aza przestała działać??

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nemezis
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

aza przestała działać??

Post autor: nemezis » 27 lip 2010, 14:41

Kochani, biorę azathioptynę od pażdziernika zeszłego roku. Zaczęłam razem ze sterydami (w dawce 50 mg), w kwietniu udało mi się z nich zejść do zera. I było super. Salofalk 3x2, potem 2x2, aza 100 mg i flaki mi działały jak żarna przez prawie 4 miesiące. I nagle się wszystko popsuło. W czwartek dostałam biegunki, boli mnie, jak zwykle, w prawym dole biodrowym. Generalnie mam potwornie żółte biegunki, zwłaszcza rano(tak ze 2 razy WC), potem biorę smectę i jakoś dociągam do popołudnia, kiedy to zwykle sranko się powtarza. Zwiększyłam dawkę salofalku na zalecenie mojej doktor do maksa, biorę od miesiąca probiotyki regularnie. Chyba nic więcej nie mogę zrobić. Czy może być tak, że aza działała tylko 3 miesiące?? I co teraz? Bo na sterydy kolejne chyba nieco za wcześnie... Kazała mi czekać na poprawę do końca tygodnia, a potem, szpital chyba, no bo co? A może ktoś z was przerabiał takie chwilowe osłabienie działania?? może stres (zaliczyłam ostatnio), zmiana diety? nie wiem, boje się jak diabli

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: aza przestała działać??

Post autor: gabriella » 27 lip 2010, 15:01

Wiesz co, niestety mam to samo... okazało się, że jestem sterydozależna, więc zaczęłam brać azę, jednocześnie schodząć ze sterydami. I wtedy było idealnie, a po jakimś czasie zaczęło się wszystko psuć, to znaczy czułam się po prostu średnio. Ale mogłam jakoś funkcjonować. A teraz to jest już zupełnie źle :cry: a przecież nie miałam jakiegoś nadmiernego stresu. Nie wiem, co mam robić. Po co mieliby mnie brać do szpitala, skoro dawanie sterydów jest zupełnie bez sensu?
Teraz to się robi błędne koło, bo ja mam już tego wszystkiego dość :cry:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 27 lip 2010, 15:02

A skąd takie leczenie bez diagnozy??? Może jednak zmienisz profil. Bez diagnozy np umiejscowienia choroby trudno coś mówić. Smecta, jeśli to NZJ to na dłuższa metę szkodzi, a nie pomaga. Co do AZA - to nie wiadomo czy działała, czy poprawa była po sterydach.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

nemezis
Początkujący ✽✽

Post autor: nemezis » 27 lip 2010, 15:18

Mamciu, racja. Z diagnostyką jest u mnie tak, że planowany pobyt i szybką diagnostykę mam mieć 18 października. Miałam mieć ją w zeszłym roku, ale się właśnie posypałam i owszem, byłam w szpitalu, ale badań w zasostrzeniu mi zrobić nie mogli. Więc do dziś (trochę w tym mojej winy) pełnej diagnozy nie ma - chociaż ostatnia sigmoidoskopia wykazała, że zmiany są charakterystyczne dla CU faza czynna, ale w jakim odcinku, tego nie ustalono, bo i całego jelita nie obejrzeli. A teraz się znowu spieprzyło, więc nie wiem, co dalej.
Wydawało mi się, że aza działa, bo 4 miesiące bez serydów jakichkolwiek to u mnie się nie zdarzało, zawsze przy schodzeniu z dawek się zaostrzało. A tym razem było idealnie.
nie wiem, jaką mam alternatywę. Mam czekać do końca tygodnia. Może leki biologiczne? Bo sterydów mi chyba nie ma sensu podawać. Po co? I tak pomogą tylko na czas ich brania

Gabriella, no widzę, że nie jestem sama... A ile bierzesz tę azę??

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽

Post autor: gabriella » 27 lip 2010, 16:01

nemezis pisze:Gabriella, no widzę, że nie jestem sama... A ile bierzesz tę azę??
Azę biorę od marca tego roku :)

nemezis
Początkujący ✽✽

Post autor: nemezis » 29 lip 2010, 20:34

No i u mnie gorzej. Zazęłam barć xifaxan, bo biorę go profilaktycznie 1 raz w miesiącu, ale poprawy na razie brak, nawet jest gorzej, bo do tej pory biegałam do kibla rano i wieczorem, a dziś 2 razy w pracy wylała się ze mnie żółta mazia :cry: nie wiem, co dalej. Byłam też u psychiatry, bo moźe to jednak tło nerwowe, więc ładuję teź asentrę od dziś, może coś da...
Gabriella, masz gg? może sobie pobiadolimy?

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽

Post autor: gabriella » 14 wrz 2010, 00:03

Moja pani doktor powiedziała, że aza tak nagle nie może przestać działać. Że musiała się przyplątać może jakaś infekcja, która osłabia działanie leku...
A wiecie co jest najśmieszniejsze? Że jak wstaję rano, to zazwyczaj czuję się całkiem dobrze, zjem śniadanie i też jest ok. Ale jak już po śniadaniu zjem azę, salofalk, te wszystkie leki, to od razu potem lecę do ubikacji i robi mi się niedobrze :/
Może to już po prostu psycha zryta :P

paul85
Debiutant ✽
województwo: -- poza Polską --

Post autor: paul85 » 14 wrz 2010, 06:15

gabriella pisze:Moja pani doktor powiedziała, że aza tak nagle nie może przestać działać. Że musiała się przyplątać może jakaś infekcja, która osłabia działanie leku...
Bardzo ciekawe stwierdzenie, może to ma jakiś sens. Ostatnio przebywam wokół osób przeziębionych które kaszlą, kichają ... i sam mam katar. Więc to może chwilowe osłabienie. Wiecie może czy możemy łykać tabletki takie jak "Centrum Witamin" itp, czy nie szkodzi to przypadkiem na jelita ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”