Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
eni80
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie
Kontakt:

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: eni80 » 29 gru 2010, 21:08

Apate pisze:Eni - jedzenie dwa razy dziennie to chyba nie najlepszy pomysł. Przynajmniej tak słyszałam. : )
Ale ja to nie to , ze ja się głodze . Poprostu nie mam ochoty na jedzenie i zmuszam się .
Apate pisze:czuję się osłabiona (plus wliczone w to zawroty głowy).
Mam tak samo :smutny:
eni :serce: :serce: :serce:

Błażej
Debiutant ✽
województwo: mazowieckie

Post autor: Błażej » 31 gru 2010, 17:06

Cześć

Zmuszony jestem się zapytac o coś. Biorę Metypred od ponad miesiąca. Na początku było 32mg /dzień i co tydzień zjeżdzam o 4mg. Od jutra już zejde do 8mg. Dziś rano jak się budziłem to bolał mnie brzuch tak jak miałem remisje.
Troche dziwne bo od kiedy wyszedłem ze szpitala czyli ten ponad miesiąc to żadnych bólów nie miałem. Myślę że to niestety jest nawrót..
Moge wziąć jakieś leki przeciwbólowe? Jeśli tak, to jakie? Bo naprawde te bóle mam dosyć uciążliwe
Dzięki

Awatar użytkownika
Apate
Debiutant ✽

Post autor: Apate » 31 gru 2010, 18:25

Podobno, przynajmniej mnie tak mówiono, przeciwbólowo w nzj można brać tramal.
generalnie przeciwbólowe, które są niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, są niewskazane.
Mnie na stałe zlecono spasmolinę, która działa głównie rozkurczowo. Możesz spróbować No-spy (najlepiej forte, ale jest na receptę - spasmolina, niestety, także).

Poza tym, optymizmu! Ból brzucha nie musi oznaczać zaostrzenia. Lepiej nie martwić się na zapas. Kiedy ból będzie się nasilał lub utrzymywał dłużej, koniecznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Takie moje zdanie ; )
Życzę, żeby ból ustąpił i do siego!

Ps:
Lekami, których przyjmowanie może pogorszyć przebieg choroby Leśniowskiego-Crohna, są:
1. Preparaty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe zaliczane do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (aspiryna, diklofenak, naproksen, piroksykam, indometacyna).
2. Antybiotyki, które niszczą bakteryjną florę jelitową i mogą nasilić biegunkę lub wywołać zaostrzenie choroby.
http://www.chorobacrohna.pl/index/choroba/29

Awatar użytkownika
toczka
Początkujący ✽✽
Choroba: CU

Post autor: toczka » 09 kwie 2011, 12:04

Mam do Was pytanbie: czy przy najnizszej dawce 5mg Encortonu mozna miec skutki uboczne? Glownie chodzi mi o te widoczne golym okiem, tyou obrzeki, okragla twarz itp... :oops:
Na końcu jest zawsze dobrze. A jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to nie jest jeszcze koniec...

Nobody expects the Spanish Inquisition!

Awatar użytkownika
anusia
Aktywny ✽✽✽
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: anusia » 09 kwie 2011, 14:15

Wydaje mi się ,że chyba tak :neutral: chociaż ja specjalnie tego nie zauważyłam sama u siebie , ale jak mnie siostra zobaczyła to od razu zmiany mówiła ,że widoczne są :wink:
imuran ,asamax ,kontracept
HUMIRO OBYŚ JUŻ NIGDY NIE BYŁA MI POTRZEBNA !Znów będziesz ze mną :) Jesteśmy razem od 18 marca (ja i humira )

Awatar użytkownika
dariah4
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: dariah4 » 22 sie 2011, 10:12

Kurczę, mój wąsik staję się coraz bardziej widoczny :mad: . Tak się zastanawiam nad pójściem do kosmetyczki, żeby mi go jakoś usunęła, ale boję się żeby potem nie zaczął rosnąć jeszcze bardziej...
Leki: Asamax 500 4x2

" [...] twoje blizny są twoją siłą."
Paul Coelho

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 23 sie 2011, 13:18

dariah4 pisze:Tak się zastanawiam nad pójściem do kosmetyczki, żeby mi go jakoś usunęła, ale boję się żeby potem nie zaczął rosnąć jeszcze bardziej...

bez obaw Daria, moja Klaudia chodzi tak średnio co 3 miesiące na usuwanie woskiem. Niestety pozostsłości po sterydowe nie są "fajne" a dzieciaki w szkole bezwzględne :neutral:
W ogóle jej nic mocniejszy nie odrasta, nawet te włoski chyba się osłabiają i jest to owłosienie słabsze.
Jedyne co to nie wolno wystawaić miejsc po depilecji (i epilacji) na słońce, trzeba smarować kremem z filtrem bo ta część jest wtedy bardziej wrażliwa i mogą wystąpić przebarwienia.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
dariah4
Aktywny ✽✽✽

Post autor: dariah4 » 23 sie 2011, 23:52

maggie0278 pisze:bez obaw Daria, moja Klaudia chodzi tak średnio co 3 miesiące na usuwanie woskiem.
No to chyba też się wybiorę. Niby z daleka aż tak bardzo nie widać, jest taki jakby "cień", ale z bliska to już widać czarne włoski.
maggie0278 pisze: Niestety pozostsłości po sterydowe nie są "fajne" a dzieciaki w szkole bezwzględne
O tak, to jest prawda, chociaż jak chodzę do liceum i wszyscy niby rozumieją, że biorę leki i mam takie różne skutki uboczne, to jednak to wielkie zdziwienie i rozmowy moich znajomych na widok mojej chomikowatej twarzy były dla mnie dość dziwne i niezręczne Poza tym czasami mam wrażenie, że wszyscy jakoś dziwnie patrzą na moją twarz po sterydach.

Paul Coelho

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 24 sie 2011, 00:13

dariah4 pisze:czasami mam wrażenie, że wszyscy jakoś dziwnie patrzą na moją twarz po sterydach.
dokładnie takie samo przeświadczenie miała Klaudia, a że efekty spektakularne przypadły akurat na czas komunijny, to po dziś dzień zdjęć z Komunii nie ogląda :neutral:

a na depilację chodzi po to,żeby chłopacy ją SUMEM przestali nazywać :neutral:
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
dariah4
Aktywny ✽✽✽

Post autor: dariah4 » 24 sie 2011, 10:05

maggie0278 pisze:a na depilację chodzi po to,żeby chłopacy ją SUMEM przestali nazywać :neutral:
To straszne co w dzisiejszych czasach te dzieciaki potrafią wymyślić...

Ja pamiętam jak miałam taką grubą twarz w Boże Narodzenie w zeszłym roku, wtedy właśnie mój dziadek myślał, że ząb mnie boli i dlatego mi twarz tak spuchła :razz: . Nawet nauczyciele mi się pytali co się stało, haha chyba nie zapomnę twarzy mojej chemiczki kiedy mnie zobaczyła :lol:.

Paul Coelho

Awatar użytkownika
dariah4
Aktywny ✽✽✽

Post autor: dariah4 » 24 sie 2011, 14:58

kota pisze:ogolnie ludzie potrafia narobic przykrosci, a wez tlumacz kazdemu, ze to nie Twoja wina...
No niestety wszystkim się nie da tego wytłumaczyć, ale ja uważam, że ktoś kto sam nie musi przez to wszystko przechodzić nigdy tego w pełni nie zrozumie.

Paul Coelho

Awatar użytkownika
KeyO
Początkujący ✽✽
województwo: -- poza Polską --

Post autor: KeyO » 24 sie 2011, 19:58

No ja tez puchnę, wolno ale systematycznie ;)
Najgorsze tym razem sa bóle stawów. Tak mi dokuczają kostki, że mam problem w pracy - a nie moge siedzieć przy biurku non stop, bo odpowiadam za rozdział pracy.
Tez ciągle muszę się tłumaczyć co jest ze mną ostatnio nie tak - zreszta trudno ukryć, bo wyglądam wybitnie słabo...
Niestety w UK chorobowe jest tak niskie, że zawsze wracam do pracy jak tylko jestem w stanie się poruszać.
Boże spraw abym stała się człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies...

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: deth » 24 paź 2011, 18:03

Do efektów ubocznych, chcę jeszcze dopisać mój przypadek: martwica głowy kości udowej - najprawdopodobniej jest właśnie efektem długiego czasu przyjmowania sterydów :suchy: o ile osteoporoza jest odwracalna - tak martwica już nie (choć tu też nie mam pewności - bo w opiniach lekarzy jest 2:1 - że nic z tym zrobić się nie da)
jest na dziś tak, ze jeżeli stan się pogorszy i dojdzie do zapadnięcia głowy kości udowej, czeka mnie wymiana stawu biodrowego :suchy:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 24 paź 2011, 20:06

Na szczęście dziś wymiana stawu to jest standard. Operację wykonuje się nawet u 100-latków. Więc głowa go góry. Nie wiem jak jest z podawaniem bifosfonianów w osteoporozie w NZJ? Ale poziom wapnia i wit D3 powinniście mieć sprawdzane.
BYł art na temat leczenia w jednym z kwartalników.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: deth » 24 paź 2011, 20:35

Właśnie poziom wapnia był niby ok, sam lekarz się dziwił skąd tak zaawansowana osteoporoza, przy tak dobrych wynikach. a z dalszym leczeniem osteoporozy, mam zgłosić się do rodzinnej, bo jak powiedział ortopeda, podawanie leków na osteoporoze nie leży w jego gestii. Nie łamię się, póki się nie połamię :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”