cytomegalia w ciąży

wszystkie obawy i rady związane z przebiegiem ciąży

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
monika84
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

cytomegalia w ciąży

Post autor: monika84 » 16 lut 2010, 15:35

Jestem w 25 tyg. ciąży. Badania na cytomagalię robione w tygodniu 22 i 24 niestety wyszły pozytywnie ( dodatnie IGg i dodatnie IGm) co wskazuje na zakażenie.
Ale badania na CMV robiłam też wcześniej w kwietniu 2009 i wtedy dodatnia była tylko klasa IGg co wskazywało na to, że już kiedyś przechodziłam zakażenie i mam przeciwciała. Mój gin prowadzący zdziwił się, więc że znowu mam zakażenie i wysłał mnie na konsultacje do Szpitala Zakaźnego - będę tam w piątek.

Przeczytałam mnóstwo artykułów o cytomegalii w języku polskim i prawie wszędzie napisane jest, że czynniekiem zwiększającym ryzyko zakażenia CMV (jednym z kilku) jest terapia immunosupresyjna, a przecież azathioprine jest lekiem immunosupresyjym :!:

Pokusiłam się więc o literaturę obcojęzyczną dotyczącą azy i cmv, no i rzeczywiście w kilku artykułach jest wymieniana azathioprine jako lek wzmagający zakażenie CMV :smutny: A ja azę biorę przez całą ciążę i pół roku przed ciążą.

Czy któraś z Was miała CMV w ciąży?

Kamil P
Debiutant ✽

Re: cytomegalia w ciąży

Post autor: Kamil P » 17 lut 2010, 09:29

Czy robiłaś już USG po wynikach CMV?

monika84
Początkujący ✽✽

Post autor: monika84 » 17 lut 2010, 14:22

Tak, wczoraj miałam USG. Wszystko OK, wymiary, serduszko, kręgosłup, żołądek, wszystko sprawdzone. Lekarz powiedział, że jest bardzo zadowolony bo wszystko jest OK. Dzidzia nawet ma moje wielgaśne oczy :)

Przeżyłam tylko mały szok jak się okazało, że to dziewczynka bo wcześniej zawsze mówił "wygląda na to, że chłopczyk, ale to za wcześnie więc na 100% Pani nie potwierdzę". A wczoraj na 100% mówił, że dziewczynka. Właściwie to pierwsze dziecko więc mi wszystko jedno jaka płeć, wiadomo, że zdrowie najważniejsze. Za to mąż oszalał ze szczęścia.

Czytałam o tych różnych strasznych wadach dzieciaczków spowodowanych cytomegalią no i o tym, że to dotyczy 1% dzieci, których mamy przechodzą zakażenie w czasie ciąży więc mam nadzieję, że moja mała się nie załapie na ten 1%. Co prawda wady w budowie wykluczone na USG, ale często występują wady wzroku i słuchu czego na USG nie widać. Ja jestem dobrej myśli :)

Zastanawia mnie tylko poród. Bo czytałam też, że to podczas porodu naturalnego dochodzi do zakażenia dziecka w 10-13% przypadków. Ale mój gin powiedział, że CMV nie jest wskazaniem do cesarki.

Ja naturalnego porodu się nie boję, ale chyba wolę cesarkę bo i tak mam Crohna na którego biorę azę, salofalk i encorton, nadczyność, a potem niedoczynność tarczycy i biorę na to hormony, na początku tak wymiotowałam że schudłam 9 kg i odzyskałam je niedawno, w 6 m-cu ważę 55,9 kg czyli tyle co przed ciążą, nie mam apetytu i nie tyję od stycznia. Leżę w łóżku bo od 01.01.2010 mam plamienia bo miałam przedwczesne skurcze i szyjka zaczęła sie skracać więc założyli mi pessar a plamienia i tak pozostały. Morfologia spada i mam niedługo iść do szpitala na 10 dni na żelazo domięśniowe. I kazdy lekarz, nawet gastro mówią mi, że będzie wcześniak na 100%. No więc przy tym wszystkim chociaż tego CMV chciałabym dziecku zaoszczędzić i mieć cesarkę na wszelki wypadek.

Kamil P
Debiutant ✽

Post autor: Kamil P » 17 lut 2010, 14:34

Super, że USG jest w porządku. Skoro kręgosłup i główka jest ok to będzie dobrze.
Dziecko wynagrodzi Ci wszystkie trudy ciąży.
Przyjemnego rozwiązania.

monika84
Początkujący ✽✽

Post autor: monika84 » 03 mar 2010, 18:14

Dodam coś, bo może info komuś się przyda.

Badania na CMV w mojej przychodni dwukrotnie wyszły mi dodatnie - czyli aktywne zakażenie.

Trafiłam do Szpitala Zakaźnego w W-wie, zrobili mi badania i wyszło IgG +, IgM - czyli wszytsko OK, chorowałam kiesyś i mam przeciwciała. Takie same wyniki miałam przed ciążą więc chyba spox.

A co mi powiedzieli lekarze? - wyniki dodatnie w klasie IgG i IgM mogły być dodatnie przez azathioprinę, która jest lekiem immunosupresyjnym, a immunosupresja wpływa na zakażenie CMV. Powiedzieli, ze najlepiej gdybym w ogóle azy nie brała bo CMV może mi się uaktywniać co jakiś czas, a to może być niebezpieczne dla klejnej ciąży - jeśl zajdę w nią akurat w czase aktywnego zakażenia.

A gastro każe mi brac azę do końca życia :cry:

Zablokowany

Wróć do „Przebieg Ciąży”