dodatnia kalprotektyna

Miejsce dla wszystkich co mają ochotę prowadzić dziennik czy swój temat, opisując jak na co dzień zmagają się z chorobą.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nutka43
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: wielkopolskie
miasto: kalisz

dodatnia kalprotektyna

Post autor: nutka43 » 25 paź 2017, 12:11

Witam wszystkich:) Mam na imie Natalia i od trzech miesięcy jestem diagnozowana. W skrócie: pod koniec czerwca byłam na grillu i troche przesadziłam z jedzeniem i piciem alkoholu. Co najgorsze moja głupota była tym większa, że dzień wczesiej zakończyłam brać leki na rwe barkową. A więc silne niesteroidowe leki zapalne. Dzień po grillu dostałam silnych bóli brzucha, biegunka, wymioty. Miałam nadzieje, że za głupote zapłace dwudniowym złym samopoczuciem. Niestety minął tydzień, a ja chodzić z bólu brzucha nie mogłam. Trafiłam do szpiatala na oddział ginekologiczny. w usg wyszedł płyn w zatoce douglasai to dość spore ilości 17cm. A nie byłam w trakcie owulacji. Dostałąm naproxen, płyn znikł a mnie wypisano. Niestety ból brzucha nei minął. Następnie trafiłam do gastrologa i masa badań:
-mocz ok,
-usg brzucha ok,
- gastroskopia z pobraniem wycinków na celikalie. wszysytko w porządku, ale mam helicobacter. Biore już drugą serie antybiotyków, bo pierwsza nei zlikwidowała bakterii.
-próby wątrobowe i trzustkowe: ok
-cukier:ok
-kolonoskopia z wejściem do jelita cienkiego z pobraniem wycinków- nic nie znaleziono.
-badanie ginekologiczne z cytologia-ok
-kał na pasożyty ujemny
-kalprotektyna w kale- dodatnia 139
-morfologia: anemia mikrocytarna z niedoboru żelaza. hemoglobina 11. Mam ją od bardzo dawna mimo leczenia. Nikt sie tym nigdy nei przejmował.

Obecnie czekam na entrografie mri w poznaniu. termin powala mnie na kolana jeszcze dwa miesiące. mój ból wygląda tak: rano silne wzdęcia po czym następuje wypróżnienie i ulga. kupka jest raczej ok choć czasem z obecnością śluzu. Cały czas odczuwam ból stały i tępy w prawym dole biodrowym ból promieniuje do pośladka i nogi. Lekarz wyczuwa tam zgrubienie ale usg nic nie pokazuje. Ostatnio często kręci mi się w głowie. Przyznam, że mam już troszke dość. Boje sie, że mam raka jelita cienkiego. Bardzo się martwie mam malutkie dziecko. A tu tyle czekania. Nie mam biegunek ani krwi, a kalprotektyna jest dodatnia no i ten ból. Oczywiście wiem, że mnie tu nikt nie zdiagnozuje. Ale ma ktoś jakiś pomysł, a ten ból który promieniuje do nogi?Miał ktoś tak? wydaje mi sie ze mam dobrego lekarza, ale może by z kimś sie skonsultować?
tk jamy brzusznej rok temu-ok

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Kontakt:

Re: dodatnia kalprotektyna

Post autor: Tubisia » 25 paź 2017, 13:00

nutka43 pisze: Boje sie, że mam raka jelita cienkiego.
Nie wiem skąd wysnułaś taki wniosek... masz raczej typowe objawy Crohna: ból, wzdęcia, śluz, anemia. Najprawdopodobniej branie NLPZ spowodowało ujawnienie się choroby - NLPZ są zakazane w chorobach jelit lub też sama helicobakter powoduje takie objawy. 2 miesiące czekania to nie jest jeszcze tak źle, zważywszy, że jest końcówka roku. Ból promenuje od jamy brzusznej i jak najbardziej może pójść na nogę - typowy objaw stanu zapalnego stawów w Crohnie. MRI jamy brzusznej należy powtórzyć, sprzed roku można wyrzucić do śmieci. Kalprotektyna 139 świadczy o stanie zapalnym jelita - możliwy od helicobakter, ale najlepiej powtórzyć ją za jakiś czas po zakończeniu leczenia. Wynik zresztą bardzo niski.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 25 paź 2017, 13:28

Witaj :flowers:
nutka43 pisze:A więc silne niesteroidowe leki zapalne.
nutka43 pisze:Dostałąm naproxen
Dwa razy brałaś silne NLPZ - albo ujawniły CD (jak Tubisia napisała), albo to polekowe zapalenie jelit.
nutka43 pisze:Biore już drugą serie antybiotyków
Pamiętaj o dobrych probiotykach, np. Sanprobi, Vivomixx.
nutka43 pisze:ból promieniuje do pośladka
To podobno typowe dla zapalenia stawu biodrowego.
nutka43 pisze:Lekarz wyczuwa tam zgrubienie ale usg nic nie pokazuje.
Może to być np. ropień, guz zapalny albo pogrubienie ściany jelita.
nutka43 pisze:Boje sie, że mam raka jelita cienkiego.
Prawdopodobieństwo bliskie zeru ;)

Ogólnie to NZJ są często bardzo trudne w zdiagnozowaniu, ukrywają się w badaniach.
Enterografia MRI powinna coś wyjaśnić.
W razie czego jest jeszcze kilka innych badań jelita cienkiego, np. enterokliza, endoskopia kapsułkowa, enteroskopia dwubalonowa, jejunoskopia, EUS (endoskopowe USG).

A robiłaś badanie na krew utajoną :?:

Jeśli chodzi o uporczywą anemię, to w chorobach jelit najbardziej skuteczne są dożylne wlewy żelaza, np. Ferinject.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa

Post autor: Orzelek » 25 paź 2017, 15:35

Cześć :roll:

Ten ból z prawej strony sugeruje Crohna.

Pozostaje czekać na rezonans. Tym bardziej, że to badanie jest bardziej dokładne i mniej szkodliwe niż tomografia.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

nutka43
Debiutant ✽

Post autor: nutka43 » 26 paź 2017, 10:10

Witajcie:) bardzo dziękuje za zainteresowanie. Jeśli chodzi o helicobacter to niestety wg lekarza nie powoduje on podwyzszonej kalprotektyny. Gdyż jest to wyznacznik stanu zapalnego w jelitach, a bakteria jest w żołądku. Ale być może powoduje wzdęcia.
O raka obawiam się z tego względu, że moja mama ma rakowiaka układu pokarmowego i jest neistety prawdopodobiestwo jego dziedziczenia:(.
Jeśli chodzi o probiotyk mój lekarz zalecił mi biogaje do ssanie. Znacie taki lek? dobry on jest?
Nic zostaje mi tylko czekać. Mam tylko takie pytanie, bo skoro moja kalprotektyna wynosi 139 czyli wg lekarza nie ma zaostrzenia (jesli to crohn) to czy ten bol z prawej bedzie juz mi towarzyszył zawsze?;/ czy w trakcie remisij tez dostaje się jakieś leki?
Jeśłi chodzi o polekowe zapalanie jelita to brałam niby na to xifaxan, ale on w zasadzie niczego nei zmienil? brałam go dwa tygodnei może za krótko?
Czy jeśli mam crohna moge mieć jeszcze dzieci? moje wszytskie problemy zaczęły się po ciązy stad moje pytanie. Zaczęło się od kilku łuszczycowych plam na skórze, dostałąm leki na łuszczyce, ale plamy nie zniknely, ani nie zmniejszyly się. czy moge to też wiązać z Crohnem?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 26 paź 2017, 17:06

nutka43 pisze:Witajcie:) bardzo dziękuje za zainteresowanie. Jeśli chodzi o helicobacter to niestety wg lekarza nie powoduje on podwyzszonej kalprotektyny. Gdyż jest to wyznacznik stanu zapalnego w jelitach, a bakteria jest w żołądku. Ale być może powoduje wzdęcia.
"Kalprotektyna jest białkiem wiążącym wapń, które stanowi 60% białka cytosolowego neutrofilii, o właściwościach bakteriostatycznych i grzybobójczych. Jest użytecznym biomarkerem dla oceny aktywności nieswoistego zapalenia jelit. Nieswoiste zapalenie jelit, które obejmuje chorobę Crohn a i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, jest związane ze wzrostem neutrofilii. Oznaczenie kałowej kalprotektyny jest użyteczne również dla różnicowania chorób żołądkowo- jelitowych organicznych od czynnościowych (zespół jelita drażliwego). Test zalecany szczególnie u dzieci, u których kolonoskopia wymaga znieczulenia ogólnego.
Wykrycie kalprotektyny w kale może również być wskaźnikiem nawrotu choroby. "

Tyle co do wiedzy Twojego lekarza.
nutka43 pisze:O raka obawiam się z tego względu, że moja mama ma rakowiaka układu pokarmowego i jest neistety prawdopodobiestwo jego dziedziczenia:(.
Ale wtedy wykonujesz specjalistyczne badania genetyczne w celu sprawdzenia markerów nowotworowych.
nutka43 pisze:Jeśli chodzi o probiotyk mój lekarz zalecił mi biogaje do ssanie. Znacie taki lek? dobry on jest?
Najlepszym probiotykiem jest Vivomix, potem San Probi - drogie, ale zawierają dużą ilość bakterii probiotycznych i nie są "oszukane".

nutka43 pisze:Jeśłi chodzi o polekowe zapalanie jelita to brałam niby na to xifaxan, ale on w zasadzie niczego nei zmienil? brałam go dwa tygodnei może za krótko?

Nie zawsze każdy organizm szybko reaguje na każdy lek, możliwe jest, że trzeba by powtórzyć kurację.
nutka43 pisze:Nic zostaje mi tylko czekać. Mam tylko takie pytanie, bo skoro moja kalprotektyna wynosi 139 czyli wg lekarza nie ma zaostrzenia (jesli to crohn) to czy ten bol z prawej bedzie juz mi towarzyszył zawsze?;/ czy w trakcie remisij tez dostaje się jakieś leki?
Wszystko zależy od Twojego organizmu. Najczęściej ból przechodzi po rozpoczęciu leczenia - leczenia do końca życia i w remisji iw zaostrzeniu, o ile zdiagnozują u Ciebie Crohna.
nutka43 pisze:Czy jeśli mam crohna moge mieć jeszcze dzieci? moje wszytskie problemy zaczęły się po ciązy stad moje pytanie. Zaczęło się od kilku łuszczycowych plam na skórze, dostałąm leki na łuszczyce, ale plamy nie zniknely, ani nie zmniejszyly się. czy moge to też wiązać z Crohnem?

Dzieci można mieć, Crohn to nie wyrok :wink: Co do leczenia na łuszczycę najprawdopodobniej dostałaś jakiś NLPZ zakazany w chorobach jelit i to mogło spowodować aktywację choroby. A może to nie łuszczyca tylko rumień?

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 27 paź 2017, 02:28

nutka43 pisze:czy ten bol z prawej bedzie juz mi towarzyszył zawsze?
Celem leczenia jest uzyskanie remisji - wtedy nie ma żadnych objawów choroby, bólu też nie :roll:
nutka43 pisze:Czy jeśli mam crohna moge mieć jeszcze dzieci?
Poczytaj Poradnik Płodność, ciąża i karmienie piersią w NZJ
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 01 lis 2017, 13:06

nutka43 pisze:Witam wszystkich:) Mam na imie Natalia i od trzech miesięcy jestem diagnozowana. W skrócie: pod koniec czerwca byłam na grillu i troche przesadziłam z jedzeniem i piciem alkoholu. Co najgorsze moja głupota była tym większa, że dzień wczesiej zakończyłam brać leki na rwe barkową. A więc silne niesteroidowe leki zapalne. Dzień po grillu dostałam silnych bóli brzucha, biegunka, wymioty. Miałam nadzieje, że za głupote zapłace dwudniowym złym samopoczuciem. Niestety minął tydzień, a ja chodzić z bólu brzucha nie mogłam. Trafiłam do szpiatala na oddział ginekologiczny. w usg wyszedł płyn w zatoce douglasai to dość spore ilości 17cm. A nie byłam w trakcie owulacji.

ten płyn i bóle brzucha wskazują na Crohna, ale trzeba być dobrej myśli, może to nie groźny stan zapalny
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

nutka43
Debiutant ✽

Post autor: nutka43 » 06 lis 2017, 10:56

wITAJCIE:) DZIĘKUJE ZA WSZYSTKIE ODPOWIEDZI:) na helicobacter brałam teraz lek pylera plus mesopral 10 dni wczoraj skończyłam terapie. CZuje się strasznie ból brzucha jest straszny szczególnie rano. Tak jakby przepychał mi się kał? no nie wiem jak to opisać. od wczoraj oddaje kał ok 6 razy dziennie ale nie jest to biegunka. Mam problemy z chodzeniem chyba od tego biodra. Nie wiem co robić gdie iśc. Mój gastrolog przyjmie mnie dopiero w styczniu:( nie mam jak do niego dostać się szybciej niestety. Jestem 18 na liscie rezerwowej:(. Lekarz rodzinny kazał mi smarować biodro i boi sie cokolwiek przepisać ze względu na brzuch. Rano to mama ochote jechac na sro ale potem ból jest taki do wytrzymania sama nie wiem co robic? Ewidentnie ból ma związek z przesuwaniem się mas kałowych. bo zaraz po bólu chce mi się do toalety. KUpiłam ten vivomax.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 06 lis 2017, 11:46

Na Twoim miejscu pojechałabym na SOR - wtedy przynajmniej zrobią Ci badania. Biodro możesz posmarować Perskindol (żel bez recepty), z biodrem możesz udać się do reumatologa lub ortopedy - poproś o przepisanie plastrów z lidokainą. Ostatecznie doraźnie możesz kupić w aptece plastry Olfen patch (z NLPZ, których w NZJ nie wolno, ale czasem trzeba się nimi poratować) - koszt coś koło 100 PLN. Dla mnie wygląda to jak przewężenia jelita.

nutka43
Debiutant ✽

Post autor: nutka43 » 06 lis 2017, 12:33

Coś się dzieje to na pewno. Pytanie moje tylko jest takie jak oni są w stanie zbadać to jelito cienkie. kolonoskopie i gastro mialam w ciągu ostatnich dwoch miesiecy, a enterografi nie maja na miejscu na pewno;/ boje sie ze pojade i i tak nic sie nie dowiem. Chyba mnei nei beda na ślepo otwierać bez badan obraowych?

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 06 lis 2017, 13:13

Nie będą otwierać w ciemno to na pewno. Jedź na SOR i niech oni się martwią tym, a nie Ty :wink: Ewentualnie może spróbuj jechać do innego miasta, gdzie robią enteroklizę i tam na SOR pójść - wielu z Nas tu na Forum leczy się kilkaset km dalej niż mieszka.

nutka43
Debiutant ✽

Post autor: nutka43 » 08 lis 2017, 19:21

Witajcie decyzja jest taka, że zrobie prywatnie tą enetrografie. Nie mam z kim zostawić dziecka, żeby leżeć gdzieś dalej w spzitalu. Moje pytanie teraz znalazłam ośrodek afidea w warszwie robią to badnia prywtanie? i to juz w neidziele. Znacie ten ośrodek warto wydwać tam tyle kasy? co mnie zaskoczyło nie kazli mi wypić fortransu tylko zabrać ze sobą wode 1,5 l? i byc na czczo od soboty (badanie w niedziele na 14 40) ? prosze o informacje od doświadczonych osób?

variovorax
Debiutant ✽
województwo: pomorskie
miasto: Trójmiasto/Warszawa

Post autor: variovorax » 08 lis 2017, 21:26

nutka43: z moich doświadczeń wynika, że w enterografii MRI największe znaczenie ma nie to, kto wykonuje badanie, ale to, kto je interpretuje. Ciekawe z kim (z jakim radiologiem) współpracuje Affidea.

Powinnaś często kontrolować się ginekologicznie z usg przezpochwowym i przez powłoki brzuszne (jedno badanie sprzed kilku miesięcy nie wystarcza do wykluczenia chorób jajnika we wczesnym stadium). Choroby jajników i endometrioza mogą dawać podobne objawy do Twoich. Popatrz np. na kampanię Kwiat Kobiecości: http://www.kwiatkobiecosci.pl/av/159/Ro ... jnika.html

Możesz zbadać sobie również markery Ca 125 i CEA, jeśli dręczą Cię myśli, że to nowotwór. Tylko pamiętaj, że podwyższony poziom tych markerów występuje nie tylko w nowotworach (np. Ca 125 jest często podwyższony właśnie w endometriozie).
CD w dystalnym odcinku jelita krętego + być może w kątnicy i okolicy ujścia zastawki Bauchina rozpoznane 09/17.
LEKI:
w związku z CD: tylko Lakcid Forte i Pentasa granulat od 2 do 4 g (boję się sterydów)
na inne straszności: Novothyral, Efectin ER, Lamitrin, Glucophage XR
dodatkowo: Mind Care Protect, Revalid, Czynniki lipotropowe

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 08 lis 2017, 22:24

variovorax tyle, że przy endometriozie są też i inne objawy, to raz, dwa bardzo łatwo wmówić pacjentce, że ma endometriozę, a to NZJ. A najlepiej sprawdzić czy się ją ma przez laparoskopię zwiadowczą - co jest już sporą ingerencją w organizm. Zrobienie enertoklizy, prócz kosztu, nie spowoduje zbytniego spustoszenia (prócz portfela), ba, nawet pokaże stan innych organów w jamie brzusznej (dla przykładu mi wykazało przy okazji torbiel na nerce). Endometrioza u kobiet, to po IBS druga "wmawiana" choroba pacjentkom z NZJ.
nutka43 pisze:Ewidentnie ból ma związek z przesuwaniem się mas kałowych. bo zaraz po bólu chce mi się do toalety
To typowy objaw z jelit, a nie z jajników :wink:

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie pójście do ginekologa i wykluczenie dodatkowych atrakcji.

variovorax pisze:nutka43: z moich doświadczeń wynika, że w enterografii MRI największe znaczenie ma nie to, kto wykonuje badanie, ale to, kto je interpretuje. Ciekawe z kim (z jakim radiologiem) współpracuje Affidea.
Obie rzeczy są ważne. Jak Ci zrobią badanie na niesprawnym sprzęcie, to i dobry lekarz będzie w 4 literach z diagnozą. Zresztą zawsze można poprosić o kopię na CD z badania i iść z nią dalej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Moja Historia”