Karta parkingowa

Wszelkie inne dyskusje i pytania o charakterze prawnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Re: Karta parkingowa

Post autor: Szaraja » 10 kwie 2014, 22:37

Na stronie http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1 ... 0b7TqJ7Rqg
jest szczegółowe wyjaśnienie odnośnie zasad przyznawania karty parkingowej po 1 lipca 2014

1. Kartę parkingową, uprawniającą do parkowania na tzw. kopertach, będą mogły otrzymać osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a jednocześnie z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
2. Dla osób do 16 r. ż., które nie mają w orzeczeniu określonego stopnia niepełnosprawności, warunkiem otrzymania karty parkingowej będzie ograniczona możliwość poruszania się.
( art. 8 ustawy o ruchu drogowym w związku z art.6b ust.3 pkt 9 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych)

3. Osoba spełniająca powyższe warunki otrzyma imienną kartę parkingową.

4. Karta parkingowa dla prywatnej osoby będzie wydawana na czas określony, w oparciu o okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż na 5 lat.

5. Karta będzie wydawana także placówkom, które posiadają samochód do przewozu osób z niepełnosprawnością; w takiej karcie wpisany będzie numer rejestracyjny samochodu, który jest własnością danej placówki.

6. Karta dla placówki wydawana będzie na 3 lata.

7. Organem wydającym kartę parkingową będzie przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

8. Karty będą zewidencjonowane w centralnej ewidencji, która będzie częścią Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

9. Zostanie wprowadzona kara w wysokości 2 tys. zł dla osób, które bezprawnie posługują się kartą parkingową. (np. używają karty na osobę zmarłą).

10. Zostanie wprowadzony obowiązek wyznaczania adekwatnej do wielkości parkingu liczby miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością:
- 1 stanowisko – jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi 6–15;
- 2 stanowiska – jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi 16–40;
- 3 stanowiska – jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi 41–100;
- 4% ogólnej liczby stanowisk, jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi więcej niż 100.

11. Nowelizacja ustawy wchodzi w życie 1 lipca 2014 r. z poniższymi wyjątkami:
- przepis o dodatkowej karze w wysokości 2 tys. za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia;
- przepis dotyczący wyznaczania miejsc parkingowych wchodzi w życie 1 września 2014 r.;
- przepis dotyczący wprowadzenia centralnej ewidencji wchodzi w życie 4 stycznia 2016 r.

12. Obecnie obowiązujące karty parkingowe stracą ważność 30 listopada 2014 r., chyba że utracą ważność przed tą datą.
( art. 6 ust.1 ustawy o zm. ustawy prawo o ruchu drogowym z 23.10.2013)

13.Z art.6 ust.2 ustawy o zmianie ustawy o ruchu drogowym z dnia 23.10.2013 wynika, że osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności, posiadające ważne orzeczenie wydane przez powiatowy zespół d/s orzekania o niepełnosprawności i mające przyczynę niepełnosprawności oznaczoną 04-O ( choroby narządu wzroku, 05-R ( upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N ( choroba neurologiczna), zawierające wskazanie o spełnieniu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej na podst. dotychczasowych przepisów - kartę parkingową otrzymają na podstawie tego orzeczenia ( nie trzeba wyrabiać nowego orzeczenia, ani stawać na komisję)

Generalnie jeśli oprócz nzj nie mamy powikłań związanych z chorobami ruchu lub nie mamy ich wpisanych do orzeczenia, to trzeba wystąpić o zmianę orzeczenia o niepełnosprawności i dopisanie innych przyczyn dotyczących narządów ruchu, aby uzyskać kartę parkingową.
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Post autor: joko25 » 10 kwie 2014, 22:42

Własnie jesli chodzi o karte parkingową to odkąd mialam orzeczony umiarkowany stopień zawsze przyslugiwała mi tez karta, ale gdy mialam komisje we wrzesniu zeszlego roku to mimo iz dalej przyznano mi umiarkowany stopien niepelnosprawnosci, karty juz nie dostałam. Powiedziano mi, że zmienily się przepisy i tylko osoby, które mają problem z poruszaniem się mogą ją otrzymac. to jak to jest w koncu z tymi kartami?

o wlasnie zobaczyłam, że w czasie gdy pisalam tego posta Szaraja zdązyła juz odpowiedziec co i jak z tymi kartami:)

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 10 kwie 2014, 23:06

Ja niedawno miałam komisję, mam stopień umiarkowany symbol 08-T i przyznano mi kartę.

Jako J-elita wystąpiliśmy z pismem do Rzecznika Praw Obywatelskich i otrzymaliśmy odpowiedź, że "ustawa z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, w części nowelizującej przepisy normujące zasady wydawania kart parkingowych, wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2014 r. W przedmiotowym zakresie powołana ustawa jest więc aktem normatywnym, który jeszcze nie obowiązuje. Powyższa okoliczność powoduje, że obecnie Rzecznik nie może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucja znowelizowanych przepisów Prawa o ruchu drogowym."

Rzecznik zobowiązała się, że wykorzysta okres między publikacją ustawy zmieniającej Prawo o ruchu drogowym w dzienniku urzędowym a jej wejściem z życie na dokonanie analizy konstytucyjności jej postanowień w celu ustalenia, czy istnieją podstawy do zaskarżenia tego aktu normatywnego do Trybunału Konstytucyjnego i poinformuje nas o decyzji.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Szaraja
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 10 kwie 2014, 23:35

Niestety rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny to termin do dwóch lat, potem dają termin na wprowadzenie zmiany , mamy 3 lata tej ustawy jak drut
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 10 kwie 2014, 23:40

Szaraja, czyli co jak mam kartę od lutego i wpisany symbol O8-T to mogę z niej korzystać tylko do listopada a potem muszę ją zwrócić? Oczywiście składając papiery przyniosłam również dokumentację wskazująca na to iż mam choroby narządu ruchu ale lekarz olał temat i skupił się tylko na wypisach a praktycznie wszystkie były z gastrologii albo chirurgii więc wszędzie pozaznaczał 08-T. Co teraz zrobić?

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 11 kwie 2014, 15:58

Baby, dokładnie mam taki sam problem. Też chce wiedzieć na czym stoję.
Chyba nie pozostaje nam nic innego, niż po 1 lipca zalać odpowiednie organy szczegółowymi pytaniami...
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Szaraja
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 11 kwie 2014, 23:48

Proponuję pismo do PCPR z wnioskiem o ponowną komisję celem uzupełnienia orzeczenia o choroby narządu ruchu i odpowiednie symbole. Tylko to daje prawo do nowej karty. A jeśli chodzi o kartę, to zmienia się jej wzór i stary wzór będzie ważny do listopada, a potem już tylko nowy. Kary za parkowanie na kopercie dla niepełnosprawnych są jak wspomniałam wcześniej bardzo wysokie, lepiej nie ryzykować i nie używać starej karty.

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Choroba: CU

Post autor: mgiełkaa » 11 kwie 2014, 23:54

Komisję miałam we wrześniu 2013-stopień umiarkowany z symbolem m.inn 05-R i kartę parkingową dostałam. Orzeczenie jest na 3 lata. Czy teraz powinnam zwrócić kartę? Nowa komisja czy nowy wzór karty?
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: kasia38 » 12 kwie 2014, 19:31

Ja mam umiarkowany i na orzeczeniu 05-R i 08-T i karta bezterminowa.
Mam szansę dostać nową?, czy muszę nie być w stanie przejść 200 m?
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 13 kwie 2014, 11:54

Kochani obiecałam, że jak tylko pojawi się odpowiedź z biura Rzecznika Praw Obywatelskich zamieścimy ją na naszej stronie www. Pod linkiem http://j-elita.org.pl/?pid=letter znajdziecie Pismo z dnia, 07.01.2014 r. do Rzecznika Praw Obywatelskich jakie wystosowaliśmy w imieniu J-elity oraz Odpowiedź z dnia 13 marca 2014 r. z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Szaraja
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 13 kwie 2014, 21:26

Mgiełka , jak pisałam wcześniej- po 1 lipca wystąpić do PCPR ponownie z wnioskiem o orzeczenie, w związku z koniecznością uzupełnienia orzeczenia o np. schorzenia ruchu dające uprawnienia do karty. Stara karta obowiązuje do listopada 2014.

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 13 kwie 2014, 21:35

Szaraja, dziękuję za odpowiedź. Tak własnie zrozumiałam ale nie wiedziałam czy to dobra interpretacja (mam 05-R)
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Szaraja
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 13 kwie 2014, 22:09

Masz prostą sprawę, występujesz tylko o nową kartę parkingową.

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: kasia38 » 14 kwie 2014, 12:24

Szaraja, jeśli w orzeczeniu jest to 05-R to faktycznie występujemy tylko o nową kartę. Nie będą sprawdzać, czy mamy ograniczoną zdolność poruszania się?
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 17 kwie 2014, 20:03

„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”