Strona 1 z 1

Kiedy moge odstawić Entocort?

: 05 lis 2017, 16:48
autor: bananek14rks
Witam, mam chorobe Crohna już bardzo długi czas, jakiejś 2 lata, od paru miesięcy biorę po 3 tabletki entocortu dziennie i stąd moje pytanie, kiedy można zejść ze sterydów lub zmniejszyć dawkowanie? czy jest to zależne od CRP czy od czego ? i czy moge na własną ręke obniżać dawke czy musze to konsultować z lekarzem?

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

: 05 lis 2017, 17:36
autor: Tubisia
Każde schodzenie ze sterydów konsultuje się z lekarzem, po sprawdzeniu co dzieje się z organizmem. 2 lata chorowania na CD to krótko :wink:
CRP od dawna nie jest czynnikiem, na który zwraca się uwagę w NZJ, na chwilę obecną o stanie zapalnym decyduje wynik badania kalprotektyny (chociaż nie zawsze odzwierciedla on w 100% stan pacjenta). Entocort to dobry, oczyszczony steryd działający tylko na jelita i płuca.

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

: 05 lis 2017, 18:38
autor: bananek14rks
Czyli biorąc nawet te 3 dziennie nic mi nie będzie?

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

: 05 lis 2017, 19:29
autor: Tubisia
Brałam entocort 9mg prawie 3 lata - różnie bywało. Póki nie masz tragedii typu biegunki z krwią, wymioty, bardzo złe wyniki badań mimo leczenie - dotąd jest ok. Jeśli lekarz nie zalecił jeszcze odstawienia sterydów, nie odstawiaj ich na własną rękę.

A na pytanie "czy biorąc entocort nic mi nie będzie" - nikt Ci tutaj nie da odpowiedzi, bo nie jesteśmy ani lekarzami ani jasnowidzami, by wiedzieć jak Twój organizm zareaguje.

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

: 05 lis 2017, 19:49
autor: Anette28
ja brałam prednisolon 5 lat codziennie po 5mg

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

: 05 lis 2017, 21:27
autor: bananek14rks
a czy idąc na wizyte w sprawie tego odstawienia powinienem zrobić sobie badania krwi żeby miał obraz jaka jest sytuacja ? czy wystarczy sama relacja. Ogólnie raz bywa lepiej raz gorzej z zaostrzeniami. Do tego Entocortu biorę Asamax 3x3 i Imuran 1x3 Ale to są raczej stałe leki, prawda? Czy Asamax i Imuran także obniża sie dawke???

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

: 05 lis 2017, 23:03
autor: Tubisia
Oczywiście, że należy zrobić badania podstawowe krwi idąc na wizytę kontrolną. Asamax jest stałym lekiem, zaś imuran (immunosupresja) nie - zresztą powinieneś co jakieś 3 miesiące kontrolować morfologię jak bierzesz imuran. Radzę na serio pomyśleć o zmianie lekarza, który by Ciebie kontrolował porządniej.

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

: 07 lis 2017, 03:17
autor: Noelia
bananek14rks pisze:Czy Asamax i Imuran także obniża sie dawke???
Jeśli chodzi o Asamax, to dawka 3x3 jest w zaostrzeniu.
Mój mąż też tak brał, a teraz np. przyjmuje 4-0-4.

Z kolei w remisji dawka chemoprewencyjna to zazwyczaj 2-0-2 (generalnie ma być ok. 2 g mesalazyny).

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

: 07 lis 2017, 07:00
autor: Tubisia
Noelia pisze:Z kolei w remisji dawka chemoprewencyjna to zazwyczaj 2-0-2 (generalnie ma być ok. 2 g mesalazyny).
W CD dawka jest stała, ze względu na to, że stan zapalny może przejść przez ściany jelita no i zajmuje cały układ pokarmowy, a nie tylko jelito grube.

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

: 07 lis 2017, 11:15
autor: Noelia
Tubisia pisze:stan zapalny może przejść przez ściany jelita no i zajmuje cały układ pokarmowy, a nie tylko jelito grube.
Ja pisałam konkretnie o Asamaxie :roll: - on i tak działa tylko w jelicie grubym, także jeśli ktoś ma zmiany dodatkowo w cienkim, to ten lek i tak nie ma sensu.
Z preparatów mesalazyny to wówczas Pentasa (działa od żołądka, a potem sukcesywnie w całym jelicie cienkim oraz grubym) albo Salofalk (działa na zmiany w końcówce jelita krętego, a potem w grubym).

Nigdy nie słyszałam, żeby ktoś w remisji (obojętne, czy CD, czy CU) brał stale maksymalną dawkę 3-3-3, czyli w sumie 4,5 grama.
W ulotce Asamaxu jest tak:
Preparat jest wskazany do stosowania:
· w łagodnej lub umiarkowanej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby
· w chorobie Leśniowskiego i Crohna w obrębie okrężnicy, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: w fazie remisji, w celu zapobiegania nawrotom, co najmniej 2 g na dobę w dawkach podzielonych.
Choroba Leśniowskiego i Crohna: w fazie remisji, w celu zapobiegania nawrotom, do 3 g na dobę w 3–4 dawkach podzielonych.
Ale jak wygląda to w przypadku Pentasy czy Salofalku, to nie wiem - mąż od początku przyjmuje Asamax 500 mg.

W artykule prof. Rydzewskiej na temat chemoprewencji (artykuł dotyczy ogólnie wszystkich NZJ) jest napisane tak odnośnie dawek w remisji:
Kilka badań populacyjnych odnosi się także do dawki 5-ASA w chemoprewencji. Skuteczna dawka mesalazyny mieści się w granicach 1,2–2,4 g/dobę, a sulfasalazyny 2,0 g/dobę. Nie notowano istotnej statystycznie zależności dla sulfasalazyny, olsalazyny i dawek mesalazyny <1,2 g/dobę.

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

: 07 lis 2017, 14:43
autor: obyty.z.cu
z tą skuteczną dawką to też trzeba mieć na uwadze wagę delikweta.
Inaczej cherlak 45 kg, a inaczej gdy jest te 80 kg.ale chyba tych 2 g to minimum.a przy wadze wyższej niż średnia BMI to już raczej 2,5 g.
Gdzieś to było w publikacjach..

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

: 08 lis 2017, 07:23
autor: Tubisia
Noelia, ale autor ma CD, a tu jest zupełnie inaczej niż w CU i chemoprewencja jest dawkowana bardzo indywidualnie. To co Obyty dopisał o wadze też ma swoją rację bytu.

Noelia pisze: Nigdy nie słyszałam, żeby ktoś w remisji (obojętne, czy CD, czy CU) brał stale maksymalną dawkę 3-3-3, czyli w sumie 4,5 grama.
Większość osób, które znam, a mających CD bierze max dawki. Jak już wcześniej pisałam CD to zupełnie inne atrakcje niż CU. Trudno zrozumieć to osobom, które nie mają Lesia, że działa się inaczej niż napisane na ulotce :wink: