Strona 1 z 1

Przygotowanie dziecka do kolonoskopii

: 12 lip 2009, 22:10
autor: Filonka mama
Mój syn (8lat/22kg) był przygotowywany do kolonoskopii fortransem ale niestety badanie nie udało się bo jelito nie było wystarczajaco oczyszczone (!!!) Pierwszego dnia po obiedzie dostał litr fortransu i wypił go w g.16-20 z dużą ilością wody. O 18.00 zjadł suchą byłkę i jeszcze podali mu laktulozę i do g.24 biegał do toalety. Na drugi dzień od rana litr fortransu, duuuużo płynów (woda czysta, woda smakowa, sok jabłkowy) 2 galaretki i 3-4 kisielki plus 2 razy laktuloza. Trzeci dzień na czczo i o 12.00 badanie pod narkozą. Jestem zła i rozgoryczona bo coś było nie tak jak trzeba skoro nie udało się go odpowiednio przeczyścić.
Biegałam z nim do toalety i faktycznie załatwiał się już pod koniec tylko wodą.Jęczał z głodu, w toalecie był z 20 razy.
Wiele osób pisze, że dostawali saszetki do rozpuszczenia- my dostaliśmy garnek z gotowym płynem i informacją, że to jet fortrans.
Jeżeli ktoś ma doświadczenia z czyszczeniem dziecka to proszę o info bo nie wiem, co zrobiliśmy nie tak, że badanie się nie udało.

Re: Przygotowanie dziecka do kolonoskopii

: 12 lip 2009, 22:16
autor: Mamcia
Czyszczenie było, jak rozumiem w szpitalu i prowadzone było bardzo starannie. Niestety czasami się tak zraża, że to nie wystarcza, bo ze względu na zbyt wolny pasaż lub zaleganie masy kałowej w "zakamarkach" jelito może być nie do końca wyczyszczone.
Jesteście Na "Nowych Ogrodach" to bardzo dobry adres. Trzeba porozmawiać z lekarzami.

Re: Przygotowanie dziecka do kolonoskopii

: 12 lip 2009, 22:40
autor: ita71
Filonka mama- 3 dni czyszczenia ?
U nas to wygląda tak:
1 dzień od 14 (zazwyczaj) Fortrans i 2 l. wody,oczywiście już nic
nie może jeść.O 18 lewatywa i o 6 rano następnego dnia również
lewatywa,od rana już nie może nic pić ,narkoza i badanie.Zdarzyło
się że był raz gorzej oczyszczony,ale badanie wyszło i wycinki
poszły do badania.Całe badanie dostaję na płycie.

Re: Przygotowanie dziecka do kolonoskopii

: 12 lip 2009, 22:53
autor: Filonka mama
Dziękuję Wam za odpowiedź. Ponoć niektórzy (szczególnie ci bez biegunek) oczyszczają się dłużej i pewnie tak jest w przypadku mojego syna. Uzyskałam też taką informację, że fortrans jest środkiem przeznaczonym dla pacjentów od 12 roku życia i nikt tak naprawdę nie wie jak zadziała u młodszego dziecka :oops:

Re: Przygotowanie dziecka do kolonoskopii

: 13 lip 2009, 00:36
autor: Linda123
Moja 5-cioletnia córcia jest bezbiegunkowa. Ma zaparcia. Czyszczona była przez dwa dni. Pierwszy dzień jadała normalnie, wieczorkiem dieta lekkostrawna i 1 litr fortransu. Drugiego dnia dieta kisielkowa i 2 litry fortransu. Trzeciego dnia rano była kolonoskopia. Jelitka był czyściuteńkie. Zapomiałam dodać, że oprócz tego zaliczyła dwie lewatywki.

Re: Przygotowanie dziecka do kolonoskopii

: 13 lip 2009, 21:52
autor: Filonka mama
Agastaga, z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że jeżeli nie udało się syna dokładnie wyczyścić to badanie się nie udało? Powtarzaliście je?

Linda123- dziękuję za info dotyczace ilości fortransu. Mniemam, że mój syn dostał go za mało (1/2l. i 1l. drugiego dnia) a jest starszy od Twojej córci. Niestety jak pytałam lekarzy dlaczego dostał taką ilość to uzyskałam odp., że dzieciom nie można podać więcej niż mają przykazane w książce bo to grozi wypłukaniem elektrolitów i podrażnieniem jelit. W ulotce, którą mi pokazali było: "dla wagi dziecka 18-20kg litr fortransu na dzień". Nie wierzę, że Twoja 5-letnia mała waży więcej?

Re: Przygotowanie dziecka do kolonoskopii

: 13 lip 2009, 22:15
autor: Filonka mama
O matko, te wypłukane elektrolity to horror! Mnie własnie przestrzegano, że nie ma pewności czy dziecko sie wyczyści ale elektrolity wyczyszczą się napewno.
Niestety w naszym przypadku próbek nie udało się pobrać. Pani doktor nie pobrała też próbek z żołądka ani z dwunastnicy (wcześniej tam były zmiany) bo uznała, że było "czysto". Z tego co wiem to u 1/3 chorych udaje się zdjagnozowac CD z bioptatów pobranych właśnie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jestem strasznie zawiedziona bo z bólami brzucha bujamy się już od 2 lat, węzły chłonne w okolicy krętniczo-kątniczej powiększone, pASCA dodatnie a nadal nie mamy jednoznacznej diagnozy.....