Odparzenia wokół stomii - problem z przyklejeniem worka

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Laiti
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: lubuskie

Odparzenia wokół stomii - problem z przyklejeniem worka

Post autor: Laiti » 13 wrz 2014, 22:11

Witam wszystkich i z góry przepraszam, jeśli temat został już poruszony (mi nie udało się nic znaleźć). Od dłuższego czasu mam problemy ze swoją stomią. Wcześniej wszystko było w porządku, mogłam wymieniać worek co 3-4 dni, jeśli pojawiały się jakieś odparzenia czy ranki to znikały dzięki użyciu kremu przeciwodparzeniowemu. Jednak ostatnio zaczęła mi się robić ranka z prawej strony mojej ileostomii. To strasznie piecze, nawet gdy dotknę tego miejsca lekko palcem, nie mówiąc już o np. nakładaniu pasty z alkoholem. To odparzenie nie chce się zagoić, bo worek w tym miejscu nie chce się po prostu przyklejać, chyba z powodu tej właśnie ranki. Stosuję regularnie maści na odparzenia, wszystko robię jak dawniej, próbowałam używać różnych past uszczelniających, ale żadna nie chciała się trzymać w tym miejscu - pół dnia i czuję, że treść pokarmowa delikatnie podcieka w to miejsce. Czy ktoś z Was miał może podobną sytuację i może mi coś poradzić?
Dziękuję za wszelkie rady : )

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: Odparzenia wokół stomii - problem z przyklejeniem worka

Post autor: obyty.z.cu » 13 wrz 2014, 22:18

tak na szybko,to może tu coś znajdziesz
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=14261
ja dodatkowo kiedy mi "odpadały" worki,oklejałem płytke czy jednorazowy worek zwykłym białym plastrem.No i szukałem innych worków.
Na kłopoty ze skórą pomógł mi dermatolog,przepisując maść, Belogent,pomogło.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Laiti
Debiutant ✽

Post autor: Laiti » 13 wrz 2014, 22:24

Dzięki, właśnie przejrzałam ten temat i znalazłam kilka pożytecznych wskazówek : )

Nie mogę do końca powiedzieć, żeby worek się odklejał. On się po prostu nie chce dokleić w jednym miejscu, dokładnie na odparzeniu. Po nałożeniu worka niby wszystko jest ok, ale mija godzina-dwie i czuję, że w tym miejscu jest luźno albo robi mi się mały "tunelik", w który wlatuje treść pokarmowa : (

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 13 wrz 2014, 22:28

stosujesz pastę uszczelniającą ?
może tu w linki popatrz,wiedzy nigdy nie za dużo :wink:
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=16142
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa

Post autor: Orzelek » 14 wrz 2014, 00:38

Spróbowałbym plastra hydrokoloidowego. Firma Convatec produkuje takie plastry pod nazwą Granuflex.(Powinny być dostępne w aptekach na zamówienie). Są różne rozmiary. Najmniejszy 10 cm x 10 cm z możliwością rozcięcia. Wówczas przyklejasz kawałek plastra na ranę i na to worek/ płytkę.

Z tego samego materiału (tj. hydrokoloidu) są zrobione też płytki stomijne Convateca, które mają właściwości gojące. Przyklejasz płytkę i powinno zacząć się goić :roll:
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Laiti
Debiutant ✽

Post autor: Laiti » 14 wrz 2014, 14:39

Używam pasty Coloplast, dzisiaj pierwszy raz spróbowałam nałożyć worek bez pasty i, o dziwo, na razie wszystko ładnie się trzyma. Może pasta nie chciała kleić się do tych ran. Jak się trochę wygoi to wrócę do past.

Orzelek, o tych plastrach nie słyszałam. Zresztą, mam stomię dopiero od kilku miesięcy, więc nie udało mi się jeszcze poznać tych wszystkich produktów. Chętnie pomyślę o czymś nowym.

vanessa_9
Debiutant ✽
województwo: warmińsko-mazurskie

odparzenia

Post autor: vanessa_9 » 14 wrz 2014, 16:15

Hej Laiti:-) co do tych odparzen posiadam super krem ktory jest idealny pod plytke zostawia niewidoczny filtr na skorze -goi i chroni. Moge Ci podeslac kilka probek:-) pisz na pw jesli zainteresowana:-) pozdro :roll: [/code]

Awatar użytkownika
asmilky
Początkujący ✽✽
Choroba: polipowatość rodzinna
województwo: pomorskie

Post autor: asmilky » 14 wrz 2014, 18:18

Laiti ja mialam taki sam problem jak Ty, uzywalam jak dla mnie najlepszych dwuczesciowych workow Convatec i mialam mega uczulenie od tego plastra co jest przy plytce, az dziury sobie wydrapywalam w brzuchu tak swdzialo, a potem saczyla sie ropa i plytka niechciala sie przykleic... zadne kremy nieskutkowaly, a jak juz dostalam masc sterydowa z antybiotykiem (byla dobra), ale tak tlusta ze ze 20min musialam myc skore by plytka chciala sie trzymac...jednym slowem porazka byla, ale Pani z convatecku wyslala mi plaster "zywa skora" GRANUFLEX extra thin( ok 7zl za sztuke), i ten plaster naklejalam w miejsca gdzie sie plytka na ranach niechciala trzymac i pod spodem sie goilo i nic mi niepodciekalo. Mi to uratowalo zycie, polecam wyprobowac :)
pozdrawiam serdecznie Ania :)
20.03.2014r. laparoskopowa pankolektomia. Zespolenie kretniczo-odbytnicze J-pouch. Ileostomia petlowa odbarczajaca.Drenaz jamy otrzewnej.
Wyciecie wyrostka robaczkowego-nowotwor neuroendokrynny.
21.08.2014r. zamkniecie ileostomii petlowej, zespolenie
jelito cienkie-jelito cienkie. Obie operacje MSWiA Warszawa.
16.12.2015-usunięcie 4desmoidów - Szpital Wojewódzki Gdańsk.
28.12.2016-usunięcie 1desmoidu - Szpital Wojewódzki Gdańsk

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 14 wrz 2014, 19:11

są też dobre gaziki convatecu,mi bardzo pomogły i teraz je ciągle stosuje.

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa

Post autor: Orzelek » 14 wrz 2014, 23:15

Laiti pisze:Używam pasty Coloplast, dzisiaj pierwszy raz spróbowałam nałożyć worek bez pasty i, o dziwo, na razie wszystko ładnie się trzyma. Może pasta nie chciała kleić się do tych ran. Jak się trochę wygoi to wrócę do past.

Orzelek, o tych plastrach nie słyszałam. Zresztą, mam stomię dopiero od kilku miesięcy, więc nie udało mi się jeszcze poznać tych wszystkich produktów. Chętnie pomyślę o czymś nowym.
asmilky pisze: ale Pani z convatecku wyslala mi plaster "zywa skora" GRANUFLEX extra thin( ok 7zl za sztuke), i ten plaster naklejalam w miejsca gdzie sie plytka na ranach niechciala trzymac i pod spodem sie goilo i nic mi niepodciekalo
M.in. o taki plaster Convateca mi chodziło.

Co do past Coloplasta. Są dwie:
- w niebieskiej tubce - ja jej używam. Jest na bazie alkoholu, więc w kontakcie z raną boli. Ale bardzo dobrze trzyma.
- w białej tubce - bez alkoholu. Trzyma fatalnie. Płytka odkleja się po dniu noszenia. Po zużyciu jednej tubki więcej nie skorzystam.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
sylunia80
Moderator
Kontakt:

Post autor: sylunia80 » 15 wrz 2014, 14:40

Laiti pisze:Stosuję regularnie maści na odparzenia
Może po tych maściach skóra za tłusta.
ja na odparzenia stosuję puder z Convatec-na chwile posypuje miejsce odparzenia,następnie strząsam nadmiar pudru chusteczką,na to koniecznie zielonym gazikiem smaruję z Convatec (piecze ale bardzo ładnie chroni skórę i trzyma płytke-po jego użyciu powstaje warstwa klejąca na skórze).
Nie stosuję pasty bo mnie uczula-lepsze są krążki uszczelniające Convatec ale nie zawsze stosuję bo nie zawsze mam :wink:
27.01.2014-usunięcie jelita grubego, ileostomia...
28.01.2015-Uszycie j-poucha, zespolenie, ileostomia pętlowa
Po operacji...Nowe życie-inne życie bo ze stomią...
Plany na przyszłość-3 etap czyli zamknięcie stomii...9.02.2016
Rok 2016- od lutego bez stomii
Rok 2017-ropień i pierwsze objawy przetoki
Rok 2018 Walka z przetoką, komora hiperbaryczna, osocze
W planach operacja przetoki 12.02.2019...
Operacja 1.03.2019 i ponownie ileostomia

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 15 wrz 2014, 17:55

Orzelek pisze:w niebieskiej tubce - ja jej używam. Jest na bazie alkoholu, więc w kontakcie z raną boli. Ale bardzo dobrze trzyma.
zgadzam sie w pełni
sylunia80 pisze:Laiti napisał/a:
Stosuję regularnie maści na odparzenia

Może po tych maściach skóra za tłusta.
Stomijna opowiada,że przy stomii najlepsza jest woda z szarym mydłem,puder ok i gaziki convateca.
Tego się trzymam.
Jeśli maść ,to pozostać bez worka z 30 minut z skórą nia posmarowaną,potem woda+mydło,suszenie suszarką,gazik zielony convatecu,maść uszczelniająca,płytka z systemu dwuczęściowego (lub worek jednoczęściowy) no i worek.
Skóra musi być sucha,wycieranie gazą i od razu przyklejanie nie zawsze jest ok.,bo czasem wilgotna dobrze nie przyklei worka.

Laiti
Debiutant ✽

Post autor: Laiti » 15 wrz 2014, 20:14

Ja zawsze przemywałam skórę ciepłą wodą, potem wycierałam lekko do sucha, czyściłam skórę gazikiem żółtym, potem zielonym, a na koniec nakładałam pastę. Wszystko zawsze się dobrze trzymało. Tylko ostatnio jakiś problem. Chociaż poczytałam trochę forum i zastosowałam jedną z rad, aby spróbować nakładać worek bez pasty. Chyba mi to pomaga, ładnie się goi.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 15 wrz 2014, 20:31

obyty.z.cu pisze: aby spróbować nakładać worek bez pasty
ostatnio próbowałem
http://www.convatec.pl/Produkty/opieka- ... oczęściowy system Esteem™+ plastyczny posiada unikalny przylepiec stworzony w Technologii Plastycznej™ ConvaTec. Przylepiec worka można w łatwy i szybki sposób modelować palcami do odpowiedniego rozmiaru i kształtu stomii. Wystarczy, przy użyciu kciuków, zrolować materiał palcami, aby zapewnić jego idealne dopasowanie do stomii. Dzięki „efektowi pamięci” materiału, przylepiec podąża za zmieniającym się rozmiarem i kształtem stomii w ciągu dnia. Wyjątkowo delikatny i miękki materiał worka pozwala na „oddychanie skóry”. Dla zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa pacjenta, w worku zastosowano nowoczesną zapinkę InvisiCloseŸ oraz wydajny filtr węglowy, który jeszcze skuteczniej odprowadza gazy i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Worek w wersji beżowej posiada „okno podglądu”, które ułatwia jego mocowanie. Produkt przeznaczony jest do zaopatrzenie ileostomii i kolostomii.

[/quote]
sam się dopasowuje do stomii,może to wypróbuj :?:

Laiti
Debiutant ✽

Post autor: Laiti » 17 wrz 2014, 15:41

Właśnie dzisiaj dostałam ulotkę reklamową z Convatecu z propozycją, czy chciałabym darmową próbkę tego worka. Wysłałam potwierdzenie i wypróbuję za kilka dni : ) jeśli będzie lepiej, to na pewno sprawię sobie takie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”