AZATHIOPRINE - działania niepożądane co robić

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

AZATHIOPRINE - działania niepożądane co robić

Post autor: Baby » 25 cze 2011, 09:56

Hej nie wyszukałam odpowiedzi na swoje pytanie na forum więc zakładam nowy wątek. W razie czego proszę o przesunięcie.

Od 4 dni przyjmuję Azę. Dziś od 8 rano wystąpiły silne bóle brzucha, mdłości, biegunka, bóle głowy, dreszcze. Nie wiem co robić. Od 8 do 9 byłam 3 razy w łazience na WC przy czym ostatni raz dosłownie "wysikałam". Nie wiem czy te objawy miną i po jakim czasie. Kiedy zgłosić się do lekarza - od razu czy poczekać. Czy to może być uczulenie na lek czy normalna reakcja którą trzeba przeczekać - tylko jak długo. Kiedy wypadałoby iść do lekarza?

Czy brać jakieś leki na zatrzymanie i przeciwbólowe, czy może tylko enterol, osłonowe i nospe?

Czekam na waszą pomoc.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Re: AZATHIOPRINE - działania niepożądane co robić

Post autor: Mamcia » 25 cze 2011, 19:25

Mogą byc to skutki AZA, ale nie muszą. ja bym pognała do lekarza i zrobiła badania szczególnie pod kątem wątroby i trzustki. Ta ostatnia bardzo boli i może dawać wiele różnych objawów. Bez badania i biochemi nikt ci nie powie skąd to. Może zwykła żołądkowa wirusówka.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 25 cze 2011, 20:09

Co do wirusówki wątpię ale konsultowałam się telefonicznie z lekarzem z medicover i mam poczekać do jutra. Dziś mam głodówkę, pije, wzięłam swoje leki i enterol 2 razy po 1, co 4 godziny no-spa forte i ewentualnie tramal retard. Najgorsze, że okropnie mnie boli. Pół dnia przespałam. Biegunka się uspokoiła ale ból okropny. Jak już nie dam rady zostaje SOR.

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie

Post autor: ewkunia » 26 cze 2011, 22:06

Też przez pierwszy tydzień źle znosiłam azę. Potem się uspokoiło:)
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 26 cze 2011, 22:53

ewkunia pisze:Też przez pierwszy tydzień źle znosiłam azę. Potem się uspokoiło:)
a jak dokładnie to u Ciebie przebiegało? Ja dziś spędziłam kilka godzin na SOR. Badania, kroplówka, nawet GGTP i tego drugiego enzymu mi nie zrobili bo ponoć nie mogą ale ALT i AST mam zdecydowanie za duże. Ale dla lekarza przekroczenie 3 krotnie normy to nic takiego. Po konsultacji z gastro, badaniach krwi i kroplówce powrót do domu. Dostałam meteospazmyl dalej mam brać enterol i dietka. Jeśli jutro nadal będzie biegunka to mam odstawić AZE. Może włączą mi pochodną albo zmienią steryd (tak powiedział lekarz dyżurny).

Ewkunia a Ty po jakim czasie miałaś dolegliwości o których piszesz, jak długo trwały i jak sobie z nimi radziłaś? Szczególnie z silnym bólem bo mi np. nospa forte co 4 godziny nie pomaga :( Nie chce odstawiać Azy bo pokładam w niej nadzieje na normalne życie jak ją odstawią to nadzieja minie.:(

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ

Post autor: ewkunia » 26 cze 2011, 23:11

Hej, maksymalnie tydzień, choć nie miałam złych wyników badań(a może ich nie robiłam;p) Pierwsze dni to był odlot totalny na kiblu, dieta lekkostrawna i uważanie na siebie. Potem było coraz lepiej. Warto być pod kontrolą lekarza, ludzie różnie reagują. :) Nie martw się!
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 28 cze 2011, 09:39

a robili ci diastazę, amylazę, czy fosfatazę alkaliczną???
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 28 cze 2011, 13:28

Mamcia pisze:a robili ci diastazę, amylazę, czy fosfatazę alkaliczną
- tylko morfologia krwi obwodowej, rozmaz krwi automatyczny, biochemia (sód, potas, AST, ALT, CRP). Dziś mam nadal biegunkę wodnistą, leje się ze mnie i zaczęłam wymiotować co prawda raz ale...

Dzwoniłam na oddział ale pomocy zero, mam skontaktować się z lekarzem który mi leki zlecił, prof nie ma dziś na oddziale i nie wiadomo czy jutro będzie. Nie wiem czy lek odstawić czy brać nadal - co ja mam robić :( Sekretariat każe mi się kontaktować z lekarzem który ostatnio prowadził mnie na oddziale lekarz każe mi z Panią prof to ona prowadzi leczenie i ona nie wie czemu takie leki włączyła więc nie wie czy można je odstawić, wg niej to nie po tym leku. Wg niej najlepiej jak bym poszła do poradni chorób jelit, albo na SOR ale na oddział to mnie nie przyjmą bo miejsc nie ma wiec odeślą mnie do domu ( jak w niedzielę). Lekarz w niedziele kazał mi odstawić AZE jak biegunka się utrzyma. Co ja mam robić!!!!!!!!!!!!

Napisałam maila do Pani prof ale pewnie odpowie mi za 2 dni. Jejku gdyby nie ona to czułabym się sama z tym wszystkim. Kompletnie nie mam pojęcia co mam robić w takich sytuacjach. Aż głupio mi ciągle do niej maile pisać. Boję się że mnie przestanie leczyć :(

Ewentualnie jak dalej nie przejdzie to podjadę do lekarza dyżurnego MSWiA z gastrologii...

Awatar użytkownika
Gottii
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
Kontakt:

Post autor: Gottii » 28 cze 2011, 13:44

Baby śmigaj do szpitala takie jest moje zdanie
Traktuj chorobę jako przyjaciela, a będziecie mogli się nawzajem znieść.

Awatar użytkownika
nataliak71
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Post autor: nataliak71 » 28 cze 2011, 14:39

mi też się wydaję, że powinnaś czym predzej lecieć do szpitala!
„Kobiety i koty zawsze robią, co chcą, więc mężczyźni i psy niech się z tym pogodzą”

"każdą istotę, którą bierzemy w ramiona, możemy utulić lub udusić. to boska chwila decyzji." :hyhy:

Salofalk 2x2x2 Imuran 1x50mg

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 28 cze 2011, 17:02

No widzicie a szpital mi odpisał żebym zapisała się do Poradni Gastroenterologicznej (dziwi mnie że nie do poradni chorób jelit).

Na razie nadal nic nie jem, nawet wzięłam 2 loperamidy bo już nie mam siły :(

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 28 cze 2011, 17:06

Nie wiem z kim rozmawiałaś, ale bym waliła na oddział, aby zrobili co trzeba i podjęli decyzję.
Może cyc skierowanie badania przez poradnię, czy SOR, ale nie wolno lekceważyć objawów. Co z bólami??
Jak byłam z Panną na SOR to przyszedl gastro na konsultacje. Troszkę ponaciskałam, ale poprosili.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 28 cze 2011, 18:34

Mamcia pisze:Nie wiem z kim rozmawiałaś, ale bym waliła na oddział, aby zrobili co trzeba i podjęli decyzję.
Może cyc skierowanie badania przez poradnię, czy SOR, ale nie wolno lekceważyć objawów. Co z bólami??
Rozmawiałam z osoba z sekretariatu i maila otrzymałam także z sekretariatu (pisałam na maila dyrekcja)

Skierowanie na badania krwi mam bo byłam u lekarza i wystawił mi na badania kontrolne więc zrobię. Bóle znośne chociaż jak mam lecieć na :wc: do są ogromne, potem też silne ale jak się uspokaja trochę to nawet.

Jeśli wytrzymam do jutra to zadzwonię rano i się zapiszę do poradni a jak nie to na SOR pojadę a w zasadzie to dyżurnego gastrologa z oddziału.

Zastanawiam się czy napisać maila jeszcze bezpośrednio do Pani profesor czy nie. Bo jeśli każdy mail przechodzi przez sekretariat nawet na prywatny adres to nie ma sensu. W sumie skoro ona mi leczenie zleciła to tylko ona może mi je przerwać. Nie wiem czy brać nadal lek czy nie... Mamciu jak myślisz?

Awatar użytkownika
Gottii
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
Kontakt:

Post autor: Gottii » 29 cze 2011, 08:45

baby ty z nimi nie uprawiaj korespondencji walentynkowej tylko osobiście jedź, ja ostatnio usiadłem na SOR i powiedziałem że się nie ruszę i pomogło przyjęli pobadali dali kroplówki
Traktuj chorobę jako przyjaciela, a będziecie mogli się nawzajem znieść.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 19 lip 2011, 10:49

Mam kochani kolejny problem i liczę na waszą pomoc. Oczywiście 29 lipca znów lecę do szpitala na rezonans wątróbki bo coś szwankuje. Jelitka też mi dokuczają ale nie chcę iść na SOR poczekam. Do tego czasu muszę jakoś sobie radzić. Ostatnio coś mi się poprzestawiało i zamiast biegunek mam silne wzdęcia i bóle jelit. Co zjem i umieram z bólu. Czuje jakby mi jelita puchły, jedzenie stawało w miejscu i rosło. Do 14 zdarzały mi się na zmianę biegunki i wzdęcia, bóle ale zaparć nie mam. 14 byłam na wizycie i po niej dostałam mega biegunki, cały dzień bóle i :wc: . Od 15 do dziś mam silne bóle szczególnie po jedzeniu. 15 dostałam nawet kroplówkę przeciwbólową i rozkurczową :(

Staram się jeść warzywa gotowane, płynne produkty, łykam espumisan, nospe forte i tramal jak boli bardzo nawet wzięłam. Teraz przed posiłkiem łykam meteospazmyl. Ale boli nadal, wzdęcia są. Ze skarajnośći w skrajność kurka!!!

Czy to jest jakiś etap przejściowy po AZIE i oznacza, że zaczyna działać i czy to minie?
Jak mam sobie z tym radzić bo normalnie nie mogę wytrzymać momentami :(

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”