sterydozależność

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dariah4
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: sterydozależność

Post autor: dariah4 » 20 sie 2011, 17:21

Szczerze to chyba się wszystko uspokoiło, przynajmniej już wczoraj i dzisiaj i wczoraj mnie brzuch ani razu nie zabolał. Może po prostu jestem przewrażliwiona... :neutral: Dzisiaj wieczorem wlewka z Salofalku, więc zobaczę jak sytuacja dalej będzie wyglądała. Gdyby się jednak coś działo, a lekarz by o tych wlewkach sterydowych nie wspomniał to jak się upomnę. maggie0278, dziękuję za wszystkie odpowiedzi :). Dobrze, że jest to forum bo bym na głowę dostała :razz:

[ Dodano: 20-08-2011 ]
Corleone pisze:Ja jestem sterydozależny, a przy większych zaostrzeniach i sterydy nie chcą działać. Teraz brałem 400 mg hydrokortyzonu plus 120 mg solumedrolu (obecnie z tego schodzę bo dostałem metotreksat). Lekarze robią wszystko żebym tylko nie musiał mieć operacji chociaż być może bez tego się nie obejdzie. W przeszłości cyklosporyna, a później remicade uchroniły mnie przed wycięciem jelita.
A nie brałeś nigdy Imuranu albo innego leku tego typu? Bo ja przy pierwszym zaostrzeniu po zejściu ze sterydów od razu dostałam Imuran.
Leki: Asamax 500 4x2

" [...] twoje blizny są twoją siłą."
Paul Coelho

Awatar użytkownika
dariah4
Aktywny ✽✽✽

Post autor: dariah4 » 21 sie 2011, 23:17

Mi po Imuranie spadały leukocyty i właśnie przez to musiałam odstawić. Ja pewnie jeszcze wielu leków nie próbowałam, ale wiadomo człowiek się boi... Dobrze, że chociaż lekarze się starają i nie chcą od razu ciąć :). Tak czy tak będę trzymać za Ciebie kciuki, żeby jednak dało się tej operacji uniknąć :)

Paul Coelho

Awatar użytkownika
dariah4
Aktywny ✽✽✽

Post autor: dariah4 » 25 sie 2011, 18:43

No to się cieszę, że jest poprawa :). Oby się już nie pogorszyło. U mnie na szczęście cisza. :mrgreen: A tak poza tym współczuję tych 6 tygodni w szpitalu, mi 2 tyg ciężko było wytrzymać...

Paul Coelho

marcin820201
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 08 paź 2011, 17:37

Witam. Od końca czerwca jadę na znów sterydach (Encorton). Pod koniec czerwca wyszedłem ze szpitala : mega zaostrzenie s powikłaniami w postaci zapalenia stawów. Luty- maj brałem sterydy 40mg potem schodzenie. Przerwa półtora miesiąca :arrow: mega zaostrzenie :arrow: szpital :arrow: immunosupresja (Aza 100mg) + sterydy (Encorton 60 mg) :arrow: schodzenie. Od początku lipca do teraz przytyłem 6kg. Teraz waga stanęła i zaczynają pojawiać sie krwawienia w wypróżnieniach z rana co któryś tam dzień. Pierwsze pojawiło się przy dawce 20mg Encortonu, później cisza i teraz jak jestem przy dawce 7.5mg Encortonu juz drugie z rana w tym tygodniu. Aza jest cały czas 100mg. Pytanie: czy to oznacza sterydozależność :?: - chodzi o krwawienia z rana i stop na wadze. Dochodzą też lekkie bulgotania w brzuchu i zwiekszyła się ilość wypróźnien. We wtorek odbieram morfologie zobacze co sie dzieje we krwi ale rozwianie watpliwosci juz dzis mile widziane :wink: W polowie cyklu sterydowego i azy poprawa parametrow w postaci zwiekszenia masy krwinki czerwonej, wysycenia jej zelazem, i poprawa wartosci hematokrytu. Po miesiacu na encortonie i azie biale krwinki ponizej 10 tys. Pozniej po kolejnym miesiacu troszke powyzej - wtedy juz schodzenie ze sterydow.
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Z czasem zrozumiesz, że 3 rzeczy się liczą: zdrowie, miłość i.... (Obyty z CU)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 08 paź 2011, 20:39

A gdzie masz zmiany?? Krwawienia wskazują na j. grube, a wtedy sterydy mogą być podawane od południa. I pytanie, które zadaje często - gdzie się leczysz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

marcin820201
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 08 paź 2011, 21:50

Odbytnica do 15cm oraz od zagięcia wątrobowego na całej długości wraz z kątnicą oraz wyrostkiem robaczkowym. Leczę się w MSWiA w Warszawie.
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Z czasem zrozumiesz, że 3 rzeczy się liczą: zdrowie, miłość i.... (Obyty z CU)

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 10 paź 2011, 20:13

To może wystarczy dodać czopki z mesalazyny?? Ale ważny jest całościowy obraz choroby.
Jak leczysz sie na Wołoskiej to zadaj pytanie swojemu lekarzowi.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

GOSIAK29
Debiutant ✽
Choroba: CD u partnera
województwo: małopolskie
Kontakt:

sterydozależność???

Post autor: GOSIAK29 » 17 paź 2011, 10:16

Witam,

mój mąż (CD) w lipcu miał operację-usunięto ropień, kątnicę, w sumie odcinek jelita cieńkiego i grubego o dł.ok.30 cm. Przed operację i po niej maż zażywał 3x1 metypred 16mg, 3x2 Salofalk. Liczba wypróżnień w kilka dni po operacji spadła do 1 na dobę, co było dla nas niezwykle pocieszne bo myśleliśmy, ze juz powoli zbliżamy się do remisji. Kilka tyg.temu zaczeliśmy odstawiać Metypred,zeszliśmy na dawkę 12mg, potem 8 mg i tu już zaczęły się problemy z "przelewaniem" w brzuchu oraz zwiększyła się liczba wypróżnień. Mąż znowu złapał doła, nie wiem jak dotrzeć do niego. Próbuję się dowiedzieć co moze być przyczyną zwiększonej liczby stolców-dietę trzymamy, nic smażonego,tłustego,pikantnego nie je. Czy przyczyną może być zmniejszenie dawki sterydu? czy to sterydozależność?

GOSIAK29
Debiutant ✽
Choroba: CD u partnera
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: GOSIAK29 » 18 paź 2011, 09:53

oczywiście Dni Edukacji już zostały wpisane w nasz kalendarz :wink: , dla towarzystwa zabieramy też moją przyjaciółkę u której niedawno wykryto CU.

tomasz85
Debiutant ✽
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: tomasz85 » 03 lis 2011, 20:27

Metypred zawsze będzie działał na każdego zależy od dawki początkowej na jednego po kilku dniach widać albo po 7 tak jak umnie pierwsze efekty. To nie jest w sumieżaden lek tylko dorażna pomoc przeważnie , po co brać po nad rok skoro jak przestaniesz to i tak szybko się odnawia krew i toaleta ---- tak jak u mnie sterydozależny a osteoporoza dopadnie cie w na starośc problemy ze stawami i kośćmi.

Tomasz
Debiutant ✽
województwo: dolnośląskie

Post autor: Tomasz » 19 mar 2012, 08:19

A ja sterydy biorę już ok 8 lat z krótkimi przerwami. Nie mogę ich odstawić. Lekarz u którego się "leczę", w Wałbrzychu, nie widzi w tym nic złego.
saxt

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 19 mar 2012, 11:52

Tomasz pisze:Lekarz u którego się "leczę", w Wałbrzychu, nie widzi w tym nic złego.
hm...powiedziałbym,że nadinterpretujesz.
Sterydy to zło ,czasem konieczne.
Mam nadzieje,że robisz sobie badania kontrolne,w tym na osteoporozę ?
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 19 mar 2012, 21:07

A poza sterydami??? Sterydy to czasami zło konieczne, ale zło.

Tomasz
Debiutant ✽
województwo: dolnośląskie

Post autor: Tomasz » 19 mar 2012, 22:01

Robiłem badania na osteoporozę. Tragedii nie ma.
Oprócz sterydu biorę jeszcze Asamax i Pentsa czopki.
saxt

darunia_nu
Debiutant ✽

Post autor: darunia_nu » 20 mar 2012, 09:44

Hej. W końcu, po wielokrotnych wizytach na forum, zdecydowałam się do Was dołączyć :) Na CU choruję od 2 lat, mniej więcej 9 na 12 miesięcy w roku jestem na sterydach. Nie rozumiem, jak lekarz może powiedzieć, że nie ma tym nic złego??Tomasz, zdecydowanie zmień lekarza... Po odstawianiu stredydów miesiąc było dobrze i wszystko wracało.. tym razem nie udało nawet mi się z nich zejść.. W końcu wybrałam się do Prof. Rydzewskiej, do Warszawy i potwierdziły się moje obawy.. sterydozależność.. Dostałam informację, że tak naprawdę od kiedy wykryto CU nie miałam jeszcze reemisji, bo to że nie miałam objawów przez miesiąc czy dwa, to nie jest reemisja.. jest ona wtedy, gdy nie ma objawów przez minimum rok.. Pani prof. zdziwiła się, że jeszcze nie dali mi immunosupresantów.. Więc od 2 tygodniu biorę metypred 8 mg, imuran x 1 i asamax x 6.. ale nie ma żadnej poprawy..a jest chyba nawet coraz gorzej... zastanawiam się czy nie zwiększyć ilości medypredu, a także nad jakimiś suplementami typu potas itp...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”