Ból stomii i Swędzenie skóry wokół stomii

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: podkarpackie

Re: Ból stomii i Swędzenie skóry wokół stomii

Post autor: Kinia87 » 15 lut 2016, 13:20

obyty.z.cu pisze:Kinia87, nie podleczysz tej skóry,jeśli nie dasz jej na to szansy.
O to chodzi, że chce dać jej szansę bo zawsze jak mam zdarte do krwi to ból jaki towarzyszy temu przez parę godzin jest masakryczny i tylko strzelić sobie w łeb :cry: :cry: ale ciężko...wystarczy lekko zadrapać i leci lawina
Niektórzy myślą, że nic w tym kierunku nie robię ale z przyjemnością rozdrapuje sobie :mad:

chciałabym kiedyś doczekać powrotu takiej skóry :cry: :cry:
Obrazek
Od 16 lat szczęśliwa posiadaczka Crohna :kox:
Od 9 lat szczęśliwa posiadaczka remisji :wielbie:
Od 9 lat nierozerwalny związek ze stomią

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 15 lut 2016, 14:03

Kinia87 pisze:Niektórzy myślą, że nic w tym kierunku nie robię ale z przyjemnością rozdrapuje sobie
chyba tylko Ci którzy nie wiedzą co to znaczy,a wiedzieć mogą tylko Ci co to przeżywają.
Kinia87 pisze:chciałabym kiedyś doczekać powrotu takiej skóry
cierpliwości życzę :wink:
Te problemy skórne to ..ech ,ileż my mamy tych bonusów :smutny:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
eliszka
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: eliszka » 15 lut 2016, 20:06

monsch768 pisze:Nie straszcie o_O Ja też ich używam + pasta uszczelniająco-gojąca wokół samej stomii. I też sądzę, że są świetne - kolor, kształt i to że płytka "wygina" się razem z tobą.

Naprawdę aż tak szkodzą skórze? Poradźcie, póki się jeszcze nie dorobiłam tego problemu.
Pisałam wcześniej, że ja też jestem mega zadowolona z tych worków pod każdym względem. Przez pół roku od operacji nie miałam żadnych problemów. Teraz doświadczyłam lekkiego podrażnienia. To nie było nic wielkiego, bo patrząc na zdjęcie wysłane przezKinia87, to moje swędzenie było małym pikusiem. Trwało około ośmiu dni, ale było dość uciążliwe..cały czas myślałam o tym, żeby na chwilę odkleić przylepiec, podrapać się i przylepić z powrotem. Swędzenie pojawiło się niespodziewanie i samo, niespodziewanie zniknęło. Nadal używam SenSura Mio. Zobaczymy co będzie.

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 15 lut 2016, 20:24

Kinia87, bo Polska mania oszczędności doprowadziła do takiego stanu skóry, worki powinny być zmieniane codziennie, góra dwa dni bo skóra musi oddychać ;/
Spróbuj tej firmy Eakin
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 15 lut 2016, 20:43

Pandziaak pisze: bo Polska mania oszczędności doprowadziła do takiego stanu skóry, worki powinny być zmieniane codziennie
chyba nie do końca,..i nie o "manie " tu chodzi.
Moje płytki convatecu czy jednorazówki są z dobrego materiału używanego na świecie.
To przecież firmy globalne. W zaleceniach tych firm nigdzie nie pisze żeby zmieniac codziennie bo tak. Wprost przeciwnie,przy płytkach dopuszcza się do 4 - 5 dni. Przy jednorazowych bez problemu 2 góra 3 dni. To wskazówki producenta przebadane.
Problemem może być nie do końca wypracowana procedura, czasem czas itd.
Skóra dobrze umyta i wysuszona nie powinna się ...itd.
Inna sprawa skąd biorą się te problemy skórne. Jedne z zasianych bakterii ( a te są wszędzie), czasem skóra swędząca to efekt długotrwałej sterydoterapii, jakieś neuropatie.
Jak tłumaczyła mi ostatnio neurolog to nawet lęki mogą być tego przyczyną.
Psychika potrafi z nami zrobić wszystko. Pewnie dlatego ja dobrze reaguję na ATARAX , wieczorem przed snem pomaga mi zapomnieć o "drapaniu".

A to że trzeba naprawdę postarać sie przy zmianach sprzętu stomijnego to fakt.
Zwykła suszarka może bardzo to ułatwić na przykład.
Przy problemie skóry pod workiem,bardzo mi pomogła między innymi maść Belogent od dermatologa.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 15 lut 2016, 21:11

obyty.z.cu pisze:Inna sprawa skąd biorą się te problemy skórne
no właśnie mi tłumaczą, że z powodu długiego noszenia worków, ponieważ skóra musi oddychać bo się poci i pracuje
obyty.z.cu pisze:Moje płytki convatecu czy jednorazówki są z dobrego materiału używanego na świecie.
To przecież firmy globalne. W zaleceniach tych firm nigdzie nie pisze żeby zmieniac codziennie bo tak. Wprost przeciwnie,przy płytkach dopuszcza się do 4 - 5 dni. Przy jednorazowych bez problemu 2 góra 3 dni. To wskazówki producenta przebadane.
tak każdy producent wmówi Ci wiele, aby towar swój sprzedać
Jest duża różnica skóry przy zmienianiu worków codziennie, max. co 2 dni, niż dłużej. I tutaj naprawdę zgodzę się w 100% z systemem holenderskim
obyty.z.cu pisze:Problemem może być nie do końca wypracowana procedura, czasem czas itd.
nie widzę kompletnie związku, worek zmieniam wieczorem ok.15minut, lub jak chcę rano ok. 5min.- wolę wieczorem bo skóra więcej oddycha

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 15 lut 2016, 21:25

Pandziaak pisze:Jest duża różnica skóry przy zmienianiu worków codziennie, max. co 2 dni, niż dłużej. I tutaj naprawdę zgodzę się w 100% z systemem holenderskim
no to każdy zostaje przy swoim.Płytka u mnie zmieniona po 6 dniach i żadnego problemu.I tak było przez ostatni dobry rok.Pewnie, że czasami coś tam się może stać,np. podrażnienie po goleniu włosów.
Ale od tego są środki dodatkowe i "kosmetyki".

To, że bardzo dobrze jest dać odpocząc skórze,wcale nie znaczy, że trzeba zmieniac worek codziennie.
Choć przy jednorazówkach to inaczej wygląda niż przy płytkach.
Ja upierałbym się więc przy dobrze wykonanych procedurach i doborze sprzętu.
No i czasami też trzeba się zdobyć na zamianę sprzętu wg potrzeb.
Gdy u mnie "coś" się dzieje przy stomii,od razu zmieniam płytki na jednoczęściowe worki do czasu "wyjaśnienia " sprawy.
Elastyczność i reagowanie plus zachowanie procedur to moje recepty na spokój.
Oczywiście plus "stomijna" i ewentualnie dermatolog.

Pani Ula dobrze mnie wyuczyła :roll:
:lol:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 15 lut 2016, 21:27

Pandziaak pisze:nie widzę kompletnie związku, worek zmieniam wieczorem ok.15minut, lub jak chcę rano ok. 5min.
nie widzisz bo masz to dobrze opanowane, ale sama dobrze wiesz, że nie wszyscy tak mają. Nawet kłopoty z wzrokiem mogą być tu przyczyną.

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 15 lut 2016, 22:08

obyty.z.cu pisze:nie widzisz bo masz to dobrze opanowane, ale sama dobrze wiesz, że nie wszyscy tak mają. Nawet kłopoty z wzrokiem mogą być tu przyczyną.
teoretycznie tak, ale Kinia87, to stary wyjadacz :roll:

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

paweltut
Debiutant ✽
województwo: świętokrzyskie

Post autor: paweltut » 16 lut 2016, 04:44

Też wolę zmieniać worek codziennie. Jak dwa dni potrzymam to zaraz jakieś swędzenia. A jak czuje że coś nie halo bo się do końca nie dobrze zmiana poszła to i dwa razy na dzień się zdarza. Jakoś tak nawet psychicznie pewniej się czuje.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 16 lut 2016, 14:42

im więcej się kombinuje, tym większa możliwość czegoś "skickania" .
A ja prosze, 2 x zmiana z pudrem na problem , suszarka , Nitac i super zagojone.

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 16 lut 2016, 16:11

Kinia87, i co udało Ci się załatwić z workami? A może spróbuj codziennie zmieniać worek jeśli masz taką możliwość. :roll:

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Kinia87 » 17 lut 2016, 08:27

Pandziaak pisze: A może spróbuj codziennie zmieniać worek jeśli masz taką możliwość. :roll:
Powiem tak, mile sie wczoraj zaskoczyłam. W poniedziałek wieczorem zmieniłam worek i wczoraj czułam, że chyba też powinnam. Stosuje ostatnio różne połączenia i teraz jestem na etapie plastry Granuflex, wokół stomii pasta uszczelniająca a na to wszystko worek Coloplast (tą firmę używam tylko by nakleić na coś).
Przygotowany sprzęt, 50 oddechów na uspokojenie, powtarzanie sobie, że jak znowu się zadrapie to :cenzura: :cenzura: :cenzura: :cenzura: :cenzura: :cenzura: i jazda!!
I jakież moje zdziwienie gdy po odklejeniu nie czułam kompletnie nic!! Żadnej chęci drapania, swędzenia, zaczerwienienia. Przemyłam specjalnym płynem, wytarłam na sucho i siup nowy worek. Od dobrych 2-3 lat nigdy nie miałam by nie było drapanka.
Mogą być dwie teorie tego:
Teoria 1: musze chyba zmieniać codziennie sprzęt, żeby skóra nie poczuła kleju. Tylko idąc tym tokiem myślenia worków by mi nie starczyło ;/ no dobra, może i by starczyło ale juz nie na plastry, płyny, pasty uszczelniające, a jakby była wpadka to już na awaryjne opakowanie
Teoria druga: opatrunki Granuflex...ale tą teorie obalam bo i po nich zdarzały sie drapanki do krwi
Chyba wygrywa teoria 1...pewnie powinnam dziś tez zmienić i zobaczyć. A zaczyna mnie coś drapac pod opatrunkiem :evil:

Na pewno zmienię w kwietniu (gdy będę realizować wniosek) sklep medyczny bo niby miła pani, niby ma każdą firmę ale jak pytam czy może ma cos innego, a może jakieś płytki to nemo...łaskę robi, że popatrzy w komputer a i tak mówi ze nic nie ma

Znalazłam wczoraj żel Hydrosil...zastanawiam sie czy nie użyć na skórę...niby na zadrapania, skaleczenia, oparzenia...no ale żel hydrokoloidowy może by pomógł :niepewny:

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 17 lut 2016, 12:30

Spróbuj co dwa góra trzy dni zmieniać worki, albo narazie przez tydzień codziennie, później wydłużaj okres, będzie dobrze, cieszę się, że idzie wszystko w pozytywnym kierunku :roll: :brawo:

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Kinia87 » 17 lut 2016, 12:36

Na razie raz się zdarzyło, że nie zadrapałam się wiec nie jestem zbytnim optymistą. Umiarkowana radość. Będę póki co codziennie przez tydzień zmieniać worek - tak jak radzisz. Po tygodniu dam znac. Muszę w końcu coś z tym zrobić bo daleko nie zajde ;/ ;/ ;/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”