Ciąża przy chorobie Crohna

wszystkie obawy i rady związane z przebiegiem ciąży

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
ulcia
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Ciąża przy chorobie Crohna

Post autor: ulcia » 10 sty 2005, 22:19

Witam,
mam 28 lat i od ponad 8 lat choruje na Crohna. Mam wspania3? córeczke, która urodzi3a sie z rozszczepem kregos3upa. Teraz planujemy z me?em powiekszenie rodziny i chcia3abym dowiedziea sie czy musze w jaki? specjalny sposób przygotowaa sie do ci??y. Rozmawia3am o ci??y z lekarzem ale wiem z do?wiadczenia, ?e najwiecej mo?na dowiedziea sie od chorych na Crohna. Mo?e kto? na forum ma do?wiadczenie w tym temacie i mo?e daa mi jakie? wskazówki.
Lekarze twierdz?, ?e choroba mojej córeczki nie ma zwi?zku z moim schorzeniem ale ja nie jestem jako? do konca przekonana. Dlatego zanim zdcyduje sie na drugie dziecko, chce zebraa jak najwiecej informacji na temat ci?zy u chorych na Crohna. Bede wdzieczna za wskazówki i rady.
Pozdrawiam

mika
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
Kontakt:

Re: Ciąża przy chorobie Crohna

Post autor: mika » 13 sty 2005, 19:32

Cze?a Ulciu.
Ja tez choruje na Crohna. Pó3tora roku temu urodzi3am zdrow? córeczke i do dzis karmie ja piersi? :)
W ci??y czu3am sie genialnie, by3am absolutnie zdrowa przez te kilka miesiecy. Wyniki po porodzie (morfologia) - najlepsze na sali. I do dzis pozostaj? nienaganne. Gor?co polecam ci??e ka?dej kobiecie chorej na CD ;)
Dzisiaj podczas wizyty u gastrologa, pani doktor potwierdzi3a, ?e dziewczynom z nasz? chorob?, ci??a czesto s3u?y. Podkre?lam "czesto" bo oczywi?cie sa wyj?tki od regu3y. Jak pewnie sama wiesz, u ka?dej z osób choruj?cych na CD lub CU przebiega bardzo indywidualnie.

Pozdrawiam
M

Gość

Post autor: Gość » 13 sty 2005, 23:36

Bardzo dziekuje za odpowied1. Taka wiadomo?a jest bardzo pocieszaj?ca.
Chcialam jeszcze spytaa , czy bra3a? w ci??y kwas foliowy w jakiej? zwiekszone dawce i czy przyjmowa3a? jakie? leki na Crohna.
Pozdrawiam.

mika
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: mika » 14 sty 2005, 15:29

Hej !
Nie bra3am kwasu foliowego (nie mam pojecia dlaczego, to chyba standard), 3yka3am najzwyklejsze witaminowe zestawy dla kobiet w ci??y.
Oczywi?cie mój lekarz prowadz?cy wiedzia3, ?e choruje na CD, ale w zwi?zku z faktem, ?e wyniki by3y ok, nie podejmowa3 ?adnych "dzia3an specjalnych"
W zwi?zku z tym, ?e czu3am sie naprawde super, nie bra3am te? (i do dzis udaje mi sie unikaa) ?adnych leków na Crohna. Przejrzyj dok3adnie forum, pamietam, ?e widzia3am gdzie? tematy dotycz?ce przyjmowania leków w ci??y. No i przede wszystkim skonsultuj sie ze swoim lekarzem, bo tylko on mo?e daa jednoznaczn? odpowiedz na twoje watpliwo?ci.

Serdecznie pozdrawiam.
Powodzenia :)

mika

Awatar użytkownika
Lawenda
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Lawenda » 10 lut 2005, 12:17

Ci??e nosi3am nie wiedz?c, ?e mam Crohna. Wyniki mizerne by3y w ci??y wiec pakowali we mnie ?elazo, po ci??y anenia galopuj?ca jakie? 3 m-ce. Natomiast prawie dwa lata na wychowawczym w domu z dzieckiem - b3ogos3awienstwo. Remisja, wolno?a ?ywieniowa. Az do powrotu do pracy... heh

mal(a)gocha
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie
miasto: Kraków

Post autor: mal(a)gocha » 08 mar 2005, 18:15

Urodzi3am dwoje zdrowych dzieci maj?c Crohna. Niestety jedn? ci??e poroni3am (w 12-tym tygodniu) i nie wiadomo przez co. Nie bra3am zwiekszonej dawki kwasu foliowego, ale z tego co gdzie? wyczyta3am to chyba powinno sie go przyjmowaa jeszcze przed ci???. Podobno crohnowcom go brakuje, ja o tym wcze?niej nie wiedzia3am. Wydaje mi sie, ?e gdzie? o tym czyta3am na forum.
Pozdrawiam serdecznie
-gocha-

lila
Początkujący ✽✽

Post autor: lila » 16 mar 2005, 22:30

Na Crohna choruje od paru latek a 05.04.2004 urodzilam slicznego chlopca 3000g i 52cm :D Jeszcze przed ciaza bralam kwas foliowy na recepte w wiekszych dawkach i azathiopryne. Faszerowalam sie tym tez podczas ciazy i karmienia :? Ciaza to bylo jak ... powrot do swiata zywych :wink: pierwszy raz od paru lat czulam sie swietnie i wyniki mialam jak nigdy wczesniej :D Niestety po 3-ch m-cach po porodzie skret i szpital, faszerowanie kroplowkami i koniec karmienia :(
Wszyscy maja bloga....mam i ja www.matkawariatka.blogspot.pl

Mercaptopurinum 75mg, metypred 32mg, salofalk 500mg 2x3, wapno

Co mnie nie zabije to mnie wzmocni...

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 25 mar 2005, 15:33

Wreszcie wymodzi3am. Jest to kompendium wiedzy napisane na podstawie tego, co sie dotychczas ukaza3o. Celowo omija problem zabiegów chirurgicznych w trakcie trwania ci?zy. —adnej z was sie to nie zdarzy.
Zainteresowanych zapraszam
http://nzj.iimcb.gov.pl/ciaza.htm
I ?ycze ?wi?tecznie, aby Wasze jelitka pozwoli3y na cieszenie sie sto3em, nie tylko wiosn?.
Mamcia

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 01 cze 2005, 21:25

Strony s? aktualnie w przebudowie. Zyska?y now?, moim zdaniem ?liczn? stron? graficzn?, której twórc? jest Papuas. Niestety nie wszystko jeszcze dzia?a i czekam z przeklejaniem tekstów, a? b?d? mog?a je edytowa?. Je?eli Ci si? spieszy odezwij si? na adres Towarzystwa (nie prze Forum, bo bywam na nim rzadko), a pode?l? stosowny plik. Mo?esz te? zadzwoni?.
Nadal bardzo zaj?ta
Mamcia

cleo
Początkujący ✽✽

Post autor: cleo » 27 wrz 2005, 08:41

A ja mam 5 letniego synka. W ciąże zaszłam mimo oporów lekaezy-i dobrze zrobiłam! Podczas ciąży uaktywniła mi się przetoka, ale to nic w porównaniu do szczęścia jakie mam - już w przedszkolu. Sym urodził się zdrowy, tylko został zrażony w szpitalu-tak jak i kilkoro innych maluszków, było kiepsko, ale przeżył! Myślałam, że po tej historii już nie pomyślę nigdy o drugim dziecku, ale mineło 5 lat, ja ma 30 i jestem gotowa podjąć to wyzwaniw!
Wszystkie dziewczyny z rohnikiem zachęcasm! Odkąd Go mam łatwiej wychodzę z każdej opresji- bo muszę!! On mie potrzebuje!
cleo
Bierz życie jakim jest...

8monia1

Post autor: 8monia1 » 15 lis 2005, 19:14

Hello. Ja choruje od 2 lat i bardzo, ale to bardzo chce zajsc w ciaze. Lekarka powiedziala mi, ze o tym moge pomyslec dopiero na wiosne (bo w okresie jesienno - zimowym moze byc zaostrzenie choroby). Aha biore Sulfasalazyne i doktorka powiedziala mi tez, ze mam zejsc z dawki do 1 tabletki na dobe (obecnie biore 2), nawet podczas ciazy mam brac po 1 tabletce... Co Wy o tym sadzicie?? Aha i jakie powinnam zrobic badania??
Dodam jeszcze tylko ze juz raz poronilam w 2001 roku ( wtedy jeszcze nie wiedzialam ze jestem chora)
Pozdrowienia dla wszystkich.
Monika

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 15 lis 2005, 19:49

Odsyłam do stron J-elity. Nic więcej po polsku nie ma. Zasada pierwsza zapłodnienie w okresie remisji. Zasada druga leki są mniej szkodliwe dla dziecka niż nieleczona wznowa. Ciąża powinna być prowadzona we wspólpracy ginekologa z gastro-.
Jak masz pytania zadzwoń, albo napisz.
I jezszcze jedna prośba zaloguj się.
Mamcia

Awatar użytkownika
8monia1
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: 8monia1 » 22 lis 2005, 09:13

Jestem przesczesliwa, ze znalazlam ta stronke :D Codziennie siedze i pochlaniam wiadomosci...
Dowiedzialam sie wielu ciekawych rzeczy np. jak dotad na konsultacje chodzilam dochirurga (pani doktor nic nie wspomniala o tym, ze powinnam byc prowadzona przez gastrologa...), nie wiedzialam tez o tym, ze Sulfasalazyna zwieksza zapotrzebowanie na kwas foliowy... Ze tez wczeniej nie trafilam na ta strone... No ale lepiej pozno niz wcale...
Wielkie dzieki!!!
:) Monika :)
CD
GG 8358179
Obrazek

mal(a)gocha
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie
miasto: Kraków

Post autor: mal(a)gocha » 23 lis 2005, 11:16

Moniko, często dobry chirurg może zastąpić konowała gastrologa. Wiem to z doświadczenia (zmagam się z Crohnem już 24 lata). Nie zmieniaj pochopnie lekarzy.
pozdrawiam
-gocha-

Awatar użytkownika
8monia1
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: 8monia1 » 23 lis 2005, 14:41

Mal(a)gocha nie nie... ja nie zamierzam zmieniac lekarza, ale chcialam sie poradzic tez innego lekarza dlatego, ze raz slyszalam (od tej pani chirurg),ze przed ciaza calkowicie powinnam odtawic Sulfasalazyne a ostatnio uslyszalam, ze jezeli juz to musze zejsc do dawki 1 tabl. na dobe (obecnie biore 2 tabl.)...wiec juz sama nie wiem co mam robic (bo na stronie przeczytalam ze Sulfasalazyna jest bezpieczna w ciazy). Do gastrologa chce sie przejsc na konsultacje (poznac jego opinie)..
Tak, czy siak do chirurga ide w lutym (kontrola raz na pol roku) i zobaczymy co mi doradzi. Pozdrowienia.
CD
GG 8358179
Obrazek

Zablokowany

Wróć do „Przebieg Ciąży”