Encorton

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mjk
Początkujący ✽✽
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: pomorskie

Re: Encorton

Post autor: Mjk » 11 cze 2015, 09:26

Czy Encorton można tak sobie po prostu przestać brać? Bo dostałem dawkę 30mg na 4 tygodnie - za kilka dni będę kończył. Jak pytałem lekarza to wspomniał że po prostu mam go brać do końca w tej samej dawce i tyle. Widzę z Waszych postów że generalnie się z niego stopniowo schodzi / kontynuuje dalsze leczenie itd., więc nie wiem czy mogę tak z dnia na dzień po prostu zejść z 30mg do 0 i tyle?

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie

Post autor: alate » 11 cze 2015, 10:08

eee, co Ty za lekarza masz ? Dziwa jakieś gada..Żądnego sterydu nie odstawia się nagle, od razu, bo objawy mogą powrócić ze zdwojoną siłą. Redukuje się dawkę stopniowo, najczęściej co tydzień. Dawkowanie i redukcja przy CD to schodzenie o 5 mg co tydzień, aż do zera. A przy Cu ? Nie wydaje mi się, żeby az tak sie to różniło
najlepiej, żeby Ci obyty odpowiedział, on jest naprawdę obyty, nie tylko z CU zresztą :roll:
albo zadzwoń do tego lekarza i zapytaj, zasugeruj stopniowa redukcja dawki. Może po prost źle go zrozumiałeś?
Crohn ? Z tym da się żyć !

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 11 cze 2015, 10:54

No właśnie pytałem go jeszcze przy okazji, bo dzwoniłem w innej sprawie - ale powiedział że mam dokończyć to co biorę i na razie tyle :huh: Generalnie odkąd biorę ten Encorton to niewiele się zmieniło, ale nie chcę żeby się nagle jeszcze bardziej pogorszyło po odstawieniu, dlatego zapytałem. Będę musiał się chyba jeszcze skonsultować z kimś, bo widzę że to się średnio kupy trzyma, a nie chce sobie jeszcze większego bigosu narobić bo i tak zbyt dobrze to nie jest :wink:

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 11 cze 2015, 11:42

No masakra, że tych lekarzy ziemia nosi :mrgreen:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU

Post autor: obyty.z.cu » 11 cze 2015, 12:58

Mjk pisze:
Mjk pisze:Czy Encorton można tak sobie po prostu przestać brać?
Bo dostałem dawkę 30mg na 4 tygodnie -
nagłe odstawienie encortonu jest możliwe,ale wtedy liczy się czas jego brania i dawka.
Przy 30 mg,to czas brania do 2 tygodni i wtedy jest możliwość całkowitego odstawienia.Jeśli dłużej ,to powinno się schodzić systematycznie.
No i jeszcze temat czy to jednorazowe "branie" czy to jakieś powtarzające się w ostatnim okresie.
Myślą przewodnią takiego brania-odstawiania leku jest to,że jeśli steryd nie zadziała w tym czasie,to nie ma sensu brać go dalej...
Takie mam ja wiadomości,może lekarz jest mądrzejszy,nie wiem,trzeba by to chyba jednak sprawdzić.
http://leki.urpl.gov.pl/files/Encorton1_5_10_20.pdf
tutaj pisze,że nawet po braniu 5-7 dni,może nastąpić problem w nadnerczach,czyli jeszcze bardziej to ogranicza możliwość odstawienia.Ale też trzeba mieć świadomość ,że to nie u wszystkich.
Skutki uboczne są możliwe,warto więc przeczytać tę "ulotkę".
http://leki.urpl.gov.pl/files/Encorton1_5_10_20.pdf
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 11 cze 2015, 16:19

Dzięki bardzo za pomoc. Biorę już to dobrze ponad 3 tygodnie, wystarczy mi jeszcze tabletek do wtorku, do tego czasu muszę ogarnąć wizytę u innego lekarza, żeby zadecydował czy kończymy, czy będziemy zmniejszać dawkę. Biorę ten Encorton trochę dłużej niż 2 tyg. więc nie będę ryzykował z kombinowaniem samemu.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 11 cze 2015, 20:37

Nie wolno przerwać, bo to grozi bardzo poważnymi konsekwencjami. Podawanie sterydów ogólnych powoduje, że kora nadnerczy przestaje wytwarzać naturalny kortyzol i po odstawienie leku poziom naturalnych hormonów jest zbyt niski. Stopniowe zmieszanie dawki powoduje, że wydzielanie hormonów przez nadnercza powoli dochodzi do normy.
To jest wiedza podstawowa. Zastanawia mnie u jakie specjalisty się leczysz??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 11 cze 2015, 22:28

Mamcia pisze: Zastanawia mnie u jakie specjalisty się leczysz??
Nie chcę tutaj podawać nazwiska, ale ponoć jeden z lepszych fachowców w Gdyni. Ja mam lekko mieszane uczucia, wydaje się w porządku, ale ma nadmiar pacjentów, wszystko jest na szybko i trochę byle jak. Ma bałagan w tej swojej karcie i on sam się gubi w tym co przepisywał, raz mówi jedno, potem drugie itd. Wiedzę pewnie ma, tylko z organizacją gorzej :roll: Potem wychodzą takie niedomówienia. Przypadkiem zwróciłem na to uwagę, bo kojarzyłem temat sterydów z tego forum i coś mi świtało, że chyba to dawkowanie było bardziej stopniowe, a nie 30mg i nagle stop :wink: Także przejdę się do drugiego gastrologa u którego na początku się leczyłem, mam nadzieję że dobierze dawkowanie tego Encortonu, żeby to miało jakieś ręce i nogi.

Przemek
Debiutant ✽

Post autor: Przemek » 05 lip 2015, 17:28

Czy podczas brania encortonu również mieliście problemy z opanowaniem nerwów? Chodzę po tym leku jak tykająca bomba i nie jestem się w stanie powstrzymać nawet od kłótni o "nic".
CD

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 05 lip 2015, 17:58

norma...proponuje porozmawiać z lekarzem.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

fiona

Post autor: fiona » 05 lip 2015, 22:15

przez pierwsze 3 dni brania sterydu miałam chęć pozabijać wszystkich i wszystko wokół mnie, dodatkowo miałam problem z koncentracją i bolała mnie głowa. najlepiej było nie wychodzić z łóżka, czułam się jak na morzu. Irytował mnie każdy dźwięk, najgorszy był odkurzacz (jego miałam największą chęć przedziurawić). Sterydy biorę już od dłuższego czasu (jest to już 3 próba ze sterydem), gdzie pomimo schodzenia o niewielką część dawki cały ten cyrk rozpoczynał się na nowo i pomimo powrotu na pełną dawkę, nadal trwał.
Jeżeli chodzi o nerwy to się uspokoi, ale możesz mieć jeszcze etap ''robocika'', czyli chcesz wszystko na raz zrobić i pracujesz ciągiem. Etap ''obeżroka'' jest najlepszy, nawet 3 w nocy pod lodówką i non stop się je (nie wyglądam jak beczułka, ale w końcu udało mi się przytyć). a później to już chyba etap lenia, czyli mam wszystko gdzieś.

Teraz moja twarz jest jak księżyc w pełni i pojawia się trądzik. Skóra szybko mi się przesusza, włosy wypadają (chyba zacznę je zbierać i doklejać), a i puchną mi strasznie nogi. Ściągnięcie spodni (skinów) z opuchniętych nóg mogę uznać za kombinację alpejską. No i brzuch niczym oponka.

Jak długo po odstawieniu sterydu jest jeszcze oponka na brzuchu? raczej to nie wynika z obżarstwa, a leków.
Jak długo po odstawieniu sterydu puchną nogi? Czy całość zniknie, tak po paru dniach od odstawienia sterydu?
Zdaje sobie sprawę z tego, że każdy trochę inaczej reaguje na leki.

PS. tak mam dość dziwne poczucie humoru

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 06 lip 2015, 11:11

fiona pisze:PS. tak mam dość dziwne poczucie humoru
haha i brawo :) ja za bardzo nie napuchłem tylko gębowy otwór był tak jak piszesz księzycowy ale zeszlo raz dwa.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Maatylda
Znawca ❃❃
Choroba: nie ustalono

Post autor: Maatylda » 02 sie 2015, 18:55

w szpitalu podawano mi wlewy z hydrocortyzonu, nie mam pojęcia w jakich dawkach, bo byłam nieprzytomna, ale słyszałam coś o 150-300mg na dobę.
a teraz chcą mnie szprycować 60mg encortonu na masę ciała nieco ponad 40kg (nie powinno się przekraczać dawki 1mg na kg m.c.), bo nie wiedzą co robić.
mam już cukrzycę i osteoporozę, bardzo słabą pękającą skórę, uszkodzoną wątrobę i roz*** układ hormonalny. o stanie psychicznym nie będę nawet pisać. a jedynym rozwiązaniem dla lekarzy jest.. encorton w końskiej dawce.

szczerze to jestem na wykończeniu.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę!

by Rosomaki i Spółka :rockon:

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 02 sie 2015, 23:14

matylda zapytałaś się co to ma dać 60 mg Encortonu lekarzy w UK
...gdy starczy dla Ciebie 40 mg + nieco ponad 40*1mg (bo taka jest norma dla Twej wagi )
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 02 sie 2015, 23:19 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maatylda
Znawca ❃❃
Choroba: nie ustalono

Post autor: Maatylda » 02 sie 2015, 23:18

tak, to ma mnie wprowadzić w remisję, cudownie uzdrowić z rzutu i wszelkich dolegliwości.

leczę się w Polsce, w Warszawie.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę!

by Rosomaki i Spółka :rockon:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”