Strona 1 z 2

metypred w ciąży

: 10 wrz 2007, 11:54
autor: sarenka
jaki wpływ ma na ciążę metypred? obecnie stosuję metypred i zastanawiam się czy powinnam się martić gdyby okazało się że jestem w ciąży.

Re: metypred w ciąży

: 10 wrz 2007, 17:29
autor: ranka
sterydy w ciazy mozna stosowac,nie wolno natomiast karmic piersia.
ewentualnie zmodyfikowac dawke z gastroenterologiem.

Re: metypred w ciąży

: 10 wrz 2008, 15:10
autor: benia79
ranka pisze:sterydy w ciazy mozna stosowac,nie wolno natomiast karmic piersia.
ewentualnie zmodyfikowac dawke z gastroenterologiem.
Tak? a na ulotce napisano, ze przyjmowany matypred w I trymestrze powoduje rozszczepienie podniebienia u dziecka. Fakt, że moja pani gastroenterolog tez mówiła, ze można zajść w ciąże przy sterydach, ale tak przeczytałam na ulotce i jestem pełna obaw - niestety... :smutny:

Re: metypred w ciąży

: 10 wrz 2008, 16:08
autor: sarenka
na szczęście metypred już odstawiłam, mnie też zawsze niepokoją te informacje na ulotkach, a zskazana jestem na połykanie tabletek garściami. Chociaż w mojej obecnej sytuacji dr ginekolog nie odradza starań o dziecko, to z kolei gastroenterolog wolałby abym w ciąży nie przyjmowała niektórych leków (np.azathioprine) w celu wyeliminowania jakiegokolwiek ryzyka wywołanego lekami. póki co czekam na chwilę, która pozwoli mi powiedzieć z radością "jestem w ciąży" :)

Re: metypred w ciąży

: 08 lut 2010, 08:13
autor: ludwik71
Hej,
Ja mam CU.
Biorę Metypred od kilkunastu dni. Czy możemy się z żonką starac o dziecko?

Re: metypred w ciąży

: 01 lip 2010, 08:47
autor: kaneta
właśnie,też jestem ciekawa...mój mężczyzna też bierze metypred...czy to wpływa jakkolwiek na płodność męskiego osobnika?

Re: metypred w ciąży

: 30 gru 2010, 15:28
autor: sasetka
Witam!
Jestem tu nowa, choć często przeglądam forum. Od 2 lat choruję na wzjg. Obecnie jestem w 15 tygodniu ciąży i niestety mam zaostrzenie choroby, mimo że w pierwszym trymestrze brałam metypred (bardzo małe dawki, ale jednak). W tej chwili mój gastro zwiększył mi dawkę sterydów do 24 mg. Z kolei mój ginekolog od początku jest bardzo przeciwny. Ciąża podobno rozwija się prawidłowo, ale mimo wszystko jestem pełna obaw (może to przez ten stres mam zaostrzenie). Oprócz metypredu biorę też 3x2 Asamax 500 i czopek Salofalk na noc. Czy są może na forum "jelitówki", które brały sterydy w ciązy i mogą mi coś na ten temat więcej powiedzieć? Z góry bardzo dziękuję.

Co do metypredu u męskich osobników, to mój mąż kiedyś zażywał i lekarz powiedział, że lepiej odczekać około 3 miesięcy, ponieważ plemniki mogą być uszkodzone i wtedy niestety może być chore dzieciątko.

Re: metypred w ciąży

: 30 gru 2010, 22:18
autor: Mamcia
A może zamiast metypredu hydrokortyzon we wlewkach lub budenofalk w piance. To zależy od tego ile jelita masz zajęte.

Re: metypred w ciąży

: 03 sty 2011, 07:11
autor: easy
a 3 x 2 Asamax 500 to tez nie jest w tym stanie za dużo? można to jakoś zmniejszyć|?

Re: metypred w ciąży

: 02 lis 2011, 00:29
autor: M_i_m_i
Witam,
W pierwszej ciąży brałam Metypred w II trymestrze w czasie zaostrzenia - dziecko urodziło się zdrowe.
Teraz po 2 poronieniach próbuję znależc ich przyczynę i "odkryłam", że nawet lekarze ginekolodzy stosują sterydy (głownie Encorton) na podtrzymanie ciąży, o powikłaniach w związku z tym nie słyszałam (to samo mówili mi lekarze w szpitalu).
Moim zdaniem nie powinnaś się więc obawiać.
Pozdrawiam,
M.

Re: metypred w ciąży

: 20 wrz 2012, 10:30
autor: leila
czyli bedac non stop na sterydzie przed zajsciem w ciazy i w czasie zajscia nie grozi to niczym dla dziecka?mozna zachodzic?

Re: metypred w ciąży

: 20 wrz 2012, 13:32
autor: Amkami
Prawie całą ciążę jestem na Encortonie i z tego, co mi mówiono nie jest to groźne dla dziecka. Jak mówi ulotka - "istnieje prawdopodobieństwo, że lek oddziałuje na płód". Lekarze (zarówno gastrolog, jak i ginekolodzy) zawsze mnie uspakajali, że większe szkody może zrobić zaostrzenie choroby niż branie sterydów. Słyszałam jedną opinię (nie wiem, na ile prawdziwą), że czasem przy sterydach pojawia się rozszczep podniebienia, ale wad rozwojowych poza tym nie stwierdzono. Może ktoś mądrzejszy będzie wiedział coś na ten temat.
Jeśli mogę coś zasugerować, to przed zajściem w ciążę porozmawiaj ze swoim gastrologiem. Ogólnie twierdzi się, że zajście w ciążę powinno odbyć w remisji. Nieplanowane zajście w ciążę w zaostrzeniu może skutkować tym, że zaostrzenie utrzyma się przez większość ciąży.

Re: metypred w ciąży

: 20 wrz 2012, 19:49
autor: leila
u mnie takich długich remisji nie ma wiec pewno zajde jak krew bedzie w kale

Re: metypred w ciąży

: 21 wrz 2012, 13:10
autor: Amkami
Mam wrażenie, że zależności między ciążą a NZJ nie są zbyt gruntownie przebadane. Przynajmniej ja nie znalazłam obszerniejszych informacji na ten temat.
Poradnik "Ciążą, płodność i karmienie piersią" potwierdza to, co udało mi się wcześniej dowiedzieć od ginekologa:
"Dane z badań nad stosowaniem kortykoidów (kategoria C)
w ciąży wskazują na nieznaczny wzrost ryzyka wystąpienia
rozszczepu wargi lub podniebienia. Nie mają one natomiast
wpływu na niską masę urodzeniową i niski wiek biologiczny
dziecka. Należy jednak pamiętać, że zaostrzenie choroby może
mieć bardziej niekorzystny wpływ na dziecko niż stosowanie
kortykoidów, dlatego też ich zastosowanie może być konieczne"

Re: metypred w ciąży

: 21 wrz 2012, 21:02
autor: kafka
Ja z kolei bralam Entocort od 6 miesiaca. Dzisiaj bylam z dzieckiem na kontrolnej wizycie u endokrynologa, ktory potwierdzil zdanie gastrologa, ze budesonid i Encorton sa bezpieczne (w standardowych dawkach) w ciazy. Wymienil nazwe tylko jednego sterydu, ktorego niestety juz nie pomnę, ale wydaje się stosunkowo mało popularny przy naszym schorzeniu skoro pierwszy raz slyszalam jego nazwę.

Mojemu dziecku kontrolnie robiono jonogram, glikemie ( w 1. i 2. tygodniu zycia) oraz USG kardiologiczne i echo serduszka. Mozesz po porodzie dla własnego spokoju poprosic szpital o te badania.