Rak (crohn) - psychicznie juz niemoge

czyli smutki i radości posiadaczy CU i CD, wypróbowane sposoby radzenia sobie ze stresem etc.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
hindus
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
Kontakt:

Re: Rak (crohn) - psychicznie juz niemoge

Post autor: hindus » 08 kwie 2006, 09:32

Hej - dopiero dzisiaj przysłali mi ten switek z szpitala -ale poza karta inf. leczenia szpitalnego nic wiecej tu nei widac :| wyglada na to ze nie pobrali wycinkow i czeka mnie jazda numer 3 z rura w tyłku :)

Ok wyniki

ekg, serce tetno cisnienie - norma 120/80 itd

Morfologia :

wbc 7,3
rbc 4.85
hgb 14.4
hct 42.2
mcv 87.0
mch 29.7
mchc 34.1
plt 218
glukoza 65 mg/dl
cl 97
Na 141
K 3,97

Kolonoskopia 23.02.06 - wprowadzono aparat do kątnicy. Jelito grube w badanym odcinku bez zmian.

Rozpoznanie R19 Obs.quoad tu colonis negativa.

Zastosowano leczenie - dolcontrol, dormicum.
Wskazania do leczenia : dalsza kontrola u lekarza rodzinnego.

Przetłumaczy ktos :| ? pozdrawiam - dziekowac ;) Hej.

Misia

Post autor: Misia » 08 kwie 2006, 10:52

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Adam

Post autor: Adam » 08 kwie 2006, 10:58

Przecie w crohnie nie wolno nasion itd pelnozarnistego takze...

Misia

Post autor: Misia » 08 kwie 2006, 11:01

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 08 kwie 2006, 11:02

z tego co widze to masz troszke hipokaliemii czyli za malo potasu ale to mozna uzupelnic.tak samo z hemoglobina.
ogolnie nie ma sie co martwic :wink:
Rozpoznanie R19 Obs.quoad tu colonis negativa
co do R19 to jest taka specjalna procedura i ja nie wiem teraz co to znaczy,ale raczej techniczno-szpitalne sprawy.jesli chodzi o lacine to:obserwacja w kierunku guza okreznicy negatywna.
Zastosowano leczenie - dolcontrol, dormicum.
to sa leki sedatywne czyli takie ktore mialy ciebie wprowadzic podczas kolonoskopii w błogi stan :mrgreen:
wiec tak jak mowi Misia-ciesz sie zyciem,korzystaj,dobrze sie odzywiaj i sie duzo usmiechaj!!!!!!!!!!!!!!!
pozdrawiam RF
Obrazek

hindus
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: hindus » 08 kwie 2006, 12:26

Hej - dzieki za info - troche sie przeraziłem tym tekstem z guzem :) lol chirurg jak mi dał skierowanie to po to zeby wykluczyc crohna powiedział a nie guza :] ale mniejsza z tym - fajnei ze nic tam nie znalezli - odnosnie 3 kolono to tak dla sportu - trening czyni mistrza ;) a tak na serio to nie wiem moze poprostu myslałem ze zle cos tam widzieli albo cos ;) taki odruch...niedobory o ktorych pisaliscie - jade na samych kanapkach prawie wiec nie wiem moze to od tego - owoców mało, ale skoro robie groszkami xD to moze cos jest nie tak i lepiej zebym nie jadł warzyw itp :] pojade do tego lekarza nieługo to moze cos ie dowiem i wyłudze skierowanie na kontrast cienkiego i wtey bede miał pewnosc :> ale nie wiadomo czy sie zgodzi - zreszta krew tez skads sie wzieła - raz widziałem ale była, n oi te bulgotania dzien w dzien i kurcze - z bólami nie jest tak zle - a nie wiecie ile by kosztowało na własna reke takie badanko ?

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 08 kwie 2006, 12:35

jesli tam pisze tu to tu=tumor.chyba ze zrobiles literowke. :wink:
ale ogolnie....naprawde nie ma sie czym przejmowac,chirurdzy czesto tak pisza.jak ja mialam pierwsze objawy mi tez tak napisali :wink:
jesli chodzi o diete to zmien ja koniecznie :evil:
jedz duzo warzyw,mniej nabialu i mąki,czy tez makaronu bo one dzialaj zapychajaco.jedz duzo produktow z blonnikiem np. chleb razowy.
przede wszystkim duzo witaminy C,zelazo bardzo ja lubi i potrzebuje zeby sie wchlonac.
przyczyny krwi moga byc naprawde bardzo rozne i wcale nie oznacza to ze masz Crohna, Colitis czy tez raka.
ale musze ci cos przyznac-nie zaniedbujesz siebie jesli chodzi o ustalenie przyczyny.
znam wiele osob niestety ktore bagatelizują swoje objawy np. krew w stolcu za nic nie mozna ich wyciagnac do lekarza.
jesli chodzi o badania obrazowe na wlasna reke,to koszt np. tomografii to okolo 500 zl a rezonansu ok. 600 zl,i tak naprawde trzeba sie zastanowic czy warto bo jelita niestety nie sa wfdziecznym tematem do badan,z tego wzgledu ze maja powietrze.
pozdrawiam
Obrazek

Misia

Post autor: Misia » 08 kwie 2006, 13:38

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 08 kwie 2006, 19:06

To R19 to pp klasyfikacja kodowa chorów ICD. Poniżej wyjątek ze spisu dot. R19

R19 Inne objawy podmiotowe i przedmiotowe dotyczące przewodu pokarmowego i jamy brzusznej
R19.0 Wewnątrzbrzuszny i wewnątrzmiedniczny obrzęk, masa i guz opis
R19.1 Nieprawidłowe dźwięki jelitowe opis
R19.2 Widoczna perystaltyka jelitowa opis
R19.3 Wzmożone napięcie powłok brzusznych opis
R19.4 Zmiany nawykowe w czynności jelit opis
R19.5 Inne zaburzenia oddawania stolca opis
R19.6 Cuchnący oddech
R19.8 Inne objawy podmiotowe i przedmiotowe dotyczące przewodu pokarmowego i brzucha

Mamcia
M

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 08 kwie 2006, 19:42

wiem ze to jest ICD-10 ale nie znam tego na pamiec :wink:
Obrazek

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 09 kwie 2006, 17:23

Chyba nikt nie znana pamięć całej "czerwonej książeczki". Ja mam sciąge w bazie danych, bo muszę tlumaczyć rozpoznania na język komputera, co mimo jej dokładności nie zawsze jest proste. Uważam, że podanie kodu rozpoznania jst lepsze niż zieżatko nieprecyzyjny opis po łacinie. Czasami jest on tak pokręcony, że trzech lekarzy nie jest go w stanie rozszyfrować.
Mamcia

hindus
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: hindus » 25 kwie 2006, 10:43

Hej dobra postanowiłem odsieżyc topic bo juz powoli umierał ;) wiec tak - wizyta u okulisty zamówiona, do lekarza musze sie jeszcze wybrac z tymi wynikami co dostałem ale to juz pojade jak bede jechał do okulisty - po drodze mam a parenascie kilosów trzeba zrobic :)

Ostatnio pojawiły sie bóle w okolicy wyrostka :) ale wiem kiey powstały wiec niebardzo przypisuje to do stanu moich jelit - jak byłem w trakcie treningu po wykonaniu salta w tył zamiast wylądowac na nogach zapatrzyłem sie na sufit - wyszło cos takiego że nogi poleciały dalej podsiebie i spadłem na tyłek - oczywiscie na materac ale partownie zgięłem sie w pół i cału brzuch zabolał :/ i tak mnie trzyma ten ból juz 5 dzien - takie lekkie pobolewnie w okolicy wyrostka przy napinaniu mieśni brzucha - wczoraj próbowałem cwiczyc ale sie nasilił wiec jak widac mam teraz tydzien przerwy.

Osobiscie jednak nie przywiazuje tego do tego co sie za mna dzieje ale pewnosci nie mam :) zobaczymy za pare dni.

Czytałem troche o diecie i wyczytałem takie cos
Dieta powinna zapewnić, w zależności od stopnia niedożywienia podaż energii 100-150 kcal/kg oraz białka 1,5-3,0 g/kg.

Jak myslicie moge stosowac te regułe dla siebie ? 100kcal / kg masy ciała czy jak ? mam 169cm wzrostu i 63kb wagi. To jest dzienne zapotrzebowanie ? aha i niechciał bym spasc sie jak słon bo niemoge sobie na to pozwolic - niechce ale co bym niechudł to jakas diete musze wymyslic zamiast tych kanapek - ostatnio jadłem ryż z fix chinskie danie - nei wiedziałem ze ryz moze byc taki dobry p oroku jedzenia chleba picia gazowanych napoji :)

Pozdrawiam - dzieki i zdrówka życze :)
SWFsM TEAM
Sympatyczny Wielbiciel Forum (szczególnie Misi) :)

Misia

Post autor: Misia » 25 kwie 2006, 13:19

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 25 kwie 2006, 18:43

A skąd Słoneczko wziąłeś to zapotrzebowanie kaloryczne?? 100 kcal/kg to za dużo nawet dla maratończyka. Norma to około 40 dla osoby nie pracującej ciężko fizycznie. Jak będziesz wsuwał minimum wg swojej normy to upasiesz się jak opas.
Mamcia

hindus
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: hindus » 25 kwie 2006, 19:02

40 ? o to dobrze wiedziec - nie wiem Mamciu - szukałem w internecie informacji odnosnie diety aby zachowac dotychczasową mase i tak jakos wskoczyło :)

Mam jeszcze jedno pytanko - nie panikuje odrazu napisze :) zakładajac najczarniejszy scenariusz ze mam tego crohna - tak wiem niepanikuje :) spokojnie - czy podany rodzaj diety Misiu nie spowoduje jakiś gorszych następst czy to taki rasowy rodzaj diety używane przez Ciebie - wole dmuchac na zimne - rózne to przypadki bywają - fajnie ze wyszło podczas kolono czysto ale sam czytałem ze trafiaja sie i przypadki ze było kolono i nic nie wykazało a kronek był :)

Poprostu chciał bym wiedziec czy to taka jak podałas niepowinna zaszkodzic gdybym miał nie daj Boże tego paskude ;) bo wiem ze np kronowcy nie mogą owoców zawierajacych pestki itp a np jabłka ? czy twaróg z makaronem nei zapych zbytnio jelitek ?

Pozdrawiam i z całego serca dziekuje za Wasz czas :) hej.
SWFsM TEAM
Sympatyczny Wielbiciel Forum (szczególnie Misi) :)

Zablokowany

Wróć do „Nasza Psychika”