Blog o stomii

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Remedios44
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: lubelskie

Blog o stomii

Post autor: Remedios44 » 21 lut 2010, 17:05

Zapraszam serdecznie do odwiedzenia mojego bloga na temat stomii: http://stomia.blox.pl :)
Ostatnio zmieniony 28 lut 2010, 18:53 przez Remedios44, łącznie zmieniany 1 raz.
Nawet gdy życie spycha cię najmocniej w dół, wciąż mierz wysoko. Wspinaj się na drabinę, podskakuj, choćbyś sam sobie wydawał się śmieszny ze swoją chęcią latania. Wszyscy mamy skrzydła, ale by latać, potrzeba wysiłku.

CU od 2002, ileostomia od 2004.

Piciu
Znawca ❃❃
województwo: wielkopolskie

Re: Blog o stomii

Post autor: Piciu » 22 lut 2010, 13:51

Odwiedziłem Twój blog , jest interesujący i będe go śledził . Bo możliwe że i mnie czeka stomia.
Pozdrawiam Ciebie Karolino :roll:
Ostatnio zmieniony 28 lut 2010, 10:28 przez Piciu, łącznie zmieniany 1 raz.

Estrella
Debiutant ✽
województwo: mazowieckie

Świetny blog!

Post autor: Estrella » 27 lut 2010, 23:55

Rewelacyjny blog!

Dla mnie kopalnia wiedzy, z której pewnie już za 3 tygodnie będę musiała skorzystać, bo czeka mnie czasowa ileostomia.

Misia

Post autor: Misia » 28 lut 2010, 09:25

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
artur
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: artur » 28 lut 2010, 19:43

dla mnie również super
człowiek myśli że dużo przeczytał na ten temat, a i tak dowiaduje się czegoś nowego
Murphy:
Jeśli świetnie się czujesz, nie przejmuj się. Przejdzie ci ...

wirtualna
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: wirtualna » 05 mar 2010, 21:09

Remedios44 jesteś Wielka stworzyłaś super bloga z wielką przyjemnością go czytałam chociać sama jestem ileostomiczką od 8 lat . Już go poleciłam innym stomnikom. Tak trzymaj , pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Remedios44
Początkujący ✽✽

Post autor: Remedios44 » 13 kwie 2010, 22:57

Dzięki za pochwały. :zawstydzony: Niestety lenistwo bierze nade mną górę, bardzo zaniedbuję bloga. Może potrzebuję jakiegoś kopa (z doświadczeń wynika, że w różnych sytuacjach czasem pomagają głaski, a czasem kopniaki)? A może macie jakieś konkretne pytania, propozycje tematów? Jakoś sama nie znajduję w sobie motywacji, sama nie wiem, czy bardziej pomoże mi kij czy marchewka :cry:
Nawet gdy życie spycha cię najmocniej w dół, wciąż mierz wysoko. Wspinaj się na drabinę, podskakuj, choćbyś sam sobie wydawał się śmieszny ze swoją chęcią latania. Wszyscy mamy skrzydła, ale by latać, potrzeba wysiłku.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
województwo: dolnośląskie

Post autor: Raysha » 14 kwie 2010, 12:37

Remedios44, możesz coś napisać o stomii a basenie?
Jakie worki na basen? Jaki strójk kapielowy, zeby nie opinało to itp?

Awatar użytkownika
Remedios44
Początkujący ✽✽

Post autor: Remedios44 » 01 maja 2010, 15:45

Hmmm... Z tym będzie ciężko, bo woda zdecydowanie nie jest moim żywiołem. Nigdy nie chodziłam na basen, ani przed operacją, ani po, nie umiem nawet pływać :( , tak więc w tym zakresie nie mam żadnych doświadczeń.

Myślę, że dużo zależy tu od tego, jak bardzo zależy nam na ukryciu woreczka stomijnego i blizn pooperacyjnych. Z tego, co wiem, to stomicy na ogół używają jednoczęściowych strojów kąpielowych, ale na ile to jest wygodne, to nie wiem. Co do woreczków - w systemie dwuczęściowym są dostępne woreczki ileo- i urostomijne w wersji "mini", czyli o takich samych otworach jak normalne, ale mniejszej długości i objętości. Może warto też spróbować na czas samego wyjścia na basen założyć woreczek kolostomijny, który jest mniejszy i nie ma obawy np. że się zapinka otworzy? Tak jak wspomniałam jednak, sama nie mam w tej kwestii doświadczenia, więc tak naprawdę nie wiem, co będzie najwygodniejsze.

jolinek83
Początkujący ✽✽
Choroba: polipowatość rodzinna
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: jolinek83 » 01 maja 2010, 16:26

Ja kąpałam się w morzu :) w zeszłym roku.
Miałam sprzęt jednoczęściowy z Convatecu :) Ale kobiecie łatwiej - miałam na sobie tankini - doł o kroju spodenek + koszulka, a że odcięta pod biustem i troszkę luźniejsza to zakryła wszystko co trzeba.

Woda nie podziałała na przylepiec negatywnie. Trzymał się świetnie przez 2 dni :)
Z tego co czytałam / słyszałam gdzieś to nie zaleca się tylko zakładania świeżego worka tuż przed kąpielą.
Polipowatość Rodzinna [FAP]

*kwiecień 2009- proktokolektomia odtwórcza
*wrzesień 2009 - przywrócenie ciągłości układu pokarmowego
*październik 2013 polipektomia zbiornika j-pouch i żołądka
*sierpień 2017 - usunięcie jajnika z powodu dużego potworniaka

Dodatkowo:
- desmoid przestrzeni zaotrzewnowej
- niedoczynność i stany zapalne tarczycy
- zwyrodnienie stawów kolanowych

Awatar użytkownika
Mado
Debiutant ✽
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: Mado » 02 maja 2010, 22:44

Ja też kiedyś kąpałem się w morzu i w jeziorku, tyle że byłem młodszy i mniejszy... ale używałem wtedy większych luźnych krótkich spodenek, które spokojnie zakrywały całą stomię. W zeszłym roku jak się opalałem to też to zastosowałem, ale trochę komicznie to wyglądało z tak podciągniętymi spodenkami :D Jeśli chodzi o pływanie, kąpanie się nad jeziorkiem, to jest to jedyna czynność, której unikam i mi tego szkoda :) ale staram się to nadrabiać w innych dziedzinach :) A co do bloga to fajna sprawa, przydatne porady.

Awatar użytkownika
Remedios44
Początkujący ✽✽

Post autor: Remedios44 » 20 lis 2010, 12:11

Od dziś mój blog ma swoją stronę na Facebooku: Życie ze stomią.

Zapraszam! :D

Awatar użytkownika
Marky
Specjalista ds. Żywienia
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: Marky » 21 lis 2010, 00:51

Remedios - Gratulacje. Wykonujesz wspaniałą pracę dla ludzi ze stomią !! :spoko:

Aktualnie nie mam stomii, ale miałem ją przez okres około półtora roku i wiem z jakimi problemami trzeba się zmierzyć. Rozumiem również opory niektórych osób w związku z faktem ujawnienia tego że mają stomię wśród swoich znajomych i przyjaciół, zwłaszcza wsród młodych osób.

Dlatego bardzo ważne jest byś nadal wytrwale walczyła o sposobność do spotkania w większym gronie stomików podczas którego możnaby było poruszyć tematy dostosowane do młodego wieku uczestników spotkania.

Jeśli mogę Ci w tym jakoś pomóc, jestem do dyspozycji :wink:
W słowach jest magia, w czynach jest prawda.

Awatar użytkownika
Remedios44
Początkujący ✽✽

Post autor: Remedios44 » 21 lis 2010, 18:20

Dzięki :)

Na razie myślę, że poradzę sobie ze wszystkim, ale jeżeli będę organizować spotkania w Krakowie, to niewykluczone, że przypomnę Ci Twoje słowa i skorzystam z oferty pomocy. ;)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 21 lis 2010, 19:14

Ja bym o blogu i idei integracji młodych ludzi ze stomią chętnie zamieściła informacje w kwartalniku. Chętnie ze Portretem stomii, który bardzo mi się podobał. Jeśli chcesz coś napisać to pisz.
Możesz także liczyć na wsparcie towarzystwa, bo wiem, że POlIlko aczkolwiek od nas bogatsze to często ludzie w starszym wieku.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”