Jak o stomii rozmawiać z dziećmi?

czyli smutki i radości posiadaczy CU i CD, wypróbowane sposoby radzenia sobie ze stresem etc.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
eliszka
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Jak o stomii rozmawiać z dziećmi?

Post autor: eliszka » 21 sie 2015, 19:08

Moje dzieci mają 4 lata. Są bardzo ciekawskie (jak wszystkie dzieci w tym wieku). Mam stomię od 1,5 miesiąca. Gdy wyszłam ze szpitala tłumaczyłam dzieciom, że trzeba uważać na brzuszek mamusi, bo jest chory. Zdarzyło się wiele razy, że widząc bliznę po operacji i worek stomijny pytały "co to?". Odpowiadałam, że pan doktor naprawił mamie brzuszek i jak wszystko ładnie się zagoi, to mamusia będzie zdrowa i brzuszek nie będzie boleć. Gdy pytają o worek odpowiadam to samo. Zastanawiam się kiedy będzie odpowiedni czas żeby z nimi porozmawiać na ten temat. Wiem, że na razie wystarcza im moja odpowiedź, ale kiedyś będę musiała bardziej rozwinąć swoją odpowiedź.
Jak wyglądały Wasze rozmowy z dziećmi?
Chętnie posłucham Waszych rad.

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Re: Jak o stomii rozmawiać z dziećmi?

Post autor: Anette28 » 22 sie 2015, 23:10

Mój syn ma 12 lat więc powiedziałam prawdę, że lepiej mieć w mojej sytuacji stomię, on to rozumie bo wie co przeszłam i jak się o mnie martwił. Zawsze pyta jak tam brzuszek, a innym mówi, że mama ma chory brzuszek i nie wdaje się w szczegóły. Jest bardzo kochany, dyskretny pod względem mojej stomii. :roll:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

"Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Styczniu"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasza Psychika”