(Nie)zdolnosc do pracy

Tu piszemy o wszystkim, co dotyczy: rent, orzeczeń o niepełnosprawności, odliczeń za leki i dofinansowań do sanatoriów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Carla
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie

(Nie)zdolnosc do pracy

Post autor: Carla » 06 lip 2007, 15:47

Moi drodzy!
Na pewno sie powtarzam,ale czasu mam malutko na czytanie wszystkich postow, a problem mam wielki i szybko musze go rozwiazac:/ choruje na crohna od 99'. Do tej pory jakos dawalam rade. do konca 2005 roku pracowalam,ale potem siadly mi plecy i zwolnienie, wiec nie przedluzyli mi umowy. od listopada 2005 do pazdziernika 2006 bylam na zwolnieniu lekarskim i na swiadczeniu rehbailitacyjnym. Pozniej zarejestrowalam sie w PUP-ie i z nadzieja czekalam na prace. ale niestety w styczniu szlag trafil jelito i do maja sie meczylam. Teraz, odpukac, jak na osobe chora na crohna czuje sie ok, ale wiadomo wyniki dla kazdego lekarza sa kiepskie. W koncu dostalam super oferte pracy i dzis bylam na wstepnych badaniach w Zakladzie Medycyny Pracy i ... i Pani popatrzyla mi w oczy i stwierdzila, ze slabo wygladam i na pewno mam anemie (duzo schudlam w ciagu kilku miesiecy), a po zmierzeniu pulsu (mam wrodzona tachycardie) stwierdzila, ze jesze poczeka na wyniki krwi, ale ona i tak mi nie da pozytywnej opinii;/nawet nie przynalam sie do crohna z tego wszystkiego. i tlumaczylam jej, ze moge przyniesc zaswiadczenia,ze mam te problemy od urodzneia (bo tak jest naprawde) i nie kwalifikuje sie to do leczenia; kazdy kardiolog i lekarz chorob wewnetrznych stwierdzal po badaniach ze tak mam po prostu.
Wiem ze wyniki sa slabiutkie (niska hemoglobina, OB 81 i reszta tez do d...) i ze nie podpisze mi papierow w poniedzialek. Stad moje pytanie: jezeli w zeszlym roku lekarze orzekli, ze nadaje sie do pracy; jezeli moi gastrolodzy twierdza, ze przy moim schorzeniu takie wyniki to standard, to co robic dalej?przyszly pracodawca nie wie o mojej chorobie. Pani z Zkl medycyny pracy sie dowie w poniedzialek. ZUS stwierdzil w zeszlym roku, ze moge wrocic do pracy (bedac wczesniej na komisjach w ZUS-ie zapytalam orzecznika, czy moja choroba kwalifikuje sie do renty,powiedzial mi, ze male sa szanse;/)i jestem w sytuacji fatalnej; czuje sie naprawde na silach zeby wrocic do zycia zawodowego, pracodawca tez jest zadowolony ze mnie, a pani z zkl medycyny pracy mowi nie?!co teraz?mozna pojsc do innego lekarza medycyny pracy (ktory na 100% da mi pozytywna opinie)majac juz jedna negatywna opinie?a moze skoro ta lekarka ocenia ze jestem niezdolna do pracy to zus przyzna mi rente?(chociaz i tak z niej nie dam rady wyzyc-jestem na wlasnym utrzymaniu;/)co robic?!ratujcie!!!
Carla

kasinp
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Re: (Nie)zdolnosc do pracy

Post autor: kasinp » 06 lip 2007, 15:59

Carla, sytuacja jakby nie bylo trudna .
Nie ma w profilu twoim ile masz lat i od ktorego roku chorujesz , jezeli chorujesz od dziecinstwa czyli od 16 roku zycia sa jakies dodatki kasy od zusu , tak slyszalam , a stawalas w ogole na komisje odnosnie renty ?? Marne szanse to maja ci ktorzy nie startuja a zawsze jak ci nawet rente przyznaja to moozna dorobic bo ludzie z rentka tez pracuja!
napisz cos wiecej w tym temacie postaramy sie pomoc , ludzie w forum mieli takich problemow duzo!

edit:
A w pracy i tak musisz powiedziec i przyznac sie do Crohna bo to sie nie ukryje

Carla
Debiutant ✽

Post autor: Carla » 06 lip 2007, 16:28

wiosen mi juz 28 umknelo:)a choruje od 8 lat;/o rente sie nie staralam-chcialam mozliwie jak najdluzej tego uniknac;/i chcialabym, i czuje, ze moge, dalej. tylko te cholerne bedanie wstepne...
Carla

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
województwo: śląskie

Post autor: -Ania- » 06 lip 2007, 16:48

sytuacja faktycznie jest trudna

mozesz pokazac pani te wyniki badan i wyjasnic wstepnie czemu są takie złe

mozesz powiedziec, obiecac, ze teraz jak jestes w remisji, to dasz sobie rade, zeby nie rezygnowala z Ciebie nie znając/ nie wiedzac z kim ma do czynienia, a oceniajac Cie po wynikach krwi

no i oczywiscie mozesz starac sie o rente. ZUS to tajmenica, jednym dają rentę innym nie, raz tak, a raz inaczej

pozdrawiam
ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

kasinp
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: kasinp » 06 lip 2007, 16:59

Carla jak Ci juz jeden lekarz napaskudzi to pewnie nastepny tez a nie wiem czy w zakladzie pracy gdzie chcesz pracowac toleruja badania od jakiegokolwiek lekarza czy tylko maja swojego zakladowego , moze jednak te babke jakos skus na litosc albo nie wiem na co , ja przechodzilam badania kontrolne tydzien temu . Moj zakladowy powiedzial ze w crohnie to on nie widzi przeciwskazan do pracy ale nie wiem jak jest z tą tachycardia , tu musialby sie wypowiedziec ktos obeznany w tej dziedzinie, polecam wyslac ci zapytanie do mamci lub ranki one bardzo pomagają...trzymaj sie cieplutko

Tomy
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 06 lip 2007, 17:04

Ja myślę, że jeżeli zakład pracy nie wysłał Cię do wskazanego przez ten właśnie zakład lekarza medycyny pracy, a czasami tak się dzieje, że każą iść do "swojego" lekarza, to powinnaś spróbować u innego lekarza. Są pewne przeciwwskazania szczególne do pracy, np. kiedy trzeba pracować na wysokościach, ale zakładam, że u Ciebie takiej konieczności nie ma. Więc jest szansa, że inny lekarz nie będzie tak dociekliwy. I wtedy w zakładzie pracy przedstawiasz to zaświadczenie od lekarza, które dopuszcza Cię do pracy.

Z tymi badaniami wstępnymi, to jest różnie w różnych firmach. Ja pamiętam, że jak jeszcze pracowałem w dużych firmach państwowych, to był lekarz zakładowy i tylko do niego można było iść. Potem, kiedy prowadziłem dla firmy zagranicznej jej oddziały w Polsce, to kiedy zatrudniałem pracowników, to oni mogli sobie wybrać jakiego chcieli lekarza medycyny pracy, a my zwracaliśmy im potem kasę za te badania.

W Twoim przypadku, jeżeli czujesz się na siłach, to trzeba iść do pracy, tym bardziej, że jak piszesz, pracodawca chce Cię zatrudnić. A potem jak się swoje w pracy robi, to do Twojej choroby nikomu nic do tego. Na rentę zawsze jeszcze będzie czas iść, jeżeli by była taka potrzeba. Sam to przerabiałem i można ją dostać. Ale renty na nasze choroby dają przeważnie teraz na rok lub dwa i potem znowu zaczyna się zabawa od nowa. Poza tym jeżeli zaczniesz pracę, to po jakimś czasie, gdyby była taka konieczność ze względu na zdrowie (czego oczywiście nie życzę), to znowu będzie przysługiwać Ci zwolnienie lekarskie i świadczenie rehabilitacyjne.

kasinp
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: kasinp » 06 lip 2007, 18:47

Żabusia, orzeczenie z ZUS nie zawsze daje grosze , chyba tylko zasilek pielegnacyjny jesli ma sie przed 16 rokiem zycia zdiagnozowana chorobe a tak to o rente trzeba sie starac same orzeczenie o stopniu niepelnosprawnosci to tylko daje mozliwosc odliczania od dochodu np .kosztow lekow , chyba ze sie myle i wiesz cos wiecej to napisz mi to tez sie postaram

kasinp
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: kasinp » 06 lip 2007, 19:04

Rozumiem , fakt korzysci maja bo czegos tam nie płacą itd . dokładnie nie wiem , ale np jeżeli chodzi o zasiłek pielęgnacyjny to dostanie go tylko osoba zdiagnozowana przed ukonczeniem 16 roku życia i musi miec stopien minimum umiarkowany niepełnosprawnosci lekki nie wchodzi w gre , a orentach socjalnych nie mam pojecia;) :wink:

ESka

Post autor: ESka » 06 lip 2007, 19:08

kasinp pisze:osoba zdiagnozowana przed ukonczeniem 16 roku życia
a nie przypadkiem 21?

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

kasinp
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: kasinp » 06 lip 2007, 19:13

Edyta83, hmm widzisz wiec tez nie do konca wiedzialam ale faktem jest ze jakies tam maja ograniczenia i jakmnie zdiagnozowali w tym roku a mam 27lat to kupa !!! :cry: ale zamierzam stawac na komisje w celu uznania stopnia w CPR na poczatek to moze chociaz leki sobie od dochodu co rok odpisze :!: :lol:

ESka

Post autor: ESka » 06 lip 2007, 19:17

Ależ to skomplikowane i pomyśleć, że ja choć trochę powinnam na tym się znać

ESka

Post autor: ESka » 06 lip 2007, 19:26

Zauważyłam, że znasz się i to jako dość dobry specjalista. A ja jako przyszły prawnik powinnam trochę w przepisach się orientować, ale w końcu nie wszystkie dziedziny prawa muszą mi być bliskie.

kasinp
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: kasinp » 06 lip 2007, 19:26

Żabusia, jak to jest na tych komisjach ja chce zastartowac ale nie wiem co ja mam im ta gadac??
zeby oczywiscie cokolwiek uzyskac , bo co im powiem po jednym pobycie w szpitalu?

kasinp
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: kasinp » 06 lip 2007, 19:29

w nowym temacie o CPR

przenioslam sie z zapytaniem

Carla
Debiutant ✽

Post autor: Carla » 06 lip 2007, 20:06

Dzieki Wam przebardzo, za tak natychmisatowa reakcje!Mam nadzieje, ze ta lekarka jak jej pokaze zaswiadczenie od gastrologa, ze "ten typ tak ma" to podpisze mi te papiery. Naprawde zalezy mi na tej pracy i naprawde czuje sie dobrze. A wiem ze jak jej nie dostane to znowu siade psychicznie:(
Tej przyszlej pracodwaczyni wolalbym nie mowic o chorobie dokladnie. Zreszta jak nie dostane pozytywnego zaswiadczenia, to i tak nie bedzie mogla (ani nikt inny) mnie zatrudnic. Dlatego pytalam czy moge isc do innego lekarza - dowiedzialam sie juz przez znajomych znajomych;), ze jest taki, ktory by mi wystawil na "piekne oczy". tylko nie wiem jak to wyglada, ze tak powiem, od strony prawnej?czy tak mozna (miec dwie skrajne opinie?). Poza tym co za chore prawo: renty nie dostane, ale pracowac tez nie moge?Czemu Pani z zakladu pracy, ktora nie jest specjalista wie lepiej od np. gastrologow, ktorzy mnie lecza?!
sil mi brak......
Carla

ODPOWIEDZ

Wróć do „Porady Prawne”