Pentasa

preparat jest wskazany w leczeniu wrzodziejącego zapalenia odbytnicy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gregtech

Re: Pentasa

Post autor: gregtech » 26 sie 2010, 12:58

nestetin93 kup sobie Espumisan :)

aleksandra_ff
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: aleksandra_ff » 16 paź 2010, 02:15

Jakoś od ponad tygodnia biorę Pentase w tabletkach. 4g na dobę. Od kiedy zaczęłam brać wydaje mi się, że dostałam zaostrzenia, bo czyści mnie po każdym posiłku i nie tylko. :cry: Mam skurcze brzucha i ogólnie jestem bardzo słaba. Wydaje mi się, że to od tych tabletek. Miał ktoś podobne objawy? Zastanawiam się czy mogę do następnej wizyty u lekarza( listopad) odstawić te tabletki...bo bez nich czułam się lepiej. Wiem, że trzeba brać cały czas leki, ale pentasa nie daje mi funkcjonować :smutny:
Jeśli uważasz, że kobiety to słaba płeć, spróbuj w nocy przeciągnąć kołdrę na swoją stronę.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 16 paź 2010, 19:33

Odpowiedź nie jest prosta. Skoro dostałaś lek to znaczy się, że nie jesteś w remisji. Gdzie masz zmiany zapalne? Jakie leki brałaś wcześniej i wiele pytań, aby cokolwiek poradzić. Możesz też zadzwonić do swojego lekarza i zapytać się co zrobić w tej sytuacji.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

aleksandra_ff
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: aleksandra_ff » 16 paź 2010, 20:57

Rezonans wykazał, że zmiany zapalne mam w illeum terminale. Trochę mi niezręcznie dzwonić do lekarza , bo byłam u niego pierwszy raz. Raz próbowałam się dodzwonić na jego prywatny numer, ale nie odbierał. Wczoraj i dzisiaj eksperymentalnie nie wzięłam pentasy i nie mam bólu brzucha, biegunki ,nic... Dlatego zastanawiam się czy nie odstawić lekarstw, na dwa, trzy tygodnie. A jak będę w Polsce, to poproszę lekarza żeby jakoś inaczej ustawił mi leczenie.

Wcześniej brałam pentase we wlewkach, asamax w czopkach, tabletkach. Jednak to było jeszcze przed diagnozą , więc te leki nie dawały żadnej poprawy, bo zmiany mam w jelicie cienkim, a nie jak przypuszczano w grubym.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 16 paź 2010, 21:13

Ja bym jednak zadzwoniła, bo może zmiana na salofalk może dać poprawę i mogą nie wystąpić działania niepożądane. przy zmianach w ileum terminlale standardem leczenia jest budesonid dojelitowy. To tyle mówi wielka księga.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

aleksandra_ff
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: aleksandra_ff » 17 paź 2010, 15:19

Tak, wiem że budenosid. Oprócz pentasy miałam też przepisany budenofalk. Ale byłam dzień przed wyjazdem i z powodu braku leku w aptekach i trudnościami w zamówieniu, kupiłam tylko pentase. To jest też moja wina, bo następnym razem nie będę się zaopatrzała w leki dzień przed wyjazdem, tylko wcześniej by apteka zdążyła je sprowadzić z hurtowni.

Penatse jednak wzięłam, nałykałam się stoperanu i jakoś funkcjonuję. Lekarz powiedział, że za nic nie mogę odstawić leku, bo jestem w zaostrzeniu. :smutny:
Jeśli uważasz, że kobiety to słaba płeć, spróbuj w nocy przeciągnąć kołdrę na swoją stronę.

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃
województwo: lubelskie

Post autor: malapkasia » 15 lis 2010, 10:32

zadzwoń do gastrologa :wink: lepiej zapytać, może np. Ci powiedzieć żebyś przez tydzień brała większą dawkę. ja mam koleżankę, której lekarz powiedział, żeby w razie zaostrzenia sama sobie zwiększyła dawkę na kilka dni, np. o 1 tabletkę, a czopki bierze swoją drogą w razie potrzeby.
ps: mi ogólna też nie chciała pomóc, ale kazała dzwonić do gastrologa, on decyduje czy już szpital czy tylko zwiększenie dawki, czasem tylko dawka wystarczy...
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

genus
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --

Post autor: genus » 15 lis 2010, 10:43

Przy CU ile masz zmiany? Moze wlewki by pomogly? Bo Pentasa slabo chyba dziala na koniec jelita grubego. Ja tez biore pentase 3x2 tabl (tez zmiana z asamaxu),dziala u mnie super, ale na zmiany w koncowym odcinku jelita musialam dokladac mesalazyne "od dolu"

genus
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --

Post autor: genus » 15 lis 2010, 14:23

Ogolnie moze nie doczytalam, ale czy nie jestes pod opieka jakiejs przychodni specjalistycznej tzn gastrologa? Bo przy CU taki ogolny lekarz to za malo chyba tzn przy zaostrzeniu przynajmniej. taki lekarz po wypisaniu ze szpitala chyba cie prowadzi?
justam pisze:Ehh tylko do szpitala nie chcę
Nie trzeba zaraz w szpitalu ladowac, jest jeszcze wiele mozliwosci, wlewki, sterydy, tak ze sie nie przejmuj.

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃

Post autor: malapkasia » 15 lis 2010, 14:39

zaraz zaraz .. jesli jesteś pod opieką konkretnego lekarza-gastrologa, to jaki problem zadzwonić? albo po prostu podejść do Niego(do przychodni, czy na oddział) i zapytać? nie musisz umawiać się na wizytę od razu, jeśli będzie potrzebował to "upchnie Cie" na najbliższy dzień kiedy będzie przyjmował pacjentów i karze przyjść jeszcze raz, a jak nie to po prostu podpowie co masz zrobić. Gastrolodzy wiedzą, że ludzie mogą przyjść do nich zawsze, bo w końcu różna może być reakcja na jedzenie. Nie zje Cie za to :razz: . I tak dziwne, ze nie dał do siebie telefonu :neutral:
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃

Post autor: malapkasia » 15 lis 2010, 22:19

wizyta wizytą, ale jak coś niepokoi to warto zaczerpnąć informacji... sumienie spokojniejsze... widocznie potrzeba Ci czasu..
ja najpierw(w szpitalu) dostałam Pentase, później miałam odstawioną na tydzień-albo 2(ten sam pobyt w szpitalu), a później jak ja przepisał (tez ten sam pobyt w szpitalu) tak biorę w kółko...i pomaga:)
więc życzę cierpliwości:)
a co do lekarza, poszukaj opinii o tej doktor, ewentualnie poszukaj kogoś lepszego i idź do drugiego...

SNCF
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Post autor: SNCF » 25 mar 2011, 11:23

-Czy Pentasa i Duspatalin Retard mozna przyjmować razem?
-Po jakim czasie powinna Pentasa przyjmowana 3x2tabl 500mg zacząć działać?

Pozdrawiam

SNCF
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Post autor: SNCF » 25 mar 2011, 11:45

Dziekuje za odpowiedz

czy Pentasa czyli Mesalazyna wpływa na polepszenie wchłaniania/trawienie?

Pozdrawiam

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 25 mar 2011, 20:46

SNCF pisze:czy Pentasa czyli Mesalazyna wpływa na polepszenie wchłaniania/trawienie?
właściwie można powiedzieć, że pośrednio tak, bo jest to lek przeciwzapalny, więc dzięki jego działaniu owrzodzenia w jelicie goją się i jelito (cienkie) znów zaczyna funkcjonować normalnie, co oczywiście ma pozytywny wpływ na wchłanianie składników pokarmowych.
:wink:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

marcin820201
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 27 mar 2011, 21:12

Od kilku (3 dni) leczę się Pentasą we wlewkach. Jak jak narazie jest to jedyny lek po którym zaobserwowałem konkretne rezultaty tj. ustepowanie krwawienia. Choruję na CU zmiany zapalene są silne (Mayo III) i obejmują ostatnie 18cm jelita grubego. Po pierwszej wlewce zaobserwowałem ustąpienie krwawienia to tj. brak widocznej krwi w wypróżnieniu. Efekt utrzymywał się do wczesnych godzin wieczornych nastepnego dnia. Wlewkę wykonuję 1x dziennie przed snem tj około godz 24. Jak dota d lecze się już ponad miesiąc preparatami Pentasy (Asamax) stosowanymi doustnie, oraz Encorton rownież doustnie. Moja lekarz zapisała mi 14 wlewek i kazała się zgłosić 4.05.2011. Wobec tego mam pytanie? Czy wobec nieciągłości działania leku pomiędzy jedną wlewka a drugą (tj powrót krwawień pomiędzy wlewkami) taki plan terapii Pentasą będzie wystarczający do wyindukowania reemisji :?: Jeśli ktoś miał podobne doświadczenia proszę o wypowiedź. O wypowiedź proszę również osoby, które słyszały/ są zorientowane w tej kwestii.

[ Dodano: 12-04-2011 ]
Hej, jestem już po leczeniu pentasą we wlewkach - efekt b. dobry niestety po 2 tyg. takiej kuracji gdzie krwawienia calkowicie ustaly po 3 dniach przerwy pojawiają się znowu. A juz tak dobrze się czulem. Moja lekarka nie wiem na co czeka - jaki zamysl ma bo wizyta kolejna dopiero 4 maja - tj. chyba dala czas na ponowny rozwój krwawien przez miesiac bo dalszyh dawek nie zapisala. Eh zycie - to juz prawie 3 miesiace zaostrzenia i 12 kg 'plecy'. Doszly jeszcze od jakiegos tygodnia nocne goraczki i bol stawow wlacznie z odezwaniem się starej kontuzji kolana. Ludzie moze byscie cos poradzili. i tak dzis do niej dzwonie - nie chce byc spowrotem tak slaby jak w okresie najwiekszych krwawien i zawalac miesiace w pracy. pozdrawiam wszystkich nie mogacych wyjsc z zaostrzenia ;).
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Z czasem zrozumiesz, że 3 rzeczy się liczą: zdrowie, miłość i.... (Obyty z CU)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pentasa”