azatiopryna

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: azatiopryna

Post autor: Mamcia » 28 mar 2006, 09:37

Wydaje mi się, że studiujesz medycnę i oczekiwałabym bardziej odpowiedzialnych wypowiedzi. Przecierz wiesz, że objawy kliniczne pojawiają się zazwyczaj później niż zmiany biochemiczne i po to są w tym wypadku badania, aby nie doszło do osterego zapalenia trzustki.
To co piszesz to tak, zeby nie robić morfologii, bo ostrą anemię można zauważyć.
Mamcia

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 28 mar 2006, 16:24

Z wypowiedzi wnioskuje ze pani nie ma wyksztalcenia medycznego gdyz wtedy rozmowa przebiegalaby w zupelnie inny sposob.
po 1)nie ma juz okreslenia "anemia"-teraz niedokrwistosc
po 2)ostra "anemie"latwo przeoczyc gdyz wbrew temu co pani mowi ,czasami nie aje klinicznych objawow gdyz organizma bardzo lawo moze to sobie skompensowac.widzialam bardzo duzo ludzi u ktorych nie bylo zadnych oznak niedokrwistosci ,dopiero badania wykonywane przypadkowo pokazywaly "co w duszy gra" :|
po3)bardzo rzadko azatiopryna daje az tak niepozadane objawy w postaci ostrego zaopalenia trzustki.ale oczywiscie sa wyjatki,nie przecze.
po 4)moje wypowiedzi opieraja sie na rozmowach z klinicystami i nie sa wyssane z palca.tak mnie ucza i tak sie postepuje.

pozdrawiam i zycze troszke wiecej krytycyzmu w stosunku do swoich wypowiedzi
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 28 mar 2006, 17:33

Z wypowiedzi Pani natomiast wnioskuję, że wyrośnie z pani lekarz z gatunku nieomylnych, który z samej racji bycia lekarzem jest najmądrzejszy.
My pacjenci spotykamy się z tym na codzień.
Co do braku wykształcenia medycznego - to tak się składa, żę to ja, a nie Pani mam publikacje w międzynarodowych czasopismach poświęcone m.in anemii (używam również hebla a nie struga).
A swoją wiedzę opieram nie tylko na rozmowach z klinicystami, ale takżę na lekturze anglojęzycznej literatury fachowej.
poniżej fragmencik sterszczenia bardzo pouczającej

"Eleven of 224 patients with Crohn's disease experienced acute pancreatitis (4.9%) compared with two of 129 (1.5%) with autoimmune hepatitis, two of 388 (0.5%) after renal transplantation, one of 254 (0.4%) after liver transplantation. Acute pancreatitis was more prevalent in Crohn's disease compared with any other disease. Azathioprine-toxicity necessitating withdrawal occurred significantly (P < 0,05) more in rheumatoid arthritis (78 of 317), ulcerative colitis (20 of 94) and Crohn's disease (52 of 224) compared with systemic lupus erythematosis (five of 73), Wegener's granulomatosis (six of 85), autoimmune hepatitis (eight of 129), after liver transplantation (17 of 254) and after renal transplantation (22 of 388). CONCLUSIONS: Acute pancreatitis is strongly associated with Crohn's disease and rarely occurs with other underlying conditions. Overall azathioprine-induced toxicity and the necessity of withdrawal is more common in inflammatory bowel disease and rheumatoid arthritis compared with other diseases."

Jeszcze raz podkreślam, że oznaczanie alfa=-amylazy oraz morfologii jekt w pierwszym okresie konieczne co tydzień i radzę tego żądać.

To też pouczający fragmencik.

The pharmacogenetic basis of toxicity is well known for azathioprine: several thiopurine methyltransferase (TPMT) polymorphisms that are associated with reduced activity of this thiopurine drug metabolizing enzyme result in cytotoxic and immunosuppressive adverse effects of azathioprine. Genetic screening, which has found its way into routine clinical diagnostics, allows the identification of the patients who will not tolerate a standard dose of the drug.

Czyli przed podaniem AZA powinny być robione testy genetyczne lub oznaczenia aktywności TPMT, aby nie podawać leku osobom u których prawdopodobieństwo zahamowania funkcji szpiku jest duże ze względu na uwarunkowania genetyczne.

Tak się składa, żę zanim coś napiszę to to sprawdzam, a jak nie jestem pewna to piszę, że nie jestem pewna. I nie dyskutuję z Panią, aby wykazać jakieś racje (na to mam za dużo lat), ale dlatego, że Pani wypowiedzi, jako przyszłego lekarza są przez czytelników forum traktowane jako bardziej kompetentne niż kogoś nie związanego z medycyną.
Dlatego wolałabym zatrzymać się na meritum i pominąćkąśliwe uwagi.
Pozdrowienia więcej uśmiechu,
Mamcia

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 28 mar 2006, 17:51

Mamcia ma racje jesli chodzi o testy przed podaniem tego leku- powinny być przeprowadzane, ale przez pieniadze nie są potwierdził to lekarz mojej córki. Amylaze tez miała oznaczana w pierwszym okresie brania azatopiryny, co prawda nie tak często.Myslę ranko, że " na nikogo z góry " , bo mozna się przejechać. A w wybitnych klinicystów to ja jako mama pacjentki nie wierze. Dla mnie wybitnym jest lekarz, który dba przedewszytskim o dobro pacjenta, a nie szpitala i jego wyniku finansowego, a takich ( nie obrażając nikogo ) niewielu . Tobie zycze, abys do nich nalezała, poniewż sama doświdczając róznych komplikacji związanych ze swoją choroba- wiesz co czują inni. Na marginesie szefem organizacji zrzeszającej osoby z nzj w stanach jest lekarz, wybitny specjalista w tej chorobie, sam na nią chorujacy.
Pozdrawiam i życze wszystkim więcej pokory w swojej wiedzy.
Szaraja :oops:
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 28 mar 2006, 18:51

do siebie jestem jak najbardziej krytyczna.do innych ludzi tylko wtedy gdy ,mowia glupoty.a tacy istnieja niestety.
staram sie mowic tu rzeczy ktore mi przekazano na uczelni,ktorych uczą,wymagają.
jesli ktos nie skorzysta to trudno,nie taka moja rola zeby kogos przymuszac,i nie taka tego rola zeby ktos korzystal wbrew swojej woli.
ale zbyt duzo jest ludzi ktorzy swoja wiedze medyczna czerpia z pism kobiecych,a na wszelkie mozliwe sposoby pokazania błednego myslenia nie reaguja.a pozniej "takie kwiatki"krytykuja lekarzy za zle postepowanie z pacjentem.
nikogo nie krytykuje,nie osadzam,mowie prawde,i zawsze prawde.
jesli ma ktos mnie krytykowac to tylko lekarz,z tytulu.pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Piotr
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u rodzica
Kontakt:

Post autor: Piotr » 29 mar 2006, 10:58

Nie będę się wypowiadał co do meritum sprawy, ponieważ uważam że Mamcia ma z nas największą wiedzę w tym temacie.Tylko dwie uwagi - testy powinny być wykonywane i tłumaczenie, że nie ma pieniędzy nie jest żadnym wyjaśnieniem.
A do Ranki jedna uwaga - ostatnio człowiek z dr przed nazwiskiem pytał się mnie, rodzica chorego dziecka, czy colitis ulcerosa to choroba wątroby...
Pozdrawiam.Piotr

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 29 mar 2006, 18:06

ale nie sa wykonywane a jesli sa to rzadko.
a jesli ten doktor jest niedouczony to juz nie moja sprawa i nie nalezy za to winic wszystkich lekarzy,łącznie ze mna.
ogolnie bardzo sie zniechecilam do tego forum na ktorym chce sluzyc wiedza a wszyscy mnie atakuja.
musze sie zastanowic czy jeszcze to forum mozna w ogole forum nazwac....jesli komus pomoglam to sie bardzo ciesze,wiem tez ze zmusilam nieliczne osoby do wiekszej dbalosci o wlasne zdrowie.pozdrawiam i zycze wszystkiego najlepszego
Obrazek

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
Kontakt:

Post autor: Maciek » 29 mar 2006, 18:18

Myśle, ze to forum dobrze spelnia swoją rolę wymiany poglądów i wzajemnej pomocy. Natomiast powoływanie się na (niepełne jeszcze) wykształcenie medyczne jest nieporozumieniem. Wybacz, Ranko, ale wspólczuję Twoim przyszłym pacjentom
czasowa kolostomia - 22.12.06-29.03.07, 8.05.07-23.01.08

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 29 mar 2006, 18:25

moim pacjentom??a co ty wiesz o mnie i o moim zyciu co?
nie znasz go ani na jote.
ja mozesz wypowiadac sie o kims skoro go nie znasz?
ja tez moglabym powiedziec ze jestes beznadziejny w swoich sadach ale tego nie powiem bo CIEBIE NIE ZNAM czlowieku.
a co do moich pacjentow ..hehe...mam nadzieje ze ty nim nigdy nie bedziesz
Obrazek

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Maciek » 29 mar 2006, 18:37

Cóż, sama sobie wystawiasz świadectwo, Pani Doktor in spe.
Smutne...

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 29 mar 2006, 18:41

zapraszam do zmierzenia sie na zywo... :roll:
zobaczymy wtedy jaki prezentujesz poziom wiedzy i kultury zarazem
Obrazek

Misia

Post autor: Misia » 29 mar 2006, 18:45

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Maciek » 29 mar 2006, 19:06

Ja się wcale nie chcę kłócić z Ranką. Tylko posty Mamci są zawsze udokumentowane literaturą medyczną. Jeśli czegoś nie jest pewna, to pisze to otwarcie. Na pewno, jako mama chorego dziecka, ma motywację do pisania rzeczy sprawdzonych.
Natomiast Ciebie, Ranko, zapraszam do zmierzenia się na żywo :D
Kto wie, może się nawet polubimy?

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 29 mar 2006, 19:14

chyba nie.. :evil:
zwlaszcza jak ktos sie nie przedstawi.....
ps. a jak mam wstawiac moja literature medyczna?? 8O zdjecia mam robic?? 8O :D
Obrazek

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Maciek » 29 mar 2006, 19:23

po Twoim emotikonie chyba przeszła mi ochota na "zmierzenie się na żywo", jak to nazwałaś.
Tak się składa, że ta choroba (szczególnie CD i Leśniowskiego, jak słusznie sugeruje Misia) nie jest mi obca. Tak więc nie oceniaj ludzi po pozorach, które powstają w Twojej głowie.
Zresztą dośc tego, straciłem ochote nawet na korespondencję :cry:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”