Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
eni80
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie
Kontakt:

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: eni80 » 12 gru 2010, 16:36

Błażej pisze:Zaczynałem od 32mg/dzień.
Tak samo jak ja . Natomiast ja , załatwiłam sie nieżle. lekarz napisalł na karteczce dawkowanie 3-3-0 przez dwa tygodnie, potem 3-2-0. to 0 to napisal tak jakoś dziwne z ogonkami jakimiś , tak jak to lekarze piszą . Nic nie wytłumaczył . patrząc na tą kartkeczkę z dawkowaniem byłam przekonana ze 3-3 to 3 razy dziennie po 3 tabletki . Na kontrolnej wizycie złapał sie aż za głowe ... Tak się załatwiłam . Przez dwa tygodnie przybrałam na wadze 10 kg masakra , za dużo w tak krótkim czasie .
Błażej pisze:bardzo 'nadęty' brzuch.
Do tego niesamowite uczucie głodu przez cały dzień, lekkie opuchnięcie na twarzy i stawach kolanowych oraz czasem rano bóle właśnie w kolanach.
Identycznie jak ja. W chwili obecnej trzy dni temu skończyłam kuracje sterydowa. Brzuch nadal wydęty jak w 6 miesiącu ciąży. Policzki jakby trochę mniejsze. Nie wiem czy dobrze robię, ale pije wodę zródlaną 1,5 litra dziennie , w celu szybszego pozbycia sie opuchlizny. Na szczęście jak miałam dawkę 8 mg dziennie apetyt już był nieco mniejszy . Na słodycze również. Na dizeń dzisiejszy nie chce mi się wcale słodyczy i jeść też niebardzo :roll:
eni :serce: :serce: :serce:

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Post autor: mgiełkaa » 15 gru 2010, 20:16

No to niezły bigos. Ja przez to szybkie nabranie kilogramów mam teraz rwę udową...Apetyt już mam mniejszy i na słodycze normalnie reaguję (potrafiłam zjeść na raz tabliczkę czekolady albo kogel-mogel o zgrozo....
Schodzę z dawki, waga stoi w miejscu, a tu święta idą i tyle pokus...
Mimo tego wszystkiego remisja najważniejsza..nie wiem czy ten stan utrzyma się ale dzięki sterydom zaostrzenie zażegnane.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
eni80
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: eni80 » 15 gru 2010, 20:39

mgiełkaa pisze:Schodzę z dawki, waga stoi w miejscu, a tu święta idą i tyle pokus.
Ja spadlam ja jestem 5 dzien bez sterydow i narazie spadlam z wagi tylko 2kg:( a brzych mam nadal wydety . Mam nadzieje ze do sylwestra jeszcze sadne z wagi .. oby

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 17 gru 2010, 13:08

ja do Sylwestra pewnie nie spadnę ale mam nadzieję, że do lata, żeby wyjść na plażę jak człowiek, a nie monstrum...

Awatar użytkownika
eni80
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: eni80 » 17 gru 2010, 14:17

mgiełkaa pisze:ja do Sylwestra pewnie nie spadnę
No u mnie to samo ciężko to widzę. waga tez nie spada :mad: ni hu hu. O właśnie Mgiełka byle do lata się jakoś unormowało . Bo ja mam takie kompleksy i brak akceptacji samej siebie .... echh te wałeczki na brzuchu i policzki chomikowate :smutny:

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 17 gru 2010, 21:32

eni80, na pewno nie jest tak źle, a będzie tylko lepiej, wyluzuj :wink:

[ Dodano: 17-12-2010 ]
moja miesiączka trwa już 10 dni....w środę znów do lekarza, bo chyba teraz to dziwne...skończy się jak następna będzie miała się zacząć?

[ Dodano: 19-12-2010 ]
od jutra już bez encortonu....mam nadzieję, że na razie nie będę musiała wrócić do niego...wolałabym nie ...lekarze też...pożyjemy zobaczymy jak długo się da.... Chwilowo wszystko ok poza wagą oczywiście.

Awatar użytkownika
toczka
Początkujący ✽✽

Post autor: toczka » 25 gru 2010, 21:08

Dzisiaj jest drugi dzień bez encortonu. Oprocz ciaglej sennosci i (w koncu!!!!) przesypiania calych porankow jest ok!
Nie mialam jakis super wielkich efektow ubocznych ale teraz bede mogla zabrac sie za siebie porzadnie! Na nowy rok obiecuje sobie, ze znowu bede śliczna jak kiedys :)))
Na końcu jest zawsze dobrze. A jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to nie jest jeszcze koniec...

Nobody expects the Spanish Inquisition!

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 26 gru 2010, 19:49

u mnie sześć dni bez Encortonu. Waga stoi raczej w miejscu ale czuję się lepiej. Niestety bolą mnie mięśnie i kręgosłup. Sensacji od strony jelit nie mam (poza jednym na własne życzenie: trawki mi się zachciało). Ogólnie ok. Mam nadzieję, że tak już zostanie. Niestety cera już nie taka gładka i pojawiły się drobne wypryski.

Awatar użytkownika
CatAnn
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: CatAnn » 26 gru 2010, 19:50

mgiełkaa pisze:Niestety cera już nie taka gładka i pojawiły się drobne wypryski.
Po odstawieniu krótki czas mija, i cera wygładza się do stanu sprzed sterydów, więc akurat tym się nie martw :)
Ulepimy dziś bałwana, Cudusiu...?
Rozpoznanie: czerwiec 2003 - CD. Stan: remisja, anemia, depresja, zab. adaptacyjne. Wzrost, waga: 166 cm, 52 kg. Leczenie: CSK MSW. Leki: adalimumab, mesalazyna, wenlafaksyna, lamotrygina.

aglo-meracja
Debiutant ✽

Post autor: aglo-meracja » 27 gru 2010, 20:13

Nie wiem jak wy ale dla mnie kompletne zło to metypred! Przez ponad dwa miesiące brałam po 32 mg i utyłam całe ciało w okropnych rozstępach!! Twarz jak chomik! No i najgorsze dla kobiety! Paskudny wąsik ! Nic no trzeba było go wydepilować , a teraz mam entocort i jestem zadowolona nie mam zbyt duzo efektów ubocznych raczej jeszcze pozostałości po metypredzie, szkoda tylko że coś słabo na jego działąnie reaguje mój organizm.

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 28 gru 2010, 16:17

Wąsik też jest niestety. Jednak wolę to wszystko niż siedzieć stale w kibelku lub myśleć gdzie on jest najbliżej. Teraz mogę wyjść gdzie chcę nawet jak WC niekoniecznie jest na trasie. Jestem o dobre 10kg cięższa, bolą mnie gnaty, kolana od tego nadmiaru, mam wąsik nad górną wargą (od czego są plasterki) ale brzuch mnie nie boli i zaczynam po prostu żyć. Rano trochę jest nie za dobrze, bo muszę biec szybko do łazienki ale potem jest już OK> A to wszystko dzięki Encortonowi. Trudno: skutki uboczne są jednak niczym w porównaniu z poprawą stanu zdrowia. Takie jest moje zdanie.

Awatar użytkownika
eni80
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: eni80 » 28 gru 2010, 16:57

Ja miałam po raz pierwszy w życiu kontakt ze sterydami. Dostałam METRYPED. w ciągu tygodnia 10 kg wiecej , buzia jak u chomika. 20 dzien bez metrypedu ale wcale nie spadłam z wagi , brzuch dalej wydęty, czuje się jak bałwan. niezgrabnie,,, Dużo nie jem , W sumie to zastanawiam się nad jakąś dietą tylko jaką ????

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Miska Ryżu » 28 gru 2010, 17:38

jeżeli przytyłaś podczas brania sterydów to tak sama z siebie nie schudniesz. Co innego jest zatrzymać wodę w organiźmie i spuchnąć a co innego przytyć. Może zamiast diety lepsze jakieś ćwiczenia/ basen/ ogólnie ruch? :)
Smutno Ci? A może budyń? :)

Awatar użytkownika
eni80
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: eni80 » 29 gru 2010, 18:16

gdzieś wyczytałam , że się wraca do poprzedniej wagi jak wszystko z organizmu zejdzie, ruch - hmmm , no fakt nie ćwicze, ale też nie siedze całymi dniami . Mam trzy pociechy w domu :roll: Jem dwa razy dziennie - małe porcje - w sumie to zmuszam się bo jeść to m isie wcale nie chce. I nadal mam to brzucho duże.

Awatar użytkownika
Apate
Debiutant ✽

Post autor: Apate » 29 gru 2010, 19:39

aglo-meracja pisze:Nie wiem jak wy ale dla mnie kompletne zło to metypred! Przez ponad dwa miesiące brałam po 32 mg i utyłam całe ciało w okropnych rozstępach!! Twarz jak chomik! No i najgorsze dla kobiety! Paskudny wąsik ! Nic no trzeba było go wydepilować , a teraz mam entocort i jestem zadowolona nie mam zbyt duzo efektów ubocznych raczej jeszcze pozostałości po metypredzie, szkoda tylko że coś słabo na jego działąnie reaguje mój organizm.
A ja - kiedy zmieniłam encorton na entocort - nie zauważyłam wielkiej różnicy. Przy zmianie strasznie łupały mnie stawy i mięśnie.
Wciąż mam chomikowatą twarz, ciągle wracam do dawki początkowej (9 mg), ciągle problemy z trądzikiem sterydowym i owłosienie też jest straszne.
A entocort biorę od sierpnia.

I nie wiem jak to jest - sterydy biorę od końca maja i od tego czasu schudłam 7 kg. :neutral:

Eni - jedzenie dwa razy dziennie to chyba nie najlepszy pomysł. Przynajmniej tak słyszałam. : )

A jak radzicie sobie z ruchem, kiedy bolą stawy? Przyznać muszę, że moja aktywność fizyczna ogranicza się do chodzenia. Wszystko inne strasznie szybko mnie męczy - spacery z resztą też - raz, że bolą kolana, kark etc., a dwa, że ciągle czuję się osłabiona (plus wliczone w to zawroty głowy).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”