Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Dyskusje dotyczące starań o orzeczenie o niepełnosprawności.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mutti
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u rodzica

Re: Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Post autor: Mutti » 14 sty 2007, 19:55

szaraja, dzięki za informację.
Nie chcę renty, mam wypracowaną emeryturę i od 1 wrzesnia na nią przechodzę. Chodzi mi tylko o okres najbliższych 7- miu miesiecy.
Ukryć orzeczenia nie zdołam, bo wnioski składa się w PCPR, tam też odbywaja się posiedzenia zespołu ds. orzekania... a to drzwi w drzwi z moim szefem bezpośrednim.
Ja zresztą jestem bardzo prawdomówna i praworządna.
Nie kombinuję i nigdy tego nie robiłam.
Chodziło mi tylko o stan prawny: czy umiarkowany stopien niepełnosprawności wiąże się z całkowitym zakazem pracy ? Bo jesli nie, to spoko, moja praca nie jest fizyczna a choroby, ktore mnie dopadły nie ograniczają sprawności umysłowej lecz fizyczną.

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 14 sty 2007, 20:40

Nawet przy pierwszym stopinu możeszpracować , nikt tego nie zabrania, tak więc życzę grupy i przyjemnej pracy. Na marginesie, coś mi sie wydaje, że szewc w dziurawych butach chodzi ( drzwi szefa)
pozdrawiam i służę wszelką informacją na temat uprawnień z tytułu posiadania grupy- nie pamiętam czy nie było już tego na forum
Szaraja
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Iga
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Post autor: Iga » 15 sty 2007, 19:59

Teraz ja z problemem. Proszę, poradźcie
Mój tato (CD) był tydzień temu operowany. To była bardzo rozległa operacja - wycięcie dwóch kawałków jelita, guza, zlikwidowanie bodajże czterech przetok, w tym jednej do pęcherza i jednej zewnętrznej.
Chcialiśmy się ubiegać o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. W Krakowie lekarz pierwszego kontaktu powiedział, że oczywiście, należy się i on wypisze zaświadczenie o stanie zdrowia. Ale dopiero po powrocie Taty do Krakowa. A rekonwalescencja jeszcze potrwa...
W ZUS-ie dowiedziałam się, że można też takie zaświadczenie złożyć w Warszawie, a może je wypisać chirurg. Wtedy cała procedura przebiegłaby wcześniej. Tymczasem chirurg stwierdził, że nie wypisze zaświadczenia, bo po kilku tygodniach rekonwalescencji Tata może wracać do pracy!
Jak w końcu jest? Czy pacjent z CD może pracować czy nie? Nie sądzę żeby Tata mógł za kilka tygodni, jak dotychczas, nosić kilkudziesięciokilogramowe paczki!!!!

pozdrawiam
Iga

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 15 sty 2007, 20:38

Rozumiem, ze Tato twój był operowany w Warszawie, a mieszka na stałe w Krakowie. Starać zamierzacie się o rentę i orzeczenie, a nie o samą grupę, bo w tej sytaucji to niewiele daje. Ponieważ w tym momencie podejrzewam, ze Twój Tato nie wyczerpał jeszce okresu zasiłkowego ( 6 miesięcy , możliwe przedłużenie do 9 ), to może będzie dla Niego korzystniej finansowo, aby nie skaładał wniosku w ZUS-ie o orzeczenie, tylko w PCPR-e ( tuta nie jestem pewna czy może, jak ktoś wie lepiej to niech podpowie ). Wtedy miał by wynagrodzenie za okres choroby ( 80 % pensji ) , a po powrocie do Krakowa mógł by sie starac o rentę, przy przychylnym stosunku lekarza prowadzącego. jesli zależy Wam na czasie, to proponuję wizytę u odrdynatora, albo w dyrekcji szpitala, bo więcej nie wymyślę. Przemyślcie to, co będzie korzystniejsze fiansowo. Z drugiej strony w im gorszym stanie będzie Twój Tato w chwili wezwania na komisję tym lepiej, bo wiadomo jak patrzą na chorych.
Życzę jak najszybszego powrotu do formy Twojemu Tacie
Szaraja
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Tomy
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 15 sty 2007, 23:15

Witaj Iga!

Rozumiem, że Twój ojciec jest teraz na zwolnieniu L-4. Zatem może na nim być jeszcze łącznie do 6 miesięcy (182 dni). Niestety, od lutego 2005 r. przedłużenie L-4 o kolejne 3 miesiące, mogą dostać jedynie chorzy na grużlicę. http://www.zus.pl/niusy/k050203.htm

Chorzy na CD oczywiście mogą pracować, bo też CD u każdego chorego może przebiegać z różnym nasileniem. W przypadku Twojego ojca, szczególnie po tak rozległej operacji, po skończonym okresie L-4, oczywistym jest prawo do odpowiedniego świadczenia z ZUS-u. Proponuje złożenie wniosku najpierw o świadczenie rehabilitacyjne. Może ono trwać max. 12 miesięcy. Jest mniej korzystne finansowo niż L-4, ale najczęściej bardziej korzystne niż renta (to jest uzależnione od osiąganych zarobków, przyznanej grupy, itd.). Tu są szczegóły: http://www.poradnikprawny.pl/news.php?nr=112
Tam przeczytasz, że: "Wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego (druk ZUS Np -7) powinien być złożony co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem pełnego okresu zasiłkowego (182 dni lub 270 dni – w przypadku gruźlicy)" Zatem nie ma na co czekać. Formalności w ZUS-ie są podobne, jak w przypadku starania się o rentę, nie trzeba chyba jednak zbierać zaświadczeń od kolejnych pracodawców o wysokości wynagrodzeń, ale to już dokładnie wyjaśnią w ZUS-ie. Jeżeli i to byłby zbyt krótki czas na powrót do pełni sił, to oczywiście potem można się starać o rentę.

Co do chirurga w Warszawce, to wolę się nie wypowiadać, bo byłoby niecenzuralnie. I nie ma takiej możliwości, aby nie wypełnił potrzebnych papierów. Jeżeli będzie robił problemy, to pisemna skarga do dyrektora szpitala i rzecznika ubezpieczonych w mazowieckim NFZ powinna załatwić sprawę. Oczywiście najpierw można postraszyć tym jego samego, a dalej ordynatora oddziału i dyrektora szpitala. Na pewno zmieni zdanie :)

O świadczenia starajcie się oczywiście w swoim oddziale ZUS-u wg. miejsca zamieszkania. Zaświadczenia o stanie zdrowia na drukach z ZUS-u (N-9) powinni wystawić ci lekarze, którzy się Twoim ojcem zajmowali, czyli lekarz prowadzący od strony CD, lekarz rodzinny (pierwszego kontaktu), ewentualnie inni specjaliści, jeżeli Twój ojciec się u nich leczył (np. reumatolog, jeżeli CD powodowało bóle stawów). Oczywiście ten mądrala chirurg też. Potem wszystkie wypisy szpitalne, wyniki wszystkich badań, ogólnie cała historia choroby tej podstawowej i innych, jeżeli występowały.

Proponuje nie czekać na nic, tylko składać wniosek w ZUS-ie. Tam cała procedura trwa bardzo długo i zawsze można nowe zaświadczenia z badań, wypisy szpitalne, itp. uzupełniać.

Jeżeli mogę w czymś pomóc, pisz śmiało na PW.

Życzę powodzenia
Tomy

Awatar użytkownika
kabran
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: kabran » 16 sty 2007, 09:01

Tomy pisze:Proponuje złożenie wniosku najpierw o świadczenie rehabilitacyjne
Ja jestem właśnie w trakcie takiego świadczenia. Z tego co się orientuję, to "załatwienie" go jest dużo prostsze i no... przyjemniejsze niż renty. Złozyłam papiery w ZUS-ie, potem jedna rozmowa z bardzo miłym panem orzecznikiem i już. Z tym że dostałam "od ręki" na 3 miesiące z komentarzem, że gdyby dał mi na więcej, to mogłabym stracić pracę (po upływie 3 miesięcy przestaje się być chronionym przed utratą pracy, jak to było np. na L4), a jeśli będę potrzebowała to po prostu mam składać następne papiery (na miesiąc przed końcem owego świadczenia). Ponieważ nie ma takiej potrzeby, to nie wystąpiłam o przedłużenie świadczenia i wracam do pracy. Jeśli mogłabym pomóc, to służę, ale Tomy chyba wszystko napisał. Pozdrawiam.
Prawie wszystko o celiakii i diecie bezglutenowej: www.forum.celiakia.pl ;-)
Biorę: Asamax 500 mg (2/2/2), Metypred 4 mg(2/0/2), Gasprid 10 mg (1/1/1)
Stan: hemikolektomia, do remisji daaaleko...

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 16 sty 2007, 09:45

kabran pisze:Z tego co się orientuję, to "załatwienie" go jest dużo prostsze i no... przyjemniejsze niż renty.
No to gratuluję i życzę, żeby wszystkim się tak dobrze układała "współpraca" z ZUS-em :)
Ja musiałem się o świadczenie rehabilitacyjne sądzić z ZUS-em. No ale ja nie byłem po żadnych operacjach, a tylko na mega biegunce :lol: Ale i tak ZUS przegrał z kretesem.

Misia

Post autor: Misia » 16 sty 2007, 10:20

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 16 sty 2007, 11:07

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
Misieńko, co się robi z tym ZUS-em ? :roll:
Święta prawda! Zawsze pod tym kątem trzeba załatwiać sprawy w ZUS-ie. Ale jak ktoś startuje pierwszy raz, to oni i tak najpierw sondują "przeciwnika", czy po pierwszej odmowie z ich strony, nie odpuści sobie i w efekcie nie poprawi ich statystyk. Dlatego zawsze się trzeba twardo trzymać swojej wersji odpowiedzi na pytanie: "dlaczego nie mogę pracować" i pokazać w papiurach z badań, że ta wersja ma uzasadnienie. I potem, jeżeli trzeba, odwoływać się do skutku. Przy takim podejściu, ZUS ma małe szanse na wygraną.

Iga
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Post autor: Iga » 16 sty 2007, 11:47

Dziękuję Wam bardzo! Postaram się pchnąć sprawę do przodu.

pozdrawiam
Iga

Misia

Post autor: Misia » 16 sty 2007, 14:10

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 16 sty 2007, 15:44

Ahha :doh: Bo już myślałem, że masz jakąś nową technikę NLP :)
Ja nie wiem, jak się zagina ZUS. Ja tylko pisałem kolejno wnioski a potem odwołania i jak na ZUS, to to wystarczy. No i odnosiłem się z życzliwością do urzędników i z politowaniem do orzeczników :wink:

Adam

Post autor: Adam » 17 mar 2007, 18:21

temat troche stary, duzo postow, a na dzien dzisiejszy, jakbym chcial orzeczenie? jak to wyglada, co powinienem zrobic, czy warto sie starac (czy mi w ogole dadza), czy moze cos wiecej, jakies pieniazki, bo trzeb przyznac ze dieta jest dosc kosztowna..

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Shima » 18 mar 2007, 00:55

Adamie....po 1sze udajesz sie do PCPRu po wniosek i przy okazji mozesz tam zadawać wiele nurtujących Cie pytań(o chorobie powstałej przed 18tym rokiem życia i o wszystkim co Cie w związku z takim orzeczeniem interesuje).
Nastepnie udajesz sie do lekarza prowadzącego z owym wnioskiem i prosisz go o jak nalepsze dla Ciebie go wypełnienie.
Nastepnie kompletujesz cała historie choroby i chorob rownolegle wspołistniejących na które sie leczysz(wlaśnie musisz spytać pracownika PCPRu czy przy 1szym skladaniu papierow potrzebne sa od razu kserokopie kart chorobowych wszystkich specjalistow u ktorych sie leczysz czy można je donieść dopiero na komisję)
Nastepnie zanosisz wypelniony wniosek i wszystkie potzrebne dokumenty i czekasz na komisje.
Nastepnie jest komisja gdzie idziesz ze wszystkim co posiadasz na temat twojego stanu zdrowia w całej rozciąglości.
Nastepnie otrzymujesz orzeczenie i działasz dalej aby sobie ułatwić zycie....ale o tym to moze juz ktos inny napisze :)
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Adam

Post autor: Adam » 18 mar 2007, 08:27

co to PCPR i gdzie to znalesc w Katowicach ;p?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo PCPR”