Strona 1 z 1

Mówić na "TY" czy "ciocia/wujek"?

: 21 sty 2011, 16:15
autor: Natuśka
Słuchajcie (czyt. czytajcie) :razz: ...
Od pewnego czasu w mojej rodzinie pojawił się "problem" (?) natury grzecznościowej...

Mam młodszą, 7-letnią siostrę. Spora część naszego kuzynostwa jest już ok. 30, 30+, a nawet 40...
Ja, mój rok straszy brat i 5 lat starsza siostra mówimy do nich na "ty" i kwestia tego, czy ten nasz siedmiolatek też może tak mówić?
Kurde- nie wiem, bo to całe kuzynostwo ma z kolei dzieci w wieku 5-7 lat, czyli mniej więcej w wieku mojej siory.
:neutral:

Co sądzicie?

Z jednej strony można i by się spytać właśnie tych starszych jak się mała ma zwracać... Hmm... :neutral:
Spierają się u mnie w domu, kłócą i obrażają na siebie jakby mieli o co, a dla mnie to się jakieś chore robi... :mad:

:neutral:

Re: Mówić na "TY" czy "ciocia/wujek"?

: 21 sty 2011, 16:28
autor: Alexandra_
Najlepiej się spytać :)

Ja sobie nie wyobrażam żeby moja chrześnica mówiła do mnie ciocia, bo zwyczajnie od razu kojarzy mi się z moimi starszawymi ciotkami szczypiącymi poliki.
W pracy (czy to korepetycje czy opieka) staram się żeby dzieci też zwracały się do mnie po imieniu. Jedyną różnicę robię w ośrodku terapii, tam wołają najczęściej do mnie "ciocia" chociaż zdarza się już "Ola" ;)

Re: Mówić na "TY" czy "ciocia/wujek"?

: 21 sty 2011, 17:06
autor: Ania406
Natuśka pisze:Spierają się u mnie w domu, kłócą i obrażają na siebie jakby mieli o co, a dla mnie to się jakieś chore robi... :mad:
Ale o co tu się spierać? Jeśli chcą, żeby mała mówiła do nich per "wujek/ciocia", to niech tak będzie, a jeśli nie, to nie :roll:
Tylko tu musi być konsekwencja- jak do wszystkich to do wszystkich, a nie do jednego "wujku", do drugiego "Jasiek", a do trzeciego "proszę wujka Mirka".

Ja ze swojej strony uwielbiam ja moja 5-letnia siostrzenica mówi do mnie "ciociu/ciociu Aniu" :) Natomiast uważam za zbędne nazywanie "ciocią/wujkiem" wszelkich koleżanek i kolegów rodzinnych, którzy się przewijają, raz na jakiś czas- wtedy dziecko powinno się zwracać do nich po imieniu.

Re: Mówić na "TY" czy "ciocia/wujek"?

: 21 sty 2011, 19:34
autor: obyty.z.cu
Ania406 pisze:Tylko tu musi być konsekwencja- jak do wszystkich to do wszystkich, a nie do jednego "wujku", do drugiego "Jasiek", a do trzeciego "proszę wujka Mirka".
a czemu konsekwencja ?
Czasem trudno 5 letniej dziewczynce nie mowic do kogos wujek kto ma 40 lat a wyglada na ....wiecej,
ale łatwo mowic po imieniu do np. 25 letniej kobiety, z ktora sie swietnie bawi !
Sadze ze najlepiej zapytac,..albo zastosowac po prostu "na wyczucie".
hm...a tak naprawde ..to chyba łatwo mowic do kogos po imieniu kogo sie widzi czesto,np.kilka razy w tygodniu,a ciezko do kogos kogo sie widzi tylko z okazji "rodzinnych".
Liczy sie tez tradycja rodzinna,jesli w rodzinie forma "TY" jest przyjeta ,to mowic na TY i czekac na reakcje zainteresowanego :wink:
Tu niema dobrej odpowiedzi.

Re: Mówić na "TY" czy "ciocia/wujek"?

: 21 sty 2011, 19:50
autor: Natuśka
obyty.z.cu pisze:Tu niema dobrej odpowiedzi.
Wywnioskowałam podobnie... :neutral: I jednak trzeba wybadać.
Ania406 pisze:
Natomiast uważam za zbędne nazywanie "ciocią/wujkiem" wszelkich koleżanek i kolegów rodzinnych, którzy się przewijają, raz na jakiś czas
Z tymi koleżankami i kolegami to u mnie odbywa się na pan/pani. Choć jest też taka sytuacja, że mamy sąsiadkę, z którą "dobrze żyjemy" i zwraca się do niej per ciocia.

Re: Mówić na "TY" czy "ciocia/wujek"?

: 22 sty 2011, 18:55
autor: andzka
Dzieci mojego brata (syn 19 lat i córcia 7 lat) zawsze mówiły do mnie po imieniu i nigdy mi to nie przeszkadzało. Najdziwniejsze było dla mnie to, że oni sami wyczuwali, że w niektórych oficjalnych sytuacjach wypadało mówić ciociu... tylko ja nie reeagowalam na to :cry:
Myślę, że warto zapytać zainteresowanych jak dzieci powinny sie do nich zwracać :)

Re: Mówić na "TY" czy "ciocia/wujek"?

: 22 sty 2011, 23:10
autor: Miska Ryżu
z tym jak sie ma osoba młodsza zwracac do starszej wychodzi starsza. jak kuzyn/ kuzynka powiedza maluchowi by zwracał sie do nich per 'ty' to ok, a jak nie, to nie.

a swoja droga jak dla mnie, kuzyn to kuzyn, mowi sie na ty i ja napewno swojemu młodszemu o 30 lat kuzynowi nie powiedzialabym by mowil do mnie ciocia. Zreszta mam młodszego o 19 lat kuzyna i mowi mi po imieniu, nie wyobrażam sobie by mowil mi ciocia. jaka ja dla niego ciocia? bezsens.

Re: Mówić na "TY" czy "ciocia/wujek"?

: 23 sty 2011, 10:03
autor: Ala57
Moja najstarsza siostra cioteczna mogłaby być moją mamą ale nigdy nie pozwoliła mi mowic do siebie ciociu.Ja jestem na ty z moim siostrzeńcami.Bywa,ze jestem na ty z całą rodziną -z dziećmi i ich rodzicami.Dla mnie jest to kwestia więzi jaka się wytwarza miedzy nami,ale moja koleżnka "kadrówka" jak wieki temu wprowadzała mnie do pracy mowila,żeby uważać komu pozwalamy się tykać bo od ty do ty świnio jest bardzo bliska droga.

Re: Mówić na "TY" czy "ciocia/wujek"?

: 23 sty 2011, 11:15
autor: marcin87
Według mnie powinno się zwracać do innych według tego kim dla nas są. Jak przychodzi koleżanka mamy to nie jest to żadna "ciocia" tylko "pani" (strasznie wkurza mnie to). Siostra cioteczna, choćby 40 lat była starsza, to jest siostra cioteczna a nie "ciocia". Z drugiej strony jak wujek czy ciocia jest w podobnym wieku to mogą wyjść ciekawe sytuacje:

W szkole miałem dwóch kolegów w klasie, którzy mieli takie samo nazwisko. Większość nauczycieli myślało że to bliźniaki, tylko takie mało podobne, a tak naprawdę jeden był wujkiem drugiego, a żeby było jeszcze śmieszniej wujek był o parę miesięcy młodszy od siostrzeńca.

Re: Mówić na "TY" czy "ciocia/wujek"?

: 23 sty 2011, 11:19
autor: magda281
Myślę że to zalezy od wieku wujostwa :) jeśli jest malutka różnica wieku to myślę że spokojnie mozna mówić na "ty"

Re: Mówić na "TY" czy "ciocia/wujek"?

: 23 sty 2011, 16:06
autor: malapkasia
dzieciaki mojego kuzyna zawsze mówiły do mnie "ciociu" kiedyś nawet trochę "ciociuniu" :) to było słodkie, czasem im się wymknie i powiedzą po imieniu, ale nie karcę ich tylko się śmieję ;) bo robią to specjalnie gdyż ich rodzice ich upominają, nie wiem czy na stałe bym ścierpiała po imieniu ;) 1 ma 8 lat a drugie 6.
Natomiast w trochę dalszej rodzinie jest dziewczynka która ma 12 lat (albo coś koło tego) i kiedyś sama mnie zapytała jak ma do mnie mówić :lol: powiedziałam jej, że narazie niech mówi "ciociu" a jak będzie mieć 18 lat to będzie mówić po imieniu, strasznie jej się to spodobało ;)
ogólnie to wydaje mi się, że zależy od sytuacji :) jeśli komuś to nie przeszkadza to po co się pieklić? zapytać i z głowy, zawsze takie pytanie można w luźnej gadce strzelić ;)

ps: w LO uczył mnie brejdak cioteczny - bardzo bliska rodzina i powiedział, ze na lekcji mam mu mówić per pan, po czym zaczął się śmiać ja też, a jak mnie naleciało to specjalnie do niego "panie" mówiłam :lol: później na rodzinnych imprezach mieliśmy brechte, że nie każdy pije ze swoim nauczycielem :razz:

Re: Mówić na "TY" czy "ciocia/wujek"?

: 23 sty 2011, 18:47
autor: obyty.z.cu
malapkasia pisze:Natomiast w trochę dalszej rodzinie jest dziewczynka która ma 12 lat (albo coś koło tego) i kiedyś sama mnie zapytała jak ma do mnie mówić
no tak,ale czy 5 letnia dziewczynka sama wpadnie na to ,jak wypada jej mowic do kogos,a wogole to czemu do kogos ma mowic po imieniu a do innego inaczej...
przeciez tu rodzice musza podpowiedziec ....

A wogole czytajac tutaj te wypowiedzi to chyba wychodzi jednak na to,
ze co rodzina to inna tradycja,wychowanie.
Inaczej tu odpowiadaja ludzie mlodzi...inaczej starsi.
Pozostaje wiec albo kindersztuba...albo wyczucie.

Re: Mówić na "TY" czy "ciocia/wujek"?

: 24 cze 2012, 13:20
autor: kasinp
Egzistenz, bo Ty jesteś młoda ,hehe, ja jestem młoda , ogólnie jesteśmy młodzi ..hehe

Re: Mówić na "TY" czy "ciocia/wujek"?

: 25 cze 2012, 17:25
autor: Alfea
Moje kuzynki są starsze ode mnie o jakieś 20-30 lat, mówimy sobie na Ty, do sióstr i braci moich rodziców mówimy ciociu i wujku. Zwroty super grzecznościowe, które podała Żabusia stosuję tylko wtedy kiedy słabo się z ciocią czy wujkiem znamy, nie często się widujemy itd, do ulubionej cioci inaczej się zwracam, jestem typem przytulaska, więc zazwyczaj za takową, łażę, dolutam się i ogólnie zachowuje się jak przy mamie (ulubiona ciocia jest siostrą mojej mamy, są do siebie bardzo podobne).
Dzieciaki mojej siostry do naszych kuzenek wołają ciociu. Raczej u mnie w rodzinie utarły się zdrobniałe formułki.

Re: Mówić na "TY" czy "ciocia/wujek"?

: 25 cze 2012, 20:24
autor: Lemoni
magdalene pisze:W J-elicie jest zasada, że wszyscy mówimy do siebie po imieniu, bez względu na wiek i ja to bardzo lubię.

W pracy to się różnicuje ze względu na zajmowane stanowiska i tu forma Pan/Pani jest dla mnie naturalna.

Ja ze swoimi ciotkami/wujkami jestem per Ty, a do mnie "ciociu" mówią kilkulatki z rodziny/dzieciaki znajomych i to jest ok. Jak podrosną, to pomyślimy co dalej ;)
i ta zasada bardzo mi odpowiada :). od razu wytwarza się fajna energia :).
pan/pani narzuca dystans a tutaj nie jest potrzebny :).

w sumie ubolewam, że w języku polski jest tak utrwalona forma pan/pani.
ale skoro już tak jest... to przyznaję, że zachowuję się bez konsekwencji :D. jak np jestem w sklepie, w restauracji, gdziekolwiek ;), i mi mówią na ty, to trochę się wkurzam. odpowiadam im również na ty ale odnoszę wrażenie, że tego nie oczekują. jeden profesor mówi czasem na ty i nie wynika to wcale z sympatii. mam ochotę mu odpowiedzieć tak samo :mrgreen:
natomiast w mniej formalnych sytuacjach głupio mi, gdy ktoś robi ze mnie panią ;).

zasady się zmieniają i w efekcie nie wiadomo kiedy co wypada :roll:

a w rodzinie nigdy nie mówię do krewnych "proszę mamy/wujka/babci", tylko bezpośrednio mamo, wujku, babciu. po imieniu tylko do kuzynostwa.