Encorton

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kalka_96
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Re: Encorton

Post autor: kalka_96 » 20 maja 2014, 16:28

Ja spałam po parę godzin i chodziłam wypoczęta. Także jeden plus sterydów jest :)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 20 maja 2014, 18:00

Mamcia pisze:Znam takiego, co praktycznie przestał spać i przenosił góry.
to tak jak u mnie było.
Z tej dawki 60 to schodziłbym od razu o 5 po pierwszych oznakach poprawy.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: iza121 » 20 maja 2014, 18:41

właśnie schorzenia nie ma żadnego, to tylko powikłania po zabiegu i taką dawkę dostałam....... za to z jednej strony jelita wyszły na plus i minus jednocześnie, bo akurat brzuch to mnie, co najwyżej delikatnie pobolewał od czasu do czasu, a nie codziennie, nie było też nudności no i nie miałam problemów z wydalaniem gazów, które mam teraz. Plus jest taki, że do wc chodzę 1-2 razy dziennie ale nie wiadomo tak naprawdę, czego to może być zasługa tak ostatecznie - równie dobrze to akurat może być zbieg okoliczności

Po jakim czasie ta bezsenność mija, tak z automatu po zmniejszeniu dawki to być powinno, czy trochę trzeba poczekać :?:

kalka_96 pisze:Ja spałam po parę godzin i chodziłam wypoczęta. Także jeden plus sterydów jest
u mnie jest ten problem, że brak wypoczęcia występuję ;) Tak naprawdę to niedawno co udało mi się wyjść z bezsenności, a tu takie coś mnie teraz dopadło, że aż się bałam, że to znowu nawrót, dobrze, że piszecie, że to normalne jest :)

[ Dodano: 20-05-2014 ]
obyty.z.cu pisze:Z tej dawki 60 to schodziłbym od razu o 5 po pierwszych oznakach poprawy
o 5mg codziennie? Ja się obawiam, że lekarz o tym nie pomyśli i będzie problem, bo tabletek nie bedę miała. O 10mg nie da rady schodzić - tzn, czy ja na tym ucierpię, jakbym schodziła pierwszego dnia 40, potem 20mg, potem 10, potem 5mg i 0 :?:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 20 maja 2014, 18:56

iza121 pisze:o 5mg codziennie?
nie...sorki,niedopisane.Schodzi się co 5 do 7 dni.
Z tym,że te pierwsze zejście może być takim "większym" skokiem,nawet 10 .
Nie można szybko zejść,żeby nie narobić sobie problemów z nadnerczami,ale też nie ma na co czekać jeśli uzyskuje się efekt leczenia.
No i może by pomyśleć o badaniach i suplementacji,choćby wapnia czy potasu.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽

Post autor: iza121 » 20 maja 2014, 19:49

obyty.z.cu pisze:nie...sorki,niedopisane.Schodzi się co 5 do 7 dni.

Z tym,że te pierwsze zejście może być takim "większym" skokiem,nawet 10 .
A później to już koniecznie tylko o 5mg? Nawet biorąc pod uwagę to, że tak krótko łykałam ten steryd :?:

sylwia78
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: sylwia78 » 20 maja 2014, 20:03

Ja schodze z encortonu.Teraz biorę 10 czy mogę przy dawce 5 zrobic gastroskopię?Sa jakies przeciwskazania?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 20 maja 2014, 20:39

Nagłe odstawienie może doprowadzić do ostrej niewydolności nadnerczy, spadku ciśnienia, ale też do utraty tego co uzyskano w wyniku ich zastosowania,czyli zaleczenia ostrego stanu zapalnego.
Sterydy sa ok.,ale trzeba do nich podchodzić zgodnie z procedurą.
.Teraz biorę 10 czy mogę przy dawce 5 zrobic gastroskopię?Sa jakies przeciwskazania?
chyba nie,ale ...no bo to trochę jak robienie badania moczu, kiedy bierzesz antybiotyk.
Pytanie czy te badanie będzie miarodajne i co pokaże.
Jeśli pokaże zmiany,to wiadomo będzie jak je leczyć,a jeśli nic nie pokaże to...

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽

Post autor: iza121 » 22 maja 2014, 10:19

no to wystraszyliście mnie, mam uczucie, że lekarz zostawi mnie z tym na lodzie i tabletek mieć nie będę, to dzisiaj wzięłam sobie 50mg (mimo, że w ulotce jest napisane, że tabletek się nie dzieli), kurcze no z nadnerczami to ja nie chciałabym mieć jeszcze teraz problemów

[ Dodano: 22-05-2014 ]
Wiedziałam, że tak będzie, zostało mi dokładnie 5 tabletek i lekarz dzisiaj na kontroli stwierdził, że mam odstawiać te swoje 60mg encortonu (i tak już 50mg od 2 dni przyjmuje), nie przepisując więcej. Wiedziałam, że mnie oleje i tyle :cry: Jeszcze teraz może nadnercza niech mi się posypią, będzie śmieszniej, a wszystko się ostatnio pląta do mnie nawet powikłania po zabiegu :cry:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 22 maja 2014, 20:30

Jeśli przyjmuje się tylko dawki uderzeniowe i nadnercza jeszcze nie zareagują supresją, a powód podawania sterydu zniknął (np podawanie leków białkowych) to można odstawić szybko. Powiem szczerze, że nie pamiętam w jakim reżimie to następuje, bo nie dotyczy NZJ. Jeśli lekarz powiedział, że tam można chyba mu zaufać.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽

Post autor: iza121 » 22 maja 2014, 20:33

a zakładając, że jednak nadnercza zareagowały, to po jakim czasie mogę się spodziewać "efektów", to oczywiście absolutnie nieodwracalne by już było?

W domu mi mówili, że nawet jak byłam mała i brałam encorton na jelita (bez diagnozy) to odstawiali powoli i to po 5 dniach jego stosowania było powoli, a to nie była taka duża dawka jak teraz. Ja temu lekarzowi nie wierzę, a biorę to już 5 dzień właśnie

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 22 maja 2014, 21:21

iza nie wiem, ale mogę się jutro zapytać, jak nie zapomnę, bo w pewnym wieku pamieć wysiada.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽

Post autor: iza121 » 22 maja 2014, 21:53

Jeżeli, nie byłoby to dla Ciebie jakimś problemem, to bardzo bym była wdzięczna

marzenek1
Debiutant ✽

Post autor: marzenek1 » 03 cze 2014, 16:42

Witam! Proszę napiszcie coś na temat przyjmowania Encortu Ja mam zacząć od jutra i strasznie panikuję.Od 13 lat choruje i do tej pory byłam na Asamaxie 3 gramy. Teraz na kolo wyszła mi faza aktywna i gastro. pomimo ze mam tylko wzdecia, chodze z normalnym stolcem 3,4 razy dziennie chce przeleczyc sterydami Zaczynam od 30 mg . Boje sie i nie wiem czy je brac. Pomóżcie prosze
marzenek1

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie

Post autor: kaskaaa1502 » 03 cze 2014, 17:01

pierwsz raz brałam encorton w dawce40mg,ale nie bylo efektu, pózniej zwiększono dawkę do 60mg, a udawało mi się zejść tylko do 40mg i lądowałam w szpitalu z zaostrzeniem. dopiero po podaniu Remicade udało się całkiem odstawić sterydy.
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

marzenek1
Debiutant ✽

Post autor: marzenek1 » 03 cze 2014, 17:04

To duże dawki ale ja się czuję bardzo dobrze oczywiście jak na CU Tylko na kolonoskopi wyszła faza aktywna.
marzenek1

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”