Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Dyskusje dotyczące starań o orzeczenie o niepełnosprawności.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jacquelina
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Post autor: Jacquelina » 03 paź 2013, 22:50

mgiełkaa, dzięki za odpowiedz i pocieszenie ;P W sumie to mogę to udowodnić pokazując opis gastro sprzed 3 lat i ten świeży ze stycznia. Widać że coś się dzieje. Tylko czy to wystarczy?
spróbuje, piszą ze mam 14 dni na to, wiec zaryzykować nie szkodzi.

ah i jeszcze 2 pytania.
Wniosek odwołuję w miejscu którym mi go wydano (w moim przypadku to jest Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych. w W-wie )?
I jak się pisze takie odwołanie? bo na Stronie SCONu nie ma żadnych informacji na ten temat ;/
leki:Salofalk 2*2/controloc/ azathiopiryne 1*2/

Awatar użytkownika
Jarczyslaw
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Jarczyslaw » 04 paź 2013, 12:36

Kurde... Same problemy z tymi komisjami...

Ja wczoraj odebrałem również decyzję odnośnie orzeczenia stopnia niepełnosprawności. Stopień lekki miałem od 15 roku życia z powodu zespołu Guillain-Barre i niestety, pozostałości po nim będą ze mną już do końca świata. Na każdym orzeczeniu miałem symbole 10-N i 5-R. Teraz odebrałem kolejne orzeczenie, które uwzględnia colitis i... Dostałem stopień umiarkowany na 2 lata. Problemy widzę tutaj jednak 2:
I. Symbol jaki widnieje na orzeczeniu to tylko 8-T. A gdzie pozostałe? Czy tak to ma być? Przecież z GBSa już się raczej nie wyleczę... :neutral:
II. We wskazaniach jest napisane, że jestem zdolny do pracy tylko w zakładach pracy chronionej. Co to oznacza?

Tak się składa, że niebawem kończę studia i chciałem iść do pracy. Nie wiem teraz czy mam w ogóle komukolwiek wspominać o tym papierku... Bo chyba żadnych profitów mieć z tego nie będę :neutral:
[center]Trzymajmy się ramy, to się nie posramy![/center]

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
województwo: mazowieckie

Post autor: mgiełkaa » 04 paź 2013, 20:42

Jacquelina, odwołujesz się tam gdzie składałaś czyli na Andersa, a oni przesyłają wyżej. W odwołaniu piszesz z czym nie zgadzasz się (odpowiednio z punktami orzeczenia).Poszperaj na forum, tu jest naprawdę dużo na ten temat napisane.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
asmilky
Początkujący ✽✽
Choroba: polipowatość rodzinna
województwo: pomorskie

Post autor: asmilky » 13 wrz 2014, 18:21

witam wszystkich :)
mam usuniete cale jelito grube z powodu polipowatosci rodzinnej, co zostalo potwierdzone badaniem genetycznym, w slepej kiszce znaleziono mi nowotwor tak przy okazji,mam wszystkie wypisy i badania , moje pytanie do Panstwa brzmi czy jest szansa bym dostala jakis stopien niepelnosprawnosci(mam juz wyznaczona komisje lekarska w tym urzedzie),i jezeli dostane, to jakie przywileje moge uzyskac?
pozdrawiam
Ania. :)
20.03.2014r. laparoskopowa pankolektomia. Zespolenie kretniczo-odbytnicze J-pouch. Ileostomia petlowa odbarczajaca.Drenaz jamy otrzewnej.
Wyciecie wyrostka robaczkowego-nowotwor neuroendokrynny.
21.08.2014r. zamkniecie ileostomii petlowej, zespolenie
jelito cienkie-jelito cienkie. Obie operacje MSWiA Warszawa.
16.12.2015-usunięcie 4desmoidów - Szpital Wojewódzki Gdańsk.
28.12.2016-usunięcie 1desmoidu - Szpital Wojewódzki Gdańsk

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 13 wrz 2014, 18:38

asmilky pisze:czy jest szansa bym dostala jakis stopien niepelnosprawnosci(mam juz wyznaczona komisje lekarska w tym urzedzie),i jezeli dostane, to jakie przywileje moge uzyskac?
oczywiście,pytanie jaki stopień,powinnaś walczyc o stopień znaczny,no bo to wiele ulg.
Ja mam znaczny,też nie mam jelita,ale decyzje miałem wcześniej,liczy sie to co w opini lekarza,no i dokumentacja medyczna.A przywileje w zależności od stopnia niepełnosprawności,no i jako osoba niepełnosprawna możesz być dodatkowym "bonusem" dla pracodawcy..,to może tu poczytaj
http://www.spes.org.pl/?module=tresc&id=213
http://ptsr.olsztyn.pl/wane-informacje/ ... prawnienia
http://www.wup.opole.pl/ciz/izawodowa/6 ... topnie.htm
W przypadku karty parkingowej aktualnie są zmiany,ale to w innym temacie jest opisane.

I pamiętaj-na komisji oni nie robią łaski,jesteś niepełnosprawna (okaleczona brakiem jelita i chorobami przewlekłymi) i oni mają to potwierdzić decyzją.
No i ważne,aby w decyzji było to co Tobie jest potrzebne,nie zawnioskujesz,nie dostaniesz :wink: ,choćby te kartę parkingową na przykład.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
asmilky
Początkujący ✽✽

Post autor: asmilky » 13 wrz 2014, 19:14

dziekuje za odpowiedz, juz czytam lekture, jestem ciekawa jaki stopien dostane...
co do pracy to w sumie niewiem sama, czy pokaze szefowi orzeczenie, bo on boi sie zatrudniac niepelnosprawnych, ze beda na zwolnieniach lekarskich itd itp, to malo reformowalny czlowiek, ostatnio mi wciskal kit ze on placi za moje L4 podczas, gdy bylam na nim 6miesiecy, tlumaczylam mu ze tylko 34dni za mnie placil, ale malo rozumial...
ehhhh

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 13 wrz 2014, 19:27

asmilky pisze: bo on boi sie zatrudniac niepelnosprawnych, ze beda na zwolnieniach lekarskich itd
teraz jest tak,że pracodawca na otwartym rynku pracy dostaje dotację za zatrudnionego niepełnosprawnego.
Wysokość jej zależna jest od stopnia niepełnosprawności.
http://zielonalinia.gov.pl/Miesieczne-d ... nego-32232
http://www.niepelnosprawni.gov.pl/zatru ... rodzen-os/
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
asmilky
Początkujący ✽✽

Post autor: asmilky » 13 wrz 2014, 19:32

kwoty calkiem spoko dla pracodawcy....
tylko ciekawe czy moj na to pojdzie...

Roxer
Debiutant ✽
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Roxer » 24 wrz 2014, 09:34

Witam!
Chyba mój pierwszy post tutaj, crohna wykryto u mnie kilka miesięcy temu, dopiero uczę się z nim żyć. Jak na razie nie miałem z nim aż tak strasznych problemów, porównując do tych które możemy spotkać na tym forum, ale mniejsza o to. Spróbuję w tym roku swoich sił na studiach i tutaj chciałbym zapytać czy sam fakt posiadania tej choroby kwalifikuje się do otrzymania jakiegokolwiek poziomu niepełnosprawności a co za tym idzie pomocy materialnej. Śledząc ten temat słyszałem o różnych komplikacjach tj. operacje, u mnie nic z tych rzeczy jeszcze nie było. Pentasa i Azathiopryna dają mi taką złudną nadzieje, że już mi nic nie jest, już jestem zdrowy ;/ ale zdaję sobie sprawę, że może się znacznie pogorszyć. Crohn co prawda w dwóch miejscach: na dwunastnicy i pod koniec odcinka jelita cienkiego ale jak narazie wszystko to ogranicza się do jednego stolca dziennie. I to wszystko, objawów było by na tyle. Może trochę dziwne pytanie, ale jakoś sumienie się we mnie odzywa, że tak na prawdę nic strasznego mi się nie dzieje a będę się starał o stypendium. Niee wiem, może jeszcze za mało po dupie dostałem od tej choroby, no ale cóż, jeszcze raz to pytanie: czy sam fakt posiadania tej choroby kwalifikuje się do otrzymania jakiegokolwiek poziomu niepełnosprawności a co za tym idzie pomocy materialnej? Trochę zielony w tym jestem, po raz pierwszy spotkałem się z czymś takim, że może to być zakwalifikowane do niepełnosprawności.
przeniosłem. deth
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2014, 14:16 przez Roxer, łącznie zmieniany 1 raz.

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 24 wrz 2014, 10:11

Roxer ......
Poszukaj tu na forum pewnie znajdziesz odpowiedź ale w poradach prawnych.

Czytałem tu kiedyś, że np przy CU można uzyskać lekką niepełnosprawność
pozwalającą zatrzymywać się w pewnych zrezerwowanych dal niepełnosprawnych miejscach parkingowych w miastach.

Roxer
Debiutant ✽
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Roxer » 24 wrz 2014, 14:17

Faktycznie, przeoczyłem jeden dział :roll:

EDIT

Po lekkim doedukowaniu na forum mniej więcej poznałem korzyści. Teraz z drugiej strony:

Większość osób tutaj dopytuje się o ewentualne korzyści płynące z oświadczenia o niepełnosprawności, a ja bym chciał się zapytać o ograniczenia. Jak to jest z taką choćby lekką na rynku pracy? Na jakiej zasadzie to zresztą działa? (-mam oświadczenie, ale jak będę chciał to wcale go nie pokarzę i będę pracował jako pełnosprawny?) przepisy to jedno, a rzeczywistość może być trochę inna, w czym jeszcze takie orzeczenie może przeszkadzać? To nie o tym forum, wiem ale strasznie mało informacji jest na ten temat, może ktoś wie czy takie oświadczenie może przeszkodzić w otrzymaniu wsparcia unijnego dla gospodarstwa jeżeli takowe się posiada?
Ogólnie, wszystko co złe może się przydarzyć, nie tylko względem przepisów?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 24 wrz 2014, 20:12

Jacekx pisze:Czytałem tu kiedyś, że np przy CU można uzyskać lekką niepełnosprawność
pozwalającą zatrzymywać się w pewnych zrezerwowanych dal niepełnosprawnych miejscach parkingowych w miastach.
nieprawda,karty parkingowe dostawali "nie za CU",ale z innych powodów,podaje się tam nr-kod,np 05-R czyli ograniczenia w poruszaniu sie,i inne kody,a CU jest tylko jedną z chorób. Teraz zmienia się zasady jej przyznawania i osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności wogóle jej nie dostaną.
http://www.niepelnosprawni.gov.pl/statu ... nosprawno/
To wcale nie jest takie łatwe jej otrzymanie.
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1 ... CMJIvl_uSp
no i są nowele do tego,..ale to już w temacie "kart parkingowych".
Roxer pisze:tutaj chciałbym zapytać czy sam fakt posiadania tej choroby kwalifikuje się do otrzymania jakiegokolwiek poziomu niepełnosprawności a co za tym idzie pomocy materialnej.
nie,sam fakt nie,trzeba wykazać swoje ograniczenia wynikające z chorób.
Często CU to podstawa,a inne są współistniejące.

Awatar użytkownika
asmilky
Początkujący ✽✽

Post autor: asmilky » 24 wrz 2014, 21:21

ja juz po orzeczeniu....
lipa ;(
dostalam stopien umiarkowany na 2lata
oprocz korzysci dla pracodawcy , ja nic niemam... sorki po roku od wydania orzeczenia bede miala 10dni urlopu wiecej i 1godzine krocej pracowała...
odwolalam sie zobaczymy co z tego bedzie..... :placze:
20.03.2014r. laparoskopowa pankolektomia. Zespolenie kretniczo-odbytnicze J-pouch. Ileostomia petlowa odbarczajaca.Drenaz jamy otrzewnej.

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Miska Ryżu » 24 wrz 2014, 21:46

Odwołać się zawsze warto.

Aby uzyskac stopień znaczny trzeba na komisji udowodnić że spełnia się m.in. te przesłanki:

Do stopnia znacznego zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy, albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji

źródło: http://www.mops.katowice.pl/node/234
Smutno Ci? A może budyń? :)

Awatar użytkownika
asmilky
Początkujący ✽✽

Post autor: asmilky » 24 wrz 2014, 21:52

odwołałam się, ale kiepsko to widze...
nic spróbować zawsze warto :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo PCPR”