Strona 1 z 4

Homeopatia

: 14 lut 2016, 21:50
autor: berta69
Homeopatia jest formą medycyny niekonwencjonalnej. Dosłownie znaczy tyle, co „podobna choroba” (z łacińskiego Homois pathos). Twórcą homeopatii jest lekarz niemiecki lekarza Samuel Hahnemann (1755-1843). Jako pierwszy użył on tego terminu na określenie opracowanej przez siebie metody leczenia.
Homeopatia bazuje na aksjomacie sformułowanym przez Hahnemanna, który nazwał go „prawem podobieństw”. Według niego substancje powodujące pewne symptomy u osób zdrowych powinny być podawane w rozcieńczonej formie pacjentom wykazującym podobne objawy. Sama idea homeopatii wzbudza wiele kontrowersji w środowisku medycznym; w wątpliwość poddaje się jej jakąkolwiek skuteczność.
Twierdzenia o skuteczności homeopatii przekraczającej efekt placebo nie mają oparcia w dowodach naukowych i przeprowadzonych badaniach klinicznych nad jej skutecznością.
Czy słusznie? Jeśli tak, to dlaczego leki homeopatyczne są w dalszym ciągu tak szeroko stosowane? Oficjalnie preparaty homeopatyczne są uważane ogólnie za bezpieczne.
W Polsce homeopatyczne produkty lecznicze zostały wprowadzone do ustawy o prawie farmaceutycznym i według Ministerstwa Zdrowia mogą być przepisywane pacjentom przez dyplomowanych lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, ale homeopatia nie została wymieniona jako specjalizacja lekarska, natomiast Rada Naczelnej Izby Lekarskiej uznała praktykowanie homeopatii przez lekarzy i lekarzy dentystów za błąd w sztuce lekarskiej, a przepisywanie przez nich preparatów homeopatycznych za nieetyczne i niegodne profesji medycznej.
Jedynie za co krytykuje się homeopatów to ich negatywne nastawienie do szczepionek. Pierwszy raz nieświadomie spotkałem się z homeopatią, gdy na przewlekłą chorobę płuc córki, ktoś z rodziny polecił by zrobić smalec z tłuszczu kaczki z dodatkiem jej podrobów. Teraz okazało się, że jest to znany dziś lek homeopatyczny przepisywany przez lekarzy o nazwie oscillococcinum (http://oscillo.pl/grypa-i-przeziebienie/). Przepis ten był przekazywany w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Tak samo jak czosnek z mlekiem dodatkiem miodu i masła. O nim też niektórzy lekarze mówią ze to placebo.
Co o tym myślicie ?

Re: Homeopatia

: 14 lut 2016, 23:34
autor: kasia38
ja myślę, że od homeopatii najlepiej trzymać się jak najdalej,
nie od mleka z czosnkiem i miodem, tylko od homeopatii

Re: Homeopatia

: 15 lut 2016, 10:50
autor: obyty.z.cu
berta69 pisze:Twierdzenia o skuteczności homeopatii przekraczającej efekt placebo nie mają oparcia w dowodach naukowych i przeprowadzonych badaniach klinicznych nad jej skutecznością.Czy słusznie? Jeśli tak, to dlaczego leki homeopatyczne są w dalszym ciągu tak szeroko stosowane?Oficjalnie preparaty homeopatyczne są uważane ogólnie za bezpieczne.
berta69 pisze:Rada Naczelnej Izby Lekarskiej uznała praktykowanie homeopatii przez lekarzy i lekarzy dentystów za błąd w sztuce lekarskiej, a przepisywanie przez nich preparatów homeopatycznych za nieetyczne i niegodne profesji medycznej.
berta69 pisze:Co o tym myślicie ?
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... homeopatia
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... homeopatia
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... a&start=30
i kilka innych tematów na forum już istnieje.
Nie zdażyło się nic w tym temacie by miało to wpływ na temat.
a tu link już podawany na forum przez Mamcia - dobrze wlączyć opcje - napisy.
http://www.racjonalista.pl/kk.php/6681
ale uprzedzam, to nie dla chorych z zaostrzeniem !! bo moga wystąpić skutki uboczne i pogorszenie :wink:

Re: Homeopatia

: 15 lut 2016, 10:56
autor: Jacekx
Czy temat homeopatia znajduje się we właściwym miejscu bo jest to metoda "leczenia"

Co prawda stosuję maści homeopatyczne ale tylko maści :idea:
Czy dział Inne nie powinien być przeniesiony wyżej to znaczy równolegle do Leków.

a zamiast poddział INNE wprowdzić poddział - Inne leki

Re: Homeopatia

: 15 lut 2016, 18:09
autor: Mamcia
To nie jest metoda leczenia tylko zbijania kasy. Nie jesteś chemikiem, ale o rozcieńczeniach i liczbie Avogado.
Homeopatia działa jak placebo.

Re: Homeopatia

: 15 lut 2016, 20:44
autor: Jacekx
Mamcia pisze:To nie jest metoda leczenia tylko zbijania kasy. Nie jesteś chemikiem, ale o rozcieńczeniach i liczbie Avogado.
Homeopatia działa jak placebo.
Powyższy wpis jest złośliwy oraz ad personam to po pierwsze a po drugie sorry...chyba wiem czym się smaruję :wink:
Smaruję się maścią homeopatyczną Avenoc i mimo , że homeopatyczna to mi pomaga od lat - skutecznie likwiduje podrażnienia i nie jest to placebo :idea:

Nie jestem chemikiem a fizykiem i u nas na Wydziale MAT-FIZ-CHEM niektórzy określali chemików jak połowicznych fizyków.

Bo Chemik jakościowo widzi materię czyli makroskopowo a my Fizycy mikroskopowo i makroskopowo .

Bardzo Cię proszę o nie atakowanie bezpodstawnie Mamci. Niestety dzieje się to nie pierwszy raz i muszę zareagować, zastanów się zanim coś napiszesz i zapoznaj się dogłębnie z tematem, potem wydawaj osądy, a nawet jeśli są inne- to zrób to w sposób subtelny i konkretny czyli używaj argumentów. Jest to oficjalne ostrzeżenie.

Re: Homeopatia

: 15 lut 2016, 21:51
autor: Anette28
dr n.med. Paweł Grzesiowski: immunolog, pediatra, ekspert Europejskiej Agencji Leków, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii:
„Jestem sceptykiem w kwestii homeopatii, bo nie udowodniono, że naprawdę działa”.

Moje wątpliwości budzi brak dowodów na ich działanie i to nie tylko przy ostrych infekcjach, uczuleniach czy urazach. Jeśli coś ma być traktowane jako lek, jego skuteczność i bezpieczeństwo musi być dokładnie sprawdzone. W przypadku specyfików homeopatycznych takich analiz brak. Powiem więcej: w 2005 r. w „Lancet” – jednym z najważniejszych czasopism medycznych, opublikowano raport dotyczący tych leków. Opracowali go szwajcarscy naukowcy, którzy uwzględnili 110 najnowszych badań klinicznych. Ze wszystkich wynikał jednoznaczny wniosek: leki homeopatyczne dają taki sam efekt jak placebo, czyli środki niezawierające jakiejkolwiek substancji leczniczej (tu ważne są nastawienie pacjenta i wiara w to, że pomoże mu coś, co faktycznie nie istnieje). Nawet specjaliści zajmujący się homeopatią nie są w stanie przedstawić i wyjaśnić mechanizmu jej działania.
Pamiętajmy, że leki te składają się z wody czy glukozy (niekiedy wyłącznie z nich) i naprawdę śladowych ilości mikroelementów, wyciągów roślinnych i tkanek zwierzęcych. Trudno więc oczekiwać, że będą skuteczne, gdy mamy do czynienia z bakteryjną chorobą zakaź- ną. Tu zwykle konieczne są antybiotyki, a czasami zbyt późne ich zażywanie, na- wet przy zapaleniu gardła czy oskrzeli, kończy się groźną sepsą. Podobnie jest z alergią, gdzie bez sterydów nie opanuje się duszności i dławiącego kaszlu. Nie mówiąc już o raku! Za nierozsądne, a wręcz niebezpieczne uważam podawanie środków homeopatycznych kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz dzieciom. Odradzam je również oso- bom od lat chorującym na astmę, zapalenie wątroby i nerek. Moim zdaniem obowiązkiem lekarza jest podawanie środków o udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie. W leczeniu czasem wykorzystuje się efekt placebo, co zdarza się w przypadku chorób psychosomatycznych u dorosłych.
Tu środki homeopatyczne mogłyby być stosowane, ale dopiero po dokładnej analizie ich składu (niektóre zawierają niebezpieczne związki chemiczne, takie jak alkohol, rtęć, metale ciężkie). Rok temu opublikowano apel ekspertów WHO, którzy ostrzegali przed nadużywaniem homeopatii. Była to odpowiedź na alarm lekarzy z całego świata, obawiających się o to, że podawanie leków homeopatycznych, zwłaszcza chorym na gruźlicę i AIDS, może spowodować szybsze rozprzestrzenianie się tych chorób.
źródło http://www.kobieta.pl/zdrowie/medycyna/ ... k-placebo/

Re: Homeopatia

: 16 lut 2016, 10:07
autor: Jacekx
Pandziaak pisze:Bardzo Cię proszę o nie atakowanie bezpodstawnie Mamci. Niestety dzieje się to nie pierwszy raz i muszę zareagować, zastanów się zanim coś napiszesz i zapoznaj się dogłębnie z tematem, potem wydawaj osądy, a nawet jeśli są inne- to zrób to w sposób subtelny i konkretny czyli używaj argumentów. Jest to oficjalne ostrzeżenie.

Ok przepraszam sorry... miałem zły dzień :prosze: wybaczyć inni też mają czasami zły dzień :smutny:

Re: Homeopatia

: 16 lut 2016, 10:27
autor: Anette28
Jacekx pisze:Ok przepraszam sorry... miałem zły dzień :prosze: wybaczyć inni też mają czasami zły dzień :smutny:

:roll:

A ja osobiście nie wiem czy to komercja czy leczenie to pomaga?
Nie próbowałam hemopatii bo lubię jak coś działa od razu-trudno, żeby w bólu oczekiwać długo na efekt stąd moja nie chęć do tego leczenia i leków.
Czasami mam wrażenie, że naszym zdrowiem rządzą firmy farmaceutyczne i tak naprawdę mają lek na nasze choroby tylko to ukrywają dla zysku- to wymyśliłam teorię spiskową :kox:

Re: Homeopatia

: 16 lut 2016, 10:40
autor: Kinia87
Pandziaak pisze: Czasami mam wrażenie, że naszym zdrowiem rządzą firmy farmaceutyczne i tak naprawdę mają lek na nasze choroby tylko to ukrywają dla zysku- to wymyśliłam teorię spiskową :kox:
Mój Boże Pandziaak, odkryłaś ich sekret :o
Miej się na baczności bo będą chcieli cie uciszyć :wink: :wink: :razz: :razz:

Re: Homeopatia

: 16 lut 2016, 10:43
autor: Anette28
Kinia87 pisze:Mój Boże Pandziaak, odkryłaś ich sekret :o
Miej się na baczności bo będą chcieli cie uciszyć :wink: :wink: :razz: :razz:
no mam nadzieję, że mnie ukryjecie :shuriken:

to tak poza tematem :mrgreen:

Re: Homeopatia

: 16 lut 2016, 15:16
autor: alate
Mamcia pisze:Homeopatia działa jak placebo.
mądrego to i miło posłuchać..
mój lekarz także jest tego zdania. Wszelakiej maści bio-energo- homeo -i jak im tam jeszcze - paci to szarlatani, których należałoby karać za żerowanie na ludzkiej niewiedzy

Re: Homeopatia

: 16 lut 2016, 15:24
autor: obyty.z.cu
a ja sobie myślę,że homeopatia to jest dobra dla ludzi szukających u siebie wszystkie choroby.
Są tacy,którzy jak się nasłuchają o jakiejś chorobie to ...po przemyśleniu maja te same objawy,
a to oznacza, że są ciężko :wink: chorzy.
Dla nich takie leki "psycho-homeopatyczne" są ok., nie zaszkodzą, a psychicznie uspokoją .
Oby to się tylko nie wiązało z kosztownymi "wizytami" u lekarza ordynującego takie leki.
Z drugiej strony, czasem jak się oczyści portfel z kasy, to i w głowie się "przejaśni " :lol:

Re: Homeopatia

: 16 lut 2016, 15:29
autor: Jacekx
A co z moją maścią?
obyty.z.cu pisze:a ja sobie myślę,że homeopatia to jest dobra dla ludzi szukających u siebie wszystkie choroby.
Są tacy,którzy jak się nasłuchają o jakiejś chorobie to ...po przemyśleniu maja te same objawy,
a to oznacza, że są ciężko :wink: chorzy.
Dla nich takie leki "psycho-homeopatyczne" są ok., nie zaszkodzą, a psychicznie uspokoją .
Oby to się tylko nie wiązało z kosztownymi "wizytami" u lekarza ordynującego takie leki.
Z drugiej strony, czasem jak się oczyści portfel z kasy, to i w głowie się "przejaśni " :lol:
Ja nie jestem zwolennikiem homeopatii

Smaruję się maścią homeopatyczną Avenoc i mimo , że homeopatyczna bo mi pomagała od lat - skutecznie likwidowała podrażnienia i nie było to placebo naprawdę

ale zacząłem sprawdzać ulotki i mam wątpliwości :smutny:

i

http://boiron.pl/avenoc-masc/

http://www.i-apteka.pl/product-pol-3999 ... c-30g.html


Dlaczego ulotka firmy jest tak mało dokładana ?

Re: Homeopatia

: 16 lut 2016, 15:44
autor: alate
obyty.z.cu pisze:Są tacy,którzy jak się nasłuchają o jakiejś chorobie to ...po przemyśleniu maja te same objawy,
a to oznacza, że są ciężko chorzy.
no przecież !
My Polacy uwielbiamy chorować i się leczyć, szczególnie sami. Jak widzę notoryczną kolejkę w "mojej" aptece to rozumiem skąd to I miejsce w Europie w spożyciu różnych specyfików wydawanych bez recepty