Stomia

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
anitaow
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: mazowieckie

Stomia

Post autor: anitaow » 05 lis 2009, 02:49

Witam,
chciałabym się od was dowiedzieć czy po stomii jelita grubego zmienia się i jeśli tak to jak kształt brzucha wygląd ogólnie. Dodatkowo czy po zabiegu można chodzić na basen, pływać na basenie i robić ćwiczenia na mięśnie brzucha.

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
Kontakt:

Re: Stomia

Post autor: Maciek » 05 lis 2009, 07:13

Witaj,
kształt brzucha po stomii zależy od tego, gdzie dokładnie jest ona umiejscowiona i jak duże są blizny po cięciu.
Jeśli stomia jest dobrze "zrobiona" przez chirurga, a worki trzymają się i nie odklejają, to możesz żyć NORMALNIE - z uprawianiem seksu włącznie :lol:
czasowa kolostomia - 22.12.06-29.03.07, 8.05.07-23.01.08

mustafa
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: mustafa » 05 lis 2009, 09:17

Tak mozna. ..Kiedys lekarz nawet polecil bym cw brzuch na poprawe miesni brzucha po operacji..
Ze stomia mozna wszystko ..wlacznie z plywaniem i sexem.
Co do ksztaltu to na ma wplyw ogolny stan organizmu, reka chirurga oraz czas tj. ile ze stomia chodzilas itd..
Wiadomo szwy jedna droga a blizny postomijne druga...ja mialem bezszwowo schowana stomie..i samoczynnie sie zagajalo i nadrastalo miesko..ksztal troche sie zmienil.. po stomii mam lekka gorke i blizne..ale i tak bardzo ladnie to wyglada.
Instruktor Kulturystyki i Fitness

Awatar użytkownika
Keymaker_2005
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Keymaker_2005 » 05 lis 2009, 12:31

Co prawda jestem jeszcze przed odtworzeniem, ale z tego co sie orientuję, to ślady po stomii to nic w porównaniu do ogromnej blizny na pół tułowia ;)

Awatar użytkownika
HONIA
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: HONIA » 05 lis 2009, 17:46

no ja jak miałam stomię to bałam się z domu wychodzić worki mi się odklejały od samego początku nawet pielegniarki były w szoku bo nie mogły mi nic dopasować moja skóra poprostu nie tolerowała obcego ciała,masakra ale i tak nie siedziałam w domu ale na basen w moim przypadku to się nie odważyłam,po zamknięciu stomi została blizna a brzuch jest taki sam w sumie zależy w jakiej pozycji,czasami śmiesznie się układa..

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 05 lis 2009, 19:32

anitaow ty jesteś w trakcie diagnozy i już chcesz mieć stomię??? Na to trzeba zapracować. Ze stomią można wszystko i najczęściej niewtajemniczeni nie wiedzą, że ktoś ją ma.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mania
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Mania » 07 lis 2009, 23:18

Ze stomią można robić dosłownie wszystko i ja jestem tego żywym dowodem. A co kształtu brzucha to zależy dosłownie od wszystkiego, nawet od tego czy się szybko przybiera na wadze.
Szczęście to jedna rzecz jaka się mnoży gdy się ją dzieli

Awatar użytkownika
Keymaker_2005
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Keymaker_2005 » 17 lis 2009, 21:04

Hej, hop - witam i czołem !

Jako że prawdopodobnie dostanę od PFRONu pieniążki na siłownię, pakiet prawie full wypas (bez squasha) chciałbym posłuchać Waszych sugesti odnośnie procedur przy ćwiczeniu i po. Brać prysznic ? Od razu zmieniać płytkę ? Cwiczyć tak, żeby się nie spocić ?

Zablokowany

Wróć do „Stomia i J-pouch”