Strona 1 z 1

humira a ciaza...

: 05 sty 2014, 16:19
autor: tkasia
Witam

mam Crohna od 13 lat, jestem po kilku operacjach, teraz biore od kilku lat ( kolo 4 ) leczenie biologiczne humira, czuje sie dobrze, nic mi nie dolega, waga super, wyniki tez dobre od kilku lat. 6 lat temu w czasie kiedy mialam remisje urodzilam synka, zdrowego, z dobra waga ale wtedy nie bralam lekow. Teraz mysle o drugim dziecku tylko watpliwosci mi sprawia leczenie ktore biore czyli humira. Rozmawialam z lekarzem moim wiec powiedziala ze nawet jak bede w ciazy to nie ma mowy o odstawieniu leczenia bo to za bardzo niebezpieczne co moze doprowadzic do zaostrzenia choroby. Powiedziala ze lepiej brac humire i utrzymywac remisje wtedy nie bedzie to mialo az takiego wplywu na przebieg ciazy, nie powienno bynajmniej.

czy jest ktos z podobna sytuacja czyli humira i leczenie biologiczne razem?

dzieki za odpowiedzi

pozdrawiam

Re: humira a ciaza...

: 05 sty 2014, 16:42
autor: kalka_96
ja biorę humirę, zawsze mówią że podczas brania nie wolno zajść w ciążę, a po odstawieniu wolno przez 6-8 miesięcy
nie wolno, w sensie że ma jakiś wpływ na płód
wydaje mi się że nasza forumowa Cini ma jakąś wiedzę na ten temat i Natuśka też :wink:

Re: humira a ciaza...

: 05 sty 2014, 21:18
autor: Cinimini
Zabiorą, zabiorą - mi zabrali (Remicade). Natomiast w czasie zaostrzenia w ciąży miałam możliwość ponownego otrzymania biologii. Moja dr musiałaby wystąpić do komisji bioetycznej o zgodę, czyli zaświadczyć, że moja syt. wymaga takiego leczenia. Z tego co wiem w takich przypadkach biologia jest 'dozwolona' do 20-go tyg. ciąży.
Wydaje mi się, więc, że jeśli okazałoby się, że jesteś w ciąży, a proces zapalny jelit jest czynny i ogólnie kiepsko, to można by tą procedurę zastosować i przedłużyć leczenie. Czego Ci nie życzę - niech Ci zabiorą z tytułu, że jelita dają radę ;)
Koniec z końcem na biologi w ciąży nie byłam, ale byłam przez cały II-gi trymestr na sterydach "góra-dół".

A co do zajścia w ciążę w trakcie biologii - byłam na niej od roku i właśnie pojechałam na podanie ostatniej dawki, zrobiono mi test i tadaaam ciąża :D
Synek przyszedł na świat piękny i zdrowy, rozwija się wspaniale i jest super. I nawet flaczki teraz funkcjonują jakby lepiej. Także POWODZENIA ;)

Re: humira a ciaza...

: 07 sty 2014, 22:57
autor: maggie0278
magdalene pisze:Wydaje mi się, że w Polsce to nie przejdzie. Jak zajdziesz w ciążę, to zabiorą Ci biologię.
no chyba, że tkasia, otrzymujesz tę biologię tam " skąd jesteś" czyli w Dublinie, to być może tam są inne wytyczne.

Ale tak jak pisze magdalene ważne jest zdrowie dziecka i trza rozważyć za i przeciw.

Re: humira a ciaza...

: 12 sty 2014, 13:59
autor: Cinimini
michal_mg, nie zgodzę się z Twoją ostatnią wypowiedzią. Ja będąc w ciąży miałam ogromne zaostrzenie. Leki, które zazwyczaj mnie stawiały na nogi zawodziły. Moja dr robiła wszystko, aby mnie z tego wyprowadzić. Stwarzała również jak najlepsze warunki pod kątem ciąży np. ograniczała do minimum wizyty na oddziale, co było możliwe do podania/zrobienia w war. ambulatoryjnych to tak zalecała.