Wizyta w ZUS-ie

Dyskusje dotyczące starań o rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karolinita
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Wizyta w ZUS-ie

Post autor: Karolinita » 31 maja 2008, 11:01

Wiem, ze ten temat był poruszany setki razy, ale ja muszę zapytać raz jeszcze. Co tak naprawde jest ważne podczas wizyty w Zusie w sytuacji kidy staram się o przyznanie mi zasiłku. Wiem, że nalezy zabrać ze sobą dokumentację (w moim przypadku to trzy kolonoskopie, jedna rektoskopia, wynik badanego wycinka oraz zaświadczenie od mojego gastrologa o chorobie). Czy to wystarczy? Prawda jest taka, że zaostrzenie mojej choroby nie przebiega aż tak dramatycznie jak w przypadku wielu osób chorujących na CU (tzn. nie spędzam aż połowy dnia w toalecie), jednak czuję się niekoniecznie zdolna do pracy, choćby ze względu na ogólne osłabienie i wycieńczenie. Ogólnie również nie wyglądam na chorą (spójrzcie na ikonkę- chudzielcem to ja nie jestem) :smutny:
Co mam mówić, jak mam się zachowywać? Czy mam jakoś ubarwiać?
No i jeszcze jedno pytanie? Suma pieniędzy przyznawana na zasiłku przez ZUS to....?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
CU- how to live with You or leave You?
165cm/65kg/przyjmuję3*1azathioprine/salofalk500 3*2/metronidazol 3*1/czopki salofalk/Leczę się u prof.Paradowskiego we Wrocławiu/obecnie stan zaostrzenia choroby

Gosiczka
Debiutant ✽
Choroba: CU w rodzinie

Re: Wizyta w ZUS-ie

Post autor: Gosiczka » 01 cze 2008, 15:58

75% Twojego wynagrodzenia netto.. :wink:

Awatar użytkownika
Karolinita
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Karolinita » 01 cze 2008, 21:54

No dobra, to ja już wszyściutko piszę.
Pracuję, a raczej pracowałam przez kilka misięcy. Musiałam niestety iść na chorobowe, bo przyplątała mi się grypa jelitowa. Trzymała mnie przez tydzień. Po czym- kiedy już myślałam, że ozdrowiałam, okazało się, że moje choróbsko (tj. CU) sie zaostrzyło. Niestety...zaostrzyło się na tyle, że nie mogłam wrócić do pracy. Z racji tego na przemian przez kolejne dwa tygodnie siedziałam raz w kibelku a raz u mojego gastro (cały czas na L4 - żeby była jasność). I tym samym po 33 dniach mojego chorobowego przyszedł do mnie priorytet z ZUSu, w którym zotałam wezwana na komisję lekarską, podczas to której zostane przebadana i okarze sie czy zostanie mi przyznany zasiłek chorobowy. Dodam tylko, że za kilka dni moja umowa o prace zostanie rozwiazana, ale z tego co słyszałam, to ZUSu w ogóle nie ochodzi to czy pracuję czy nie, tylko to czy do owej pracy jestem zdolna, a raczej niezdolna.
No, i stąd te wszystkie moje pytania i wątpliwości, które zostały zawarte w pierwszym moim poście.
165cm/65kg/przyjmuję3*1azathioprine/salofalk500 3*2/metronidazol 3*1/czopki salofalk/Leczę się u prof.Paradowskiego we Wrocławiu/obecnie stan zaostrzenia choroby

Awatar użytkownika
Karolinita
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Karolinita » 01 cze 2008, 22:54

Sęk w tym, ze ja nie musze pracowac zeby taki zasilek dostawac (konsultowalam sie w tej kwesii z radca prawnym). Pracuje jeszcze kilka dni.
Napisz mi prosze jak mam sie przygotowac do tj rozmowy z ZUSem?

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Kontakt:

Post autor: misiek1 » 01 cze 2008, 23:37

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Żabusiu, nawet jeżeli ustanie umowa o pracę a osoba nadal jest niezdolna do pracy może skorzystać z zasiłku chorobowego na zasadach takich samych jak gdyby nie pracowała, 80% zasiłku a po 90 dniach 100% i tak do 180 dni. Następnie lekarz orzecznik może przedłużyć o 90 dni lub skierować na świadczenie rehabilitacyjne.
Nie dam głowy ale browarka mogę postawić ;)
Napisz mi prosze jak mam sie przygotowac do tj rozmowy z ZUSem?
Zabierz wszystkie badania, konsultacje tak żeby lekarz orzecznik wiedział że jesteś pod opieką specjalistów, powiedz że bierzesz codziennie leki i że nie masz remisji że jeżeli te leki nie zadziałają przez najbliższe miesiące to dostaniesz leki biologiczne , że korzystasz kilkanaście razy dziennie z toalety, że boli jak gdy zmieniasz pozycje itd. Dobrze jest się przygotować i mówić językiem fachowym, odpowiednim dla tej jednostki chorobowej.
Poczytaj poradnik i forum na pewno dasz sobie radę.
Karolinita pisze:Ogólnie również nie wyglądam na chorą (spójrzcie na ikonkę- chudzielcem to ja nie jestem) :smutny:
Wyglądasz tak mizernie że dałbym Tobie od razu 90 dni bez kontroli i rok świadczenia rehabilitacyjnego :lol:
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Zaglądam tu raz na jakiś czas ale nie są to godziny ani dni a nawet tygodnie :)

Awatar użytkownika
Karolinita
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Karolinita » 01 cze 2008, 23:48

Dziękuje Ci bardzo Uszatku. bardzo mi pomogłeś.
Mam jeszcze dwa pytania. Pierwsze to o to jakie mam realne szanse na otrzymanie takiego zasiłku przy CU, a drugie- co to są, kurna, leki biologiczne?? :lol:

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: misiek1 » 02 cze 2008, 01:23

Karolinita pisze:Prawda jest taka, że zaostrzenie mojej choroby nie przebiega aż tak dramatycznie jak w przypadku wielu osób chorujących na CU (tzn. nie spędzam aż połowy dnia w toalecie), jednak czuję się niekoniecznie zdolna do pracy, choćby ze względu na ogólne osłabienie i wycieńczenie.
Karolinita pisze:Pierwsze to o to jakie mam realne szanse na otrzymanie takiego zasiłku przy CU
Szanse są ale nie wiadomo na jak długo, jeżeli czujesz się osłabiona i przemęczona a wyniki masz dobre to może to być niewystarczające i prawdopodobnie uznane za blef lub lekką depresję z uwagi na chorobę.
Dobrze gdybyś miała opinię lekarza prowadzącego o Twoim stanie zdrowia z informacją o zaostrzeniu i rokowaniem etc.
Byłem kilka razy na takim wezwaniu kontrolnym i najważniejsze dla lekarza który w moim przypadku nie znał dobrze choroby crohna była dokumentacja szpitalna i od lekarzy.
Uwaga na lekarzy kontrolujących, potrafią porządnie podczas badania ścisnąć flaki :D

pozdrawiam misiek
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Awatar użytkownika
Karolinita
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Karolinita » 02 cze 2008, 10:45

Dziekuję Wam bardzo za wszystkie odpowiedzi! Trzymajcie za mnie kciuki w środę o 13. Odezwę się jak już będę po...

dośka_82
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: świętokrzyskie

Post autor: dośka_82 » 02 cze 2008, 11:05

Ja chorowałam ponad 90 dni i zasiłek w obecnej chwili jest wypłacany w wysokości 80% przez cały okres zwolnienia (180).no i oczywiście byłam rownież na kontroli w ZUS-ie na którą zabralam ostanie badania i karte leczenia szpitalnego.
[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
O kurcze to ja miałam farta bo tylko raz byłam na kontroli :lol:
Życie jest przewlekłą raną, która prawie nigdy nie przestaje boleć i nigdy się nie goi.

Awatar użytkownika
Karolinita
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Karolinita » 02 cze 2008, 11:39

Kurcze, widzicie, ja sie jakos strasznie boje tego cholernego ZUS-u. mam coprawda całą dokumentację, ale ostatnio kolono była robiona aż we wrzesniu (która wykazała CU), potem bralam leki i mialam remisje aż do teraz. Przez caly ten czas pracowałam. Dopiero od miesiaca jestem na zwolnieniu chorobowym. Poza wypisem ze szpitala (we wrzesniu) mam jeszcze wcześniejsze wyniki dwóch kolonoskopii, jednej endoskopii, badania krwi(?) i zaświadczenie od mojego gastrologa o tym, ze jestem chora na CU i jakie biorę leki (wystawione tydzień temu). Co prawda- mam iść do szpitala za cztery tygodnie na kilka dni i jak się nie poprawi to zmienią mi leki na jakieś inne. Ale tego nie wie nikt oprócz mnie samej. Nie wiem czy jak powiem o tym na komisji to mi uwierzą. Nie wiem czy moja dokumentacja jest wystarczjąca, na to zeby mi przyznano zasiłek. Kurde no, jestem w kropce....

Awatar użytkownika
Karolinita
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Karolinita » 03 cze 2008, 23:50

OK, przeczytałam sobie to wszystko co m napisaliście jeszcze raz i teraz mogę iść spokojnie spać, a już jutro popołudniu będę miała wszystko za sobą...

Awatar użytkownika
Karolinita
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Karolinita » 06 cze 2008, 11:42

Jestem już po wizycie w ZUSie. Wszystko poszło gładko i sprawnie. Dostałam zasiłek chorobowy. Sęk w tym, że nie wiem na ile, bo nikt mi takowej informacji nie udzielił, ani ustnie, ani pisemnie. Ale to nieważne.Najiston\tniejesze jest to, że mam już to za sobą...

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: misiek1 » 06 cze 2008, 11:54

Gratuluję, dostałaś dopóki nie wyzdrowiejesz ale nie dłużej niż 182 dni + ewentualne 3 miesięczne dodatkowe ale to bardzo rzadko jest przydzielane bo trzeba spełniać pewne chorobowe warunki, chyba gruźlica.
pozdrawiam

mustafa
Początkujący ✽✽
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: mustafa » 06 cze 2008, 13:12

Karolinita, chyba przyślą jeszcze jakiś kwit z potwierdzeniem przyznania, wysokością i okresem na jaki został przyznany.. przynajmniej mi przysłali choć mnie przyznano rentę.
Instruktor Kulturystyki i Fitness

mustafa
Początkujący ✽✽
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: mustafa » 06 cze 2008, 14:31

aha.. więc sorry za wprowadzenie w błąd..

Dobrze że experci czuwają...
Instruktor Kulturystyki i Fitness

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo ZUS”