Karta parkingowa

Wszelkie inne dyskusje i pytania o charakterze prawnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Kontakt:

Re: Karta parkingowa

Post autor: Tubisia » 25 kwie 2014, 08:49

Agula84, czyli np. takie galerie handlowe, gdzie płaci się za parking nie mają obowiązku posiadania kopert? Przecież to prywatne miejsca.. ale może się mylę.. :neutral: to samo ze wspólnotą mieszkaniową.. :?:
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Post autor: michal_mg » 26 kwie 2014, 12:03

Tubisia pisze: Przecież to prywatne miejsca.. ale może się mylę..
Prawo nie ma nic wspólnego z logiką. Znajomy ma warsztat samochodowy i miał uwiązanego psa. Teren to jego własność - nie wynajmowany, a znalazł się światły człowiek, który zignorował wyraźne ostrzeżenia wysyłane przez psa i podszedł, no i CIACH. W sądzie dowiedział się, że co prawda teren jest prywatny, ale otwarty dla wszystkich i tu już inne paragrafy mają zastosowanie, w niektórych przypadkach - a w innych nie, bo nadal możesz wypić piwko na swoim terenie, który jest prywatny, a trochę publiczny jednak... (sytuację uratowałaby tabliczka ZŁY PIES - bo niby tego nie było widać i krótsze uwiązanie psa... ANIMALS problem z drugiej strony...)

Teren galerii również ma podobny status jednak jest to jeszcze wielkopowierzchniowy teren otwarty dla wszystkich i mają tu jeszcze dodatkowe obciążenia prawne - tu potrzebny łebski prawnik.
Obrazek

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie

Post autor: Dżordż » 27 kwie 2014, 03:25

No i po co tu papuga. Wystarczy przepis o budynkach i ich usytuowaniu. Idźmy wszyscy na latwizne a będziemy mieli państwo papug jak w USA...

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS

Post autor: Agula84 » 27 kwie 2014, 23:14

michal_mg pisze: tu potrzebny łebski prawnik.
nie rozumiem, do czego tutaj prawnik?

Moim zdaniem, nie ma obowiązku wyznaczania kopert na prakingach przy galeriach. Robi się to chyba bardziej dlatego ze to jest modne , rowne traktowanie, itp....

Na drodze publicznej koperty robione sa co do zasady na wniosek osob zainteresowanych, ktory składa sie do zarzadcy drogi.

Wspolnota tez nie ma obowiazku wyznaczenia takiego miejsca.
Agula 84 :)

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 28 kwie 2014, 05:38

Znalazłam cos takiego:
Z przepisów zawartych w pkt 5.2.4. załącznika nr 2 do rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220 poz. 2181, z późn zm.) wynika, że na obszarach, gdzie wyznacza się miejsca postojowe, należy przewidzieć stanowiska przeznaczone dla samochodów osób niepełnosprawnych. Natomiast w strefie płatnego parkowania miejsca przeznaczone na parkowanie pojazdów osób niepełnosprawnych wyznacza, zgodnie z art. 13b ust. 6 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19 poz. 115, z późn. zm.), organ właściwy do zarządzania ruchem na drogach w uzgodnieniu z zarządcą drogi.
W przypadku miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych wyznaczanych poza drogami publicznymi, zgodnie z art. 8 ustawy o drogach publicznych, decyzję o ich utworzeniu podejmuje zarządca terenu lub jego właściciel.
W związku z powyższym osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, posiadająca kartę parkingową, ubiegająca się o wyznaczenie miejsca postojowego dla osób niepełnosprawnych, może wystąpić ze stosownym wnioskiem do:
- organu zarządzającego ruchem na drogach - w przypadku dróg publicznych,
- zarządcy terenu lub jego właściciela - w przypadku pozostałych dróg.
Z przywołanych przepisów, odnoszących się do dróg publicznych, nie wynika możliwość przypisania miejsca postojowego dla osoby niepełnosprawnej do konkretnej osoby. Z takiego miejsca mogą korzystać wszystkie osoby niepełnosprawne posiadające kartę parkingową. Karta ta powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu w sposób umożliwiający jej odczytanie. Poza drogami publicznymi (np. osiedle mieszkaniowe) zastrzeżenie miejsca postojowego dla konkretnej osoby niepełnosprawnej pozostaje w kompetencji zarządcy lub właściciela terenu..." - Z poważaniem Sekretarz stanu Tadeusz Jarmuziewicz
Warszawa, dnia 3 lipca 2008 r. Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 3651 w sprawie przepisów dotyczących miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
======================
Można się też powołać na Prawo budowlane:
Art. 5. 1. Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
4) niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich;

i na rozporządzenie wykonawcze czyli Rozp. Min. Infr. z 2002 roku:
Miejsca postojowe dla samochodów osobowych
§ 18.1. Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.2. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
§ 21.1. Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m, przy czym dla samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne szerokość stanowiska powinna wynosić co najmniej 3,6 m i długość 5 m, a w przypadku usytuowania wzdłuż jezdni - długość co najmniej 6 m i szerokość co najmniej 3,6 m, z możliwością jej ograniczenia do 2,3 m w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: michal_mg » 28 kwie 2014, 12:19

Agula84 pisze: Robi się to chyba bardziej dlatego ze to jest modne , rowne traktowanie, itp....
?? jeśli jedna grupa jest faworyzowana, to nie jest to przecież równouprawnienie :D a raczej dyskryminacja zdrowych - na co wszyscy się godzą...
Tubisia pisze:Znalazłam cos takiego:
Z przepisów zawartych w pkt 5.2.4. załącznika nr 2 do rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220 poz. 2181, z późn zm.) wynika, że (...)

W przypadku miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych wyznaczanych poza drogami publicznymi, zgodnie z art. 8 ustawy o drogach publicznych, decyzję o ich utworzeniu podejmuje zarządca terenu lub jego właściciel.
więc przymusu nie ma, bo "wynika", a "stanowi", bądź "nakazuje" to nie to samo.
Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 28 kwie 2014, 16:46

michal_mg pisze: jeśli jedna grupa jest faworyzowana, to nie jest to przecież równouprawnienie a raczej dyskryminacja zdrowych - na co wszyscy się godzą...
trzeba przyznać że to zdanie wiele mówi o Tobie.
Sądzisz że niepełnosprawnym zostaje się dla korzyści jakiś ?

"Co ty wiesz o dyskryminacji"...chciałoby się zacytować klasyka.

Dziś czytałem,że jakiejś kobiecie się nie należy mieszkanie komunalne,bo ma za wysoki dochód,temat w tym,że ten dochód to świadczenia z opieki społecznej (życiowe problemy a nie żadna patologia).
Urzędnicy chyba są takiego samego zdania jak ty....
dać i nie dać...

żadnej empatii a tylko podejrzenie ...brak słów.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 28 kwie 2014, 17:03

Swego czasu była taka kampania pt. "Zabrałeś moje miejsce, weź moje kalectwo" http://www.mmtrojmiasto.pl/259898/2009/ ... ry=magazyn

[center]Obrazek [/center][/list]
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 28 kwie 2014, 19:58

Są i kontrowersyjne nalepki z "karnym k..em" :mrgreen:

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: michal_mg » 01 maja 2014, 12:18

obyty.z.cu pisze: "Co ty wiesz o dyskryminacji"...chciałoby się zacytować klasyka.
obyty.z.cu ja napisałem werset: "jeśli jedna grupa jest faworyzowana, to nie jest to przecież równouprawnienie a raczej dyskryminacja zdrowych - na co wszyscy się godzą..." z uśmieszkiem, a zacytowałeś go bez niego i dalej pociągnąłeś temat w stronę, którą uznałeś wg swojego gustu. To jest przekłamanie.

Mi w tym poście chodziło o to, że jeśli komuś się coś ułatwia to nie jest to równouprawnienie. Nic więcej. Nie było tam mowy o tym, że niepełnosprawnym życia ułatwiać nie trzeba.
Obrazek

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 15 maja 2014, 23:19

Ciąg dalszy sprawy kart parkingowych: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1 ... index.html

Karty parkingowe tylko dla potrzebujących: „Nie ma mowy o czymś takim, jak prawa nabyte, bo nie ma czegoś takiego, jak dożywotnie, bezterminowe uprawnienie”.

"Na kartę parkingową będą mogły liczyć także osoby, które są ciężko chore kardiologicznie, cierpią na chorobę Crohna czy mają dziecko z autyzmem".

"W przypadku stopnia umiarkowanego nie wystarczą „znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się”, ale trzeba też będzie mieć w orzeczeniu symbol 04-O, 05-R lub 10-N. Osoba z lekkim stopniem niepełnosprawności nie będzie mogła dostać karty parkingowej, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności. Natomiast osoby ze stopniem znacznym (obojętnie od rodzaju niepełnosprawności) lub umiarkowanym (i symbolami 04-O, 05-R lub 10-N) otrzymają kartę parkingową tylko wtedy, jeśli przewodniczący zespołu orzekania o niepełnosprawności stwierdzi, że mają znaczne trudności w samodzielnym poruszaniu się".
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: michal_mg » 17 maja 2014, 11:33

to są dla mnie mądre i sensowne słowa:
Otóż: by kartę otrzymać, nie tylko trzeba być osobą o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, ale też mieć znaczne trudności w poruszaniu się.
Komu potrzeba narysować blisko kopertę: komuś bez nogi, czy niesłyszącemu?
Niesłyszący teraz wedle prawa drogowego nie są niepełnosprawnymi i nie muszą mieć oznakowanego pojazdu - po co im krótsza droga z miejsca parkowania?

Po wycięciu jelita g. przy CU (co może i mnie będzie kiedyś dotyczyło) nie ma już problemów, które wymagałyby skrócenia tej drogi, a nie są to problemy związane z narządem ruchu.

Crohn jest potrzebne orzeczenie o niepełnosprawności, ale głównie w celu odpowiedniej pomocy z powodów niemożliwych do podjęcia pracy. Czy wymaga korzystania z koperty? - nie wiem, ale może jestem niedoinformowany.

Niewidomy? - Wzrok nie należy do narządów ruchu i jak zapytać niewidomych czy mają problem z poruszaniem się to raczej widzących biją na łopatki, bo kiedy jest ciemno jak u murzyna pod kordłą to oni sobie lepiej poradzą od nas.

Za to osoba-opiekun poruszająca się i korzystająca z przywilejów osób niepełnosprawnych powinna być karana mandatem kiedy korzysta z nich poruszając się w swoich sprawach bez tego, którym się opiekuje. Tak jak w komunikacji miejskiej opiekun osoby niewidzącej jedzie za darmo, ale tylko w parze z niewidomym.

Dla jasności - jestem za ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych, ale niech to będą ułatwienia odpowiednie dla ich niepełnosprawności, a nadużywanie karanie mandatem.
Obrazek

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 17 maja 2014, 12:51

michal_mg, a słyszałeś o artropatii towarzyszącej IBD (czytaj nieswoistym chorobom jelit), która uniemożliwia czasem zwykle chodzenie? Czyli dotyczy i CU i CD.
Wg Ciebie oczywiście osoba niewidoma szybko pokona normalny dystans bez kłopotów, bo ma zdrowe nogi??
Opiekun nie powinien mieć karty, bo przecież tylko on z niej korzysta....
Podałeś tak niedorzeczne argumenty, że ręce opadają.

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: michal_mg » 17 maja 2014, 13:30

Tubisia, atropatia nie występuje ZAWSZE, więc to ona powinna być warunkiem przyznania przywilejów, a nie posiadanie CU. Samo posiadanie CU nie jest takim powodem - sam je posiadam i nie czuję się jakoś skłonny do korzystania z kopert nawet w okresie zaostrzenia, bo to się łączy z siedzeniem w kiblu, a nie w aucie.
O niewidomych mówimy w kwesti karty parkingowej - rozumiem, że wg Ciebie dużo osób niewidomych prowadzi auta? A to czy łatwiej, czy trudniej się im poruszać pieszo to chyba MY nie jesteśmy w stanie ocenić. Dla nas utrata wzroku to koniec świata, oni z tym żyją, prowadzą dom i majsterkują - a i pójcie do sklepu czy urzędu nie jest dla nich wyzwaniem. A jadąc gdzieś z opiekunem to przejście 100m czy 5m nie ma żadnej już różnicy, bo porusza się z opiekunem. W innym przypadku - w pojedynke - raczej poruszanie się pojazdem odpada, więc i koperta nie ma racji bytu.
Opiekun nie powinien korzystać z praw osób niepełnosprawnych, bo nie jest niepełnosprawnym. Poruszając się z osobą, którą się opiekuje lub jadąc po nią - TAK.

Przykład: w bloku babka wyrobiła sobie karte i miejsce parkingowe pod samą klatką. Poruszając się po mieście pewnie nie może z tego korzystać, bo auto nieoznaczone - widać tego jeszcze nie doczytała. Sęk w tym, że owej osoby NIGDY nie zabierają ze sobą. Czemu się czepiam? - bo są inni niepełnosprawni, którzy by skorzystali z tego miejsca - ale nie, babsko musi sobie udogodnienia robić, a wymówką jest dziecko, z którym NIGDZIE się nie pokazuje, bo wstyd. Takie korzystanie z przywilejów Ci się podoba?
Obrazek

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 17 maja 2014, 16:33

michal_mg, ja odniosłam się tylko do Twoich absurdalnych argumentów, zresztą sam w swojej wypowiedzi połowie zaprzeczasz :wink:
michal_mg pisze:Przykład: w bloku babka wyrobiła sobie karte i miejsce parkingowe pod samą klatką. Poruszając się po mieście pewnie nie może z tego korzystać, bo auto nieoznaczone - widać tego jeszcze nie doczytała. Sęk w tym, że owej osoby NIGDY nie zabierają ze sobą. Czemu się czepiam? - bo są inni niepełnosprawni, którzy by skorzystali z tego miejsca - ale nie, babsko musi sobie udogodnienia robić, a wymówką jest dziecko, z którym NIGDZIE się nie pokazuje, bo wstyd. Takie korzystanie z przywilejów Ci się podoba?
I to jest właśnie złe korzystanie z karty.
Ale pytanie, które też trzeba zadać: czy w danym bloku jest tylko 1 osoba niepełnosprawna? Bo jak tak, to czemu ma nie korzystać, tylko zajmować miejsce osobom sprawnym?

Jest wiele aspektów przyznawania kart parkingowych. Nowy system pozwoli wyplenić dużo takich oszustów, ale bardzo dużo osób, którym się ona należy skrzywdzi. Taka prawda.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”