Zawał u pacjenta z zaleczanym CU

Miejsce dla wszystkich co mają ochotę prowadzić dziennik czy swój temat, opisując jak na co dzień zmagają się z chorobą.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Jacekx
Znawca ❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie

Zawał u pacjenta z zaleczanym CU

Post autor: Jacekx » 23 sty 2011, 12:11

Dzień Dobry

Nie pisałem parę lat na Forum.

Dlaczego?

Bo oswoiłem CU ( 8 lat choruję) i 5 lat kontrolowałem przebieg choroby - wyniki badań podawały wartości w normie.

Niestety na początku stycznia br. przytrafił mi się zawał serca. Jestem obecnie po koronografii i mam założonego stenta w tętnicy.

Otwieram temat dotyczący leczenia pacjentów po zawale serca którym wcześniej zdiagnozowano CU.

Nie znalazłem takiego wątku na Forum.

Jacekx
Znawca ❃❃

Komentarz Jackax

Post autor: Jacekx » 23 sty 2011, 12:37

Piszę post po poscie bo ucięło mi część tekstu przy zapisie postu... :smutny:

Interesować mnie będą w tym temacie szczególnie odpowiedzi czy też rozważania na pytania:

a) Jak pogodzić ze sobą terapię lekową przy zawale ze stosowoną wcześniej terapią lekową związaną z CU?

tzn. Jakie leki stosować ? Jaki mogą być interakcje między lekami nasercowymi a lekami zaleczającymi CU?

moje leki obecnie na CU

3x3 dziennie Sulfozalazyna EN 500 , 1x dziennie Encorton 20 mg, osłonowo na wątrobę Hepatil 3x 1 dziennie

moje leki na serce:

1x dziennie Plavix 75 mg ( przez miesiąc), 1x dziennie Polocard 75 mg, 2x dziennie Enarenal 5 mg, 1x dziennie Bisocard 5 mg, 1x dziennie sortis 40 mg,

b) Jak pogodzić dietę związaną związaną dolegliwościami miażdżycowymi z indywidualną dietą CU?

c) Inne uwagi oczywiście budujące ... :wink: ?

Pozdrawiam Wszystkich czytających czy też piszących na Forum

jacekx
Ostatnio zmieniony 08 mar 2016, 08:13 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

Natalka
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Re: Zawał u pacjenta z zaleczanym CU

Post autor: Natalka » 23 sty 2011, 14:12

Jest taka zasada na forum, że staramy się nie mieszać ze sobą różnych tematów, mamy też odpowiednie działy, więc pytanie
Jacekx pisze:b) Jak pogodzić dietę związaną związaną dolegliwościami miażdżycowymi z indywidualną dietą CU?
możesz zadać w dziale Diety czyli tu viewforum.php?f=5
:smile:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Jacekx
Znawca ❃❃

Ja się jednak upieram przy swoim albo chcecie pomóc albo nie

Post autor: Jacekx » 23 sty 2011, 19:15

Drogi młody moderatorze proszę nie pouczać starego chorego... :mad:

Ja wiem co piszę Twoja propozycja rozmywa Temat ...!

Temat jest konkretny sprowadza się do odpowiedzi ...jak pogodzić zawał (chyba według Ciebie katar młoda Pani) z CU.

Twoja propozycja rozprasza ewentualną bazę danych: jak radzić sobie drobiazg z zawałem chorując na CU.

Składam protest wobec takiego traktowania przez Ciebie tematu.

Czy na tym Forum moderatorzy mogą stosować samowolkę ... :mad:

Pozdrawiam Jacekx.

Przeszkadzasz mi i zaciemniasz temat
Ostatnio zmieniony 08 mar 2016, 08:12 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 23 sty 2011, 21:04

Co do diety, to wiele zależy od tego jakie są badania biochemiczne krwi. Jeśli zaś chodzi o interakcje leków to jest super program na stronach MZ http://bil.aptek.pl/servlet/interakcje/list gdzie można sobie wpisywać i patrzeć co wiadomo na ten temat. Link do tej strony powinien być na forum przyklejony
A modów i innych proszę o przestrzeganie zasad z godnie z duchem, a nie literą prawa.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Jacekx
Znawca ❃❃

Oczekiwałem od Was Przyjaciele pomocy a nie formalizmu

Post autor: Jacekx » 25 sty 2011, 01:08

Powiem tak - nie chcesz pomóc to nie pomagaj ...

Nie potrafisz pomóc to nie pisz o sprawach formy treść jest czasami ważniejsza od formy

Nie wiem czy śmiać się czy płakać...

Rozpraszanie danych dotyczących sytuacji zdrowotnej gdy CU dotyczy osoby po zawale upieram się nie jest dobre ... dieta powinna być wpleciona w tok leczenia może wplywać na działanie leków, interakcje mogą być między lekami ale także między tym co jemy a lekami stąd nie podoba mi się dyktat Natalki by rozdzielić leki od diety.

Tak naprawdę to o co Wam młodzi Przyjaciele chodziło ... nawtykać choremu na serce,
Dołożyć człowiekowi po zawale i to starszemu od Was ...????
Udało się Wam ...
Chcieliście pomóc czy zaszkodzić ?

Mimo wszystko pozdrawiam...
Dziekuję Pani Prezes za zrównoważony post
Jacekx

Ps. Nie zyczę ci Zenobiusie by ktoś Tobie gdy będziesz bardzo poważnie chory - otrzesz się o Styks z uśmiechem doradzał w którym miejscu post z prośbą o pomoc masz umieścić ( mam nadzieję , że to nigdy nie nastąpi) .
Ostatnio zmieniony 08 mar 2016, 08:13 przez Jacekx, łącznie zmieniany 4 razy.

exa
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie

Post autor: exa » 25 sty 2011, 07:32

Jacekx pisze:Jakie leki stosować ? Jaki mogą być interakcje między lekami nasercowymi a lekami zaleczającymi CU?
myślę, że takie pytania należy przede wszystkim zadać lekarzom, zarówno temu, który prowadzi Cię po zawale, jak i temu który leczy twoje jelita......
Jacekx pisze:Jak pogodzić dietę związaną związaną dolegliwościami miażdżycowymi z indywidualną dietą CU?
jak napisała tola, obydwie diety zanadto się nie różnią.....
a co rozumiesz pod pojęciem "indywidualna dieta cu"?......
Jacekx pisze:Temat jest konkretny sprowadza się do odpowiedzi ..........jak pogodzić zawał (chyba według Ciebie katar młoda Pani) z CU.
obawiam się, ze na tak postawione pytanie niewiele osób tutaj odpowie....
mechanizm jest prosty: zapewne wiesz już sporo o CU, teraz należy dowiedzieć się jak najwięcej o tym jak funkcjonować po zawale (zapewne istnieją również takie fora), a później wyciągnąć to co nie szkodzi jednemu ani drugiemu......
argument wieku jest argumentem ostatecznym...

[ Dodano: 25-01-2011 ]
Jacekx pisze:Tak naprawdę to o co Wam młodzi Przyjaciele chodziło ............ naftykać choremu na serce,
Dołożyć człowiekowi po zawale i to starszemu od Was .....????
Udało się Wam ................
Chcieliście pomóc czy zaszkodzić ?? ???????????
spokojnie i bez wpędzania w poczucie winy...;-)
oczekujesz empatii to również taką się wykaż, proszę...to, że tutaj gro jest ludzi młodych nie znaczy, że nie cierpią.....to nie jest przywilej wieku i zawału...
bardzo współczuję komplikacji ale nie wiesz czego ci "Młodzi Przyjaciele" doświadczają, o ile czasem trudniej im się z tym pogodzić......ale tam!...jako osoba z większym życiowym doświadczeniem powinieneś to przecież wiedzieć...:)

pozdrawiam
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Misia

Post autor: Misia » 25 sty 2011, 08:33

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
Ala57
Aktywny ✽✽✽
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: Ala57 » 25 sty 2011, 08:40

No właśnie trochę ogłady i spokoju.Mam wrażenie ,ze wpadleś w histerię i egocetryzm po tym zawale.Chyba nie zauważyłeś ,ze na forum nie ma ludzi zdrowych(z malymi wyjatkami)a wielu z nas ma wiele powikłań zwiazanych z choroba podstawową jak i inne choróbska ,których podobnie jak zawału nie należy lekceważyć.Dlatego zadnych próśb i bolączek nie zostawia się bez odpowiedzi ale żeby miało to ręce i nogi musi się odbywać zgodnie z przyjetymi zasadami,do ktorych niezależnie od stanu zdrowia,wieku i poczucia humoru nalezy się stosować.Z racji wieku ośmielam się zwrócic Ci na to wszystko uwagę.Bez przekąsu i zlośliwości.Nerwy nam nie służą.

gregtech

Post autor: gregtech » 25 sty 2011, 10:50

JacekX

Faktycznie, poważna sprawa, bardzo Ci współczuje, serce to jeden z najważniejszych organów w ciałach ludzi wystarczy chwila i już nas nie ma. Dużo przeżyłeś, współczucia.

Mam pytania :

1. Jaki był Twój poziom Cholesterolu, HDL, LDL, Trójglicerydów i Homocysteiny przed zawałem ???

2. Czy miałeś wykrytą przed zawałem chorobę miażdzycową

Niestety leki na Cu , Cd, przyczyniają sie do zwiększonego poziomu lipidów we krwi, jestem tego przykladem, ostatnio jak leżałem w szpitalu wykryli znaczną Hipercholesterolemie i miażdzyce uogólnioną.
Niestety wiem że jestem w zwiększonej grupie ryzyka zawałem (powód: Miażdzyca uogulniona + Hipercholestorolemia) dlatego podjąłem działania prewencyjne mające na celu obniżenie cholesterolu plus zlikwidowaniu postępu miażdzycy. Działania te to dieta.

Pozdrawiam i życzę powrotu do zdrowia.

Jacekx
Znawca ❃❃

Drodzy Forumowicze, moderatorzy ...itd

Post autor: Jacekx » 25 sty 2011, 12:24

Chciałbym uspokoić temat - pyskówki na forum nie są potrzebne

a uwaga Zenobiusa o chamstwie (chyba nerwy puściły) nie na miejscu.

Uważam, że moderator zanim przeniesie post powinien to zaproponować autorowi - potrafię przenosić posty.
Jestem też przeciwny rozpraszaniu ważnych tematów po forum to znaczy w różnych miejscach.
Jestem zwolennikiem wiedzy w pigułce (def, twierdzenia, związki między nimi ...).
Szczegóły zostawiam na potem.
Dane podstawowe należy umieścić w jednym miejscu a można je powielić na inne miejsca rozszerzając o szczegóły.

Do rzeczy:

a) miażdżycę zdiagnozowano mi dopiero po zawale

b) badania rutynowe dla CU miałem wykonywane przynajmniej 1 raz w roku i cholesterol był wysoki ale w normie
fakt w diecie mojej było sporo tłuszczu ale chodziło mi o rozpuszczalność witamin z grupy E

c) CU opanowałem ( dzięki sterydom - sterydozależny) do następującego stopnia 3 - 4 wizyt :wc: na dobę i do tego w przewidywalnym czasie tak , że mogę - mogłem pracować normalnie bez stresu wśród ludzi ( zawód belfer ).
Cóż - ślady krwi w stolcu zdarzały się i zdarzają co 2 - 4 tygodnie

d) jak na razie po zawale CU mam nadal pod kontrolą natomiast nowym problemem jest dla mnie miażdżyca

Dziękuję Pani Prezes szczególnie za link do interakcji między lekami.

Rzeczywiście to super program...
http://bil.aptek.pl/servlet/interakcje/list
Veni, Vidi ...

Pozdrawiam Wszystkich - co złego to nie ja ...
czasami nocny Marek
Jacekx

Ps. Dziękuję Ci też Gregtech za rozsądny post
Ostatnio zmieniony 05 mar 2016, 00:32 przez Jacekx, łącznie zmieniany 2 razy.

gregtech

Post autor: gregtech » 25 sty 2011, 12:41

Jacekx pisze:Ps. Dziękuję Ci też Gregtech za rozsądny post
Nie ma za co , cała przyjemność po mojej stronie
Jacekx pisze:Jestem też przeciwny rozpraszaniu ważnych tematów po forum to znaczy w różnych miejscach.
Jestem zwolennikiem wiedzy w pigułce (def, twierdzenia, związki między nimi .....).
Ja tez jestem zwolennikiem nie rozpraszania tematu po "pięćdziesięciu innych stronach", ale niestety tak funkcjonuje to forum. Musimy do tego przywyknąć :neutral:

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 25 sty 2011, 22:58

Hipercholesterolemie i miażdzyce uogólnioną.

Kod: Zaznacz cały

To ostanie czyli miażdżyca uogólniona to określenie często nadużywane. Aby ją zdiagnozować trzeba stwierdzić w wielu tętnicach. Natomiast sterydoterapia, szczególnie przewlekła, jak i sam proces zapalny (miażdżyca to są zmiany o podłożu zapalnym) są czynnikiem ryzyka.
A na Jacekx'a się nie wkurzajcie - on belfer jest .  Będzie nas pouczał [i]ex cathedra[/i]. jednych chwalił, innych ganił. 
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Jacekx
Znawca ❃❃

Czy dobrze zrozumiałem ...?

Post autor: Jacekx » 26 sty 2011, 22:48

Pozdrawiam Wszystkich

Mam Pytanie do Pani Prezes.

Czy dobrze zrozumiałem Pani post.

Czy sterydozależność może być jedną z przyczy zawału ?

jacekx
Ostatnio zmieniony 30 mar 2016, 12:39 przez Jacekx, łącznie zmieniany 2 razy.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 27 sty 2011, 13:33

Poszperałam w literaturze i znalazłam
Tumour necrosis factor antagonist use and associated risk reduction of cardiovascular events among patients with rheumatoid arthritis.
Greenberg JD, et al;

Abstract
OBJECTIVE: /st> To examine the association of cardiovascular events with tumour necrosis factor (TNF) α antagonist use compared with non-biological disease-modifying antirheumatic drug (DMARD) utilisation in patients with rheumatoid arthritis (RA).
METHODS: /st> The study population included 10 156 patients enrolled in the Consortium of Rheumatology Researchers of North America RA registry. Three study cohorts were defined based on three mutually exclusive drug use categories, including TNF antagonists, methotrexate and other non-biological DMARDs. HR were calculated adjusting for cardiovascular risk factors, RA disease characteristics and prednisone use. The primary study outcome was a composite of non-fatal myocardial infarction (MI), transient ischaemic attack (TIA) or stroke and cardiovascular-related death.
RESULTS: /st> There were 88 cardiovascular events, including 26 MI, 45 TIA/strokes and 17 cardiovascular-related deaths. After adjusting for age, gender, cardiovascular risk factors and RA disease characteristics, patients using a TNF antagonist experienced a reduced risk of the primary composite cardiovascular endpoint (HR 0.39, 95% CI 0.19 to 0.82) compared with users of non-biological DMARDs. Methotrexate was not associated with a reduced risk (HR 0.94, 95% CI 0.49 to 1.80). Prednisone use was associated with a dose-dependent increased risk (p=0.04). The risk reduction associated with TNF antagonists was also observed for non-fatal cardiovascular events (HR 0.35, 95% CI 0.16 to 0.74).
CONCLUSION: /st> TNF antagonist use was associated with a reduced risk of cardiovascular events in patients with RA.
Jakkolwiek
Joint Bone Spine. 2011 Jan;78(1):23-30. Epub 2010 May 14.
Cardiovascular risk induced by low-dose corticosteroids in rheumatoid arthritis: A systematic literature review.
Ruyssen-Witrand A, Fautrel B, Saraux A, Le Loët X, Pham T.
Abstract
OBJECTIVES: To assess the association between cardiovascular (CV) risk and low-dose corticosteroids (LD-CT, defined as a daily dose <10mg/day of prednisone) in rheumatoid arthritis (RA) patients.
METHODS: Data source: A systematic review of the literature up to June 2009 was performed. Data extraction: (1) cardiovascular risk factors: high blood pressure, glycemia and lipid profile, carotid intima-media thickness, pulse-wave velocity, ventricular function; (2) "hard" outcomes: heart failure (HF), stroke, myocardial infarction (MI) or mortality. Data analysis: descriptive, comparing CV risk between LD-CT-treated RA patients and LD-CT-non-treated RA patients.
RESULTS: Of the 1138 screened reports, the literature search identified 37 assessing CV risk in LD-CT treated RA. The analysis showed a protective effect on serum lipid profile, an increase of insulin resistance or glycemia, probably no effect on blood pressure, no effect on atherosclerosis, discrepancies regarding arterial stiffness and no effect on ventricular function or heart rate variability. An association of LD-CT with major CV events was found in 4/6 studies. This included MI (HR=1.7 [1.2-2.3]), stroke (OR=4.36 [1.60-11.90] for LDC between 6 and 10mg/day), mortality (HR=2.03 [1.25-3.32]) and a composite index of CV events (in the group of rheumatoid factor positive RA, HR=2.21 [1.22-4.00]). Two studies did not find any significant association between LD-CT exposure and mortality (OR=2.25 [0.29-102.5]) or a composite index of CV events (OR=1.3 [0.8-2.0]).

CONCLUSION: Although the literature review showed poor association between LDC exposure and CV risk factors, a trend of increasing major CV events was identified.
Copyright © 2010 Société française de rhumatologie. Published by Elsevier SAS. All rights reserved.

PMID: 20471897 [PubMed - in process]

Zablokowany

Wróć do „Moja Historia”