Strona 1 z 1

Cimzia-lek biologiczny

: 13 lip 2017, 23:03
autor: kefirek
Czy ktoś z Was leczy się Cimzią? Zostałem zakwalifikowany na leczenie biologiczne właśnie Cimzią z programu reumatoidalnego (ciężki stan ZZSK + Crohn). Lekarz prowadzący Crohna nie miał wcześniej do czynienia z tą nazwą handlową (głównie Humira) ale, że to jest bloker anty-TNF stwierdził, że bogu dziękować jeśli udało się załapać na ten program. W polskiej sieci Cimzia głównie odnosi się do ZZSK a nie do Crohna czy CU. W sieci anglojęzycznej jak najbardziej Cimzia jest wiązana z Crohnem. Ma ktoś doświadczenia z tym lekiem?

Rozpoczęcie leczenia ma zacząć się w sierpniu.temat został doprecyzowany

Re: Cimzia-lek biologiczny

: 13 lip 2017, 23:10
autor: Anette28
niestety pierwszy raz słyszę, aż poszukałam informacji na temat tego leku link i rzeczywiście w Polsce nie jest łączony z CD

Re: Cimzia-lek biologiczny

: 14 lip 2017, 01:46
autor: Tubisia
O proszę, muszę się o to zapytać, czy dałoby radę mnie na to zakwalifikować zamiast operacji.. A z ciekawości mozesz napisać, gdzie się na to leczenie dostałeś? Znaczy od konkretnego lekarza/szpitala?

Re: Cimzia-lek biologiczny

: 20 lut 2018, 22:51
autor: kefirek
8 stycznia zacząłem leczenie cimzia z programu reumatologicznego, w przypadku crohna startowalem z poziomu utrzymujacej sie 2 letniej remisji z asamaxem i azathioprine. Po 3 dawce uderzeniowej (2 zastrzyki) pojawiły sie boleści brzucha, zwiększona motoryka jelit ale bez krwi czy buegunek. Jest to opisywany efekt uboczny cimzii. Od 5 dni z czlowieka sie leje woda i szybkie sprinty do kibelka, na szczęście bez krwi (grypa zoladkowa raczej to nie jest bo łkam jeszcze nifurokazyd i bez efektu) . W poniedziałek mialem mieć kolejny zastrzyk ale pielęgniarkai odmówiły z racji efektow jak wyzej. Jutro widzę sie z lekarzem (reumatolog), gastrolog dopiero w przyszłym tygodniu.

Patrząc na mnie biologia w postaci cimzii raczej zaszkodziła aniżeli pomogla. W programie reumatologicznym maja jeszcze humire i cos innego, ale póki co ten złoty lek (biologia) o kant stołu rozbic.

@Tubisia
Nie widziałem wcześniej Twojego postu, więc sorry ze dopiero teraz. Jestem u dr Biernata, szpital im. Dietla w Krakowie plus przychodnia reumatologiczna na Batorego (też Biernat), crohn w wojskowym u dr Kucia.

Re: Cimzia-lek biologiczny

: 21 lut 2018, 07:18
autor: Tubisia
kefirek pisze:
20 lut 2018, 22:51
@Tubisia
Nie widziałem wcześniej Twojego postu, więc sorry ze dopiero teraz. Jestem u dr Biernata, szpital im. Dietla w Krakowie plus przychodnia reumatologiczna na Batorego (też Biernat), crohn w wojskowym u dr Kucia.
Serdecznie radzę zmienić szpital leczenia.... Dr Kucia sympatyczny człowiek, ale niestety stłamszony przez ordynatora, nie ma siły przebicia, co przekłada się na leczenie. O dr Biernacie jako reumatologu nic nie słyszałam - a odwiedzam kilku w Krk. Polecam dr Marcinkowska (pracuje w LM i w szpitalu na Dietla), dr Sobczyk (pracuje w LM i również w którymś szpitalu, nie pamiętam w którym tylko) - te panie mają naprawdę świetną opinię w Krakowie. Zresztą powala mnie zachowanie Twojego reumatologa, bo mając dostęp do bezpiecznej dla jelit, świetnie działającej na stawy Humiry nie podał Ci jej....

Re: Cimzia-lek biologiczny

: 21 lut 2018, 10:38
autor: zwege
kefirek pisze:
13 lip 2017, 23:03
Zostałem zakwalifikowany na leczenie biologiczne właśnie Cimzią z programu reumatoidalnego (ciężki stan ZZSK + Crohn).
temat został doprecyzowany
A czy masz zmiany radiologiczne w kręgosłupie w przebiegu ZZSK? Masz postać osiową czy obwodową? Refundacja mówi, komu można przyznać leczenie:

3. Leczenie inhibitorami TNF alfa świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK); (ICD-10 M 45) - program lekowy - załącznik B.36
4. Leczenie certolizumabem pegol pacjentów z ciężką, aktywną postacią spondyloartropatii osiowej (SpA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK; (ICD-10 M46.8) – program lekowy – załącznik B.82

Moim zdaniem te 2 punkty się wykluczają, bądź się nie znam. W każdym razie reumatolog powiedziała mi, że mimo, że mam stwierdzone ZZSK osiowe ze zmianami radiologicznym nie kwalifikuje się i nie bede do Cimizia w ogóle.

Re: Cimzia-lek biologiczny

: 21 lut 2018, 12:52
autor: kefirek
Co do wojskowego - póki co śmiem twierdzić, że w całym przebiegu choroby jedyny szpital i lekarze którzy mi pomogli i wprowadzili w długą remisję. Poprzednie leczenie pozostawię bez komentarza. Nie mówię, że nie może być lepiej ale póki co nie mam im nic do zarzucenia.

co do ZZSK musiałbym zerknąć w papiery, w każdym bądź razie i RTG i rezonans wykazywał zmiany III stopnia czyli z tego co pamiętam, najwyższe zmiany klasyfikujące do biologi.

Co do samego dr Biernata trafiłem tam z polecenia znajomego reumatologa, jako jednego z lepszych specjalistów w tym zakresie.

Re: Cimzia-lek biologiczny

: 21 lut 2018, 16:31
autor: Tubisia
Tylko, ze cimzia to typowa biologia w reumatologii wykluczająca się z leczeniem NZJ - w tym zakresie ufam bardziej zdaniu reumatologów z Instytutu Reumatologii aniżeli nieznanemu lekarzowi reumatologowi z Krakowa. Poza tym o biologię można się starać poza sztywnymi wyznacznikami refundacji NFZ. W przypadku posiadania chorób reumatologicznych i NZJ nie ma innej możliwości, niż leczenie choroby podstawowej jelitowej, dopiero później reumatologicznej ze względu na to, że nie można brać NLPZ i praktycznie większości biologii z reumatologii. To podstawowa wiedza jaką każdy dobry reumatolog powinien się wykazać.

Re: Cimzia-lek biologiczny

: 21 lut 2018, 18:23
autor: zwege
Tubisia pisze:
21 lut 2018, 16:31
Tylko, ze cimzia to typowa biologia w reumatologii wykluczająca się z leczeniem NZJ
Za granicą leczą Cimizia CD więc nic się nie wyklucza.
Tubisia pisze:
21 lut 2018, 16:31
nie można brać NLPZ i praktycznie większości biologii z reumatologii.
NLPZ jak najbardziej zabronione, ale z tą większością biologii to trochę przesadzasz ;) NZJ i choroby reumatyczne są bardzo ze sobą powiązane i często leczy się je wspólnymi lekami. NZJ może być powikłaniem chorób reumatycznych i na odwrót.