Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
inkaska
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: inkaska » 11 lis 2010, 16:31

a mnie zostało tak do dzisiaj i teraz dla mnie to kłopot, nieraz podkład nawet nie pomaga
cos byc musi do cholery za zakretem;)

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
województwo: mazowieckie

Post autor: mgiełkaa » 11 lis 2010, 19:19

nikłe pocieszenie ale każdy z nas jest indywidualnym przypadkiem. Mnie obrzęki utrzymują się na nogach głównie, policzki swoją drogą...no i brzuszek-balonik.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
inkaska
Aktywny ✽✽✽
województwo: łódzkie

Post autor: inkaska » 11 lis 2010, 21:24

ja biore od 1,5 tygodnia i tak:
nogi puchną, policzki jak zwykle rumieńce, a brzuch - tam znowu pojawił się wałeczek którego nie miałam od ostatnich prawie 2 lat.....
cos byc musi do cholery za zakretem;)

Natalka
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 11 lis 2010, 23:10

inkaska pisze:a mnie zostało tak do dzisiaj i teraz dla mnie to kłopot, nieraz podkład nawet nie pomaga
podkład na chomicze policzki ma pomagać? :???:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 11 lis 2010, 23:19

o faktycznie :doh: toczka pisała o rumianych pyzach,
a to sorry nie zauważyłam, tylko na tych policzkach się skupiłam, bo ja nie miałam kolorków tylko samą opuchliznę :zawstydzony:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie

Post autor: joko25 » 14 lis 2010, 12:25

A ja biore steryd-metypred konkretnie od 9 sierpnia. Zaczelam od dawki 24mg, ale bralam ja dosc dlugo bo 6 tygodni, potem schodzilam z dawki o 4mg co 2 tygodnie. Aktualnie łykam 8mg, jutro powinnam zejsc na 4. Do pazdziernika bylo wszytsko ok-nie tylam (wazylam 53kg przy 164cm wzrostu), nie puchlam, tylko troszke na twarzy...no a w pazdzierniku zaczela sie masakra-zaczelam tyc kilogram na tydzien, mimo iz diety nie zmienilam, puchną mi nogi, w ogole cala czuje sie taka napuchnieta jak balonik. Dlaczego tak sie dzieje? i to tak nagle? moze orgaznim juz jest tym sterydem przesycony....mam tylko nadzieje ze to minie...

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃

Post autor: malapkasia » 14 lis 2010, 12:56

mi się wydaję, że to raczej "zasługa" zmieniających się dawek... na pewno nie przesycenia się... ja zawsze 2-3 dni po tym jak zmieniłam dawkę miałam "coś nowego" oprócz opuchlizny na policzkach i wielkiego brzucha, np. bolały mnie stawy, miałam wysypkę na czole bardziej widoczną, bóle nocne kręgosłupa, skoki ciśnienia - taki ryzyk fizyk :wink: przez prawie 3 miesiące sterydów, przytyłam tylko w 1 miesiącu, ale za to 10kg. i dalej stoje z tą wagą, choć jem dużo mniej i robię brzuszki;)
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie

Post autor: joko25 » 14 lis 2010, 14:00

No juz raz mialam taki scenariusz jak bralam encorton 4 lata temu-wtedy po polrocznej kuracji przytylam 14 kg!!!!! Ale pozniej bralam metypred i takich akcji nie bylo, az do teraz...ta kuracja jest troche inna...dodam ze przez ponad 3 lata bralam sterydy praktycznie non stop-w zaleznosci od stanu jelit-czasem duze dawki, ale zawsze potem schodzilam do 4mg na dobe, calkowicie sterydu nie moglam odstawic....

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 15 lis 2010, 10:01

Ja w miarę jak schodzę z dawki czuję się coraz lepiej tzn. nie mam już obrzęków tak jak na początku. Jeżeli chodzi o jelito to nigdy nie czułam się lepiej.

Awatar użytkownika
eni80
Aktywny ✽✽✽
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: eni80 » 07 gru 2010, 09:50

schodze z dawki , biore metypred obecna dawka 8mg, od jutra 4mg. Opuchlizna nie schodzi, brzucho mam jak balonik . Nie wiem czy to ma związek ze sterydami , ale jak zasypiam to mam zawroty głowy i oczopląs, wrażenie jak bym była na rollercaster ,i kłopoty z oddychaniem przy tym .. :cry:
eni :serce: :serce: :serce:

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 07 gru 2010, 10:16

A mnie rozregulował się cykl. Najpierw dostałam za wcześnie, 5 dni normalna miesiączka. Dwa tygodnie spokoju i od nowa znów od dziś krwawienie... . Żadne w terminie. Schodzę z dawki Encortonu. Czy mam iść do ginekologa już, czy przeczekać? Jeszcze tego tematu nie przerabiałam więc proszę o rady.

Olimpijka

Post autor: Olimpijka » 07 gru 2010, 12:16

martita pisze:mgiełkaa napisał/a:
A mnie rozregulował się cykl.

ja po włączeniu encortonu nie miałąm okresu pół roku, gin mówił, że może się tak zdarzyć.
Ale możesz dla spokoju swojego się wybrać do lekarza
Ja to samo, a i tak potem mialam problemy (po sterydach) i teraz biore leki oraz tabletki antykoncepcyjne.

Awatar użytkownika
eni80
Aktywny ✽✽✽
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: eni80 » 07 gru 2010, 16:43

Ja przez wyniszczenie organizmu nie miałam okresu przez 4 miesiace , tydzień temu miałam , ale tylko przez dwa dni :smutny:
martita pisze: wg mnie to normalne przy sterydoterapii, mi się cuda działy.
Dziekuje za odpowiedz martita :przytul: :przytul: bo szczerze mówiąc to wystraszyłam sie troche
eni :serce: :serce: :serce:

Błażej
Debiutant ✽

Post autor: Błażej » 11 gru 2010, 23:15

eni80 pisze:schodze z dawki , biore metypred obecna dawka 8mg, od jutra 4mg. Opuchlizna nie schodzi, brzucho mam jak balonik . Nie wiem czy to ma związek ze sterydami , ale jak zasypiam to mam zawroty głowy i oczopląs, wrażenie jak bym była na rollercaster ,i kłopoty z oddychaniem przy tym .. :cry:
Cześć

Też ze swojej 'gamy' leków biorę metypred. Zaczynałem od 32mg/dzień. Teraz jestem przy 20mg. Od samego początku zauważyłem u siebie bardzo 'nadęty' brzuch.
Do tego niesamowite uczucie głodu przez cały dzień, lekkie opuchnięcie na twarzy i stawach kolanowych oraz czasem rano bóle właśnie w kolanach.
Myślę właśnie, że te efekty uboczne są powiązane z tym lekiem i mam nadzieję że szybko miną chodź na wadze przybrać to mi nie zaszkodzi :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 12 gru 2010, 15:48

Pani Doktor powiedziała, że dopóki cykl nie jest krótszy niż 20 dni to nie ma powodu dawać hormonów (plastra). Ponadto Encorton raczej by zatrzymał a nie przyspieszył miesiączkę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”