aza a spadek płytek krwi

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tina
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie

aza a spadek płytek krwi

Post autor: tina » 13 sie 2009, 10:41

Od kilku tygodni przyjmuję azatioprynę i zauwazyłam niepokojacy spadek płytek krwi. Lekarz na razie to lekceważy, ale mnie to bardzo niepokoi. Co dalej?
tina

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: aza a spadek płytek krwi

Post autor: Mamcia » 13 sie 2009, 11:34

Efektem ubocznym aza może być mielotoksyczność: leukopenia (niedobór białych krwinek), trombocytopenia (niedobór płytek krwi) czasami pancytopenia ( niedobór wszystkich elementów morfotycznych krwi). To, że liczba płytek spada nie musi być niepokojące, bo zależy od tego o ile spada? Jeśli spadnie za bardzo lekarz przerwie terapię.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

tina
Debiutant ✽
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: tina » 13 sie 2009, 13:11

Wiem , że płytki mogą spadać, ale do jakiego poziomu jest to bezpieczne? Czy te spadki sa odwracalne? Z góry dzięki za odpowiedzi, duzo mi to pomaga :roll:
tina

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Linda123 » 13 sie 2009, 20:25

w moim przypadku jednak nie odwracalne, aze porzestałam brac rok temu i do tej pory leukocyty są dużo poniżej normy
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

Awatar użytkownika
Wojtas
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Reguralna morfologia to podstawa

Post autor: Wojtas » 18 paź 2009, 13:16

Brałem AZE przez ok. rok, 150mg dziennie, niestety rozwinęła się u mnie leukopenia (WBC=1,3) i neutropenia w winniku czego zakatował mnie wirus cytomegalii (CMV). Spędziłem ponad miesiąc w szpitalu, dopiero podanie Sandoglobuliny spowodowało podniesienie poziomu leukocytów i organizm zaczął walczyć z wirusem. Do tego oczywiście mam odstawiony immuranu i biorę leki przeciwwirusowe. Zaniedbałem regularne morfologie i wpakowałem się w spore tarapaty...
2005- Diagnoza CU
2011- J-Pouch

http://wojtivreen.bandcamp.com/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”