Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Dyskusje dotyczące starań o orzeczenie o niepełnosprawności.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
elwik18
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: podkarpackie

Re: Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Post autor: elwik18 » 22 lut 2011, 12:49

A ja zwracam się z takim zapytaniem:
Choruję na CU od niedawna (w grudniu postawiona diagnoza), doczytałam się, że to nie od długości choroby zależy, kiedy można składać wniosek do PCPR ale od stopnia zaawansowania choroby.
I tutaj właśnie moje pytanie. Z uwagi na to, że moje CU ma bardzo łagodny przebieg: sporadyczne bóle brzucha, pierwotnie zaparcia, później max 4 wypróżnienia, teraz na szczęście już mniej, krew i śluz w kale (aktualnie nie pojawia się przy każdym wypróżnieniu), no i uciążliwa bezsenność które bierze się nie wiadomo skąd.
Czy ktoś z takim stażem chorobowym i przy tak łagodnym rzucie chorobowym starał się o orzeczenie, no i oczywiście czy komuś ono zostało przyznane?

Natalka
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 22 lut 2011, 12:58

elwik18, ja stawałam na komisję w całkiem niezłej kondycji, ale przecież nie musisz się chwalić swoją dobrą formą przed nimi :wink:
ja tu nie chcę namawiać do udawania obłożnie chorej itp., ale trochę można fakty nagiąć.

a no i dostałam wtedy lekki stopień.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

elwik18
Początkujący ✽✽
województwo: podkarpackie

Post autor: elwik18 » 22 lut 2011, 18:07

Dzięki za odpowiedzi.
Oczywiście kolonoskopia jest już za mną, a w opisie było coś takiego:
Obejrzano odbytnicę i esicę. Pomimo licznych prób nie udało pokonać się zagięcia esiczno-zstępniczego z powodu silnych dolegliwości bólowych pacjentki. Stwierdzono w odbytnicy i esicy do głębokości ok. 60 cm śluzówkę jelita pogrubiałą, o zatartym rysunku naczyniowym, z drobnymi owrzodzeniami pokrytymi włónikiem. Zmiany mają charakter ciągły. Powyżej tej głębokości obraz śluzówki do zagięcia esiczo-zstępniczego prawidłowy.
DGN Colitis ulcerosa susp., a później potwierdzenie z hist.-pat. - CU

Przy czym jak na razie ja po prostu mam więcej czasu i czytam różne tematy na forum i jak mam jakieś wątpliwości to pytam - ale jeszcze chyba nie dojrzałam do decyzji składania wniosku, bo miałabym problem z lekarzem, który wypełniłby mi dokumenty. Czekam dopiero na wizytę u gastro, a w międzyczasie biegam do lekarza, który kierował mnie na kolonoskopię i do mojego rodzinnego jak już kończą mi się leki.

afka_aga
Debiutant ✽
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: afka_aga » 07 kwie 2011, 20:20

witam!
orzeczono mi umiarkowany stopień niepełnosprawności i w związku z tym mam pytanie, co w praktyce oznacza zapis, że jestem zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej. Dodam, że aktualnie pracuje (nie jest to zakład pracy chronionej) i jakie moje orzeczenie rodzi konsekwencje dla pracodawcy? Czy wystarczy, że przedłoże pracodawcy kopię orzeczenia czy też muszę zwrócić się pisemnie o uwzględnienie praw wynikających z posiadanego przezemnie stopnia niepełnosprawności.
-----------------------------------------------------------------------------------
Salofalk 500 2x2, w 2001 r. resekcja wstępnicy i jelita krętego w 2001 r. (diagnoza Crohna), przy okazji innej operacji, od tego czasu crohn w remisji

Awatar użytkownika
Jacquelina
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Jacquelina » 08 kwie 2011, 22:53

hej , złożyłam wniosek o orzeczenie i zastanawiam się czy mam jakieś szanse. miałam 4 operacje( 2 z ropniakami w pośladkach, plus 2 etapowa operacje przetoki co skończyło się przecięciem zwieracza.) wpisana mam też hipercholesterolemie i refluks przełykowy. i oczywiście CD :wink:
leki:Salofalk 2*2/controloc/ azathiopiryne 1*2/

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 08 kwie 2011, 23:46

Jacquelina, z takim zestawem myślę, że jesteś pewniakiem. Ja dwa tyg. temu byłam na komisji, a mój zestaw chorobowy jest nieco bardziej ubogi ;) - na szczęście... - Dostałam stopień umiarkowany.
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
Jacquelina
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Jacquelina » 09 kwie 2011, 21:43

Cinimini, gratuluje umiarkowanego ;] ale poważnie, umiarkowany? myślałam ze ledwo mam szanse na lekki;] dzięki za nadzieje, jakieś rady jak sie zachowywać na komisji? dorobić cienie pod oczami, spuchnąc oczy? :lol:

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 09 kwie 2011, 23:04

Idź na komisję nie jakoś super odstawiona, ale nie rób z siebie 'ofiary losu'. Słyszałam rady, aby nie myć głowy, nie malować sie, nie wyspać itd. Dla mnie to głupie, bo przecież to że jestem chora nie oznacza, że nie mogę o siebie dbać i wyglądać 'estetycznie'.
Ja nie uśmiechałam się, byłam raczej przygnębiona, ale rzeczowo i konkretnie mówiłam o swoich codziennych problemach związanych z życiem z choroba. Jedno i właściwie jedyne pyt. jakie usłyszałam to czy mogę się sama umyć i ubrać czy potrzebuje do tych czynnosci osoby trzeciej. Powiedziałam, że nie potrzebuje, ale w zamian za to posypałam argumenty związane z uzależnieniem życia od wc, z koniecznością nagłego poszukiwania wc, z niemożliwością korzystania z komunikacji miejskiej itd.
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 10 kwie 2011, 10:18

... tak sie dopisze.
Na komisji pytano mnie,a po co mi karta parkingowa dla niepełnosprawnych ?
Odpowiedź: bo tam sa zawsze dostępne toalety !
Wogóle opowieści, ze mogę podać wszystkie dostępne toalety w mieście były trudno zrozumiałe dla "przepytujących",ale tak właśnie im opowiadałem,co robi z nas ta choroba i to wtedy rozumieli,że to wcale nie przelewki.
Nie wiem,czemu się zawsze cieszyli z tej odpowiedzi :wink:
(do karty parkingowej trzeba mieć wpis o chorobie narządu ruchu).

Legitymacje "niepełnosprawnego"zaś ostatnio pokazywałem "uprawnionym osobom" do kontroli :wink: przechodząc przejściem dla niepełnosprawnych przez tory kolejowe na stacji PKP.

Warto wiec na tych komisjach mówić o swoich problemach życiowych,wtedy łatwiej zrozumieć innym,ze nasze choroby stwarzają prawdziwe życiowe problemy,stąd nasze wnioski o przyznanie "orzeczenia o niepełnosprawności".
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 10 kwie 2011, 18:53

JA też dostałam na czas określony do końca 2012r. natomiast mojej mamie dali już na stałe - to była jej druga komisja.

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
Marta XXX
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Marta XXX » 11 kwie 2011, 11:43

Jacquelina,
ja miałam komisje w warszawie rok temu. Najpierw lekarz orzekający, który za dużo nie mówił, tylko przez 10 minut pisał w czymś, co chyba było moją historią. Pytanie padło czy chce pracować krócej o godzinie i miec dodatkowy urlop.
a potem rozmowa z Psychologiem.
Tu padły pytania: czy mam w domu łazienkę, czy starcza mi na utrzymanie. czy mieszkam z kimś?

Koniec

Po tygodniu odebrałam orzeczenie, stopień umiarkowany na 2 lata.

Mam nadzieje ze Tobie tez tak pójdzie. szybko i bezboleśnie.

afka_aga
Debiutant ✽
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: afka_aga » 13 kwie 2011, 16:12

ja stawałam niedawno na komisję (2 tyg. temu). lekarka mi powiedziała, że mam jej powiedziec nie na co jestem chora (bo to wie z załączonych papierów) tylko jakie mam dolegliwości. Więc powiedziałam o wszystkich niedogodnościach związanych z chorobą (bóle brzucha, biegunka itp.) i dostałam stopień umiarkowany choć się nie spodziewałam :)
-----------------------------------------------------------------------------------
Salofalk 500 2x2, w 2001 r. resekcja wstępnicy i jelita krętego w 2001 r. (diagnoza Crohna), przy okazji innej operacji, od tego czasu crohn w remisji

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 13 kwie 2011, 17:25

Ich zawsze interesuje nie choroba lecz aktualny stan zdrowia (nie chwalić się remisją)
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
Jacquelina
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Jacquelina » 14 kwie 2011, 10:45

dzięki wszystkim za rady :wink: na razie czekam na śliczny list, z data komisji... ale tu to się chyba naczekam :lol:

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 14 kwie 2011, 12:52

Jacquelina pisze:na razie czekam na śliczny list, z data komisji... ale tu to się chyba naczekam
no i ja czekam, dopiero 3 tygodnie albo już :wink:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo PCPR”