prawo do zamieszkania w osobnym pokoju

Tu piszemy o wszystkim, co dotyczy: rent, orzeczeń o niepełnosprawności, odliczeń za leki i dofinansowań do sanatoriów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
dota
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u dziecka
województwo: zachodniopomorskie
Kontakt:

prawo do zamieszkania w osobnym pokoju

Post autor: dota » 12 lut 2008, 00:18

witam, szukałam w poradach i nie znalazłam, a innym też może się przydać. Bartka zaliczono do osób niepełnosprawnych do 2010 r. ale tym razem nie przyznano prawa do oddzielnego pokoju. Jest to istotne dla osób o niskich dochodach, które korzystają z dofinansowania do czynszu i mają nadmetraż. Do tej pory miał przyznawane, o ile wiem przepisy się nie zmieniły ,ale zmienił się w naszym przypadku lekarz orzecznik i teraz kłopot. Odwołałam się od decyzji i czekam co będzie dalej, nie bardzo wiem jak mam się bronić na ponownej komisji. Byłabym wdzięczna za wszelki wskazówki.

Awatar użytkownika
dota
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Re: prawo do zamieszkania w osobnym pokoju

Post autor: dota » 12 lut 2008, 13:41

Chyba nie do końca tak jest. Bartek miał przyznawane prawo do osobnego pokoju zawsze przy orzekaniu niepełnosprawności. czytałam ustawe i faktycznie nacisk jest położony na niepełnosprawnych ruchowo, ale użyte jest słowo "szczególnie" co nie wyklucza innych przypadków. Żabusiu jak składałaś wniosek ta zaznaczałaś punkt odnośnie zamieszkiwania ? Właśnie ja też mam duży metraż i dlatego to dla mnie ważne. Jak u Bartka rozpoznano Crona, zwolniłam się z pracy i zajęłam dzieckiem, przychody spadły i dostawałam znaczne dofinansowanie do czynszu, a teraz niestety nie przysługuje właśnie z powodu metrażu. Znalazłam Dz. U. 139 poz 1328

4) prawa do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju - bierze się pod uwagę rodzaj niepełnosprawności, w szczególności, czy osoba porusza się na wózku inwalidzkim, jest leżąca, ma znaczne ograniczenia w przyjmowaniu pokarmów i innych czynnościach fizjologicznych.

Sądze,że końcówka pasuje np. do stomików, chorych z przewlekłymi bólami itp. Można
różnie interpretować i zależy to od lekarza.

Awatar użytkownika
dota
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: dota » 12 lut 2008, 19:52

jestem już po komisji, przyznano Bartkowi prawo do osobnego pokoju :mrgreen: . Lekarz orzeczniczka była zdziwiona odmowną decyzją. O ile choroba jest przewlekła, utrudnia normalne funkcjonowanie i nie rokuje wyleczenia to się należy i basta. I tym sposobem odzyskam dodatek czynszowy :lol:

Awatar użytkownika
Izunia
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Izunia » 26 lut 2008, 15:19

Witam
Ja również mam w orzeczeniu napisane, że mam prawo do zamieszkiwania w osobnym pokoju. Chociaż ja też mam swój dom, ale śmieję się czasem, że jak się pokłócę z mężem, to mogę wyprowadzić się do innego pokoju, w końcu mam takie prawo :lol:

Zablokowany

Wróć do „Porady Prawne”