Gdzie wyrzucać worki stomijne?

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
smutnajustin
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: warmińsko-mazurskie
Kontakt:

Gdzie wyrzucać worki stomijne?

Post autor: smutnajustin » 24 kwie 2013, 10:48

Witam serdecznie . Mam problem u mnie w Olsztynie wchodzi nowe prawo nie wiem czy wejdzie a chodzi o sortowanie śmieci. Wszędzie szukałam na ten temat gdzie dokładnie wyrzucać worki stomijne.I nadal się zastanawiam gdzie ja do diaska mam to wyrzucać. Nawet pisałam na stronie gdzie można deklaracje napisać i itp ale bez odpowiedzi. Zastanawiam się nad koszem na odpady medyczne , ale gdzie to wyrzucać tu jest problem. Jak brałam kiedyś zastrzyki to w aptekach nie chcieli mi tego brać a co jeszcze z workami. Nie mam pieniędzy by dodatkowo za to płacić. A dużo osób choruje i używa sprzęty medyczne w domu a tylko w szpitalach takie możliwości maja ale nie wokół nas . Dla tego mam pytanie jeśli o to chodzi. Jak wiecie i może macie jakieś zdanie na ten temat chętnie się czegoś ciekawego przy okazji dowiem pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2013, 11:47 przez smutnajustin, łącznie zmieniany 1 raz.
CD od 2005 roku.
Ileostomia od 30.07.2012 ( całkowita resekcja jelita grubego , pozostawiony kikut przy odbycie 18 cm)
Asamax 2x2 , Mekapturyna 1x1 , Metypred 32mg , Ketonal forte , Nospa forte , i na uspokojenie jakieś ziołowe :P
waga:40kg
"Crohn's disease no sleep"

Awatar użytkownika
Munia1989
Początkujący ✽✽
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Gdzie wyrzucać worki stomijne?

Post autor: Munia1989 » 24 kwie 2013, 11:59

chyba wyrzucać trzeba do kosza na odpadki ogólne i postępować tak jak z pampersami

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa

Post autor: Orzelek » 24 kwie 2013, 13:07

Przed wyrzuceniem najpierw opróżniam dokładnie worek. Żużyte worki zawijam w zwykłą foliową torbę ze sklepu lub w osobny worek na śmieci, po czym wyrzucam do "zwykłych" odpadów. Zresztą tak zalecają też producenci worków w swoich broszurkach/czasopismach. Obowiązek selekcji odpadów medycznych dotyczy placówek ochrony zdrowia, prywatnych praktyk lekarskich etc. .

Zresztą czytam teraz , że psie odchody są traktowane jak odpady komunalne, więc można wyrzucać je do ogólnodostępnych koszy. Zatem sądzę, że mój opróżniony worek też mogę wyrzucić do zwykłego śmietnika.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
Mala_Mi
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU

Post autor: Mala_Mi » 24 kwie 2013, 13:33

Psy srają na trawniki, chodniki i gdzie tylko popadnie więc nie przejmuj się żadnym sortowaniem.

Przed moim blokiem jest takie mini patio i czasami ludzie wpuszczają do nas psy by nam na to patio narobiły :mad: i jeszcze udają że nie widzą albo że to nie ich pies...
29 września 2012r. - pierwszy objaw
24 października 2012r. - diagnoza CU
30 listopada 2012r. - resekcja jelita grubego, wyłonienie ileostomii
17 grudnia 2012r. - reoperacja z powodu ropnia w miednicy mniejszej, usuwanie zrostów
29 kwietnia 2013r. - operacja z powodu niedrożności jelita cienkiego spowodowana licznymi zrostami

Co dalej nie wiem, ale mam dość :(

W przyszłości planowane wytworzenie j-poucha.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Raysha » 24 kwie 2013, 15:01

smutnajustin pisze: Zastanawiam się nad koszem na odpady medyczne , ale gdzie to wyrzucać tu jest problem.
Za kosz, wywóz i dowóz sie płaci cholernie duzo kasy. Poza tym nie jest to odpad zakaźny.
Dlatego moi rodzice zrezygnowali, mimo, że mam dużo odpadów z żp.
Ja wyrzucam do "komunalnych" zawijam w worek foliowy albo worek na smieci i wrzucam.

Awatar użytkownika
smutnajustin
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: smutnajustin » 25 kwie 2013, 17:46

Może i macie racje , ale z tym sortowaniem śmieci jest wielki chaos tak na prawdę do wszystkiego mogą się przyczepić aby płacić. Jak słyszałam to mają patrzeć co wyrzucamy i najwyżej wszyscy za to zapłacą że jedna osoba źle wyrzuciła np butelkę po wodzie. No tak nasze państwo tak jest skonstruowane ze mamy swojego pana i tylko nas doją jak krowy aby mleko dawały reszta ich nie obchodzi. Dlatego wole być poinformowana jak to w ogóle ma działać. Najgorzej jest z tymi osobami które maja dożywienia w domu lub biorą zastrzyki jak to sortować. Dlatego się oburzam niby nie problem a mogą być. I tak już pisałam dwa e-maila z tym zapytaniem. Na razie czekam najwyżej będę ich nękać telefonicznie. :wink:
CD od 2005 roku.
Ileostomia od 30.07.2012 ( całkowita resekcja jelita grubego , pozostawiony kikut przy odbycie 18 cm)
Asamax 2x2 , Mekapturyna 1x1 , Metypred 32mg , Ketonal forte , Nospa forte , i na uspokojenie jakieś ziołowe :P

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Raysha » 26 kwie 2013, 10:18

smutnajustin pisze: Najgorzej jest z tymi osobami które maja dożywienia w domu
Traktujemy to jako odpad komunalny a nie zakaźny.
To co plastikowe to idzie do plastiki, szkło do szkła itp.
Tak nas w szpitalu poinstruowano :P

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
miasto: Częstochowa

Post autor: Orzelek » 29 kwie 2013, 22:09

Dzisiaj w "Uwadze" TVN wyemitowano reportaż o domowych odpadach medycznych. Do obejrzenia tu:

http://uwaga.tvn.pl/64582,wideo,419543, ... ortaz.html
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
smutnajustin
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: smutnajustin » 30 kwie 2013, 15:08

Dzięki :) W końcu ktoś się tym zainteresował , znając życie nic z tym nie zrobią Polska :/
CD od 2005 roku.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 06 maja 2013, 16:09

Dziś miałam tzw. wstępne szkolenie BHP i podpytałam panią prowadzącą jakie ma stanowisko w tej sprawie i powiedziała, że...

Jałowe, niejałowe- liczy się tak samo, więc generalnie powinno lądować w czerwonym worku. Wiadomo, że w warunkach domowych jest trudno, ale o to powinny zadbać ośrodki, które sprawują pieczę nad danym pacjentem, bądź ośrodki POZ, które wypuszczając swoich pracowników środowiskowych winni zaopatrzyć ich z worki, pojemniki i powinni pacjentom nowe dostarczać, a zużyte zabierać do utylizacji.

Nie ma żadnych regulacji prawnych co do postępowania w takich warunkach, można sobie tylko przyjąć pewne zasady BHP- na własny użytek.
O, tak mi powiedziała :wink:

A swoją drogą... W warunkach szpitalnych to gdzie lądują takie rzeczy?
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Raysha » 06 maja 2013, 16:18

Natuśka pisze:A swoją drogą... W warunkach szpitalnych to gdzie lądują takie rzeczy?
Stomijne odpadki wrzucam do czarnego.
A te wszystkie przy żp to do czerwonego ew. czarnego (zależy czy gaziki zuzyte, czy strzykawki etc)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 06 maja 2013, 20:47

tak po prawdzie,to ja nie widzę róznicy między pampersem dziecka ,a workiem stomijnym.
Pampersy wszyscy wyrzucają do kosza,więc i worek stomijny tam trafiał u mnie kiedyś w domu.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Munia1989
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Munia1989 » 07 maja 2013, 08:58

jak ktoś ma piec w domu, to można worki też spalić, ja tak robię

kasinp
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: kasinp » 08 maja 2013, 13:07

Było o tym ostatnio chyba w Uwadze , o tzw. odpadach medycznych osób fizycznych . Chodziło o m.in. cukrzyków , którzy produkuja odpady , strzykawki igly waciki od badania poziomu cukru itd. Tego jest sporo bo na cukrzyce choruje podobno w Polsce ponad 2,5 mln ludzi. Pani jakaś z ministerstwa ochrony środowiska czy jakos tak stwierdzila ze jest to traktowane jako odpad komunalny , bo umowe o utylizacje odpadów , bądz fakture za utylizacje odpad ów moze firma dokonujaca odbioru wystawic tylko osobie ktora prowadzi dzialalnosc , kazdej jednostce itd, natomiast osoba fizyczna musi po prostu wyrzucic to do komunalnych smieci. Ale podobno trwają prace nad ustawa i juz w lipcu maja byc jakies ustalenia ale do konca roku na pewno nie wejda w zycie. Ja tam moje odpady medyczne w plastikowych pudełkach do tego przeznaczonych zabierac spowrotem do szpitala i tam im oddaje , a oni utylizują . Worków nie uzywam , ale wurzucalabym je po prostu do śmieci.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”