."

wesoly_kaputek
Debiutant ✽

Post autor: wesoly_kaputek » 24 wrz 2013, 13:20

Żabusia,

Witaj,
Powodem dla którego złożyłam wniosek była głównie praca:
□ odpowiednie zatrudnienie uwzględniające psychofizyczne możliwości,
□ zatrudnienie w zakładzie aktywności zawodowej,

Myślę, że zalecenie do pracy w zakładzie aktywności zawodowej ułatwiłoby mi życie, ale teraz też mogę się o pracę tam starać. Więc w sumie nie wiem co zrobić.

[ Dodano: 24-09-2013 ]
Żabusia, wyskoczył error przy wysyłaniu więc wysyłam drugi raz

Witaj,
Powodem dla którego złożyłam wniosek była głównie praca:
□ odpowiednie zatrudnienie uwzględniające psychofizyczne możliwości,
□ zatrudnienie w zakładzie aktywności zawodowej,

Myślę, że zalecenie do pracy w zakładzie aktywności zawodowej ułatwiłoby mi życie, ale teraz też mogę się o pracę tam starać. Więc w sumie nie wiem co zrobić.

wesoly_kaputek
Debiutant ✽

Post autor: wesoly_kaputek » 25 wrz 2013, 20:50

Rozumiem, więc teraz to już "po ptokach" bo orzeczenie mam na depresję jako główną chorobę. Pomyliłam się co do nazwy - nie wiedziałam że zakład aktywności zawodowej i zakład pracy chronionej to różne rzeczy - chodziło mi o tą drugą. Zapewne stopień umiarkowany ma większe szanse na zatrudnieine w zakł. pracy chronionej, ale czy Ty uważasz że składanie odwołania u mnie ma sens? Czy długotrwała umiarkowana depresja ze współistniejącym CU się kwalifikuje do st.umiarkowanego?

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 25 wrz 2013, 21:13

wesoly_kaputek, na odwołanie masz termin 14 dni od otrzymania orzeczenia więc nawet jeśli wyślesz pocztą to liczy się data stempla. Główna choroba u Ciebie to CU natomiast depresja jest chorobą towarzyszącą i na komisji wykażesz, że związane jest to z chorobą jelit. Dodatkowo jeśli masz dokumentację na inne dolegliwości (stawowe itp) to również udowadniasz, że powiązane jest to z CU. Pisz odwołanie.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post autor: Baby » 25 wrz 2013, 21:28

wesoly_kaputek, mgiełkaa, ma rację odwołuj się. Może oni potraktowali to tak, że wyszłaś ze szpitala w stanie ogólnie dobrym więc jest ok. Jeśli problem jest nadal zdobądź stosowne zaświadczenia że jesteś i wymagasz stałego leczenia/opieki specjalisty i ew. zażywania leków z powodu depresji. Jeśli zdiagnozowanie CU wpłyneło na pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i pogłębiło depresję warto o tym wspomnieć. Codo CU skoro pisze, że odżywiasz się jak pustelnik to znaczy że remisji nie masz. Idź do gastrologa, zrób badania, może trzeba będzie zmienić leczenie na silniejsze. Oczywiście poproś gastrologa o stosowne zaświadczenie o stanie zdrowia.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 25 wrz 2013, 22:13

Dokładnie tak jak napisała Baby, odwołuj się. Data diagnozy Cu to data diagnozy natomiast już wcześniej na pewno miałaś dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a już nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, że nasze dolegliwości wpływają na stan psychiczny (oczywiście na komisji tłumacz jak najwięcej, bo to właśnie musisz udowodnić)
W kwestii Twojego odżywiania, nie możesz dopuścić do stanu wycieńczenia organizmu bo wtedy zaostrzenie przyjdzie szybko (mówię na swoim przykładzie) i ciężej będzie z niego wyjść. Asamax w tej dawce jaką przyjmujesz może jest niewystarczający? A może sam Asamax to za mało?

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 25 wrz 2013, 22:37

Jeszcze wtrącę swoje 3gr :wink:, ja miałam w rokowaniach za pierwszym razem wpisane:rokowania złe, za drugim: rokowania niepewne. Wniosek wypełniał lekarz gastroenterolog jednak dopisał mi inne choroby współistniejące. Fakt stosowania immunosupresji również był brany pod uwagę (stąd bardzo zainteresowała komisję moja astma).Dodatkowo niskie żelazo i hb oraz konieczność częstych pobytów w szpitalu, z powodu nietolerancji żelaza doustnie.

wesoly_kaputek
Debiutant ✽

Post autor: wesoly_kaputek » 26 wrz 2013, 10:42

Dziękuję za rady dziewczyny,
Baby:
- zaświadczenie że wymagam stałego leczenia/opieki specjalisty i zażywania leków zostało wpisane we wniosku przez obydwu lekarzy, gastro i psychiatrę,
- nie wiem jak wyglądać ma taka "remisja" bo od czasu zdiagnozowania CU nie toleruję tłuszczów (oprócz zimnego masła), mleka słodkiego i kwaśnych przetworów, fruktozy z owoców, chemii jedzeniu, oraz warzyw i owoców rozdymających, smażenia i pieczenia.
- ostatnio gastro zmniejszył mi leki o połowę, (wcześniej długi czas brałam Asamax 3x2tabl.), po tym jak powiedziałam że objawy się nasilają :?: Nie pytam dlaczego, to naprawdę uznany secjalista, więc wie co robi i zna powody takiej redukcji,

mgiełkaa:
otworzyłaś mi oczy w kwestii tej diety, nie wiedziałam że skąpa dieta tak działa!

Żabusia:
-u mnie nie ma w orzeczeniu wskazania do zatrudnienia w warunkach pr.chron., jest za to: "Wskazanie dotyczące odpowiedniego zatrudnienia: obniżenie zdolności do wykonywania pracy" chyba to to samo,
- mam na orzeczeniu symbole przyczyny niepełnosprawności: 02-P i 08-T,
- oboje lekarze wpisali we wniosku: rokowania: niepewne",
-nic nie wiem o orzeczeniu z tyt.psychicznego, złożyłam wniosek o zwykłe orzeczenie,

Zapisałam się na dziś do gastro żeby zrobił badania, zmienił leki i wypisał zaświadczenie o stanie zdrowia. Czy mogę wysłać w odwołaniu wyniki badań bez jego interpretacji/opisu? Bo przyjmuje tylko w czwartki a w środę muszę wysłać papiery. Aha jak opanuję cytowanie użytkowników to czytelniejszy bedzie mój tekst. Dzięki wam bardzo dziewczyny, spróbuję!

wesoly_kaputek
Debiutant ✽

Post autor: wesoly_kaputek » 27 wrz 2013, 12:48

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Skoro wiesz że już mam 02-P to mogłaś sobie tą informację darować. A sama choroba jest najbardziej "nieatrakcyjna" dla mnie.

Awatar użytkownika
Jacquelina
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: Jacquelina » 03 paź 2013, 16:31

Słuchajcie, mam takie pytanie. Przez 2 lata miałam stopień umiarkowany, złożyłam wniosek o wydanie orzeczenia i tym razem przyznali mi lekki na 3 lata o.O Myślicie że ma sens walka o przyznanie ponownie umiarkowanego? Stan zdrowia się nie zmienił z 2 wyjątkami: w gastroskopii wychodzą mi owrzodzenia w żołądku i zwężenie w dwunastnicy, ale za to morfologie (wyniki z sierpnia) miałam wzorową. Jak myślicie?
leki:Salofalk 2*2/controloc/ azathiopiryne 1*2/

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 03 paź 2013, 21:40

Myślę, że odwołując się nie zgadzasz się z opinią, ze Twój stan zdrowia polepszył się. I tu trzeba to udowodnić. Wzorcowa morfologia w tym nie pomoże jednak w naszych chorobach wyniki w ciągu kilku tygodni mogą zmieniać się.Ponadto sam fakt immunosupresji powinien być wzięty pod uwagę.Będąc na Twoim miejscu jak najbardziej złożyłabym odwołanie, nic nie tracisz, a wręcz przeciwnie możesz zyskać.Pilnuj terminu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo PCPR”