Crohn wygrywa batalie

czyli smutki i radości posiadaczy CU i CD, wypróbowane sposoby radzenia sobie ze stresem etc.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alishia
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: opolskie
Kontakt:

Re: Crohn wygrywa batalie

Post autor: Alishia » 13 mar 2015, 19:26

Pandzia,nie chce nikogo straszyć,ani przerażać.Ale chyba nie ma człowieka,który na myśl o stomii zakrzyknie:hurrra!kiedyś w którymś poście pisałam,że podziwiam ludzi,którzy się z nią już obyli i żyją na całego.przecież o to chodzi właśnie.I wiem,że i mnie stomia czeka i mimo,że może być remisja dzięki niej to wolę ja odwlec do ostateczności:-)
Dobrze,że weszłam na forum przed wyjściem do apteki,bo od razu zakupuje wit.C i od jutrzejszego poranka łykam żelazo:-)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 13 mar 2015, 19:42

Jak widzę nie czytasz ani moich pytań, ani rad. Szkoda, bo pytania nie są z ciekawości, a rady oparte na wytycznych naukowych.
Witamina C zwiększ wchłanianie, ale nie musi zmniejszyć działań niepożądanych, ba może być przyczyną zaostrzenia. Poniżej cytat z portalu Medycyna Praktyczna. Podrubienie czcionki moje.
Pytanie nadesłane do redakcji

Jaka droga suplementacji żelaza u pacjentów z IBD i niedokrwistością jest preferowana – doustna czy raczej dożylna? Czy są jakieś istotne różnice pomiędzy preparatami doustnymi?
Odpowiedział

Prof. dr hab. med. Witold Bartnik
Specjalista Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii
Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie

Droga podania żelaza chorym na nieswoiste zapalenie jelit zależy od stopnia niedokrwistości. Jeśli niedokrwistość jest niewielka, stosuje się preparaty doustne, natomiast przy stężeniu Hb <10 g% lepsze jest podanie leku drogą dożylną. Leczenie doustne jest prostsze, lecz w 20–25% przypadków występują objawy nietolerancji żelaza, które zmuszają do stosowania preparatów dożylnych. Leki doustne różnią się zawartością żelaza – lepsze są te, które zawierają 100 mg żelaza elementarnego w 1 tabletce (np. Sorbifer Durules lub Ferrum Lek).
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Mala_Mi
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie

Post autor: Mala_Mi » 14 mar 2015, 17:55

Alishia, z Twoich postów wynika, że dla Ciebie ślub jest ważniejszy niż własne zdrowie :neutral: owszem, ślub jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka, ale nie masz już nastu lat i myśl racjonalnie. Po za tym, co to za sformułowanie, że nie chcesz paradować ze stomią? to masz sukienkę z odsłoniętym brzuchem, czy jak? stomii kompletnie nie widać, ja nie raz noszę baaardzo dopasowane sukienki czy bluzki i nikt by w życiu nie powiedział że coś mam pod spodem. Co więcej, za ponad rok też planuję wziąć ślub i na pewno wolę go wziąć ze stomią niż po nieprzespanej nocy z powodu biegunki i ze stresem czy aby na pewno dobiegnę do toalety i czy wytrzymam całą uroczystość w Kościele bez :wc:
29 września 2012r. - pierwszy objaw
24 października 2012r. - diagnoza CU
30 listopada 2012r. - resekcja jelita grubego, wyłonienie ileostomii
17 grudnia 2012r. - reoperacja z powodu ropnia w miednicy mniejszej, usuwanie zrostów
29 kwietnia 2013r. - operacja z powodu niedrożności jelita cienkiego spowodowana licznymi zrostami

Co dalej nie wiem, ale mam dość :(

W przyszłości planowane wytworzenie j-poucha.

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 16 mar 2015, 21:35

Alishia pisze:Pandzia,nie chce nikogo straszyć,ani przerażać.Ale chyba nie ma człowieka,który na myśl o stomii zakrzyknie:hurrra!kiedyś w którymś poście pisałam,że podziwiam ludzi,którzy się z nią już obyli i żyją na całego.przecież o to chodzi właśnie.I wiem,że i mnie stomia czeka i mimo,że może być remisja dzięki niej to wolę ja odwlec do ostateczności:-)
Dobrze,że weszłam na forum przed wyjściem do apteki,bo od razu zakupuje wit.C i od jutrzejszego poranka łykam żelazo:-)
spróbuj na noc łykać bo ja miałam straszne skutki po zażywaniu żelaza, a później spróbowałam przed spanie z wit. C, aby lepiej się wchłaniało i zawsze przespałam te nie przyjemne dolegliwości :roll:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

"Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Styczniu"

Awatar użytkownika
Alishia
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Alishia » 23 mar 2015, 12:20

Mamcia,odpowiedziałam na Twoje pytania.A pro po operacji.
Co do leczenia to biorę Asamax 2 tabletki 3 razy dziennie,choć teraz biorę Asamax 250(4 tabletki),bo zdarzyło się,że te większe tabsy przelatywaly przeze mnie w niezmienionej postaci.Rano biorę Entocrt ,dwie tabletki po 3mg,probiotyki i przed obiadem Kreon.Ostatnio Espumisan.Nie ma zbyt wielkiej różnicy,wstaje do wc w nocy często,ale jestem bardziej wyspana...wydaje mi się,że to efekt wiosny i słońca :)
Problem mam z dietą,bo wychodzi na to,że generalnie wszystko mi szkodzi.
Powracając do stomii,wiem,że są takie,których nie widać itd.dałabym sobie z nią radę,chodzi o strach,co będzie po i czy się wszystko uda.skoro dałam radę wytrzymać cztery lata to i wytrzymam miesiąc do ślubu.czy jest on ważniejszy niż zdrowie?nie sądzę,ale póki co to nie ma zagrożenia.sukienka oczywiście nie jest wycięta na brzuchu,chodzi tylko o komfort psychiczny,a jako tako umiem sobie poradzić z tym co jest teraz,choć jak pisałam jest to już męczące.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 25 mar 2015, 19:45

Asamax działa tylko w jelicie grubym a wychodzenie cieni tabletek jest normą. Budesonid w dawne 6 mg jest raczej przy schodzeniu z leczenia i działa w okolicy kątniczo krętniczej. Nie będę więcej komentować, bo i tak cię nie przekonam do niczego.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Alishia
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Alishia » 14 kwie 2015, 09:11

Mamcia, a do czego chcesz mnie przekonać konkretnie?Generalnie powtarzam słowa lekarzy,nie są to moje wymysły:-)
Jeśli lekarz mówi jedno a Wy na forum drugie to wybaczcie mi...Ale zaufam temu pierwszemu.Chyba nic odkrywczego...może się zdarzyć,że "forum"ma rację,ale póki co posłucham swoich lekarzy.
Przecież od tego jest forum,żeby dyskutować,pytać,radzić...niekoniecznie ktoś musi robić tak jak "forum karze".
Znam Waszą opinię i o to mi chodziło.Gosienka dopomogla bez zbędnych komentarzy o strasznym ojcu,głupim strachu przed stomia i tym,że na swoim ślubie chce czuć się tak jak dotychczas,bo teraz znam swój organizm,każdy skurcz i bulkot1 w brzuchu:-)
P.S.Czuje się lepiej,mimo rropnia i wycietej przetoki:-)

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 14 kwie 2015, 22:45

Właśnie już do niczego. Gdybym zaczynając czytać o NZJ i wypełniając lukę w informacjach na temat choroby miała wykształcenie medyczne byłoby mi łatwiej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasza Psychika”