Ból stomii i Swędzenie skóry wokół stomii

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: Ból stomii i Swędzenie skóry wokół stomii

Post autor: obyty.z.cu » 20 gru 2015, 19:35

Pandziaak pisze:wystarczy, że mnie swędzi to nikt mnie nie powstrzyma
takie życie,w ciągu dnia jakoś sobie radzę,choć to trudne.
A na noc = tu już problem,bo albo nie da się zasnąć,albo w nocy wybudza.
Od dermatologa dostałem ATARAX i to właśnie mój wieczorno-nocny dobrodziej.Pomaga,naprawdę.
Tak to jest,jeśteśmy przewrazliwieni,nerwy działają jakby w podświadomości w ciągłej gotowości,więc trzeba miec jakiś sposób na nie.
Dermatolog mówi że to świąd,własnie od nerwów,diabetolog mówi,że to może też być efekt cukrzycy,neurolog opowiada o psychice i "oczekiwaniu" lęku.
Tak czy siak...te drapanie to psychika ,a nie problem skóry.
Inna sprawa,że po sterydach nasza skóra cieniutka jak pergamin,więc bardzo uczulona...
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: podkarpackie

Post autor: Kinia87 » 20 gru 2015, 19:46

Mnie tylko kawałek po swędzi a jakoś ręka mi leci po całej szerokości i nagle odrywam zdrową skórę i coraz bardziej swędzi a potem to już nie ma co drapać. Worek sie odkleił i tylko przykładam chusteczki by wchłonęła sie krew i płyn. A potem jak na ścięcie czekam az worek sie przyczepi i klnę na siebie i swoją głupotę.

Jak patrze na swój brzuch to cała prawa strona czerwona naokoło worka, odparzona, z ranami, gdzieniegdzie strupki, pomarszczona i juz kawałek worka sie odkleja...stomik to ma przesrane :kox: :kox:
Od 16 lat szczęśliwa posiadaczka Crohna :kox:
Od 9 lat szczęśliwa posiadaczka remisji :wielbie:
Od 9 lat nierozerwalny związek ze stomią

krzych84
Początkujący ✽✽
Choroba: osoba zainteresowana

Post autor: krzych84 » 20 gru 2015, 20:54

U mnie na swędzenie i drobne rany świetnie sprawdza się puder z Convatecu.
"Oddział Podkarpacki J-elity zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 16:00 w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie".

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Brawurka » 20 gru 2015, 21:02

krzych84 pisze:U mnie na swędzenie i drobne rany świetnie sprawdza się puder z Convatecu.
Mnie również pomagał bardzo :)
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii

Obrazek

Awatar użytkownika
eliszka
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: eliszka » 21 gru 2015, 19:56

Ja, na szczęście, nie znam uczucia przeraźliwego swędzenia. Ani skóra pod przylepcem, ani wokół nie swędzi. No może odrobinkę swędzi przy zewnętrznej krawędzi przylepca, ale tylko wtedy, gdy noszę worek zbyt długo i sam zaczyna się odklejać. No i gdy treść jelitowa zaczyna się przedostawać, wówczas odczuwam dyskomfort bezpośrednio wokół stomi..wtedy jest to dla mnie sygnał, że nadszedł czas na zmianę.

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Kinia87 » 21 gru 2015, 20:54

eliszka pisze:Ja, na szczęście, nie znam uczucia przeraźliwego swędzenia. Ani skóra pod przylepcem, ani wokół nie swędzi. No może odrobinkę swędzi przy zewnętrznej krawędzi przylepca, ale tylko wtedy, gdy noszę worek zbyt długo i sam zaczyna się odklejać. No i gdy treść jelitowa zaczyna się przedostawać, wówczas odczuwam dyskomfort bezpośrednio wokół stomi..wtedy jest to dla mnie sygnał, że nadszedł czas na zmianę.
Ehhhh gdzie te czasy gdy worek zmieniałam co 4 dni bo idealnie wszystko trzymało...
Skóro!! Ojczyzno moja ile cię trzeba docenić ten tylko się dowie kto cie stracił!! (jam to stworzyła-prawa autorskie zastrzeżone) :kox:

Awatar użytkownika
eliszka
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: eliszka » 22 gru 2015, 19:38

Kinia87, cóż takiego się stał, że pojawiły się problemy ze skórą. Chętnie skorzystam z rad i wskazówek dla początkujących, aby tego uniknąć..

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Kinia87 » 22 gru 2015, 19:50

eliszka, moje drogie dziecko...niech cię ręka boska broni i ręka matki twojej przed workami firmy Coloplast!! Ok, może dla kogoś są ok i ktoś sobie chwali. Ale od początku jechałam na tych workach (Sensura). I sama nie wiem kiedy, nie mogę podać nawet roku kiedy z mojej skory zrobiła się jedna wielka rana. Kiedyś nie było ochoty na podrapanie, worek zmieniałam szybko gładko i pięknie, worki trzymały nawet pare dni. Jak pokazywałam i opowiadałam pielęgniarce, proktologowi, w sklepie medycznym każdy mówił, że firma Coloplast robi "ciężkie" podrażniające skore. Jako, że pani w medycznym trochę mnie zna wiec pytam się jej jak pacjenci zapatrują sie na te worki to mówi, ze każdy po jakimś czasie odchodzi od niech bo zniszczyło im skore.
Jak mowie, dla każdego cos innego ale dobre pare lat mecze sie z "krwotokiem" i powstrzymywaniem sie przed zadrapaniem na śmierć. Nie wiem czy kiedykolwiek uda mi sie wrócić do normalnego stanu :smutny: :smutny: Tylko owrzodzenia, rany, fałdy - po prostu masakra

Awatar użytkownika
eliszka
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: eliszka » 23 gru 2015, 19:57

Kinia87 pisze:niech cię ręka boska broni i ręka matki twojej przed workami firmy Coloplast!! Ok, może dla kogoś są ok i ktoś sobie chwali. Ale od początku jechałam na tych workach (Sensura).
O matko! Ja właśnie tego używam! Dokładnie SenSura Mio, jednoczęściowe, otwierana+pasta uszczelniająco-gojąca. Ale mnie nastraszyłaś.. A ja jestem taka zadowolona. Jest dokładnie tak, jak u Ciebie na początku. Błyskawiczna zmiana worka i żadnych problemów. Odpowiada mi w nich dosłownie wszystko: kolor, kształt, wygodne otwieranie..no po prostu mega zadowolenie z produktu. No i co teraz? Czy ktoś jeszcze ma takie złe doświadczenia związane z workami Coloplast?

Awatar użytkownika
eliszka
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: eliszka » 13 lut 2016, 19:30

Chciałam tylko dopowiedzieć, że zdarzyło mi się kilka razy, od ostatniego postu w tym temacie, podrażnienie skóry pod przylepcem. Nadal używam SenSura Mio, jednoczęściowe, otwierana+pasta uszczelniająco-gojąca. Nie mam pojęcia skąd wzięło się podrażnienie. Procedury zmiany worka są dokładnie takie same, a mimo to pojawiło się swędzenie :???: Drapać, drapać drapać !

monsch768
Debiutant ✽
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: monsch768 » 14 lut 2016, 20:40

eliszka pisze:Chciałam tylko dopowiedzieć, że zdarzyło mi się kilka razy, od ostatniego postu w tym temacie, podrażnienie skóry pod przylepcem. Nadal używam SenSura Mio, jednoczęściowe, otwierana+pasta uszczelniająco-gojąca. Nie mam pojęcia skąd wzięło się podrażnienie. Procedury zmiany worka są dokładnie takie same, a mimo to pojawiło się swędzenie :???: Drapać, drapać drapać !
Nie straszcie o_O Ja też ich używam + pasta uszczelniająco-gojąca wokół samej stomii. I też sądzę, że są świetne - kolor, kształt i to że płytka "wygina" się razem z tobą.

Naprawdę aż tak szkodzą skórze? Poradźcie, póki się jeszcze nie dorobiłam tego problemu.
17/12/2015 - diagnoza CU,
24/12/2015 - usunięcie jelita grubego, wyłonienie ileostomii,
29/12/2015 - reoperacja z powodu ropnia w miednicy mniejszej

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Kinia87 » 15 lut 2016, 08:37

Tak ładnie "wyhodowałam" sobie początki zdrowej skóry a wczoraj sie spieszyłam i znowu zadrapałam sie do krwi :mad: :mad: Najgorsze, że już worki nie chcą sie trzmać :cry:

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 15 lut 2016, 08:44

Kinia87 pisze:Tak ładnie "wyhodowałam" sobie początki zdrowej skóry a wczoraj sie spieszyłam i znowu zadrapałam sie do krwi :mad: :mad: Najgorsze, że już worki nie chcą sie trzmać :cry:
puderek i pasty w ruch :wink:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Kinia87 » 15 lut 2016, 09:53

Pandziaak pisze:
Kinia87 pisze:Tak ładnie "wyhodowałam" sobie początki zdrowej skóry a wczoraj sie spieszyłam i znowu zadrapałam sie do krwi :mad: :mad: Najgorsze, że już worki nie chcą sie trzmać :cry:
puderek i pasty w ruch :wink:
Pisałam już wielokrotnie, że na mnie to juz nie działa...juz tyle worków, tyle past, tyle pudrów, tyle maści...tylko sie pochlastać :mad:
U mnie mniej więcej cos takiego wygląda (tylko ciut gorzej)...może u was inaczej

Obrazek

Źródło: http://convatec.pl/opieka-stomijna/dla- ... highlights

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 15 lut 2016, 12:46

Kinia87, nie podleczysz tej skóry,jeśli nie dasz jej na to szansy.
Tak mi podpowiadała "stomijna" i dermatolog.Pomogło zdejmowanie worka, dokładne podmywanie, woda z mydłem, potem leżenie na brzuchu, a skóra wysmarowana maściami dermatologicznymi ze sterydami.
Po godzinie czy 2 albo i dłuzej, jeśli było można, porządne zielone gaziki convatecu i Nitac w aerozolu,+ maść uszczelniająco gojąca . I tak mimimum tydzień.
Wtedy skóra ( a były wypryski "mokre") skóra zaczęła odzyskiwać swoją prawidłowość.Worki zmieniałem min. 1 /dzień przez miesiąc i wygoiłem skórę.
Prawdą jednak jest to,że i u mnie od 4 dni jest drobny problem z takim "pęknięciem" i odsłonieniem się skóry przy stomii.Ale to chyba efekt podrażnienia przy kaszlu przez plastykowy sztywny kołnierz płytki convatecu plastycznej.
Pomaga puder przy zmianie,i dużo Nitacu,czyli oprysku "drugiej" skóry.
A i niestety oczy kiepskie więc nie dowidzą czasami,szczególnie tych włosów przylegających do stomi,a potrafią one później "ciągnąc".Pewnie to też może od tego u mnie ten problem skórny może...kto wie.
Temat golenie włosów pod worek stomijny u facetów to też często problem zapalenia meszków ..ech życie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”