stomia a ćwiczenia

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
edith
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

stomia a ćwiczenia

Post autor: edith » 07 gru 2014, 16:36

Mam tymczasowo wyłonioną ileostomie i kolostomię, jakoś od roku. Chciałabym się dowiedzieć czy tradycyjne ćwiczenia np brzuszki nie są dla mnie szkodliwe i czy mogę je wykonywać?
make the moment count

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie

Re: stomia a ćwiczenia

Post autor: Kinia87 » 07 gru 2014, 18:49

Swego czasu jak byłam w punkcie Convatec to dostałam od nich płyte jakie ćwiczenia stomik może wykonać. Może jeszcze beda mieć jak zapytasz. Jeśli chcesz najwyżej obejrze filmik i ci powiem co na nim mówią.
Z tego co pamiętam brzuszków jakoś nie widziałam bo ponoć nadmierne "przeciążają" miesnie brzucha.
Od 16 lat szczęśliwa posiadaczka Crohna :kox:
Od 9 lat szczęśliwa posiadaczka remisji :wielbie:
Od 9 lat nierozerwalny związek ze stomią

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 07 gru 2014, 18:56

czasem wystarczy opcja "szukam" :wink:
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... E6wiczenia
i inne,a było tego troche.
Pewnie największy problem może być tylko z...odklejaniem,bo ćwiczenia odpowiednie i odpowiednio dawkowane to chyba żaden problem.Znaczy ćwiczyć z głową :wink:

a widzisz był taki temat z cała dyskusją o tym,może poczytaj tu
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... ht=modelki
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
edith
Debiutant ✽
województwo: mazowieckie

Post autor: edith » 09 gru 2014, 20:54

wielkie dzięki za informacje :)
make the moment count

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Kinia87 » 22 kwie 2015, 21:39

Podłączę sie do tego tematu:
Pytanie do osób, które miały/mają stomie od x-lat. Jeśli przez pare ładnych lat nie ćwiczyłam, nie jeździłam na rowerku, żadnych sportów i nagle wybieram sie na rowerek - raptem 35km to są jakieś konsekwencje tego? Np wypadniecie, przepuklina, pogorszenie stanu zdrowia-stomii?

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 22 kwie 2015, 23:35

Kinia87 pisze:Podłączę sie do tego tematu:
Pytanie do osób, które miały/mają stomie od x-lat. Jeśli przez pare ładnych lat nie ćwiczyłam, nie jeździłam na rowerku, żadnych sportów i nagle wybieram sie na rowerek - raptem 35km to są jakieś konsekwencje tego? Np wypadniecie, przepuklina, pogorszenie stanu zdrowia-stomii?
nie powinno być problemu jedynie zakwasy :roll:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 22 kwie 2015, 23:36

edith pisze:Mam tymczasowo wyłonioną ileostomie i kolostomię, jakoś od roku. Chciałabym się dowiedzieć czy tradycyjne ćwiczenia np brzuszki nie są dla mnie szkodliwe i czy mogę je wykonywać?
z tego co wiem brzuszki są zakazane

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

krzych84
Początkujący ✽✽
Choroba: osoba zainteresowana

Post autor: krzych84 » 23 kwie 2015, 06:42

Kinia87 na rowerze śmiało możesz jeździć. Ze stomią można uprawiać praktycznie każdy rodzaj sportu, oprócz dyscyplin siłowych i kontaktowych.
"Oddział Podkarpacki J-elity zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 16:00 w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie".

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Kinia87 » 23 kwie 2015, 10:12

Dziękuje Pandzia, i krzych84, za szybką odpowiedź :roll:
Czyli spokojnie mogą sie pokusić na taką długa jazdę bez wcześniejszych ćwiczeń i żadne wypadniecie, przepuklina mi nie grozi? Raz pytałam pielęgniarkę stomijną czy mogą iść w góry bo miałam taką propozycje i mimo, że zezwoliła to jednak przestraszyłam sie i zrezygnowałam :smutny: bo pielęgniarka pielęgniarką ale rady stomików lepsze :mrgreen:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 15 lut 2016, 16:13

Kinia87 pisze:Pytanie do osób, które miały/mają stomie od x-lat. Jeśli przez pare ładnych lat nie ćwiczyłam, nie jeździłam na rowerku, żadnych sportów i nagle wybieram sie na rowerek - raptem 35km to są jakieś konsekwencje tego? Np wypadniecie, przepuklina, pogorszenie stanu zdrowia-stomii?
dziś jest odpowiedni link do odpowiedzi.
Polecam wszystkim stomikom i innym chorym "cierpiącym".
http://www.gazetalubuska.pl/styl-zycia/ ... ,id,t.html
https://www.facebook.com/KampaniaStomaL ... 85176807:0
Stomia nie ogranicza. Człowiek może być aktywny i normalnie żyć.Paulina Kaszuba urodziła się w Londynie, a obecnie mieszka w Sopocie. Z wykształcenia jest architektem wnętrz. Uwielbia podróżować i cieszyć się życiem. Od 13. roku życia jest stomiczką. Studiowała językoznawstwo w krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Ale stomia nie stanowi dla niej żadnego ograniczenia: pływała z delfinami, skakała ze spadochronem i latała na paralotni. Pani Paulina jest żywym dowodem na to, że człowiek ze stomią może żyć całkowicie normalnie. Jest też ambasadorką kampanii „STOMALIFE. ODKRYJ STOMIĘ”.
• Czy stomik może pozostać aktywny społecznie i zawodowo?
Jak widać na moim przykładzie tak. Skończyłam studia we Włoszech, architekturę wnętrz. Zrobiłam certyfikaty językowe w Hiszpanii i we Włoszech. Potem w Nowym Jorku robiłam praktyki między innymi w Jamie Drake, który realizuje projekty na zlecenie byłego burmistrza Nowego Jorku. Potem w Polsce jeden z moich projektów to Hotel Fokus w Gdańsku na ulicy Elbląskiej. Aktualnie od ponad roku studiuje psychologię i piszę wideobloga. Robię wiele innych rzeczy, wiec jak widać da się z tym świetnie funkcjonować.
• Czy stomicy mogą swobodnie podróżować?
Podróże to moja pasja. Jestem więc dowodem na to, że nie ma tu przeciwwskazań. Opisuje na moim blogu moje podróże, a teraz również na wideo blogu.
• Czy pozostała pani aktywna sportowo?
Oczywiście, że tak. Jeśli tylko zdrowie na to pozwala to zawsze coś trenuję. Staram się dbać o swoje ciało i formę. Byłam kiedyś gimnastyczką. Trenowałam różne sporty, ale on ponad roku, z drobnymi przerwami, pozostaje wierna jodze astandze oraz trenuję na elektrostymulatorze. Joga Astanga to nie tylko dla mnie sport, ale coś więcej, bo powoduje doskonałe samopoczucie, rozluźnia i usuwa blokady w ciele. Po treningu medytujemy. Zaś inną regularną formą sportu są dla mnie elektro stymulatory to nowa technologia. Urządzenie o nazie Xbody które pobudza mięśnie i po 22 minutach można paść z wycieńczenia. Zastępuje to długi trening na siłowni Z zimowych sportów to uwielbiam narty. Zaprzestała sportów wodnych, ale kiedyś aktywnie pływałam na skuterach wodnych I należałam do klubu żeglarskiego. Przyjaciółka mnie wciągnęła i pływałyśmy razem na katamaranie.• Co z życiem intymnym?
To trochę jak pytanie do osoby bez nogi, czy może uprawiać sex i jak jej życie intymne wygląda. Co stomia ma z tym wspólnego?
i dalej.....
polecam lekturę :!:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

mmat
Debiutant ✽
województwo: śląskie

Post autor: mmat » 11 mar 2016, 22:50

cześć, u mnie tak to się mniej więcej rozkłada :
- niedziela : bez kolacji a wieczorem ok. godz. 21 bieg - 20km
- poniedziałek : regeneracja
- wtorek: 2km basen
- środa : bieg 10 ~ 20 km
- czwartek : opierda..m się
- piątek : basen 2km
- sobota : basen 2 km
to wszystko z workiem oczywiście - jak nie mogę ćwiczyć sportów walki ( to akurat stomia całkowicie wyklucza ) to przynajmniej w kierunku triatlonu mogę się przesunąć - czekam na wiosnę i dokładam rower !

nie wolno poddawać się !

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Kinia87 » 12 mar 2016, 08:22

mmat pisze: - wtorek: 2km basen

- piątek : basen 2km
- sobota : basen 2 km
!
Ja osobiście podziwiam osoby, które chodzą na basen. Nieraz i nie dwa miałam "zaproszenie" ale masakrycznie się bałam i będę sie pewnie jeszcze chwile bać. Zawsze przed oczami mam wizję, że wchodzę do basenu i po paru minutach jestem bez worka. A o zawartości nie wspomnę. :nie: :nie: :nie:

mmat
Debiutant ✽

Post autor: mmat » 12 mar 2016, 19:42

Wystarczy się raz przełamać, a potem to już jest OK
Trzeba tylko się pilnować żeby ostatnie lekkie jedzenie było ok. 5 godzin przed basenem, a godzinę przed tylko coś na wzmocnienie, np. baton Mars, bo najważniejsze jest to żeby w worku było pusto. Najlepiej to jest iść na basen rano - w soboty akurat tak robię i jest najlepiej.
U mnie jest taka akcja że osoby niepełnosprawne wchodzą za darmo a że mam orzeczenie to się łapię to, a dodatkowo mam stopień znaczny więc opiekun wchodzi ze mną gratis. Mój opiekun ma 10 lat ( syn ) ale sprawdza się dobrze w tej roli :) a na kasie nikt nie protestuje !

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 12 mar 2016, 20:38

mmat pisze:to wszystko z workiem oczywiście - jak nie mogę ćwiczyć sportów walki ( to akurat stomia całkowicie wyklucza ) to przynajmniej w kierunku triatlonu mogę się przesunąć - czekam na wiosnę i dokładam rower !
ja też rower, basen, biegi i spacerki z piesem
Kinia87 pisze:Ja osobiście podziwiam osoby, które chodzą na basen. Nieraz i nie dwa miałam "zaproszenie" ale masakrycznie się bałam i będę sie pewnie jeszcze chwile bać. Zawsze przed oczami mam wizję, że wchodzę do basenu i po paru minutach jestem bez worka. A o zawartości nie wspomnę. :nie: :nie: :nie:
odpowiedni i dobry strój to połowa sukcesu
mmat pisze:Trzeba tylko się pilnować żeby ostatnie lekkie jedzenie było ok. 5 godzin przed basenem
to jest sposób, ale niekonieczny, na basenach są toalety :roll: :roll: :roll:

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

mmat
Debiutant ✽

Post autor: mmat » 12 mar 2016, 22:52

Czyli nie jestem sam pływający z workiem :) ale pomimo wszystko unikam ubikacji na basenie ... wolę być głodny i mam pewność że godzinę mogę pływać i nie dotykać worka żeby sprawdzić czy na pewno pusty...
Poza tym jak po godzinie basenu w domu wymieniam płytkę to po 5 dniach naprawdę ciężko ją oderwać ! Tak działa basen - polecan !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”