Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Dyskusje dotyczące starań o orzeczenie o niepełnosprawności.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Alicja
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u rodzica
województwo: lubelskie
Kontakt:

Re: Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Post autor: Alicja » 26 lip 2006, 12:24

Bo problemy zaczynają sie po ukończeniu 16 roku życia - im człowiek starszy, tym łatwiej go orzecznik "uzdrawia" :smutny:

Awatar użytkownika
JustinT
Debiutant ✽
Choroba: CU
Kontakt:

Post autor: JustinT » 26 lip 2006, 21:01

hmmm-a czy przy CU mozna się starać o orzeczenie o niepełnosprawności? bo nigdy nie poruszałam tej kwestiii-a moze da się coś wyciągnąć od tego drańkiego Państwa. wiem, że wczesniej Mama brała na mnie zasiłek pielęgnacyjny, ale teraz juz skończyłam studia i normalnie pracuje sobie.
Mam w sobie to CUś ;-P

Awatar użytkownika
JustinT
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: JustinT » 26 lip 2006, 21:13

ojjjjj sorrki, teraz dopiero zauważyłam, że ten temat był już poruszany. Chyba, że ktoś ma najświeższe wiadomości-to jednak proszę o odpowiedź :)
Mam w sobie to CUś ;-P

Piotrek_Lodz
Debiutant ✽
województwo: łódzkie

Post autor: Piotrek_Lodz » 04 wrz 2006, 21:47

Witam! Od kilku lat choruje na colitis ulceroza.
W marcu tego roku została przyznana mi renta socjalna z powodu całkowitej niezdolności do pracy. Na okres 6 miesiecy, czyli do końca października tego roku. Na ręke dostaje 450zł co miesiąc.
Złożyłem również papiery o przyznanie grupy niepełnosprawności, przyznali mi grupe lekką do końca 2008roku, odwołałem się od tej decyzji i komisja odwoławcza przyznała mi UMIARKOWANĄ do końca 2008, czyli wyszedłem na swoje....

I teraz mam następujące pytania, jeśli ktoś łaskawie odpowie będę wdzięczny..

Jakie uprawnienia przysługują mi na legitymacje rencisty a jakie na legitymacje osoby nie pełnosprawnej, czy jest jakaś różnica... jakie ulgi na pkp,pks,mpk (mieszkam w Łodzi jesli to istotne),
Czy jesli komisja ZUS nie przedłuży mi całkowitej niezdolności do pracy, to trace swoją rente? bo słyszałem że jesli tak sie stanie to musze sie zarejestrowac w urzędzie pracy, ale do momentu póki pracy nie znajdę będą mi tą rente wypłacać????

czy moge starać się o karte parkingową osoby niepełnosprawnej??? jak to zrobić??? niestety na decyzji mam napisane ze mie spełniam przesłanek okreslonych w prawie o ruchu drogowym, jak to jest?

czy moge liczyc na jakies dofinansowania? nie jestem w tej chwili uczniem bo z powodu choroby przerwalem nauke, ale w najblizszym czasie zamierzam powrócic do nauki.....

pozdrawiam i czekam na odpowiedz....

Piotrek_Lodz
Debiutant ✽

Post autor: Piotrek_Lodz » 04 wrz 2006, 22:25

mature juz mam, czyli beda to studia albo policealna szkola....

a w sprawie tej renty, nigdy nie pracowalem i w ZUS dostalem całkowita niezdolność do pracy, czyli jesli orzecznik w pazdzierniku stwierdzi ze jestem juz tylko częsciowo nie zdolny do pracy (bo nie wierze ze stwierdzi ze jestem juz calkowicie zdrowy) to przestaną wypłacać mi tą rente? czy stopien niepełnosprawności ma w tej sprawie jakiekolwiek znaczenie? pozdrawiam

Piotrek_Lodz
Debiutant ✽

Post autor: Piotrek_Lodz » 06 wrz 2006, 20:46

czy na komisje zusowską wziąść papier o przyznaniu 2grupy niepełnosprawności? czy ma to albo moze miec jakis wpływ na decyzje orzecznika zus

Nikka26
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Nikka26 » 06 wrz 2006, 21:07

Witajcie! :) mam pytanko :]
Choruje na CU od 6 lat i nie wiem czy moge ubiegać sie o grupe inwalidzką z tego powodu ( chodzi mi o możliwość odpisania od podatku leków)!!! - usłyszałam kiedys od lekarza że nic mi nie przysługuje w zwiazku z tą chorobą więć sie nie interesowałam zbytnio a tutaj piszecie, że jednak jakies orzecznictwo w tej kwesti istnieje :D.
Wiec jeśli mielibyście chwilke czasu to bardzo was prosze o jakieś wskazówki co zrobić by uzyskać taką grupe :)
Pozdrawiam
Bożena

Mutti
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u rodzica

Post autor: Mutti » 11 sty 2007, 18:13

No to teraz ja mam pytanko.
Nie choruję na CU/CD ale na inne choroby przewlekłe ( co najmniej 3 a i czwarta też by sie znalazła). Lekarz zasugerował wystapienie o przyznanie grupy inwalidzkiej. I tu mam zgryz.
Moje chororby mogą kwalifikować mnie do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Czy jeśli go otrzymam to muszę się pożegnać z pracą ?
Do emerytury zostało mi 232 dni ( kończę kadencję i już nie będę startować w konkursie na dyrektora, mam zresztą swoje lata).
Tak sobie myślę : może warto poczekać do chwili złożenia wniosku o emeryturę i dopiero wtedy starać się o orzeczenie o niepełnosprawnosci ?
Głupie to może ale po 34 latach pracy wciąż ją lubię. I lubie pracować.
Z drugiej strony kusi możliwośc odpisywania wydatków na leki ( z CD mojego dziecka zostawiamy w aptekach ponad tysiączek miesięcznie).

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: Shima » 12 sty 2007, 21:51

Mutti pisze:Czy jeśli go otrzymam to muszę się pożegnać z pracą ?
Nie Mutti....nie musisz zegnać sie z praca i nie musisz wcale tego orzeczenia pokazywać swoim szefom :)
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Shima » 12 sty 2007, 21:55

a teraz ja mam pytanie :) skierowane do fachowcow w sprawach ulg.
Lekki stopien niepelnosprawnosci....czyli tzw 3 grupa.
Czy przysluguje mi ulgowy bilet na przejazdy MPK :?:
Grupa przyznana czasowo...czy musze miec wyrobiona legitymacje czy wystarczy okazac samo orzeczenie :?:
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Misia

Post autor: Misia » 12 sty 2007, 21:58

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Shima » 12 sty 2007, 22:34

Misiu...z tego co pisała Mutti zrozumiałam ze chodzi o orzeczenie z PCPR a nie z ZUSu.

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 12 sty 2007, 23:02

Mutti, wybacz, ze od razu nie odpisałam, przeoczyłąm po częsci. Orzeczenie starej drugiej grupy przez ZUS spowoduje, że będą ci przysługiwac wszelkie uprawnienie z tytułu niepełnosprawności- ulgi na bilety, leki, dojazdy na zabiegoi rehabilitacyjne, długo wymieniać. Ponadto, jest mozliwość, że pobierała bys równocześnie rentę i mogła bys pracować ( dochody są ograniczone kwotowo , teraz nie pamiętam, jesli chcesz to sprawdzę ). Praca jest możliwa jesli twój zakład pracy nie ma nic przeciwko temu, jeśli będą chcieli Cię zwolnić, to nie będą mięć skrupułów. Jak masz wątpliwości i pytani to pisz na forum lub na pw. W razie czego służe rozmową. Być mozę będę w Krakowei w przyszłm tygodniu - czwrtaek- piątek, młoda ma miec badania, stąd mozemy porozmawaić bezpośrednio.
pozdrawiam
Szaraja
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 12 sty 2007, 23:05

Shima, legitymację wyrób, bo to łatwiej nosić, niż orzeczenie. Co do MPK, to wszystko zależy od ustaleń Rady Powiatu, Miasta lub Gminy- musisz się dowiedzieć w UM, informacje powinny być również w autobusach. Shima, a Ty sie nie odwoływałas od tej trzeciej grupy?
pozdrawiam Szaraja
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Shima » 13 sty 2007, 23:54

nie..nie odwolywałam sie bo tu to jest realna szansa ze można ja stracic wogole...poprostu strach przed stratą pracy jest wiekszy niz cokolwiek.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo PCPR”