Strona 1 z 1

Skuteczność adalimumabu

: 22 lis 2008, 17:52
autor: tata pirata
Witam
poniżej omówienie wyników programu badawczego stosowania humiry

http://www.aerztezeitung.de/suchen/defa ... sid=515642

„…W studium CHARM wzięło udział 854 pacjentów chorych na CD o średnim lub cięzkim przebiegu. Otrzymali oni 80 mg Adalimumabu (Humira®) i po dwóch tygodniach jeszcze 40 mg. 499 pacjentów (60 procent), którzy odpowiedzieli po czterech tygodniach na terapię, zdefiniowaną jako obniżenie się indeksu aktywności choroby (CDAI - Crohn's Disease Activity Index) o 70 punktów, zostało przydzielonych do jednech z trzech grup badawczych. Grupa 1 otrzymywała przez następne 52 tygodnie jedną dawkę podtrzymującą tygodniowo – 40 mg. Grupa druga otrzymywała przez kolejne 52 tygodnie dawkę 40mg dwa razy w tygodniu. Grupa trzecia otrzymywała placebo. Sprawdzono ilu z uczestników utrzymało remisję bez przyjmowania kortykosteroidów po 56 tygodniach (indeks CDAI mniejszy niż 150 punktów). Kortykoidy były odstawiane po ósmym tygodniu. Po roku w grupie drugiej (dawka adalimubabu dwa razy w tygodniu) 29 % pacjentów utrzymało remisję bez konieczności stosowania sterydów. W grupie pierwszej było to 23 % pacjentów. Równocześnie terapia ta przynosi dodatkową korzyść. Tradycyjne terapie łagodzą symptomy, choroba jednak dalej postępuje, prowadząc do stałych szkód w jelitach (koniecznośc interwencji chirurgicznej). Terapia biologiczna pozwala natomiast na kompletną redukcję stanów zapalnych. Dowodzą temu dane 778 pacjentów leczonych przez rok: w porównaniu do grupy placebo liczba interwencji chirurgicznych u pacjentów leczonych adalimumabem było o 84 % mniejsza. Pierwsze dane otrzymane po okresie dwóch lat wskazują na utrzymanie pozytywnych skutków terapii…”

Re: Skuteczność adalimumabu

: 22 lis 2008, 21:01
autor: ilducze
Ja tam słyszałem, że adalimumab jest "przyjaźniejszy" dla organizmu niż inflyxymab (Remigate), ponieważ jest wyłącznie ludzkim białkiem, zaś Remigate jest chimerycznym mysio-ludzkim białkiem.

Tak powiada mój lekarza prowadzący, niemniej zaznaczył on szczerze, że remigate jest tańszy niż Humira i z tej przyczyny w Polsce popularniejszy.

Bojam się co to będzie, kiedy szpital zażąda opłat za leczenie (bo w takim, mówiąc kolokwialnie, bajzlu chyba czeka nas to niechybnie... :( ).

Pozdrawiam serdecznie!

Re: Skuteczność adalimumabu

: 23 lis 2008, 13:39
autor: Natalka
ilducze pisze:inflyxymab (Remigate)
miałeś na myśli Remicade na pewno.

Re: Skuteczność adalimumabu

: 22 gru 2008, 20:17
autor: Malicja
A ja jestem po 2-giej dawce Humiry i czuje sie niezle, w piatek kolejna dawka i mam nadzieje ze bedzie juz tylko lepiej. Trzymajcie kciuki.

Re: Skuteczność adalimumabu

: 31 gru 2008, 23:31
autor: Doris74
Czy na forum jest ktoś, komu Humira tak do końca nie pomogła wprowadzić w stan remisji?

Re: Skuteczność adalimumabu

: 01 sty 2009, 00:11
autor: Raysha
Doris74, mnie nie pomogła. Tzn pomogła na miesiąc, w drugim miesiącu zaczęły się pobolewania tak jak w trzecim, w czwartym nastąpiła masakra, a w piątym mnie zawieźli do szpitala.

Re: Skuteczność adalimumabu

: 01 sty 2009, 20:30
autor: Doris74
Annrii, czy wobec tego zostałaś wykluczona z programu ? Czy była próba podania większej dawki / częściej ?

Re: Skuteczność adalimumabu

: 01 sty 2009, 20:33
autor: Raysha
Zwiększyli mi dawki na co tydzień, ale już nic mi nie pomogło i potem wykluczyli mnie z programu.