O sterydach raz jeszcze

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
madziula
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Re: O sterydach raz jeszcze

Post autor: madziula » 06 sie 2006, 22:40

brałam controloc przez jakiś moment, ale jakoś nie podziałało...
kokodżambo i do przodu
podejrzenie choroby Crohna

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Raysha » 08 sie 2006, 09:41

Heja też biore sterydy,mam encorton,imuran,pantase,calperos1000,alfacalcidol,ascofer,kalipoz,asmag :neutral: jak narazie czuje sie róznie.Mam też osteopenie i celiakię (nie na 100%) oraz niedoczynność przytarczyc

Agat
Debiutant ✽
Choroba: CU

Post autor: Agat » 17 sie 2006, 22:51

Mamcia pisze:To lek jak wyżej, czyli na reflux. We wskazaniach terapeutycznych nie ma naszych chorób. Nie wiem dlaczego je zapisują. Może Ranka coś znajdze w farmakologii.
Mamcia
Ja chyba wiem dlaczego. Sterydy hamuja powstawanie m.in. prostaglandyn czyli mediatorow stanu zapalnego ale z drugiej strony prostaglandyny dzialaja ochronnie na zoladek jak ich nie ma... biedny zoladek :cry: poza tym sterydy zwiekszaja wydzielanie kwasu solnego w zoladku, ktory niszczy blone sluzowa. a omeprazol to bloker pompy protonowej, zmniejsza kwasnosc soku zoladkowego czyli chroni blone sluzowa zoladka.
no to chyba tyle, jednym slowem nasze zoladki nie maja lekkiego zycia :roll:

Zablokowany

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”